Nga zjarri që ka përfshirë një kishë në Egjipt, kanë humbur jetën 41 persona dhe shumë të tjerë janë plagosur

Nga zjarri që ka përfshirë një kishë në Egjipt, kanë humbur jetën 41 persona dhe shumë të tjerë janë plagosur. Duke folur për këtë tragjedi, ministri i Shëndetësisë së Egjiptit ka deklaruar se 41 persona kanë humbur jetën dhe 55 tjerë janë lënduar nga zjarri brenda kishës, në kohën kur po mbahej mesha në Abu Sifin. Burime nga policia kanë thënë për agjencinë e lajmeve “Reuters” se zjarri është shkaktuar nga një lidhje e shkurtër e rrymës. Në momentin e nisjes së zjarrit, brenda në kishë kanë qenë duke kryer ritet fetare rreth 5 mijë besimtar.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Vetëvendosja ka garuar në zgjedhjet e fundit me platformën për punësim dhe drejtësi, jo për rritje pagash

Kryeministri, Albin Kurti, ka thënë sot para deputetëve, në Kuvend,   se pakoja për përballje me …