Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Opozita në gjendje mobile për ta pamundësuar zgjedhjen e Hashim Thaçit kryetar të Kosovës

Opozita në gjendje mobile për ta pamundësuar zgjedhjen e Hashim Thaçit kryetar të Kosovës

Opozita e bashkuar po mobilizohet për ta penguar zgjedhjen e Hashim Thaçit president të Kosovës. Jo zyrtarisht është bërë e ditur  se partnerët e koalicionit qeverisës po planifikojnë që zgjedhja e Thaçit president të ndodhë këtë të mërkurë, në një seancë të Parlamentit, të cilën gjë opozita po planifikon që të mos e lejojë. Adonis Tahiri nga Lëvizja “Vetëvendosje” ka thënë për “Zërin” se ashtu siç kanë vepruar në seancat paraprake, njësoj do të veprojnë edhe në seancën kur pritet të bëhet zgjedhja e Kryetarit. “Siç kemi vepruar edhe në seancat e fundit të Kuvendit, do të veprojmë edhe në seancën e ardhshme kur ajo të caktohet. Një president i zgjedhur në kushtet e një krize institucionale nuk mund të përfaqësojë asnjë institucion e aq më pak unitetin të cilin supozohet ta përfaqësojë edhe me Kushtetutë”, ka thënë Tahiri.

Kontrolloni gjithashtu

Kusari-Lila zotohet për besnikëri ndaj VV-së por nuk e përjashton mundësinë e shkrijes se tërsishme në këtë parti

Kusari-Lila zotohet për besnikëri ndaj Vetëvendosjes pa përjashtuar mundësinë e shkrijes se tërsishme në të

Kryetarja e Alternatives, Mimoza Kusari-Lila i quan spekulime dhe jo korrekte të gjitha zërat se ...