KEK
Fillimi / Lajmet / Qeveria dhe Presidenca nuk kanë dhënë përgjigje nëse do të angazhohen për kthimin në Kosovë të krerëve të UÇK-së
Qeveria

Qeveria dhe Presidenca nuk kanë dhënë përgjigje nëse do të angazhohen për kthimin në Kosovë të krerëve të UÇK-së

Pavarësisht reagimeve publike të personaliteteve dhe zyrtarëve vendorë dhe të huaj Qeveria dhe Presidenca e Kosovës  nuk kanë dhënë përgjigje nëse do të angazhohen konkretisht, që ish-kryetari  i Kosovës, Hashim Thaçi, pastaj të akuzuarit, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli,  Rexhep Selimi, Salih Mustafa, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, të cilët aktualisht ndodhen në burgun e Gjykatës Speciale, në  Hagë,  përmes një garancioni t iu  mundësohet kthimin në Kosovë, për t’u mbrojtur në liri. Disa ditë më parë  Gjykata e Apelit brenda Gjykatës Speciale, i hodhi poshtë kërkesat për lirimin e përkohshëm të Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit. Sidoqoftë, sipas një gjykatësi të Speciales, ata mund të lirohen, nëse mundësohet që të garantohet lirimi i tyre me kusht nga ndonjë vend i tretë, por deri sot nuk ka ndonjë konfirmim zyrtar, edhe pse ka lajme sensibilizuese nga disa medie, që thirren në burimet e tyre.

Kontrolloni gjithashtu

Daut Haradinaj: Zonja, Donika Shvarc duhej të shkonte në Prokurori për akuzat kundër meje, nëse ka diçka të vërtetë

Ish-deputeti e kandidati për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj, para rreth tre muajve, iu kishte ...