Fillimi / Lajmet / Shoqata “Miqtë e Amerikës” ka organizuar një varg aktivitetesh në nderim të viktimave të 11 shtatorit në Amerikë
Më disa aktivitete përkujtimore sot edhe në Kosovë shënohet 19 vjetori i sulmit terrorist në Nju Jork të SHBA-ve

Shoqata “Miqtë e Amerikës” ka organizuar një varg aktivitetesh në nderim të viktimave të 11 shtatorit në Amerikë

Shoqata “Miqtë e Amerikës” ka organizuar një varg aktivitetesh në nderim të viktimave të 11 shtatorit në ShBA. Mëngjesin e së shtunës është bërë ndezja e qirinjve para Obeliskut në oborrin e Qeverisë. Më pas në ora 11:00 bëhet ulja e flamurit në gjysmë shtizë nga ana e Gardës së Nderit të Policisë së Kosovës dhe ndezja e qirinjve te shtatorja e e ish-presidentit, Bill Clinton, në sheshin që mban emrin e tij. Kurse nga ora 13:00 mbahet ekspozitë me fotografi në hapësirat e Muzeut Kombëtar të Kosovës. Sulmi ndaj Kullave Binjake ishte kryer më 11 shtator 2001 nga një grup prej 19 vetash rrëmbyes të organizatës vrastare, Al-Kaida. Në sulmin e 11 Shtatorit humbën jetën rreth 3 000 persona.

Kontrolloni gjithashtu

Joe Biden: Agjenda ime nuk është kundër Rusisë apo dikujt tjetër, por është për Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Presidenti amerikan Joe Biden paralajmëron Rusinë për Ukrainën

Kryetari amerikan, Xho Bajden,  u zotua se do ta bëjë shumë të vështirë për kryetarin ...