Shumë shtete kanë reaguar ndaj paralajmërimeve të kryeministrit të Izraelit, Benjamin Natanjahu për ofenzivë në Rafah

Shumë shtete kanë reaguar ndaj paralajmërimeve të kryeministrit të Izraelit, Benjamin Natanjahu për ofenzivë në qytetin jugor të Rripit të Gazës, Rafah. Ai ka thënë se është e pamundur të arrihet qëllimi i luftës për elimnimin e Hamasit duke lënë katër batalione të tyre në Rafah. Ndërkohë, autoritetet e Egjiptit kanë thënë se do ta pezullojnë traktatin e paqes me Izraelin nëse ai dërgon trupa ushtarake në qytetin Rafah. Edhe Arabia Saudite, Katari dhe shtete tjera myslimane kanë paralajmëruar se ky veprim i Izraelit do të ketë pasoja të rënda. Paralajmërimi i kryeministrit të Izraelit, Benjamin Natanjahu për ofenzivë në qytetin Rafah, është kritikuar edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe shtete të tjera. Udhëheqësit e Hamasit në Gaza kanë thënë se nga kjo ofenzivë mund të ketë dhjetëra mijëra viktima.

Kontrolloni gjithashtu

29 vjet nga bashkimi i Gjermanisë që kishte synim që dy pjesët e vendit të jenë të zhvilluara në të njëjtën masë

Qeveria gjermane ka mohuar në mënyrë kategorike pretendimet e Kremlinit se Berlini po planifikon luftë me Rusinë

Qeveria e Gjermanisë  ka hedhur poshtë pretendimet e Kremlinit se Berlini po planifikon luftë me …