Singapori ka njohur pavarësinë e Kosovës, bëri të ditur ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj

Singapori ka njohur pavarësinë e Kosovës, bëri të ditur ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj

Në letrën e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Qeveria e Singaporit  thuhet se, “në përgjigje të letrës së Ministrit të Kosovës, Enver Hoxhaj të datës 24 Qershor 2014 për Ministrin e Punëve të Jashtme të Singaporit, Vivian Balakrishnan, njeh Kosovën dhe vendos marrëdhënie diplomatike.  Kosova deri tani  është njohur nga 113 vende dhe Singapori është shteti i 4-të nga ASEAN-i  që ka njohur pavarësinë e Shtetit tonë.

(Singapori është i vendosur në Azinë Juglindore dhe ka popullsi prej 5.7 milionë banorësh. Singapori është një nga vendet më të zhvilluara në botë dhe nga GDP për kokë banori është vendi i 3-të në botë. Në të njëjtën kohë, Singapori ka pranuar pasaportat e Kosovës dhe qytetarët e Kosovës mund të marrin vizë në misionet diplomatike dhe konsullore të Singaporit apo të aplikojn online për e-vizë për të hyrë në Singapor që nga sot).

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …