Fillimi / Lajmet / Sot shënohet 75 përvjetori i masakrës së Tivarit ku u vranë mizorisht mijëra shqiptarë të Kosovës
Sot shënohet 75 përvjetori i masakrës së Tivarit ku u vranë mizorisht mijëra shqiptarë të Kosovës

Sot shënohet 75 përvjetori i masakrës së Tivarit ku u vranë mizorisht mijëra shqiptarë të Kosovës

Sot shënohet njëra prej tragjedive më të përgjakshme dhe më të dhimbshme, ku nga forcat jugosllave në Tivar të Malit të Zi. Forcat partizane e çetnike serbe pasi kishin grumbulluar disa mijëra shqiptarë nga viset e Kosovës, veçmas nga Drenica, i kishin  mobilizuar dhunshëm me qëllim  gjoja për të luftuar forcat gjemane në largim nga frontet e luftës. Pas një rrugëtimi dy javë këmbë, pa ushqim dhe duke i provokuar mizorisht, duke mos i lejuar as për të pirë as ujë, i grumbulluan në qytetin  në Tivar të Malit të Zi ku  kishin kryer një masakër duke ekzekutuar disa qindra shqiptarë, trupat e të cilëve i hodhën  në det. Kjo lojë fashiste e 30 marsitr të vitit 1945 serbe njihet me emrin Masakra e Tivarit.

Kontrolloni gjithashtu

Pas raportimit të 27 rasteve të reja me COVID-19, IKSHKP apelon për respektimin e rekomandimeve të dhëna

Pas raportimit të 27 rasteve të reja me COVID-19, IKSHKP apelon për respektimin e rekomandimeve të dhëna

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës përmes një komunikate për media u bënë thirrje ...