KEK
Fillimi / Lajmet / Të hënën pritet të nis seanca gjyqësore në Gjykatën Speciale kundër çlirimtarit, Salih Mustafa
Të hënën pritet të nis seanca gjyqësore në Gjykatën Speciale kundër çlirimtarit, Salih Mustafa

Të hënën pritet të nis seanca gjyqësore në Gjykatën Speciale kundër çlirimtarit, Salih Mustafa

Është paralajmëruar se të hënën pritet të nis seanca gjyqësore në Gjykatën Speciale kundër çlirimtarit, Salih Mustafa, i arrestuar ditë më parë nga policia e EULEX-it. Dhomat e Specializuara, kanë njoftuar se Mustafa ballafaqimin e parë me Prokurorët e Specializuar do ta ketë të hënën në ora 15:00. Salih Mustafa ishte nga nismëtarët e parë për krijimin e organizatës ilegale Lëvizja Kombëtare për Çlirimin e Kosovës e cila gjatë viteve të ’90-ta angazhohej për përgatitjen e popullit për luftë të armatosur çlirimtare. Për shkak të këtij angazhimi, Salih Mustafa arrestohet dhe dënohet me 5 vite burg nga regjimi i Sllobodam Milloshevit. Pas përfundimit të burgut, ai angazhohen në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës deri në përfundimin e luftës çlirimtare. Mandej ai angazhohet në Trupat Mbrojtëse të Kosovës dhe Forcën e Sigurisë së Kosovës, deri në arrestimin e tij.

 

Kontrolloni gjithashtu

Qeveria e dërgon kërkesën tek kryetari Thaçi për hapjen e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Izrael

Qeveria e dërgon kërkesën tek kryetari Thaçi për hapjen e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Izrael

Kryeministri Avdullah Hoti, ka pritur sot në një takim konsultativ Ministren për Punë të Jashtme, ...