Airport Adem Jashari
tv dielli
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Të paktën 3 mijë kundërshtarë të regjimit të Iranit që ndodhen në Shqipëri, tani kanë edhe qytetin e tyre

Të paktën 3 mijë kundërshtarë të regjimit të Iranit që ndodhen në Shqipëri, tani kanë edhe qytetin e tyre

Të paktën 3 mijë kundërshtarë të regjimit të Iranit që ndodhen në Shqipëri, ku ata kanë edhe qytetin e tyre. Është inauguruar kampi Ashraf 3 që ndodhet në afërsi të Manzës, 30 km larg Tiranës. Pamjet nga brenda tregojnë për një kamp gjigant, që do të plotësojë nevojat e kësaj organizate.

Disa dhjetëra ish-zyrtarë të lartë nga të dyja anët e Atlantikut, duke përfshirë ish kryebashkiakun e Nju Jorkut, Rudy Giulianim që është avokati personal i Presidentit Donald Trump, Senatorin Joseph Lieberman, Sekretarin Tom Ridge, Drejtorin Louis Freeh, Gjeneralin George Casey, Gjeneralin James Conway, Michelle Alliot Marie, ish-Ministre e Jashtme dhe e Mbrojtjes e Francës, Ingrid Betancourt, ish-kandidate presidenciale në Kolumbi, e cila ka qenë e mbajtur peng. Maryam Rajavi, e cila është Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), u zotua të premten se Irani ndodhet pranë një kthese historike dhe fitorja e popullit dhe rezistencës iraniane kundër regjimit teokratik është e sigurtë.

Në një pjesë të fjalimit të saj, Znj. Rajavi tha, “Sot në Ashraf 3, jemi mbledhur në një Ekspozitë ku shfaqen 120 vite të luftës së popullit iranian për liri. Një luftë me ulje e ngritje të panumërta, me shumë disfata e triumfe, së cilës i kanë dhënë jetë lotët dhe buzëqeshjet e një kombi të lidhur me zinxhirë e të shtypur nga dy diktatura, monarkia e mëparshme dhe pas saj një regjim fetar e tiranik. Por ne jemi duke çarë përpara në rrugën drejt fitores së sigurtë.”

Muxhahedinët konsiderohen grup terrorist nga Republika Islamike e Iranit dhe prej dekadash ndodhen në konflikt të hapur me regjimin atje. (TCH)

Kontrolloni gjithashtu

Behlul Jashari

Behlul Jashari: Para 18 viteve, në 21 shkurt 2002, ishte mbyllur gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja

Para 18 viteve, në 21 Shkurt 2002, gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja u dëbua dhunshëm, ...