leoni

Kurti Vucic

Albin Kurti: Nuk do t’i jap leje për ta vizituar Kosovën, kryetarit të Serbisë Vuçiq, i cili thotë se Masakra e Reçakut ka qenë fabrikim

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka paralajmëruar së në muajin qershor do të vizitojë Kosovën, edhe pse ende nuk ka ndonjë kërkesë zyrtare. Lidhur me këtë lajm të medieve në Serbi, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se  nuk ka pranuar ndonjë kërkesë të tillë nga Vuçiqi, por edhe nëse dërgon kërkesën, nuk do t’i japë  leje njeriut që deklaroi se Masakra e Reçakut është fabrikim. Unë nuk kam marrë asnjë kërkesë për një vizitë të tillë dhe duke pasur gjendjen rrethanat në të cilat ndodhemi,  Vuçiqi nuk do të ishte person i dëshiruar në Kosovë. Kjo është arsyeja se ai që më shumë se dy vjet nuk e bën këtë kërkesë. Nëse keni parasysh që ai  thotë që Masakra e Reçakut është fabrikim  dhe asnjëherë nuk e ndryshoi këtë gjë, unë nuk mendoj që do të duhej të vinte në Republikën e Kosovës. Natyrisht që nuk do t’i japë leje, deklaroi prerë, Albin Kurti.

Kontrolloni gjithashtu

Kryeministri, Kurti, priti në Prishtinë të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar

Kryeministri Kurti, sonte pret në takim emisarin e posaçëm të BE-së, Miroslav Lajçak dhe emisarin amerikan, Gabriel Escobar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sonte në mbrëmje do t’i presë në takim emisarin e …