kek
tv dielli
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1004)

Ahmet Qeriqi

Ministri i FSK-së, Haki Demolli kërkon nga Qeveria që të angazhohet në lirimin e Gafurr Dugollit

Haki Demolli

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, u ka kërkuar ministrive përkatëse të Qeverisë që të vazhdojnë përpjekjet për lirimin e shefit të protokollit të kësaj ministrie, të arrestuar ditë më parë nga Maqedonia sipas një fletë-arreshtimi nga Serbia. Ai po ashtu kërkoi angazhimin e institucioneve të Kosovës që përmes mekanizmave ndërkombëtare ...

Më shumë...

Ministria e Bujqësisë hap fazën e aplikimit për grante në përpunimin e prodhimeve bujqësore

grante

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka hapur nga sot fazën e aplikimit për grante për projekte që ndërlidhen me përpunimin e produkteve bujqësore në disa sektorë si: sektorin e përpunimit të qumështit, sektorin e përpunimit të mishit, sektorin e përpunimit të pemëve dhe perimeve, si dhe sektorin për ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Është formuar komisioni për hartimin e Projektligjit për Trepçën

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në konferencë për shtyp ka bërë të ditur se  është formuar komisioni për hartimin e Projektligjit për Trepçën, në mënyrë që, sipas tij  të gjendet një zgjidhje më e mirë për Kosovën.  Së shpejti do të kemi informacionin për të gjitha borxhet që i ka ...

Më shumë...

Sindikata Kompanisë së Ujësjellësit Rajonal “Prishtina”: Bordi nuk ka respektuar rregullat ligjore dhe shkarkimi

KUR

Sindikata Kompanisë së Ujësjellësit Rajonal “Prishtina”, pas shkarkimit të kryeshefit ekzekutiv të kësaj kompanie, Gjelosh Vataj dhe zyrtarit të lartë të financave, Selatin Retkoceri nga bordi i kompanisë, duke thënë se bordi nuk ka respektuar rregullat ligjore dhe shkarkimi i tyre ndodhi pa u njoftuar sindikata dhe pa analizuar fare ...

Më shumë...

Në 8 vjetorin e shpërthimeve tragjike të Gërdecit, Lulzim Basha dhe Fatmir Mediu ikin për në Amerikë

Nëntë vite nga shpërthimi i Gërdecit

Në 8 vjetorin e shpërthimeve  tragjike të Gërdecit, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është shprehur se një nga autorët sot ndodhet jashtë vendit, për të folur pikërisht për Reformën në Drejtësi. “Sot shënohen 8 vite nga një ngjarje që ka tronditur mbarë vendin, dhe sot një nga autorët është jashtë ...

Më shumë...

Vladimir Putin ka urdhëruar fillimin e tërheqjes së pjesës më të madhe të forcave ruse nga Siria

Vladimir Putin

Pasi ka vrarë mijëra sirianë dhe ka bombarduar këtë vend pa ndërprerë, për gjashtë muaj, më në fund Kreu i Kremlinit, Vladimir Putin, citohet të ketë urdhëruar fillimin e tërheqjes së pjesës më të madhe të forcave ruse, duke konfirmura   se ndërhyrja ushtarake në masë të madhe ka arritur objektivat ...

Më shumë...

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se Gafurr Dugolli, nuk do të ekstradohet në Serbi

Gafurr Dugolli

Burime jo zyrtare brenda Qeverisë së Maqedonisë, bëjnë të ditur  se shefi i Protokollit i MFSK-së, Gafurr Dugolli, nuk do të ekstradohet në Serbi. Këto burime saktësojnë se pritet që z. Dugolli nesër të lirohet nga burgu. Tri ditë  më parë ai kishte shkuar në Maqedoni për ta marrë vizën ...

Më shumë...

Halim Halimi, ka përgënjeshtruar Lëvizjen për Bashkim, e cila ka reaguar kundër tij

Halim Halimi, ka përgënjeshtruar Lëvizjen për Bashkim, e cila ka reaguar kundër tij

Kryesuesi i Kuvendit të Komunal në Prishtinë, Halim Halimi, ka përgënjeshtruar Lëvizjen për Bashkim, që ka thënë se asnjëherë nuk ka votuar në favor të politikave të Shpend Ahmetit në krye të kryeqytetit. Ai ka thënë se Lëvizja për Bashkim çdo herë ka votuar pro Vetëvendosjes dhe se gjërat mund ...

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në takim një delegacion të AAK-së kryesuar nga Ramush Haradinaj

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në takim një delegacion të AAK-së kryesuar nga Ramush Haradinaj

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në takim një delegacion të  Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në krye me Kryetarin e saj Ramush Haradinaj, me ç’rast u bë formalizimi dhe konkretizimi i marrëveshjes për koalicion në Komunën e Prishtinës. Kryetari Ahmeti falënderoi AAK-në për mbështetjen e vazhdueshme që ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u takua me Norbert Lammert, president i Bundestagut gjerman

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u takua me Norbert Lammert, president i Bundestagut gjerman

Gjatë vizitës në Berlin, me rastin e konferencës ndërkombëtare parlamentare kundër antisemitizmit sot në Bundestag, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u takua me Norbert Lammert, president i Bundestagut gjerman, njofton kumtesa nga Kuvendi i Kosovës. Veseli falënderoj homologun gjerman për përkrahjen e vazhdueshme që në të gjitha drejtimet ...

Më shumë...

Nisma për Kosovën ka bërë të ditur se do t’i bashkohet AAK-së për ta braktisur Kuvendin

Zafir Berisha thotë se votat e Nismës Socialdemokrate janë transferuar qëllimisht në një subjekt tjetër

Pas AAK-së edhe në Nisma për Kosovës ka bërë të ditur se do t’i bashkohet AAK-së në braktisje të Kuvendit, por këtë hap nuk po e ndërmerr Vetëvendosja  Lajmin se Nisma do të veprojë sikur AAK, e ka konfirmuar deputeti i kësaj partie, Zafir Berisha. Ai tha se në këto ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së kërkon lirimin sa më parë të Gafur Dugollit nga policia sllavo-maqedonase

Lufta e UÇK-së

Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së, përveç shqetësimit me rastin e arrestimit të bashkëluftëtarit tonë Gafurr Dugolli, shprehim edhe revoltën për shkak të fletëarresteve të lëshuara nga Serbia, e aq më keq sepse shtetasit e Kosovës konsiderohen qytetar të Serbisë, edhe pse kemi njohje reciproke në mes të shtetit ...

Më shumë...

8 deputetë ndodhen në paraburgim dhe nën masën e arrestit shtëpiak

Vetevendosje

Një numër i madh i deputetëve të Vetëvendosjes ndodhet në paraburgim dhe nën masën e arrestit shtëpiak. Glauk Konjufca, shef i grupit parlamentar të Vetëvendosjes ka rreth një muaj që po qëndron në paraburgim, për shkak se akuzohet që në vitin 2009 ka marr pjesë në rrotullimin e automjeteve të ...

Më shumë...

Autoritetet greke akuzojnë Tiranën për ksenofobi përballë krizës së emigrantëve nga Siria e Iraku

Sot shënohet 20 Qershori Dita Botërore e Refugjatëve synon të tërheq vërejtjen për vuajtjet e dhjetëra milionë refugjatëve

Autoritetet greke, akuzojnë Tiranën për ksenofobi përballë krizës së emigrantëve nga Siria e Iraku. Në një intervistë për gazetën “Financial Times”, zëvendës-ministri grek i Mbrojtjes  Dimitris Vicas hoqi një paralele me 25 vite më parë, kur në Greqi vërshuan mijëra emigrantë ekonomikë nga vendet e rajonit, sidomos nga Shqipëria . ...

Më shumë...

Paralajmërohen protesta në vazhdim para ambasadës së Maqedonisë në Kosovë, për lirimin e Gafurr Dugollit

Në protestën e organizuar para Ambasadës së Maqedonisë, në Prishtinë, me kërkesë për lirimin e Gafurr Dugollit kanë marrë pjesë shumë ish-bashkëluftëtarë të tij, në mesin e tyre edhe nëna e tij  Fetie Dugolli. Ajo ka thënë me këtë rast se nuk i duhet jeta pa djemtë e saj. “Kam ...

Më shumë...

Haradinaj: Për AAK-në bojkotimi i kësaj legjislature është vendim i përhershëm

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se Kuvendi e ka humbur kredibilitetin dhe kundërshtimi i opozitës ka bërë që të ndalen dy marrëveshjet. Kuvendi është shfrytëzuar dhe po shfrytëzohet për të mbuluar uzurpimin  e shtetit dhe marrëveshjet por edhe me zgjedhjen e Thaçit në postin e kryetarit, i cilin ...

Më shumë...