kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1004)

Ahmet Qeriqi

Salih e Feriz Krasniqi, rapsodë të paharrueshëm të këngës burimore shqiptare

Salih Krasniqi  i takonte një familje tradicionale këngëtarësh në rajonin e Anadrinit. Ai ishte djali i këngëtarit të mirënjohur, Bajram Krasniqi, i cili kishte kënduar dhe ishte afirmuar si këngëtarë në kohën e kryengritjeve shqiptare kundër robërisë shekullore osmane. Salihu lindi në vitin  1919 në fshatin Drenoc të Anadrinit, komuna ...

Më shumë...

Bujqësia e stërgjyshërve të shqiptarëve (Maria Jonson, North Balkan food, past and present)

Trakologjia, si dega më e re e arkeologjisë, ende nuk ka qartësuar nëse trakët ishin një nga popullsitë vendëse të Ballkanit. Në lëmin gjuhësor, duket e ‘vërtetë’ se trakët ishin rrënjës në pjesën më të madhe të gjysmës lindore të Siujdhesës Ballkanike, tevona duke u shpërndarë në trevën e Karpateve, ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Filmi Agon fiton çmimin “Filmi më i Mirë” në festivalin amerikan

Filmi Agon u shtua në listën e filmave më të mirë për vitin 2013, realizim i përkryer i regjizorit të shquar Robert Budina. Filmi luhet me mjeshtëri nga aktori i ri Guljem Kotori i cili u vlerësua me çmimin “Aktori më i mirë” (Best Actor Award) në Festivalin e Filmit ...

Më shumë...

Prof.dr. Enver Mehmeti: Morfologjia e mitit serb të Kosovës

Miti serb i Kosovës, që rrejshëm e paraqet Kosovën si zemër të Serbisë, si tokë të shenjtë serbe, në bërthamën e vet të hershme nis në shkrimtarinë legjendare krishtere nga qarqet udhëheqëse të kallugjerëve në gjysmën e dytë të shek. XVIII. Në këto shkrime kishtare figura e knjaz Lazarit të ...

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Përzënia e Përbindëshit

  Vet titulli “përzënia e përbindëshit” t’i trazon kujtimet dhe ato sikur të vijnë vërdallë kujtimesh të papritura të një kohe, të një kohe e cila kishte prodhuar gjenocid, dhimbje, lotë, e derdhje gjaku. Pa dashje ta emocionoi lexuesin, do të doja ta veçoja një tablo të nëntorit 1989-së, kohë ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Pse nuk e festojmë Vitin e Ri

Ashtu siç kaluan shumë vite, dekada e shekuj, ashtu po kalonn edhe ky vit. Me të, në fakt, po kalon edhe një pjesë e jetës sonë që do të thotë se jemi një vit më afër vdekjes, më afër dheut, më afër të të shndërruarit në ushqim për insektet brenda ...

Më shumë...

Abaz Pllana: Të dish për keq është injoranca më e madhe

Ka shumë vite që propaganda serbe është duke punuar kundër UÇK-së,  e cila dha kontributin maksimal  në çlirimin e Kosovës. Aparatura komplekse, që kalon kufijtë e shtetit serb është vënë në funksion të denigrimit dhe njollosjes së luftës së drejtë çlirimtare të popullit shqiptar të Kosovës. Serbia duke u munduar ...

Më shumë...

Binak Ulaj: Ndërtimi i kishës sllavo-ortodokse në Martinaj të Plavës e Gucisë është provokim i rëndë

Ndërtimi i  kishës sllavo-ortodokse në Martinaj të Plavës e Gucisë është provokim i rëndë, ka deklaruar në një reagim veprimtari i Çështjes Kombëtare, ish i burgosuri politik, Binak Ulaj. Ai konsideron se ky akt ka shkaktuar indinjatë të thellë jo vetëm te banorët e këtij fshati, por edhe tek të ...

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë në Ditën Botërore të lirisë së medieve

Në mesin e ditëve të shënuara të mbarë botës, 3 maji shënon Ditën Botërore të lirisë së medieve. Sot, kudo në botë flitet për medie të lira, të varura e të pavarura, flitet për lirinë e kufizuar të medieve, madje edhe për kontrollimin e tyre nga politike, për keqpërdorimin, shumë ...

Më shumë...

Isa Mulaj: 100 Vjetori i Poemës së Mehmet Akif Ersojit,

Për gjendjen katastrofave pas osmane (1912/13) të trojeve shqiptare, dhe në veçanti të Kosovës, shkruan bashkë kohaniku i këtyre ngjarjeve dhe nipi i fshatit Shushicë të Burimit, shkrimtari më i madh i letërsisë osmane (turke) Mehmet Akif Ersoj (1873-1936), në poemën e tij “Unë jam shqiptar”, të cilën në vijim ...

Më shumë...

Adem Demaçi: Të mos mendojnë se punët janë kryer, jemi përpara furtunave të mëdha që na presin

Vëllezër e motr! Motra Fetnete Ramosaj edhe kur u desh të vdes për kombin, ishte e gatshme për të vdekur, po shyqyr që mbeti gjallë dhe sot po merret me çështje,  që janë në interes të kombit  dhe shembullin e saj duhet ta ndjekin gjithë ata, që kanë fuqi e  ...

Më shumë...

RKL: Të gjithë në përkrahje të At Nikollë Markut

Kryepeshkopi moral, (jo zyrtar) i ortodoksisë shqiptare, prifti i Kishës “Shën Mëria” në Elbasan, aktualisht  është prifti më përfaqësues i interesave fetare dhe kombëtare të Shqipërisë. Është figurë qendrore për të gjithë besimtarët ortodoksë shqiptarë, të cilët e njohin, e duan dhe e respektojnë fenë e tyre dhe shprehin nderim e mos-harrim ...

Më shumë...

Isa Mustafa e vendosi në Prishtinë, Rugovën, Thaçi e Krasniqi nuk e vendosen, Adem Jasharin

Kryetari i Prishtinës dhe kryetar i LDK-së, Isa Mustafa, në prag të fushatës për zgjedhjet e 3 nëntorit dhe në përmbushje të premtimeve që i kishte dhënë elektoratit për rregullimin e Sheshit, “Ibrahim Rugova”, solli në Prishtinë dhe vendosi mu në qendër të kryeqytetit, Shtatoren 4 metra e gjysmë të ...

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: Cilat janë fajet e EULEX-it

EULEKS-i nuk është problemi kryesor pse po merret me krimet e shpifura të luftës, por pse nuk po merret me veprat kriminale të pas luftës në Kosovë. Qytetarëve të Kosovës, sigurisht që lufta u ka shkaktuar dëme të mëdha e të shumëfishta, të shërushme e të pa shërueshme, por liria ...

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: «Ortodoksia serbe» dhe « herezia shqiptare»

Në shkrimin tim të titulluar “’mendim i lirë’ apo ‘skizofreni politike’” nxorra në shesh se akuzat e Fatos Lubonjës dhe Arben Idrizit kundër personaliteteve më të rëndësishme të historisë moderne të Kosovës bazohen në dokumentin e përpiluar nga institucionet politike dhe të shërbimeve sekrete (civil dhe ushtarak) të Serbisë, të ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Me lëndën fetare në shkolla shpëtohet arsimi

Suksesi, fati dhe ardhmëria e një populli varet nga edukata dhe arsimimi i tij. Andaj edhe shtetet e zhvilluara dhe ato në zhvillim kanë investuar dhe vazhdojnë të investojnë me të madhe dhe si duhet, në fushën e arsimit dhe edukimit, për çka edhe kanë arritur atje ku janë sot. ...

Më shumë...