Ahmet Qeriqi

Dr. Rexhep Qosja: MANDATI I TIJ – MANDAT I GJITHËKOHSHËM

Dr. Rexhep Qosja: MANDATI I TIJ - MANDAT I GJITHËKOHSHËM

Adem Demaci, Baca Adem u nda nga jeta. Ndarja e tij nga jeta pikëlloi gjithë shqiptarët kudoqofshin ata. Adem Demaçi ishte dhe mbetet Baca Adem, i gjithëkohshëm në historinë e popullit shqiptar: i gjithëkohshëm me Emrin e tij, me Veprën e tij, me Lavdinë e tij. Në jetën dhe në …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Adem Demaçi, idealist dhe vizionar

Jakup Krasniqi: Adem Demaçi, idealist dhe vizionar

ADEM DEMAÇI në tërë shekullin e jetës së tij ishte një idealist po, i klasit të parë! Vizionar largpamës i pashoq, besnik i idealeve dhe i vizionit politik për çlirimin e bashkimin e kombit të tij, KOMBIT SHQIPTAR! Sepse KOMBI SHQIPTAR për shumëçka kurrë nuk ka qenë më mirë e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Lavdi qiellit

Adem Demaci

( I gëzofsh 80-të pranvera, Adem Demaçit me rastin e ditëlindjes) në motet e largëta zë i vetmuar një grusht atdhetarësh përflakur në ballë të furtunës bijtë e tokës bijtë e zotit bijtë e nënëlokes Kosovë e Adem Demaçit Kosovë vatër e zjarrit Kosovë vatër lirie Kosovë e Adem Jasharit …

Më shumë...

Sot nga ora 12:00 deri në orën 20.00 në Kuvendin e Kosovës janë bërë homazhe para arkivolit të Adem Demaçit

Sot nga ora 12:00 deri në orën 20.00 në Kuvendin e Kosovës janë bërë homazhe para arkivolit të Adem Demaçit

Sot nga ora 12:00 në Kuvendin e Kosovës janë bërë  homazhe para arkivolit të Simbolit të  Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi. Prej orës 12.00 kur kanë filluar homazhet e deri në orën 20.oo, para trupit të tij dhe në prani të familjarëve, kanë bërë homazhe mijëra qytetarë nga Prishtina, Kosova dhe …

Më shumë...

Ish-komandanti i UÇK-së, Sylejman Selimi, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Adem Demaçit

Komandanti i UÇK-së gjatë luftës, Sylejman Selimi lirohet me kusht nga burgu pasi ka kryer 2/3 e dënimit

Ish-komandanti i UÇK-së, Sylejman Selimi, i cili ndodhet në vuajtje të dënimit, i dënuar me burg nga një gjykatë e EULEX-it, ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e Adem Demaçit. Përmes kësaj letre ai ka përmendur edhe disa nga momentet që ai i ka kaluar së bashku me Demacin …

Më shumë...

Delawie: Lufta e Adem Demaçit për të drejtat e njeriut dhe kontributi i tij për Kosovën nuk do të harrohen

Delawie: Lufta e Adem Demaçit për të drejtat e njeriut dhe kontributi i tij për Kosovën nuk do të harrohen

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, i ka shprehur ngushëllime familjes së atdhetarit dhe veprimtarit më të njohur të Kosovës, Adem Demaçi. “Ngushëllime familjes së Adem Demaçit. Lufta e tij e përjetshme për të drejtat e njeriut, dhe kontributi i tij për Kosovën nuk do të harrohen”, ka shkruar Delawie …

Më shumë...

Shqiptar Demaçi: Babai vdiq i qetë por edhe më i qetë do të jetë në një Kosovë të organizuar

Shqiptar Demaçi: Babai vdiq i qetë por edhe më i qetë do të jetë në një Kosovë të organizuar

Djali i Adem Demaçit, Shqiptar Demaçi, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës duke i falënderuar të pranishmit në këtë seancë, të cilët ngritën lart figurën e babait të tij tha se babai  ka vdekur i qetë. “Baca Adem ka vdekur i qetë dhe gjithmonë i qetë do të …

Më shumë...

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka shprehur dhimbje për ndarjen nga jeta të Adem Demaçit

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Abin Kurti ka shprehur dhimbje për ndarjen nga jeta të Adem Demaçit

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka shprehur dhimbje për ndarjen nga jeta të Adem Demaçit. Kur nuk kishin shkolla shqiptarët, Adem Demaçi ishte mësues, kur nuk kishin universitet ishte intelektuali i tyre, e kur nuk kishin ushtri ai ishte luftëtari. Është tallur me vdekjen dhe i ka buzëqeshur rrezikut. …

Më shumë...

Talat Xhaferi: Adem Demaçi ishte njeri i paqes dhe hero i kombit

Talat Xhaferi: Adem Demaçi ishte njeri i paqes dhe hero i kombit

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi në seancën e sotme të Kuvendit në nder të veprimtarit Adem Demaçi, e vlerësoi Demaçin si njeri të paqes e heroi të kombit. Ai tha se Demaçi ishte simbol i rezistencën kombëtare. “Sot jemi tubuar këtu me një shkas që na …

Më shumë...

ShFHDK: Vepra e Adem Demaçit inspirim për të sendërtuar në vepër amanetin e dëshmorëve të kombit

Tri vjet me parë u nda nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare dhe ish i burgosuri politik, Adem Demaçi

Shoqata e Familjeve të Heronjve dhe Dëshmorëve të Kombit Vdekja fizike e veprimtarit, shkrimtarit, atdhetarit, patriotit, trimit të paepur, simbolit të rezistencës sonë dhe heroit kombëtar, Bacë Adem Demaçit, është një humbje e madhe për të gjithë shqiptarët e vërtetë në të gjitha trojet etnike dhe në mbarë botën ku …

Më shumë...

Kadri Veseli: Me vdekjen e Adem Demaçit, Kosova ka humbur një prej burrave të mëdhenj që ka dhënë kombi

Ndarja nga jeta të veprimtarit, vizionarit dhe mbrojtësit emblematik të lirisë së popullit tonë, Adem Demaçit, është një humbje e madhe për popullin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në seancën komemorative kushtuar veprimtarit të shquar Adem Demaçi, tha se ai ishte ndërgjegjja e lëvizjes kombëtare për çlirimin e Kosovës. Veseli tha se me vdekjen e Adem Demaçit, Kosova ka humbur një prej burrave të mëdhenj që ka dhënë kjo tokë në …

Më shumë...

Ministri Berisha: Jeta dhe vepra e Adem Demaçit udhërrëfyes për brezat

Rrustem Berisha

Ndarja nga jeta të veprimtarit, vizionarit dhe mbrojtësit emblematik të lirisë së popullit tonë, Adem Demaçit, është një humbje e madhe për popullin shqiptar. Kosova dhe kombi shqiptar, mbeti pa njërin nga vizionarët dhe yllin mbrojtës të lirisë së atdheut, që asnjëherë nuk u ndal duke shndritur në përpjekjet për …

Më shumë...

Ragip Begaj: Adem Demaçi është simboli i rezistencës dhe nuk u dorëzua asnjëherë gjatë tërë jetës së tij

Ragip Begaj: Adem Demaçi është simboli i rezistencës dhe nuk u dorëzua asnjëherë gjatë tërë jetës së tij

Sot, Kuvendi i Komunës së Malishevës, në fillim të mbledhjes së saj, me rastin e vdekjes së simbolit të rezistencës shqiptare Adem Demaçi, ka mbajtur një minutë heshtje. Me këtë rast, kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, tha se “Adem Demaçi, lindi, jetoi, veproi dhe vdiq i madh. Ai …

Më shumë...

OVL e UÇK-së dënon rastin e vrasjes së veteranit të UÇK-së, Milit Shehu

Milit Shehu

OVL e UÇK-së ka dënuar  rastin e vrasjes  në rrethana të pasqaruar të  bashkëluftëtarit Milit Shehu dhe ka shprehur dhembje e keqardhje për humbjen e këtij bashkëluftëtari . Dje në fshatin Krushë e Vogël në vendin e tij të punës është vrarë bashkëluftëtari ynë MILIT SHEHU. Kërkojmë nga organet e …

Më shumë...

RESHAT BADALLAJ: Lamtumirë Bacë Adem Demaçi

Adem Demaçi

Në kohën kur Simboli i Rezistencës Shqiptare, Adem Demaçi, kërkoi: Kosovën Republikë, Bashkimin e Trojeve Shqiptare, bashkë me Çamërinë dhe një mori të drejtash të tjera për shqiptarët ishte zor i madh. Jo vetëm që të shkonte koka, por iu shtonte gazepi tërë familjes. Jugosllavia e satrapit Josip Broz-Tito, shqiptarëve …

Më shumë...

Ceremonia shtetërore e varrimit të Simbolit të Çështjes kombëtare, Adem Demaçi, do të mbahet të shtunën

Shoqata e ish të Burgosurve Politikë të Kosovës e kujton atdhetarin dhe veprimtarin e shquar Adem Demaçin

Ceremonia shtetërore e varrimit të Simbolit të Çështjes kombëtare, Adem Demaçi, do të mbahet të shtunën. Të premten është paraparë që të mbahen homazhe nga ora 12:00 në Tetarin Kombëtar të Kosovës. Kuvendi mblidhet në seancë komemorative, në nderim të jetës dhe veprës së Adem Demaçit Kryesia e Kuvendit të …

Më shumë...