Ahmet Qeriqi

Radio-Kosova e Lirë ngushëllon familjen e Avni Deharit

RKL

Qëndro Avni, mbahu  familje fisnike Dehari dhe gjithë ju që keni në zemër dhe mendje Astritin e Arbrorin! Të gjithë jemi me ju! Gjithmonë e jetë….   Sapo morëm lajmin për ndarjen nga jeta, në lulën e rinisë të Astrit Deharit, ende në kujtim të paharrueshëm, për vdekjen tragjike dy …

Më shumë...

Avni Dehari: Një tufë poezish

Avni Dehari

Avni Dehari lindi më 3. 5.1947, në fshatin Sllupçan të Kumanovës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Shkollën e mesme, gjimnazin, e mbaroi në Preshevë, kurse u diplomua në Fakultetin e Filologjisë – Gjuhë dhe Letërsi shqipe, në vitin 1974, në Prishtinë. Deri më tash i ka botuar këta libra: …

Më shumë...

SHKK ka konfirmuar lajmin për vdekjen e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari

Rasti i Astrit Deharit kalon nga Prokuroria Themelore në Prizren në juridiksion të Prokurorisë Speciale të Kosovës

Shërbimi Korrektues i Kosovës, ka konfirmuar lajmin për vdekjen e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari.  Në njoftimin e lëshuar për këtë rast thuhet se sot  më 5.11.2016, në rrethana ende të pasqaruara, i paraburgosuri, A.D.  ndërroi jetë në Spitalin Rajonal të Prizrenit. Shërbimi Korrektues i Kosovës, shpreh keqardhje të thellë …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje konfirmoi lajmin për vdekjen e aktivistit, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje ka konfirmuar një lajm për  vdekjen e aktivistit, Astrit Dehari. Në një kumtesë për opinion thuhet:  “Shoku ynë, aktivisti shembullor, Astrit Dehari, ka humbur sot jetën tragjikisht, në moshën 26 vjeçare. Të gjithë ne e kemi gati të pamundur ta besojmë vdekjen e tij që na ka tronditur …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës, nuk dha pëlqimin për renovimin e sheshit “Adem Jashari”, në Prishtinë

Kuvendi i Kosovës, nuk dha pëlqimin për renovimin e sheshit “Adem Jashari”, në Prishtinë

Kuvendi i Kosovës, nuk e ka dhënë pëlqimin për renovimin e sheshit “Adem Jashari” në kryeqytet. Me këtë rast komuna e  Prishtinës ka humbur një donacion në vlerë  prej 270 mijë eurosh nga organizata zvicerane DEMOS. Para më shumë se një viti, kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, kishte paralajmëruar renovimin …

Më shumë...

Visar Ymeri: Regjimi aktual UÇK-në e sheh vetëm si vlerë këmbimi

Visar Ymeri thotë se pavarësisht "vullnetit të popullit" koalicioni që i ka fituar zgjedhjet po e bllokon formimin e institucioneve

Në mbledhjen e 26-të të Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, kryetari Visar Ymeri mes tjerash ka deklaruar se UÇK-ja e dëshmorëve krijoi vlerë. Vlerë përdorimi për të mirën e përgjithshme, për popullin e Kosovës. Sakrifica e tyre e solli lirinë, atë liri që ata e kishin menduar të jetë …

Më shumë...

Kadri Veseli: Të hënën mund të emërohen ministrat dhe zëvendës-ministrat e rinj të Qeverisë së Kosovës

Kadri Veseli

Kryekuvendari i Kosovës  dhe kryetar aktual i PDK-së, Kadri Veseli, ka deklaruar  se të hënën mund të  emërohen ministrat dhe zëvendës-ministrat e rinj të Qeverisë së Kosovës. Ai ka saktësuar se  PDK-ja tashmë e ka listën e ministrave të rinj, ndërkohë shton se finalizimi i procesit të riformatimit të qeverisë …

Më shumë...

LDK: Nuk ka zgjedhje të jashtëzakonshme, PDK-ja po i bën gati emrat e ministrave të rinj

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Kërkesat e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli dhe zyrtarëve të tjerë të kësaj partie, për organizimin e zgjedhjeve të parakohshme, nuk e shqetësojnë fare LDK-në. Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Blerim Grainca tha se deklaratat e Veselit dhe zyrtarëve të PDK-së për  zgjedhje të parakohshme  janë …

Më shumë...

RKL: Rusia fuqizon “Bashkimin e Shteteve Ortodokse” për t’ ia kundërvënë NATO-s, në Kosovë fushatë kundër UÇK-së(!)

Rusia po e fuqizon “Bashkimin e Shteteve Ortodokse” të Ballkanit për t’ ia kundërvënë NATO-s

Me qëllim për ta kundërshtuar zgjerimin e NATO-s, në vendet e Ballkanit dhe Evropës juglindore, Kremlini zyrtar po bën përpjekje ta zgjerojë të ashtuquajturën “Aleancë të Vëllazërisë sllave”, në shtetet  ortodokse të ish Jugosllavisë e më gjerë. Përveç Serbisë që ka qenë dhe po mbetet jo vetëm aleati, por edhe …

Më shumë...

Bankat në Kosovë janë “industria” më fitimprurëse për klasën e re të kapitalistëve, por jo për zhvillimin e vendit

Diaspora solidarizohet me vendlindjen, për një ditë dhurohen afër 100 mijë euro për fondin emergjent

Numri i klientëve në dhjetë bankat komerciale në Kosovë llogaritet të jetë rreth dy milionë. Ky numër tejkalon numrin e popullatës që jeton në Kosovë. Barazimi i numrit të klientëve të bankave me numrin e popullatës, nga zyrtarët e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës shpjegohet me faktin se një …

Më shumë...

Përfaqësuesit e AAK-së dhe Nismës ia kanë hapur dyert AKR-së për ta përfshirë në koalicion

Aleanca Kosova e Re

Përfaqësuesit e AAK-së dhe të “Nismës” ia kanë hapur dyert AKR-së së Behgjet Pacollit për ta përfshirë në koalicion. Madje, përfaqësuesit e këtyre partive nuk e kanë përjashtuar mundësinë e takimeve me AKR-në për të ecur bashkërisht në procesin e ardhshëm qeverisës Aleanca Kosova e Re mund t’i bashkohet AAK-së …

Më shumë...

Prokuroria e Shtetit po grumbullon informata lidhur me keqpërdorimin e listave të veteranëve të UÇK-së

Ushtarët e UÇK-së

Organet e ndjekjes në Kosovë si dhe  Prokuroria e Shtetit, kanë bërë të ditur se prokurorët janë duke grumbulluar informata në lidhje me keqpërdorimin eventual të listave të veteranëve të UÇK-së. Zyrtarja për Informim e Prokurorisë së Shtetit, Liridona Kozmaqi, është cituar të ketë deklaruar se hetimet për këto lista …

Më shumë...

Der Standard dhe Schwaebische: Vetëm Shqipëria dhe Kosova janë aletë të vërtetë të Amerikës në Ballkan

Analizohet dhe shqyrtohet bashkëpunimi mes Kosovës dhe Shqipërisë në fushën e ekonomisë

Gazeta austriake, “Der Standard” shkruan se në Ballkan vetëm Shqipëria dhe Kosova janë orientuar fuqishëm drejt perëndimit. Këtë konstatim e mbështet edhe gazeta, Schwaebische, e cila shton edhe faktin se edhe lideri malazez, Gjukanoviq është properëndimor. Manovrat e përbashkëta ushtarake mes Bellorusisë, Rusisë e Serbisë afër kufirit të Maqedonisë, manovrat …

Më shumë...

Daçiq: Kosova do të bëhet anëtare e OSBE-së kur Çedomir Jovanoviq të bëhet ministër i Jashtëm i Serbisë

Ivica Daçiq

Ministri i Jashtëm i Serbisë ka ironizuar kërkesën që Kosova do të bëhet anëtare e OSBE-së. Ai ka deklaruar me këtë rast se  vetëm kur, Çedomir Jovanoviq, kryetar i Partisë Liberal-Demokratike të  bëhet ministër i Jashtëm i Serbisë, atëherë edhe Kosova mund të bëhet pjesë e OSBE-së, Organizatë Evropiane për …

Më shumë...

Bislim Zogaj dhe Naim Bazaj kandidatë të mundshëm për postin e kryetarit të Drenasit

Zgjedhjet

Më 4 dhjetor 2016, në Drenas të Drenicës do të mbahen zgjedhjet për kryetar të Komunës. PDK-ja ende  nuk ka një emër konkret se kush do të kandidojë për kryetar, por jo zyrtarisht thuhet se njëri ndër kandidatët do të jetë deputetit të PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Bislim Zogaj, …

Më shumë...

Kryetari Thaçi priti në takim gjenerallejtënant Rrahman Ramën dhe skuadrën fituese të medaljes së artë

Kryetari Thaçi priti në takim gjenerallejtënant Rrahman Ramën dhe skuadrën fituese të medaljes së artë

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama si dhe skuadra e FSK-së, fituese e medaljes së artë në garën ushtarake në Wells të Mbretërisë së Bashkuar, u pritën në Presidencë nga Kryetari i shtetit, Hashim Thaçi. Me këtë rast, Thaçi e përgëzoi komandantin e FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman …

Më shumë...