Sinani ING

Ahmet Qeriqi

Kryeministri Mustafa merr pjesë në mini-samitin Ballkanit në Sarajevë, i cili do të mbahet sot

Vucic-Rama-Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa do të marrë pjesë në mini-samitin Ballkanit në Sarajevë, i caktuar të mbahet për  ditën e sotme. Lajmi është konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, nga Kabineti i Kryeministrit Mustafa. Sipas agjendës zyrtare, liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor, thuhet se do të takohen në …

Më shumë...

Senatorët amerikanë: Edi Rama ka paguar firmat më të mira të konsulencës për ta freskuar Qeverinë e tij

Edi Rama dhe Lulzim Basha takohen sot në orën 17:00 në Pallatin e Kongreseve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar ndaj letrës së gjashtë senatorëve amerikanë drejtuar sekretarit Amerikan të Shtetit, duke thënë se kryeministri Edi Rama ka paguar firmat më të mira të konsulencës për t’i bërë fresk qeverisë, duke përmendur edhe kontratën e Ramës me Tony Blair. Grupi i senatorëve …

Më shumë...

Margarita Xhepa: Pasioni, përgjegjësia, vërtetësia, e bëjnë aktorin të pavdekshëm në sytë e spektatorëve

Margarita Xhepa

AFP, intervistë me aktoren dhe artisten  e  mirënjohur shqiptare, Margarita Xhepa Pas marrjes së Titullit të lartë Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, Margarita Xhepa shprehet: . “Kam marrë shumë trofe të ndryshme, në festivale filmash, teatrosh, poezish apo aktivitete të tjera, por ky vlerësim, është i një lloji të veçantë. Para 7 vjetësh, …

Më shumë...

Në vigjilie të 16-vjetorit të fillimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në trojet e Iliridës

Ushtria Çlirimtare Kombëtare

Më 16 mars 2001, përmes një komunikate për opinion u bë e ditur se shqiptarët liridashës nga Maqedonia, Kosova, Kosova Lindore dhe Shqipëria  u rreshtuan  nën emblemën e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, me qëllim për të luftuar për të drejtat kombëtare e njerëzore, që nuk pranonte t’ i realizonte  politika e …

Më shumë...

Organizata e quajtur “Syri i Popullit” ka marrë përgjegjësinë për plagosjen e titistit, Azem Vllasi

Azem Vllasi dhe Sllobodan Millosheviq

Organizata e quajtur “Syri i Popullit”, përmes një komunikate dërguar medieve,  ka marrë  përgjegjësinë për plagosjen e titistit, Azem Vllasi! Ky gjakpirës antishqiptar ka qenë një murtajë e vërtetë për shqiptarët e Kosovës, që ka punuar për interesat e Jugosllavisë vrastare. – Duke e ditur se «Udhëheqësit» e këtyre tri …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Qeveria e Kosovës ka kohë 30 ditë për ta sjellë në Kuvend Projektligjin për FSK-në

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Qeveria e Kosovës ka kohë 30 ditë afat për  ta sjellë në Kuvend Projektligjin për FSK-në, ka thënë kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Daut Haradinaj.  Ajo mund të sjellë edhe më shpejt projektligjin dhe varet edhe prej koalicionit si …

Më shumë...

Gjykata Themelore në Prishtinë u ka caktuar nga 30 ditë paraburgim Murat Jasharit e Avni Llumnicës

Gjykata

Gjykata Themelore në Prishtinë u  ka caktuar nga  30 ditë paraburgim, Murat Jasharit e Avni Llumnicës, të dy  të dyshuar për sulm kundër ish kreut komunist të Kosovës,  Azem Vllasi. Pronarit të  motelit “Fontana” Arsim Ibrahimi, ku qëndruan dy të dyshuarit, gjykata i caktoi arrest shtëpiak i dyshuar se ka …

Më shumë...

Milo Gjukanoviq thërret Bashkimin Evropian që të ndalë ndikimin destruktiv të Rusisë në Ballkan

Milo Gjukanoviq

Ish-kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të ndalë ndikimin destruktiv të Rusisë në Ballkan. Gjukanoviq në një intervistë për agjencinë Associated Press ka thënë se Moska “është përfshirë në një lloj lufte kundër Evropës” dhe po kërcënon “ekzistencën e Bashkimit Evropian”. Gjukanoviq …

Më shumë...

Përurohet libri “Mr. Halil Alidema jeta dhe veprimtaria”, i autorit dr. Hysen Matoshi

Përurohet libri “Mr. Halil Alidema jeta dhe veprimtaria”, i autorit dr. Hysen Matoshi

Nesër në orën 13.00, në sallën e Institutit Albanologjik të Prishtinës përurohet libri “Mr. Halil Alidema jeta dhe veprimtaria”, i autorit dr. Hysen Matoshi. Halil Aledema ka qenë historian i njohur, i burgosur politik i vitit 1981 dhe  veprimtar i çështjes kombëtare shqiptare.

Më shumë...

Elife Luzha: Të mos harrohet historia me brigadat e të flijuarve të vitit 1981

Elife Luzha

Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë ishin vazhdim i veprimtarisë së Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e tokave të pushtuara shqiptare që padrejtësisht Fuqitë e Mëdha i dhuruan Serbisë, Greqisë dhe Malit të Zi. Më 1912 Shqipëria u shpall e pavarur por 55% e tokave të saj si Kosova dhe Çamëria …

Më shumë...

Ministria e FSK-së procedoi në Qeveri projektligjin për krijimin e Ushtrisë së Kosovës

MFSK

MFSK-ja  shpreh pajtimin e plotë dhe mbështet miratimin e Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës; që do të rezultonte me krijimin e bazës ligjore me qëllim të përmirësimit dhe ndërtimit të një sistemi të mbrojtjes dhe sigurisë me kapacitetet e nevojshme shtetërore, në mbrojtje të sovranitetit, integritetit territorial dhe …

Më shumë...

Muhamed Abdulkerim Al-Isa: Turp që disa shtete islame nuk e kanë njohur Kosovën

Muhamed Abdulkerim Al-Isa: Turp që disa shtete islame nuk e kanë njohur Kosovën

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim Sekretarin e Përgjithshëm të Ligës së Botës Myslimane, Muhamed bin Abdulkerim Al-Isa, i cili u shpreh se kauza e Kosovës për pavarësi ka qenë e drejtë dhe se është turpëruese që disa shtete islame nuk e kanë njohur Kosovën dhe kjo …

Më shumë...

Në moshën 67-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i arsimit dhe i UÇK-së, profesor, Bedri Shyti

Në moshën 67-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i arsimit dhe i UÇK-së, profesor, Bedri Shyti

Mbrëmë (më 13.03.2017) ka ndërruar jetë veterani i arsimit dhe i UÇK-së, Bedri Shyti Ai u lind më 1950 në Ashlan të Vushtrrisë. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, gjimnazin në Mitrovicë, kurse Gjuhën dhe Letërsinë Shqipe, në Prishtinë. Fillimisht punoi si profesor në Gjimnazin e Mitrovicës. Më vonë në …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Partnerët tanë ndërkombëtarë 100 për qind e përkrahin formimin e Ushtrisë së Kosovës

Hashim Thaçi

Në debatin e organizuar nga Qendra për Kërkim dhe Politikë të Sigurisë, Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se ndërkombëtarët e përkrahin 100 për qind krijimin e Ushtrisë së Kosovës. Për krijimin e Ushtrisë është në një situatë të ngjashme me atë të shpalljes së Pavarësisë dhe krijimi i …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Isuf Ismaili është prej atyre poetëve që me shpirt e krijon poezinë

Mustafë Krasniqi

 Kur flasim për poetikën si forcë e atdhedashurisë, nuk mund të mos shkruajmë për poetët të cilët me ngulm ju kanë përkushtuar krijimtarisë shpirtërore, prej së cilës nuk është vështirë të hetohet vlera dhe qëllimi, angazhimi dhe kërkimi. Megjithatë, poetët e përkushtuar pasi ju kanë nënshtruar idealeve të shenjta njerëzore …

Më shumë...

Kryetari Veseli kërkon nga komisionet parlamentare përshpejtimin e shqyrtimit dhe procedimit të projektligjeve

Kryetari Veseli kërkon nga komisionet parlamentare përshpejtimin e shqyrtimit dhe procedimit të projektligjeve

 Në funksion të intensifikimit të dinamikës së shqyrtimit dhe procedimit të projektligjeve, si dhe të fuqizimit të punës së Kuvendit në tërësi, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar një takim me kryetarët e komisioneve parlamentare. Kryekuvendari Veseli bëri të ditur se aktualisht në procedurë parlamentare …

Më shumë...