Ahmet Qeriqi

Isa Mustafa: Bashkëpunimi për dialog me Serbinë nuk mund të bëhet duke e akuzuar LDK-në

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, pas publikimit të rezultatit zgjedhjeve, sot e ka dorëzuar dorëheqjen e tij nga partia

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar  se bashkëpunimi për dialog me Serbinë nuk mund të bëhet duke e akuzuar LDK-në se po lufton për pushtet dhe kolltukë. Ai ka thënë se kryetari i PDK-së dhe zëvendësi i tij krekoseshin dhe vazhdojnë të krekosen se e rrëzuan …

Më shumë...

Ministri, Shyqiri Bytyqi: Ne kemi nevojë për një standard shumë më të lartë, sidomos në arsimin e lartë

Ministri, Shyqiri Bytyqi: Ne kemi nevojë për një standard shumë më të lartë, sidomos në arsimin e lartë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi, priti sot zëvendëspresidentin e James Madison University të Virgjinias, Nick Langridge dhe John Rothenberger, anëtar i Bordit dhe udhëheqës i Qendrës për Ndërmarrësi në këtë universitet, me të cilët bisedoi rreth aktiviteteve të zhvilluara në kuadër të bashkëpunimit të ndërsjellë, si dhe …

Më shumë...

Në Pentagon takohet Grupi Punues për Politika të Sigurisë: Amerikë-Kosovë

Në Pentagon takohet Grupi Punues për Politika të Sigurisë: Amerikë-Kosovë

 Delegacioni i MFSK-FSK-së, gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, realizoi takime dypalëshe lidhur me avancimin e marrëdhënieve Kosovë-SHBA, në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes. Zëvendësministri për FSK-në, z. Burim Ramadani dhe zëvendës ndihmësja e Sekretarit Amerikan të Mbrojtjes, znj. Laura Cooper, kanë bashkë-kryesuar mbledhjen e Grupit Punues …

Më shumë...

Kryetari, Thaçi dhe ministri i jashtëm, Behxhet Pacolli janë takuar me kryetarin e Armenisë, Armen Sarkissian

Kryetari, Thaçi dhe ministri i jashtëm, Behxhet Pacolli janë takuar me kryetarin e Armenisë, Armen Sarkissian

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli, me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, janë takuar me kryetarin  e Armenisë, Armen Sarkissian. Paciolli ka shkruar se ditën e fundit të Samitit të Frankofonisë, në të cilin Kosova u ngrit në status si vend anëtar i asocuar, bashkë me kryetarin  Thaçi, takuan …

Më shumë...

Albert Zholi: Cota Luna, sozia e Claudia Cardinal fiton çmimet: “ Pricesha Lambale” dhe “Shtriga më e bukur”

Albert Zholi: Cota Luna, sozia e Claudia Cardinal fiton çmimet: “ Pricesha Lambale” dhe “Shtriga më e bukur”

Sukseset e shqiptares, Cota Luna, sozia e artistes italiane, Claudia Cardinale për çdo vit arrijnë majat. E ftuar në shumë kompeticione filmash, apo pasarela modeash, Cota me pamjen e saj elegante, me fytyrën që shpreh vetëm mirësi, me kurajën për të ecur përpara jashtë Atdheut të saj, ajo po tregon …

Më shumë...

Dilaver Goxhai: Ermal Panduri censuroi thëniet për Spiro Buckën, ndërsa mbylli emisionin me thëniet e tij

Dilaver Goxhaj

(Reagim në emisionin, “Të pathënat për UÇK-në”, të TV-Dukagjinit, të datës 10 tetor 2018) Duke ndjekur emisionin e TV Dukagjinit, me titull: “Të pathënat për UCK-në”, të përgatitur prej gazetarit, Ermal Panduri, transmetuar në datën 10 tetor 2018, e cila është intervista ku kanë folur: bashkëluftëtari i Zahir Pajazitit Fadil …

Më shumë...

Adem Lushaj: Shoqata “Dardania”, ndërton shtëpi për familjen, Çelaj nga Sopoti i Bajram Currit

Adem Lushaj: Shoqata “Dardania”, ndërton shtëpi për familjen, Çelaj nga Sopoti i Bajram Currit

Në fytyrat e familjes katër anëtarësh të Selim Mal Çelës nga Sopoti i Bajram Currit, vërehej buzëqeshja, ngase pranuan qelsat e shtëpisë së re, investim i bërë nga bashkatdhetarët e bashkuar rreth Shoqatës “Dardania” e Manheimit të Gjermanisë. Për të qenë pjesë e gëzimit të familjes Çelaj, kishin ardhur edhe, …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka marrë përkrahjen e Francës për korrigjim të kufijve me Serbinë

Kryetari Thaçi u bëri thirrje prokurorëve që të mos e bëjnë gabimin e njëjtë që ka bërë UNMIK-u dhe EULEX-i

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për TVSH-në ka thënë se ka marrë mbështetjen e kryetarit të Francës, Emmanuel Macron, se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë marrëveshje obliguese në rrafshin ndërkombëtar, me mundësi reale edhe të korrigjimit të kufirit ndërmjet dy vendeve. “Presidenti Macron e mbështet fuqishëm …

Më shumë...

Kryetari i OVL të UÇK-së, Hysni Gucati, ka kërkuar që procesi i verifikimit të veteranëve të kthehet në pikën zero

Gucati

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, ka kërkuar që procesi i verifikimit të veteranëve të kthehet në pikën zero. Ai ka thënë se është në të mirën e të gjithëve që të ndodhë një riverifikim i plotë i tyre, ndërsa për veteranët …

Më shumë...

Avdullah Hoti ka thënë se koalicioni qeverisës duhet të largohet sa më shpejtë nga pushteti

Avdullah Hoti

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti  ka thënë se koalicioni qeverisës duhet të largohet sa më shpejtë nga pushteti. Duke komentuar takimin e  partnerëve të koalicionit me Partinë Socialdemokrate dhe Alternativën për rezolutën e propozuar nga kryeparlamentari Kadri Veseli, ka thënë se partia e tij kishte propozuar më …

Më shumë...

Pritet lirimi nga burgu i Komandantit të UÇK-së gjatë luftës, Sylejman Selimi dhe i eprorit, Jahir Demaku

Sylejman Selimi

Në Javën e ardhshme mund të lirohen me kusht nga burgu,  ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sylejman Selimi dhe eprori, Jahir Demaku. Dy ish-luftëtarët e UÇK-së kanë dorëzuar kërkesën e tyre për lirim me kusht në Panelin për Lirim me Kusht. Kërkesa e tyre pritet të shqyrtohet javën e …

Më shumë...

Substancat narkotike, gjithnjë e më të përhapura në Kosovë

Droga

Substancat narkotike,  tanimë  nuk janë diçka e panjohur për qytetaret Kosovës. Madje droga është duke gjetur përdorim goxha të madh, sidomos nga rinia. E kjo ka tërhequr vëmendjen e Avokatit të Popullit, që është duke bërë një hetim në lidhje me pasojat që po shkakton droga tek qytetarët e Kosovës. …

Më shumë...

Prokuroria në Shqipëri do të marrë në pyetje kryetarin e PD, Lulzim Basha dhe deputetin, Ervin Salianji

Prokuroria në Shqipëri do të marrë në pyetje kryetarin e PD, Lulzim Basha dhe deputetin, Ervin Salianji

Prokuroria pritet të marrë sot në pyetje kryetarin e PD, Lulzim Basha dhe deputetin e PD-së, Ervin Salianji. Lulzim Basha është thirrur për të dëshmuar në prokurori si person në hetim në procedimin penal për shpërdorim detyre, shpifje dhe fyerje në kallëzimin e bërë nga Taulant Balla për rastin e …

Më shumë...

Marjana Bulku: Si të dërgosh ndihma dhe shpresë në Atdheun e harruar nga politikanët, por aq të dashur për diasporën

Marjana Bulku

Shëndeti është çështje e përbashkët e çdo moshe , e çdo kohe ku distancat nuk të pengojnë të kërkosh shpresën aty ku ajo mungon, ta ndërtosh shpresën pikërisht atëherë kur ajo të nevojitet më shumë se gjithçka. Janë këto motivet që kanë nxitur Ina Farkën drejt projektit C.U.R.E Support Hospitals …

Më shumë...

Arban Bislimi: E drejta për “indiferencë” është vlera më e lartë e tolerancës

Arban Bislimi: Urime Dita e Gruas të gjitha grave dhe vajzave Shqiptare!

E DREJTA PËR “INDIFERENCË” SI VLERË THEMELORE E TOLERANCËS DHE NEVOJA PËR T’U KTHYER NË REALITETIN MATERIAL TË PROBLEMATIKAVE SHOQËRORE E drejta për “indiferencë” është vlera më e lartë e tolerancës. Njerëzit me orientime fetare, seksuale, me etni apo ngjyrë të ndryshme nga shumica nuk kanë nevojë për marshe të …

Më shumë...

Prof. dr Hakif Bajrami: Kush e kurdisi tregtinë me organe njerëzore kundër UÇK-së? I

Prof. dr. Hakif Bajrami

Të gjithë kundër Thaçit për kufijtë e tij. Thaçi, Parlamenti dhe Qeveria kundër frikës  po amortizohen në lojën me kufij, në vend që të merren me reforma politike dhe ekonomike! Armiku në këtë tollovi, po thur rrjeta meskine për ta defaktorizuar Luftën e Drejtë të UCK-ës dhe Shtetin e Kosovës. …

Më shumë...