Ahmet Qeriqi

Komuna e Malishevës, është duke e bërë rinovimin e 15 shkollave

Komuna e Malishevës, është duke e bërë rinovimin e 15 shkollave

Në kuadër të përgatitjeve për fillimin e vitit të ri shkollor, Komuna e Malishevës, është duke e bërë rinovimin e 15 shkollave, të cilat do të jenë të gatshme për fillimin e mbarë të vitit shkollor 2018-2019. Meremetimin e shkollave, e kanë parë nga afër kryetari i Komunës së Malishevës, …

Më shumë...

Thaçi e ka përshëndetur deklaratën kancelares Merkel, kundër ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor

Hashim Thaçi dhe Angela Merkel

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi e ka përshëndetur deklaratën e djeshme të kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, kundër ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor. Ai megjithatë ka kërkuar nga shumica e vendeve të Bashkimit Evropian që t’i bindin pesë vendet mos njohëse si dhe Serbinë që ta njohin Kosovën. “E …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës nuk guxon të aplikojë masa reciprociteti kundër Serbisë për ndalimin e qytetarëve me “dosje penale”

Qeveria e Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, nëpërmjet Zyrës Ndërlidhëse, në Serbi, ka konfirmuar edhe një rast tjetër të ndalimit dhe arrestimit të një bashkëkombësi, përderisa ai ka qenë duke kaluar nëpër territorin e Serbisë. Ndalimet dhe arrestimet e vazhdueshme të shtetasve të  Kosovës nga Serbia mund të vlerësohen si …

Më shumë...

Sali Berisha u bën thirrje qytetarëve të ngrihen kundër shtetit dhe ta rrëzojnë me dhunë

Sali Berisha

Deputeti i PD-së, Sali Berisha nga frika e Vettingut që i ka hyrë në palcë,  u bëri thirrje qytetarëve shqiptarë të ngrihen   në revolucion popullor kundër pushtetit aktual. Shqiptarët duhet ta ndjekin shembullin e rumunëve, që po protestojnë kundër Qeverisë së korruptuar. Duke shprehur admirimin dhe solidaritetin tim më të …

Më shumë...

Shoku i ngushtë i Hashim Thaçit, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti shprehet kundër korrigjimit të kufijve

Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka komentuar idenë e kryetarit Hashim Thaçi për korrigjimin e kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se ideja e tij është më tepër imagjinare dhe fushatë mediatike. “Kosova ka institucione stabile dhe të përgjegjshme, që dinë të drejtojnë dhe menaxhojnë ka partnerët e vet, …

Më shumë...

Skënder Kapiti: Bashkimi i Medvegjës, Bujanocit e Preshevës me Kosovën është e drejtë kombëtare

Skënder S. Kapiti

Ata të cilët janë kundër bashkimit  së Luginës së Preshevës, Kosovës Lindore   me Kosovën   janë  edhe kundër  Bashkimit Kombëtar pasi Bashkimi kombëtar do të thotë bashkim  i të gjitha  trojeve shqiptare, ku troje shqiptare janë edhe Presheva, Medvegja dhe Bujanoci. Në Shqipëri  filloi të flitet për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën …

Më shumë...

Lutfi Coka: Libri, “Vdekja është e mirë kur i dhurohet atdheut”, i kushtohet heroit të UÇK-së, Halit Coka

Halit Coka

Fluturoi larte ne qiellin e kalter, Nje yll shkeputet nga zemrat tona U ul mu ne mes te  Kosoves Per te rrezatuar drite lirije.!….. Ne ato vite kur Shqiperia u hap,vala e mergimit mori me vehte dhe  deshmorin e ardheshem te Kosoves,Halit Coka,i cili perfundoj ne Greqine e lashte, per …

Më shumë...

20 vjet më parë, Adem Demaçi nga SHP i UÇK-së e kishte detyrën e përfaqësimit politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Tri vjet me parë u nda nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare dhe ish i burgosuri politik, Adem Demaçi

20 vjet më parë, më 13 gusht të vitit 1998,  Adem Demaçi nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së e kishte detyrën e përfaqësimit politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Me këtë rast kryetari i Vetëvendosje, Albin Kurti, ka shkruar se ardhja e Demaçit në krye të përfaqësimit politik të kryengritjes …

Më shumë...

Në orën 11:00 mbahet mbledhje komemorative me rastin e ndarjes nga jeta të profesorit, Mujë Shala

Në orën 11:00 mbahet mbledhje komemorative me rastin e ndarjes nga jeta të profesorit, Mujë Shala

Universiteti “Hasan Prishtina”, Fakulteti i Mjekësisë dhe Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës,  organizuan mbledhje komemorative, pas ndarjes nga jeta të profesorit, Mujë Shala. Mbledhja komemorative mbahet sot në orën 11.oo në amfiteatrin e Dekanatit të Fakultetit të Mjekësisë. Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, i ka shprehur …

Më shumë...

Opozita kërcënon me protesta për të mos lejuar që kryetari, Thaçi, të jetë në krye të dialogut me Serbinë

Opozita kërcënon me protesta për të mos lejuar që kryetari, Thaçi, të jetë në krye të dialogut me Serbinë

Partitë opozitare thonë se do të thërrasin protesta për të mos lejuar që presidenti Hashim Thaçi, të jetë prijës i dialogut dhe që temë e bisedimeve të jetë korrigjimi i kufijve. Vetëvendosje dhe LDK-ja thonë se janë pajtuar  në veprimet e tyre, që përmes Kuvendit të legjitimohet ekipi i dialogut. …

Më shumë...

Albin Kurti: Synimet për korrigjim kufijsh apo shkëmbim territoresh, janë të gabuara dhe me pasoja të dëmshme

Kurti: Nexhmije Pagarusha ishte bilbil i gëzuar por edhe i trishtë, bilbil poshtë një shteti që ishte në diktaturë

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, tha se synimet për korrigjim kufijsh apo shkëmbim territoresh, janë të gabuara dhe mund të kenë pasoja të dëmshme. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Kurti, ka sqaruar se partia e të cilit angazhohet për bashkimin kombëtar të shqiptarëve, thotë se është kundër idesë …

Më shumë...

Kryetari i Serbisë, Vuçiq, në muajin shtator fillon ofensivën e re diplomatike lidhur me Kosovën

Albin Kurti: Synimet për korrigjim kufijsh apo shkëmbim territoresh, janë të gabuara dhe me pasoja të dëmshme

Mediet në Beograd shkruajnë se në prag të vazhdimit të dialogut, kryetari i Serbisë, Vuçiq në muajin shtator fillon ofensivën e re diplomatike rreth Kosovës. Ai fillimisht do të qëndrojë për vizitë te nënkryetari i Indisë, Venkejah Najdu, vend i cili nuk e ka njohur Pavarësinë e Kosovës Pas këtij …

Më shumë...

Ajatullah Ali Khamenei tha se nuk do të ketë luftë as negociata me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Ajatullah Ali Khamenei tha se nuk do të ketë luftë as negociata me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Udhëheqësi i lartë i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, tha të hënën se nuk do të ketë as luftë as negociata me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Zyrtarët amerikanë flasin me cinizëm rreth nesh dhe ndërkohë  përveç sanksioneve, ata po flasin për luftën dhe negociatat. Më lejoni t’u them se nuk …

Më shumë...

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, është shprehur kundër idesë së ndryshimit të kufijve të Kosovës

Angela Merkel

Kancelarja e  Gjermanisë,  Angela Merkel është shprehur kundër idesë së ndryshimit të kufijve të Kosovës. Gjatë një takimi me kryeministrin e Bosnjës e Hercegovinës, Merkel tha se edhe pse ka tendenca të caktuara në Ballkanin Perëndimor për rivendosje të kufijve, kjo gjë nuk mund të bëhet. “Ekziston një perspektivë evropiane …

Më shumë...

Thaçi falënderon sërish qytetarët e Kosovës Lindore lidhur me përkrahjen e tyre rreth idesë për bashkim me Kosovën

Thaçi

Edhe  pse kancelaria, Merkel u shpreh kundër zërave për ndryshim të kufijve dhe nuk mund të ketë rivendosje të kufijve në Ballkan, kryetari i Kosovës, Thaçi falënderon liderët sërish  qytetarët e Kosovës Lindore  për përkrahjen e tyre rreth idesë për bashkimin me Kosovën. Ai thotë se kjo e drejtë duhet …

Më shumë...

Memli Krasniqi ka mbështetur kryetarin e PDK-së lidhur me kufirin

Memli Krasniqi: Është mirë të kthehemi edhe njëherë të qytetarët dhe ta marrim vlerësimin e tyre

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka folur për idenë e e kryetarit,  Thaçi lidhur me korrigjimin e kufijve. Krasniqi ka dalë kundër idesë së Thaçi duke e mbështetur kështu Kryetarin e PDK-së. Ai ka thënë se qëndrimi i partisë rreth çështjes së dialogut është shprehur saktësisht nga …

Më shumë...