Ahmet Qeriqi

Isa Xhemajlaj, emërohet zëvendës-ministër në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kosovës

Isa Xhemajlaj

Ish-kandidati për kryetar të Drenasit, Isa Xhemajlaj, është emëruar sot nga kryeministri Ramush Haradinaj, zëvendësministër në Ministrinë e Punëve të Brendshme. Xhemajlaj është edhe kryetar i Degës së këtij subjekti politik në Komunën e Drenasit Ai për 10 vjet ishte punëtor arsimi, ndërsa tash së fundmi ishte duke punuar në …

Më shumë...

Kryetari i Mitrovicës nga radhët e AKR-së, Agim Bahtiri, përuroi liqenin artificial në luginën e Ibrit

Kryetari i Mitrovicës nga radhët e AKR-së, Agim Bahtiri, përuroi liqenin artificial në luginën e Ibrit

Kryetari i Mitrovicës nga radhët e AKR-së, Agim Bahtiri, përuroi liqenin artificial në luginën e Ibrit. I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe kryetari  i AKR-së Behgjet Pacolli, i shoqëruar nga ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor, Albena Reshitaj, deputeti Labinot Tahiri, si dhe zëvendës-ministrat Rejhan Vuniqi, Fatmir Matoshi e …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti mbajti tubim në Tophane, ku i paraqiti zotimet për mandatin e ardhshëm

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti mbajti tubim në Tophane, ku i paraqiti zotimet për mandatin e ardhshëm

Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti mbajti tubim në Tophane, ku i paraqiti zotimet e Lëvizjes VETËVENDOSJE! për këtë lagje që do të realizohen gjatë mandatit të ardhshëm. “Me sistemin e ri për mbledhjen e mbeturinave, i cili do të menaxhohet direkt nga Komuna, do të arrijmë që ta …

Më shumë...

Sot në KS të OKB-së do të debatohet për zhvillimet në Kosovë në periudhën tremujore

Rusia ka kërkuar takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara sot do të debatohet lidhur me zhvillimet në Kosovë në periudhën tremujore, prej 16 korrikut e deri më 15 tetor të këtij viti. Në raportin e sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i cili do të shërbejë si bazë …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm Behxhet Pacolli, foli para të pranishmëve në konferencën “NATO-ja dhe Ballkani Perëndimor”

Ministri i Jashtëm Behxhet Pacolli, foli para të pranishmëve në konferencën “NATO-ja dhe Ballkani Perëndimor”

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, iu adresua sot të pranishmëve në konferencën “NATO dhe Ballkani Perëndimor: Dinamikat rajonale në periudhën e sfidave globale të sigurisë”, e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së ​Kosovës në partneritet me Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë. …

Më shumë...

Drejtuesit e Fakultetit Filozofik kanë reaguar lidhur me vendimin që ka marrë Gjykata e Apelit pro Kishës serbe

Kisha serbe

Drejtuesit e Fakultetit Filozofik kanë reaguar në lidhje me vendimin që dje ka marrë Gjykata e Apelit e cila ka vërtetuar vendimin e Gjykatës Themelore të Prishtinës për ta konsideruar të tërhequr padinë e UP-së për pronësinë e tokës, ku gjendet Kisha Ortodokse. Reagimi i plotë: Dje, më 13.11.2017, përmes …

Më shumë...

Kanë filluar organizimet për manifestimin e 10-vjetorit të pavarësisë, viti jubilar i Republikës së Kosovës

Kosova dhe shqiptarët përgjithësisht kudo ku janë po festojnë 10-vjetorin e pavarësisë

Kanë filluar organizimet për manifestimin e 10 vjetorit të pavarësisë, vitit jubile të Republikës së Kosovës. Për dallim nga viti i kaluar, ku përvjetori i Pavarësisë së Republikës së Kosovës u festua ftohtë, sivjet nën patronatin e Presidentit të Republikës së Kosovës, ky jubile i parë i pavarësisë së Kosovës …

Më shumë...

Kadri Veseli: Kosova do ta krijojë shpejt ushtrinë në partneritet me NATO-n

Kadri Veseli: Kosova do ta krijojë shpejt ushtrinë në partneritet me NATO-n

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në konferencën ndërkombëtare “NATO dhe Ballkani Perëndimor – Dinamikat regjionale në periudhën e sfidave globale të sigurisë”, e cila po mbahet sot në Prishtinë, ka folur për arritjet e Kosovës në sferën e sigurisë dhe për synimet e saj për t’u …

Më shumë...

Adil Fetahu: Si u inicua dialogu i brendshëm për Kosovën, në Serbi?

Adil Fetahu

Me rastin e inaugirimit në postin e kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në fjalimin e tij inaugurues paralajmëeroi zhvillimin e një dialogu të brendshëm në Serbi për, siç thotë ai, zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Thuase  nuk ka dëgjuar se Kosova është shtet i pavarur e sovran dhe se Serbia …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Hasan Gjura, mjeku i 10. 000 ushtarëve

Albert Z. Zholi: Hasan Gjura, mjeku i 10. 000 ushtarëve

Hasan Gjura lindi me 12 nëntor 1932 në fashatin Kuturman të Librazhdit në një familje liridashëse, atdhetare dhe patriotike, e cila e rriti dhe e edukoi me cilësitë dhe virtytet më të mira njerëzore. Fëmijëria e Hasanit ishte e vështirë, pushtimi nazifashist e mbushi atë me urrejtje e revoltë, gjë …

Më shumë...

Hermes Nikaj: Intervistë me lektorin e lëndëve të marrëdhënieve ndërkombëtare të komunikimit, dr. Xhafer Rakipllari

Hermes Nikaj: Intervistë me lektorin e lëndëve të marrëdhënieve ndërkombëtare të komunikimit, dr. Xhafer Rakipllari

Kjo intervistë është e veçantë në dy aspekte: së pari, nuk kërkon shumë punë editoriale dhe si e tillë është tejet e këndshme për t’u lexuar (e ç’mund të presësh tjetër nga një lëçitës e shkrues i shkëlqyer). Së dyti, sepse Xhaferi me përvojën e tij si studiues dhe praktikant …

Më shumë...

Iniciativa FEMaktiv: Barazia gjinore përsëri mbeti nën hije, nga 50 zëvendës-ministra vetëm dy femra

Iniciativa FEMaktiv

Në një reagim të Iniciativës FEMaktiv për Zgjedhjet Komunale të vitit 2017 në Kosovë thuhet se barazia gjinore përsëri mbeti nën hije. E gjithë fushata zgjedhore ishte e dominuar nga burrat, ku barazia gjinore u përdor si një retorikë nga partitë politike. Në zgjedhjet komunale të vitit 2013 vetëm 9 …

Më shumë...

Kryesuesi Shpejtim Bulliqi, ka raportuar sot në Komision lidhur me të gjeturat rreth demarkacionit me Malin e Zi

Kryesuesi Shpejtim Bulliqi, ka raportuar sot në Komision lidhur me të gjeturat rreth demarkacionit me Malin e Zi

Kryesuesi i Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror, Shpejtim Bulliqi, ka raportuar sot në Komision lidhur me të gjeturat rreth demarkacionit me Malin e Zi Në mbledhjen e Komisionit për Integrime Evropiane, kryesuar nga kryetarja e Komisionit Blerta Deliu-Kodra, ka raportuar sot Shpejtim Bulliqi, kryesues i Komisionit …

Më shumë...

KMDLNJ Kërkon nga qytetarët ta paguajnë vetëm 70% të shumës së faturuar të energjisë elektrike

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, përmes një komunikate për medie ka kërkuar nga qytetaret e Kosovës të mos e paguajnë energjinë elektrike në shumën e faturuar por ta paguajnë vetëm 70% të shumës së faturuar. Sipas tyre, pjesën tjetër (30%) duhet ta paguajnë shpenzuesit …

Më shumë...

Gjykata e shkallës së dytë i ka dhënë të drejtë pronësie Kishës Ortodokse serbe në kampusin e Universitetit të Prishtinës

Kisha Ortodokse - UP

Gjykata e shkallës së dytë i ka dhënë të drejtë Kishës Ortodokse në pretendimin për tokën që e ka në pronësi në kampusin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Si pasojë të mungesës së përfaqësuesve të Universitetit të Prishtinës në gjyq për pronësinë e tokës në kampusin e UP-së, kjo …

Më shumë...

Lëvizja VETËVENDOSJE! bashkë me AKR-në mbajtën tubim në lagjen Hajvalia

Lëvizja VETËVENDOSJE! bashkë me AKR-në mbajtën tubim në lagjen Hajvalia

Lëvizja VETËVENDOSJE! bashkë me AKR-në mbajtën tubim në lagjen Hajvalia. Në emër të këtyre dy subjekteve të pranishmit i përshëndetën Drejtori i Shëndetësisë Arben Vitia dhe deputeti Islam Pacolli, të cilët kërkuan nga banorët e Hajvalisë që ta mbështesin Shpend Ahmetin në zgjedhjet e 19 nëntorit. Në fjalën e tij …

Më shumë...