Ahmet Qeriqi

Më 14 janar 2017, në Lypjan, zbulohet busti i dëshmorit, Ismail Luma

Ismail Luma

Më 14 janar 2017  në “Shkollën fillore të mesme të ulët”,  në Lypjan, zbulohet  busti i dëshmorit, Ismail Luma. Aktivitetet përkujtimore fillojnë  në ora 12.00, ndërsa  në orën 13 bustin e dëshmorit  pritet ta zbulojë kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi.  Ismail Luma,  i njohur me emrin e luftës, “Altini”, ishte …

Më shumë...

Ramush Haradinaj ka përshëndetur të gjithë mbështetësit e tij, me të cilët ndihet krenar

Ramush Haradinaj

Në një postim të tij në internet, kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka përshëndetur të gjithë shqiptarët liridashës, të cilët  në këto ditë  të rënda, derisa ishte në paraburgim e kanë mbështetur atë. Ai ka deklaruar se ato që i ka  parë gjatë këtyre ditëve e kanë bërë që të …

Më shumë...

Krerët e Nismës për Kosovën priten në takim kryetarin e Lëvizjes BESA, Bilall Kasami me bashkëpunëtorë

Krerët e Nismës për Kosovën priten në takim kryetarin e Lëvizjes BESA, Bilall Kasami me bashkëpunëtorë

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, bashkë me shefen e Grupit Parlamentar, Valdete Bajrami, deputetin Haxhi Shala dhe sekretarin për Ekonomi, Shyqiri Bytyçi, sot kanë pritur në takim, kryetarin e Lëvizjes BESA, Bilall Kasami me bashkëpunëtorë. Në takimin e zhvilluar sot, kanë biseduar për zhvillimet aktuale politike, ekonomike dhe …

Më shumë...

Zyrtarë të institucioneve të Kosovës i kanë dërguar telegrame ngushëllimi familjes së Ramiz Kelmendit

Zyrtarë të institucioneve të Kosovës i kanë dërguar telegrame ngushëllimi familjes së Ramiz Kelmendit

Me rastin e vdekjes së shkrimtarit dhe publicistit të njohur,  Ramiz Kelmendi, në moshën 86-vjeçare, zyrtarë të institucioneve të Kosovës i kanë dërguar telegrame ngushëllimi familjes së tij. Shkrimtari, publicisti dhe gazetari i njohur shqiptar ka lënë gjurmë të pashlyeshme si intelektual i shquar. Në telegramet e ngushëllimit të disa …

Më shumë...

Kadri Veseli: Vendimi i gjykatës për lirimin nga paraburgimi të Ramush Haradinajt hap drejt lirimit të plotë

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, deklaroi  se  vendimi i Gjykatës franceze për lirimin nga paraburgimi të ish-komandantit të UÇK-së në Zonën Operative të Dukagjinit, aktualisht kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, si hap të parë drejt lirimit të plotë. Duke e vlerësuar të padrejtë dhe absurd ndalimin …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka mirëpritur lirimin nga paraburgimi të kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës, me rastin e lirimit me kusht të ish-kryeministrit Ramush Haradinaj nga gjykata në Francë, ka deklaruar se  ka pritur lirim të plotë. Haradinaj, i cili u arrestua  ditë më parë nga autoritetet franceze me urdhërarrest ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia më 2004, sot u lirua me kusht …

Më shumë...

AAK është e befasuar me vendimin e sotëm të autoriteteve gjyqësore franceze për Ramush Haradinajn

AAK

AAK është e befasuar me vendimin e sotëm të autoriteteve gjyqësore franceze, që ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të lirohet me kusht dhe të mos kthehet në Kosovë. “Ne konsiderojmë se vendimi që ai të lirohet nga paraburgimi, por jo edhe t’i lejohet kthimi në atdhe, nuk është drejtësi …

Më shumë...

NISMA: Mbajtja në arrest shtëpiak e Ramush Haradinajt në Francë, veprim i padrejtë

NISMA

NISMA për Kosovën shpreh shqetësim në lidhje me vendimin e sotëm të autoriteteve gjyqësore franceze, ku parashihet që kryetari i AAK-së, z. Ramush Haradinaj, të mos kthehet në Kosovë, por vetëm të lirohet me kusht. NISMA për Kosovën beson fuqishëm se mbajtja e kryetarit të AAK-së, z. Ramush Haradinajt në …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar në Amerikë me zëvendës-presidentin aktual, Jo Biden

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar në Amerikë me zëvendës-presidentin aktual, Jo Biden

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar në Amerikë me zëvendës-presidentin aktual, Xho Bajden. Përkushtimi personal i zëvendëspresidentit, Bajden për paqen në Kosovë, në rajon dhe më gjerë mbetet i përhershëm, sepse është interes strategjik i SHBA-së”, shkruan ndër të tjera Thaçi, i cili  po qëndron për vizitë në Shtetet …

Më shumë...

Vuçiq ka thirrur një seancë të jashtëzakonshme të qeverisë së Serbisë pas vendimit për Haradinajt në Francë

Vuçiq

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka thirrur një seancë të jashtëzakonshme të Qeverisë së Serbisë pas vendimit në Francë për lirimin me kusht të Ramush Haradinajt. Seanca do të mbahet nesër në orën 10.00 pas kthimit të tij nga një vizitë zyrtare në Indi. Pika e vetme e rendit të ditës …

Më shumë...

Ish shef i CIA-s për Ballkanin, Steven Mayer sipas mediumeve serbe, angazhohet për ndarje të Kosovës

Ish shef i CIA-s për Ballkanin, Steven Mayer sipas mediumeve serbe, angazhohet për ndarje të Kosovës

Ish shef i CIA për Ballkanin, Steven Mayer, sipas mediumeve serbe, angazhohet për ndarje të Kosovës. Sipas tij, Serbia duhet ta zbatojë idenë e vitit 2008 për ndarje të Kosovës me vijë etnike. Sipas kësaj vije,  Serbia do të vendoste sovranitet në veri të Ibrit ku, thonë medie serbe, serbët …

Më shumë...

Autoritetet gjyqësore franceze kanë liruar me kusht, Ramush Haradinajn

Ramush Haradinaj

Avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koci ka bërë të ditur se Gjykata e Colmarit, në Francë, ka marrë vendim dhe e ka liruar me kusht, kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj.  Seanca e sotme  është mbajtur vetëm për shqyrtimin e kërkesës së mbrojtjes për lirimin ose jo të tij me kusht. …

Më shumë...

Ramush Haradinaj është dërguar në Gjykatën përkatëse, në Colmar të Francës

Rasti Haradinaj të jetë precedent ndaj fletarrestimeve të Serbisë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është dërguar në Gjykatën përkatëse, në Colmar të Francës, aty ku do të mbahet seanca për të. Ai ka hyrë në seancë nën masa të rrepta sigurie. Gjykata mund të marrë një vendim gjatë ditës për Haradinajn përfshirë edhe lirimin me …

Më shumë...

Mjekët specialistë protestojnë kundër mos vazhdimin e kontratave

Mjekët specialistë protestojnë kundër mos vazhdimin e kontratave

Kundër vendimit të Ministrisë së Shëndetësisë për mos vazhdim të kontratave të punës rreth 200 mjekë specialistë sot kanë dalë për të protestuar. Mjekët specialistë kanë kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë për vazhdim të kontratës deri në hapjen e konkursit. Ata thanë se për këtë çështje i janë adresuar me …

Më shumë...

Edhe në Skandinavi shqiptarët kërkuan lirimin e Haradinajt

Edhe në Skandinavi shqiptarët kërkuan lirimin e Haradinajt

Përmes një shkrese dërguar Ministrisë së Drejtësisë të Francës, Shoqatat shqiptare në Skandinavi, kanë kërkuar nga kjo ministri lirimin e menjëhershëm nga arresti të Ramush Haradinajt, i cili po mbahet që nga data 4 janar në bazë të një fletë-arresti nga interpoli i Serbisë, të datuar nga viti 2004. Haradinaj …

Më shumë...

Ka vdekur shkrimtari dhe publicisti i njohur i Kosovës, Ramiz Kelmendi

Ka vdekur shkrimtari dhe publicisti i njohur i Kosovës, Ramiz Kelmendi

Me rastin e vdekjes së shkrimtarit dhe publicistit të njohur, Ramiz Kelmendi, sot në orën 10:30 në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës do të zhvillohen homazhe para arkivolit të tij. Ndërsa duke filluar nga ora 12:30 në ambientet e Teatrit Kombëtar do të mbahet  edhe komemoracioni kushtuar jetës dhe …

Më shumë...