Ahmet Qeriqi

Sot shqyrtohet peticioni i 23.774 qytetarëve për rastin Astrit Deharit

Sot shqyrtohet peticioni i 23.774 qytetarëve për rastin Astrit Deharit

Sot Komisioni për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur e Peticione, do të shqyrtojë peticionin e 23.774 qytetarëve për rastin Astrit Deharit. Kërkesa të këtyre nënshkrimeve janë mbajtja e një debati parlamentar, dorëheqja e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe ministrit të Brendshëm, Skënder Hyseni, shkarkimi i …

Më shumë...

Ministria e Brendshme thërret në takim kryetarët e komunave të Kosovës

Ministria e Brendshme thërret në takim kryetarët e komunave të Kosovës

Ministria e Punëve të Brendshme do të mbajë takim më kryetarët e komunave të Republikës së Kosovës. Sipas njoftimit për media, ky takim mbahet me iniciativë të ministrit të Punëve të Brendshme, Skender Hyseni dhe mbështetet nga misioni i OSBE-së në Kosovë. Në këtë konferencë do të marrim pjesë, ministri …

Më shumë...

Serbët kanë reaguar kundër vizitës së ministrit të FSK-së, Haki Demolli, në veri të Kosovës

Haki Demolli

Kryetari i Mitrovicës së veriut, Goran Rakiq, ka reaguar kundër vizitës  së ministrit të Forcave të Sigurisë të Kosovës, Haki Demolli në veri, duke arsyetuar se  sipas marrëveshjes së arritur në Bruksel mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë, parashihet që FSK-ja të mos shtrihet as të duket fare …

Më shumë...

Në përfundim të fushatës për zgjedhjet e përgjithshme partitë shqiptare në Maqedoni kanë intensifikuar aktivitetet

Në përfundim të fushatës për zgjedhjet e përgjithshme partitë shqiptare në Maqedoni kanë intensifikuar aktivitetet

Derisa kanë mbetur edhe tri ditë deri në fund të fushatës zgjedhore, sot partitë dhe koalicionet në Maqedoni, të cilat marrin pjesë në zgjedhje, vazhdojnë prezantimin e programeve të tyre zgjedhore para qytetarëve. Konferencë për shtyp mban kandidati i BDI-së,  Artan Grubi. Partia Demokratike Shqiptare do të ketë miting në …

Më shumë...

KQZ-ja publikoi Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Drenasit

KQZ-ja publikoi Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Drenasit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës, të kryesuar nga kryetarja, Valdete Daka, me ç’ rast  miratoi dhe publikoi Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve të Jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Drenasit. Kryetarja e KQZ-së, bëri të ditur se Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka njoftuar se nuk ka …

Më shumë...

Aksidentet rrugore janë kthyer një kërcënim serioz për jetën e qytetarëve në Shqipëri

Edhe pse ende nuk është mbyllur viti 2016, të dhënat e fundit që i përkasin periudhës Janar – Shtator, tregojnë se numri i personave të vdekur në 9 muajt e këtij viti, i është afruar totalit të personave të vdekur gjatë gjithë vitit të kaluar. Kështu, sipas shifrave zyrtare, në …

Më shumë...

Me urdhër të Prokurorisë së Bosnjës u arrestuan 8 serbë për vrasjen e 120 boshnjakëve në periferi të Prijedorit në vitin 1992

Me urdhër të Prokurorisë së Bosnjës u arrestuan 8 serbë për vrasjen e 120 boshnjakëve në periferi të Prijedorit në vitin 1992

Me urdhër të Prokurorisë së Bosnjës e Hercegovinës. me akuzë për krime lufte, sot janë arrestuar tetë serbë të Bosnjës, të cilët kanë kryer krime lufte në periferi të Prijedorit, bën të ditur agjencia turke e lajmeve “Anatolia”. Ata janë arrestuar  për shkak të ndalimit, maltretimit, vrasjes se 120 myslimanëve, …

Më shumë...

Kryetari, Thaçi në ditën e dytë të vizitën në Maltë ka biseduar me kryetaren, Marie Louise Coleiro Preca

Kryetari, Thaçi në ditën e dytë të vizitën në Maltë ka biseduar me kryetaren, Marie Louise Coleiro Preca

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në ditën e dytë dhe të fundit  të vizitës së tij  në Maltë ka mbajtur një takim dhe ka biseduar me kryetaren e këtij vendi, Marie Louise Coleiro Preca.  Në takimin në mes dy krerëve të shteteve, kryetarja e Maltës, i ka prezantuar presidentit Thaçi …

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli konfirmoi përkushtimin e Kosovës për të forcuar më tej partneritetin me Jordaninë

Kryekuvendari, Veseli konfirmoi përkushtimin e Kosovës për të forcuar më tej partneritetin me Jordaninë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim ministrin e Punëve të Brendshme të Mbretërisë së Jordanisë, Salameh Hammad, me të cilin diskutoi për bashkëpunimin e shkëlqyer që të dy shtetet kanë midis tyre, si dhe për mundësitë që mund të shfrytëzohen për zgjerimin e …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa pret që ministrat serbë të kthehen në qeveri

Kryeministri Isa Mustafa

Kryeministri Mustafa, pret që ministrat serbë të kthehen në qeveri  dhe të emërohen ministrat në ministritë, të cilat tashmë po udhëhiqen nga ushtruesit e  detyrave. Ai ka thënë se Qeveria po punon në mënyrë normale dhe po i   kryen punët pa ndonjë pengesë. Në Ministrinë e Integrimeve po presim propozim …

Më shumë...

Johannes Hahn, parasheh që së paku një kapitull t’i hapet Serbisë

Johannes Hahn, parasheh që së paku një kapitull t’i hapet Serbisë

Komisari i BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn ka deklaruar se Serbinë e pret hapja  e një kapitulli të negociatave me BE-në, deri më 13 dhjetor, bëjnë të ditur  mediet e Beogradit. Nëse do të hapet vetëm një ose tre kapituj për Serbinë, varet para së gjithash nga ajo se a …

Më shumë...

Niveli i shuarjes së bizneseve në Kosovë viteve të fundit po shënon rritje

Banka Qendrore e Kosovës ka njoftuar se gjatë vitit 2016 janë shuar mijëra biznese

Niveli i shuarjes së bizneseve në Kosovë, viteve të fundit, po shënon rritje. Sipas të dhënave zyrtare, nga janari i këtij viti e deri më tani, janë mbyllur mbi 2,200 biznese. Përderisa në vitin 2015 ishin rreth 2,200 biznese të shuara, ndërsa në vitin 2014, sipas Ministrisë se Tregtisë dhe …

Më shumë...

MASHT-i, ka prezantuar Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar PISA-2015

MASHT-i, ka prezantuar Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar PISA-2015

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka prezantuar Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar PISA-2015, për nxënësit e moshës 15 vjeçare. Në publikimin e saj thuhet se nxënësit nga Kosova  janë nga atë që lexojnë më së paku në botë, thuajse nuk dinë asgjë për shkencën dhe janë të dobët në matematikë. …

Më shumë...

Ministri Zharku merr pjesë në takimin e dymbëdhjetë të SEETO-s në Bruksel

Ministri Zharku merr pjesë në takimin e dymbëdhjetë të SEETO-s në Bruksel

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, me një delegacion të lartë nga Ministria e Infrastrukturës, po merr pjesë në Takimin e Dymbëdhjetë Ministror të SEETO-s, që po mbahet në Bruksel. Në sesionin e sotëm të takimit, në të cilin kanë marrë pjesë ministra të transportit të vendeve të Evropës Juglindore, anëtarë …

Më shumë...

Programi për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, ka radhitur Kosovën në vendin e 68 në mesin e 70 shteteve

Shpresa Rama: Nëse nuk kthehen fëmijët në shkollë plan programet janë të pamundura të arrihen

Programi për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur me shkurtesën “PISA”, ka radhitur Kosovën në vendin e 68 në mesin e 70 shteteve, cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi. Më keq se Kosova renditen Algjeria dhe Republika Domenikane, ndërkohë Singapori është i radhitur në vendin e parë. Testi “PISA” ka …

Më shumë...

LDK-ja ende nuk ka vendosur se cilin kandidat do ta mbështes në balotazh për kryetar të Komunës së Drenasit

LDK-ja ende nuk ka vendosur se cilin kandidat do ta mbështes në balotazh për kryetar të Komunës së Drenasit

LDK-ja ende nuk ka vendosur se cilin kandidat do ta mbështes në balotazh për kryetar të Komunës së Drenasit, ka thënë Bedri Nika, kandidat i kësaj partie për kryetar, i cili u radhit  i pesti  në zgjedhjet e së dielës. Unë personalisht kam qenë kundër kësaj qeverisje, por kjo nuk …

Më shumë...