Ahmet Qeriqi

Vetëvendosja mbështet protestën e 3 shtatorit dhe kundërshton zgjedhjen e Vuk Jeremiqit Sekretar të OKB-së

Vetëvendosja

Lëvizja VETËVENDOSJE! mbështet protestën e dotme  në kundërshtim të zgjedhjes së ish ministrit serb, Vuk Jeremiq si Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së. Misioni i OKB-së që duhet të mbrojë të drejtat e njeriut, është para rrezikut që të zgjedhë njeriun më të gabuar për sekertar. Derisa ky mision duhet të …

Më shumë...

Qendra e Universitetit të Prishtinës ka shpallur konkurs për pranimin e studentëve në konvikte

53 persona të cilët kishin rezultuar negativ me koronavirus në Qendren Studentore, sot do të lirohen nga karantina

Qendra e Studentëve e Universitetit të Prishtinës (UP) ka shpallur konkursin për pranimin e studentëve për banim në konvikte dhe për ushqim në mensë për vitin akademik 2016/2017. Konkursi do të jetë i hapur prej datës 05.09.2016 deri më datën 13.09.2016. Edhe këtë vit Qendra e Studentëve e Universitetit të …

Më shumë...

Akademiku, Minir Dushi, demanton kryeparin e ASHAK-ut, Hivzi Islami lidhur me demarkacionin

Akademiku, Minir Dushi, demanton kryeparin e ASHAK-ut, Hivzi Islami lidhur me demarkacionin

Akademik, Minir Dushi, ka reaguar  kundër kryeparit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, Hivzi Islami, i cili në artikullin e tij për demarkacionin merr nëpër gojë edhe  emrin edhe akademikut Dushi. Në reagimin e tij thuhet: Lidhur me këtë shkrim, sikurse edhe në Konferencën Shkencore të mbajtur, …

Më shumë...

Xhavit Haliti pranon se koalicioni nuk kishte shumicën e votave për ta miratuar demarkacionin

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës dhe Partisë Demokratike, Xhavit Haliti, ka pranuar s koalicioni qeverisës nuk i kishte votat e mjaftueshme për ta votuar demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Pengesa kryesore për të  mos u ratifikuar ka qenë numri deputetëve në sallë, kundërshtimi për të votuar i opozitës …

Më shumë...

Po mbahet seanca e caktimit të masës së sigurisë kundër Donika Kadaj-Bujupit e Aida Dërgutit

Aida Dërguti

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë po mbahet seanca e caktimit të masës së sigurisë ndaj dy deputeteve të Vetëvendosjes. Donika Kadaj-Bujupi e Aida Dërguti janë dërguar në gjykatë për seancën e caktimit të masës së sigurisë. Prokuroria Themelore në Prishtinë ka kërkuar arrest shtëpiak për dy deputetet e arrestuara dje …

Më shumë...

Lëkundja e parë e koalicionit qeveritar, pas afro dy vjet bashkëpunimi në pushtet

Vendimi i Qeverisë së Kosovës që të tërheq projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacion të kufirit me Malin e Zi, nga analistë e politikanë të ndryshëm është cilësuar si lëkundja e parë e koalicionit qeveritar, pas afro dy vjet bashkëpunimi në pushtet. Madje është vlerësuar se vendi duhet të …

Më shumë...

Muharrem Nitaj: Demarkacioni s’ është çështje e partive apo kauzave të sajuara…

Muharrem Nitaj: Partnerët qeveritarë po angazhohen për arritjen e konsensusi sa i përket dialogut me Serbinë

Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj ka thënë se edhe disa nga deputetët e PDK-së dhe LDK-së meritojnë respekt dhe lavdi për çështjen e demarkacionit. “Gjithë respekti dhe lavdi për një shumicë të konsiderueshme deputetësh të shumicës parlamentare, në raport me versionin aktual të demarkacionit. Ajo çfarë po ndodhë …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: U mbajt një protestë dinjitoze e nivelit më të lartë të protestave evropiane

Nebih Rexhepi

Për protestën e  paralajmëruar më 1 Shtator 2016, kishte mendime jashtëzakonisht të ndryshme. Madje kishte edhe të atillë që thonin se këto protesta do të jenë të dhunshme e gjithëfarë fjalësh, nga më të ndryshmet. Shkoi deri atje sa që edhe KFORIN e angazhuan që të jetë në gjendje gadishmërie,vallë …

Më shumë...

Skënder Jashari: Vazhdon gjykimi politik i EULEX-it, kundër Grupit të Lëvizjes së Lirisë, “Grupi i Dobrosinit”

EULEX-i

Gjatë  vitit  2012,  në  fshatin Dobrosin  komuna e  Bujanovict,  sulmohet punkti policor i policisë së  Serbisë, ku  në rastet e   sulmeve  kishte  patur edhe  njësi të xhandarmërisë. Gjatë  vitit 2012  arrestohemi,  me  akuza politike, të porositura-shantazhuara  nga Ivica Daçiq, drejtuar  EULEX-it, që  “ nëse nuk  arrestohen  sulmueit  profesionitë ne ( …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: U nda nga jeta poeti ynë kombëtar, Lirim Deda

Dilaver Goxhaj: U nda nga jeta poeti ynë kombëtar, Lirim Deda

Jetëshkrim Lirim Deda ka lindur në Nivicë të Kurveleshit, Tepelenë, më 16 shkurt 1936. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, kurse shtatëvjeçaren dhe gjimnazin në shkollën e mesme ushtarake “Skënderbej”, në Tiranë. Mbaroi studimet për oficer në Shkollën e Bashkuar, si dhe studimet në Universitetin e Tiranës në degën Gjuhë-Letërsi …

Më shumë...

Kryetari Thaçi bisedoi me shefen e re të EULEX-it në Kosovë, Aleksandra Papadopulu

Kryetari Thaçi bisedoi me shefen e re të EULEX-it në Kosovë, Aleksandra Papadopulu

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar me shefen e re të EULEX-it në Kosovë, Aleksandra Papadopulu. Përmes një komunikate të Presidencës bëhet e ditur se në këtë takim është diskutuar për bashkëpunimin e mirë të institucioneve të Kosovës me EULEX-in, për shtimin e kapaciteteve të reja dhe për sfidat …

Më shumë...

Ministrin Çollaku priti në takim shefen e re të BE-së në Kosovë, Natalija Apostollova

Ministrin Çollaku priti në takim shefen e re të BE-së në Kosovë, Natalija Apostollova

Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, ka pritur në takim shefen e re të Zyrës së Bashkimit Evropian. znj.Natalija Apostollova. Pasi i dëshiroi mirëseardhjen në Kosovë, ministri Çollaku shprehu përkushtimin e institucioneve për të vazhduar bashkëpunimin me Zyrën e BE-së në drejtim të avancimit të agjendës evropiane për Kosovën. …

Më shumë...

Vetëvendosja: Në kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë është arrestuar aktivisti, Fatmir Fetahu

Vetëvendosje

Vetëvendosja ka njoftuar se mbrëmë, në kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë, është arrestuar aktivisti i kësaj partie,  Fatmir Fetahu i cili  është arrestuar pa urdhërarrest nga Policia, përderisa po kalonte kufirin për të shkuar në pushime në Shqipëri. Mbrëmë në mesnatë, në kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë, Policia ka arrestuar …

Më shumë...

Reuters i ka kushtuar rëndësi shenjtërimit të Nënës Terezës, që do të bëhet të dielën më 4 shtator

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza, (1910- 1997)

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve Reuters i  ka kushtuar rëndësi shenjtërimit të Nënë Terezës, që do të bëhet të dielën,  më 4 shtator. Nobelistja, e cilësuar si njëra nga gratë më me ndikim në kishën katolike, shenjtërimin e së cilës e presin qindra mijëra njerëz, është përmbajta e përshkrimi prej saj. …

Më shumë...

Shtyhet afati i faljes së borxheve edhe për gjashtë muaj

Abdullah Hoti

Ministri i Financave të Kosovës, Avdullah Hoti, gjatë një konference për media njoftoi sot vendimin për shtyrjen e afatit të faljes së borxheve edhe për gjashtë muaj. Me ministrin Hoti në konferencë ishte edhe kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu. Qeveria e vendit përmes një ligji lironte nga …

Më shumë...

Fjalimi i Besa Gaxherrit në Kuvend ashtu sikur dikur fjalimet e Rada Trajkoviqit, Igiqit, Karakushit e Morinës

Fjalimi i Besa Gaxherrit në Kuvend ashtu sikur dikur fjalimet e Rada Trajkoviqit, Igiqit, Karakushit e Morinës

Deputetja e LDK-së, një kohë e  LDD-së, tani prapë e LDK-së, Besa Gaxherri, në fjalën e saj, më 1 shtator 2016,  në Kuvendin e Kosovës, edhe për kundër rregullorës, (por që e kishte lejuar si përjashtim, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli), me fjalorin e saj të ulët, diskursin tipik serb, …

Më shumë...