Sinani ING

Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Në 19-vjetorin e flijimit biblik për liri

Jakup Krasniqi

 Jo vetëm në çdo Mars, por në çdo ngjarje të rëndësishme për kombin, për lirinë e Pavarësinë, përfaqësues të institucioneve e qytetarë më parti e pa parti e  përkujtojnë më pietet Komandantin legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jasharin dhe Epopenë e UÇK-së të 5,6 e 7 Marsit 98. …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Epopeja e Prekazit dhe mesazhi për politikën e të sotmes

Bahri Bivolaku

Politikës në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni e Luginë, i duhen akterë që i bëjnë gjërat që të ndodhin e jo të tillë që shohin e vajtojnë për atë se çfarë është duke ndodhur. U duhet lidership ndërveprues e transformues për të qenë akterë të të bërit politikë në rajon. “Në ora …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Ata që e kanë mizën pas veshi drejtojnë gishtin drejt të tjerëve!

Bardhul Mahmuti

Zbatimi nga ana e Francës i një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia për ndalimin e Ramush Haradinajt pati reagime nga shqiptarët kudo që jetojnë. Është një konsensus i përgjithshëm se bëhet fjalë për një urdhër politik të mbështetur në dosjet e sajuara nga regjimi që ushtroi gjenocid në Kosovë. Askush …

Më shumë...

Visar Ymeri: Kosova e sotme nuk është në përputhje me idealin e UÇK-së

Visar Ymeri: Kosova e sotme nuk është në përputhje me idealin e UÇK-së

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, së bashku me Albin Kurtin, Aida Dërgutin, Shpend Ahmetin dhe zyrtarë tjerë të partisë kanë nderuar dëshmorët e Prekazit në 19- vjetorin e rënies. Pas homazheve në varreza, ky delegacion është pritur edhe në kullën e Jasharëve nga përfaqësuesi i familjes, Murat Jashari. Kryetari …

Më shumë...

Gentian Jetishi: Letër e hapur Ambasadës së Turqisë në Kosovë

Gentian Jetishi: Letër e hapur Ambasadës së Turqisë në Kosovë

 E nderuara zonja ambasadore! Jo pak herë disa gazetar të ‘medieve me agjendë’ në Kosovë kanë shkruar kundër shtetit turk që përfaqësoni ju, për ju direkt dhe gjithçka me Turqinë është prezentuar në kontekst negativ. Ju kutoj se kur flisni me këta dhe për ta ju nuk flisni për shqiptarët …

Më shumë...

Kadri Veseli: Ende kemi shumë punë për të bërë por gjakun e dëshmorëve e kemi garanci për të ardhmen

Kadri Veseli: Ende kemi shumë punë për të bërë por gjakun e dëshmorëve e kemi garanci për të ardhmen

Kryekuvendari i Kosovës, Kadri Veseli, gjatë  homazheve te Kompleksi Memrorial “Adem Jashari” në Prekaz, ka thënë se gjaku i derdhur nga Familja Jashari, por edhe nga heronjtë e tjerë të Kosovës janë garancia më e madhe e shtetit tonë. “Plagët janë ende të freskëta, dhimbja po ashtu, por edhe krenaria …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa bëri homazhe në Prekaz por nuk vizitoi kullën e Jasharëve

Kryeministri Mustafa bëri homazhe në Prekaz por nuk vizitoi kullën e Jasharëve

Kryeministri, Isa Mustafa, me anëtarë të kabinetit të  tij qeveritar, kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz, në nderim të “Epopesë së UÇK-së”. Ne vlerësojmë se vepra heroike e komandantit legjendar Ademit, Shabanit, Hamzës dhe e tërë familjes Jashari, janë vepra që kapërcejnë kornizat e historive  të flijimit për …

Më shumë...

Forcat e Njësisë Speciale të Kosovës po u shembin shtëpitë banorëve të fshatit Hade

Banorët e Hades kërkojnë nga shteti që të merr vendime konkrete për zgjidhjen e problemit të tyre

Forumi për Iniciativë Qytetare bën të ditur se  forcat e Njësisë Speciale të  Kosovës, të shoqëruar nga  Inspektorati i  Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe komunës së Kastriotit  me ekskavatorë janë duke bërë shembjen e shtëpive në Hade të Vjetër duke detyruar banoret që me dhunë të shpërngulen nga …

Më shumë...

Krerët e FSK-së bënë homazhe dhe vizituan familjen Jashari

Krerët e FSK-së bënë homazhe dhe vizituan familjen Jashari

Dje u raportua se familja Jashari nuk do të hapë dyert për mysafirë, por sot dera e kullës përseri u hap. Të parët që u pritën në kullën e tyre janë krerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe ministri Haki Demolli. Demolli së bashku me komandantin e FSK-së Rrahman …

Më shumë...

Opozita kundërshton Demarkacionin, nuk i bindet mesazhit të Mogherinit

Opozita kundërshton Demarkacionin, nuk i bindet mesazhit të Mogherinit

Zyrtarja e lartë e BE-së, Federica Mogherini, gjatë vizitës në Prishtinë, të shtunën, porositi klasën politike që ta arrijnë një marrëveshje për ratifikimin e Demarkacionit në mënyrë që të fitohet liberalizimi i vizave. Mesazhi i saj edhe kësaj radhe “nuk kaloi” tek opozita, meqë ajo konsideron se është e padrejtë …

Më shumë...

BE-ja kushtëzon ratifikimin e demarkacionit me liberalizimin e vizave

BE-ja

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për punë të jashtme dhe politika të sigurisë, Federica Mogherini, gjatë vizitës së saj në Kosovë, ka theksuar se partitë politike duhet të gjejnë një formë pajtimi dhe ta ratifikojnë demarkacionin me Malin e Zi nëse Kosova e dëshiron liberalizimin e vizave. Pavarësisht kësaj deklarate …

Më shumë...

Rama i drejtohet PD-së: Votojeni Vettingun, mos u fshihni në çadrën e luftës për pushtet

Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ftoi sërish opozitën t’i bashkohet mazhorancës për votimin e Vettingut, ndërsa i tha ‘jo’ sërish kërkesës së opozitës për qeveri teknike dhe deklaroi se shqiptarët e kanë zgjedhur qeverinë e tyre deri në 18 qershor. Politika shqiptare duhet t’i hapë rrugë ndëshkimit të gjykatësve e prokurorëve të …

Më shumë...

Gruevski: Lëvizja Besa e konfirmoi se Deklarata është bërë në Shqipëri

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre

Nikolla Gruevski, mandatari i cili bërë përpjekje ta formojë qeverinë e re të Maqedonisë insiston që partitë shqiptare në Maqedoni kanë platformë politike nga Shqipëria. Platforma e partive shqiptare është jo Kushtetuese pasi përmban kushte që i ka thurur një shtet tjetër nën mbështetjen e kryeministrit, Edi Rama. Kjo dje …

Më shumë...

Krasniqi: Nuk po i jepet prioritet mbrojtjes së vlerave të luftës

Jakup Krasniqi

Ish-zëdhënësi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare ë Kosovës, Jakup Krasniqi, me rastin e 19 vjetorit të rënies së komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij, ka thënë se rezistenca e 5, 6 dhe 7 marsit ka qenë dhe ka mbetur lufta më e madhe që ka zhvilluar …

Më shumë...

Thaçi lidhur me raportin e DASH-it për Kosovën tha se duhet të eliminohet dhuna

Thaçi: S’ka as ndarje të Kosovës e as Republikë Serbe brenda saj

Zyra amerikane për Demokraci, të Drejta të Njeriut dhe Punë, ka publikuar raportin për gjendjen e të Drejtave të Njeriut në Kosovë për vitin 2016. Sipas kryetarit, Hashim Thaçi, ky raport ka vlerësuar si probleme kryesore mungesën e dënimit për të korruptuarit,  pengimin e debatit të lirë në Kuvend si …

Më shumë...