Ahmet Qeriqi

Një gjykatë egjiptiane ka dënuar me vdekje 75 persona për demonstratat e protestat e vitit 2013

Një gjykatë egjiptiane ka dënuar me vdekje 75 persona për demonstratat e protestat e vitit 2013

Një gjykatë egjiptiane ka dënuar me vdekje 75 persona për rolin e tyre në dhunën që shpërtheu pas largimit të presidentit Muhammed Morsi në vitin 2013. Grupi që përfshin udhëheqësit e Vëllazërisë Myslimane, janë pjesë e një gjykimi masiv prej më shumë se 700 personash. Grupi i të drejtave Amnesty …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Humbëm një mësues, një koleg, një veprimtar, një luftëtar lirie

Msc. Adem Lushaj: Humbëm një mësues, një koleg, një veprimtar, një luftëtar lirie

Lajmi për shkuarje në botën e amshueshme, të punëtorit shumëvjeçar të arsimit, të mësimdhënësit të Matematikës, të veprimtarit të palodhshëm për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, Musa Çekaj, nuk ishte i hidhur vetëm për familjen Çekaj. Ky lajm, ka prekur thellë zemrat e gjithë atyre që e kishin njohur, e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Baca Adem hyri në thellësinë e legjendave të përjetësisë

Ahmet Qeriqi - Adem Demaçi

(Çaste në ditën e varrimit të Simbolit të Rezistencës Kombëtare, Bacë Adem Demaçi) Mesditë. Kompleksi i Varrezave, në Velani. Që në mëngjes ka filluar dyndja e liridashësve drejt Prishtinës, pastaj drejt vendit ku do të varroset, trupi i Bacë Adem Demaçit, i cili më 26 gusht u nda nga jeta. …

Më shumë...

Shoqata e Malazezëve të Kosovës shpreh ngushëllime me rastin e vdekjes së Adem Demaçit

Adem Demaçi

Ngushëllimet më të thella, me ndjenjën e dhimbjes dhe hidhërimit të madh, për shkak të humbjes së mikut të dashur, Mandelës së Kosovës, të cilin e kemi vlerësuar e respektuar pa masë. Baca Adem ka qenë në radhë të parë Njeri i Madh, luftëtar për të drejtën, nderin dhe lirinë …

Më shumë...

Udhëheqësit e LDK-së nuk kanë marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të veprimtarit, Adem Demaçi

Lidhja Demokratike e Kosovës, të hënën, mbanë njëherë mbledhjen e kryesisë, pastaj të grupit parlamentar

Autoritetet e larta të Lidhjes Demokratike të Kosovës nuk kanë marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Simbolit të Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçit.  Ata, nuk i kanë harruar mëritë  që kanë pasur me Adem Demaçin, i cili vazhdimisht ka kritikuar Ibrahim Rugovën. Në varrimin e Adem Demaçit nuk kanë marrë …

Më shumë...

Valon Murati: Institucioni, Adem Demaçi

Valon Murati

Baci ka qenë njeri i dashuruar me lirinë. Kësaj dashurie i ka qëndruar besnik deri në fund. Ka qenë i paepur, i pandalshëm, i papërkulur; dhe këtë dashuri ka arritur ta bëjë ngjitëse. Ka bërë që mijëra shqiptarë, të shkelur e të nëpërkëmbur, të frymëzuar nga dashuria e tij për …

Më shumë...

Agim Vuniqi: A thua a ka kush qe na bie ne fije !

Agim Vuniqi

Themeluesi i “azbukes serbe” Vuk Karaxhiq ishte njeri nder ushqyesit me te medhenj te ortodoksizmit ekstrem serb. Kisha ortodokse serbe kishte mu ate qellim. Ai ishte nje armik i perbetuar i shqiptareve! Zyrtaret shqiptare te liruar nga ndjenja nacionale nuk kuptojne qellimin nacional-shovenist te Kishes serbe, themeluese e shtetit serb, …

Më shumë...

Dr. Rexhep Qosja: MANDATI I TIJ – MANDAT I GJITHËKOHSHËM

Dr. Rexhep Qosja: MANDATI I TIJ - MANDAT I GJITHËKOHSHËM

Adem Demaci, Baca Adem u nda nga jeta. Ndarja e tij nga jeta pikëlloi gjithë shqiptarët kudoqofshin ata. Adem Demaçi ishte dhe mbetet Baca Adem, i gjithëkohshëm në historinë e popullit shqiptar: i gjithëkohshëm me Emrin e tij, me Veprën e tij, me Lavdinë e tij. Në jetën dhe në …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Adem Demaçi, idealist dhe vizionar

Jakup Krasniqi: Adem Demaçi, idealist dhe vizionar

ADEM DEMAÇI në tërë shekullin e jetës së tij ishte një idealist po, i klasit të parë! Vizionar largpamës i pashoq, besnik i idealeve dhe i vizionit politik për çlirimin e bashkimin e kombit të tij, KOMBIT SHQIPTAR! Sepse KOMBI SHQIPTAR për shumëçka kurrë nuk ka qenë më mirë e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Lavdi qiellit

Adem Demaci

( I gëzofsh 80-të pranvera, Adem Demaçit me rastin e ditëlindjes) në motet e largëta zë i vetmuar një grusht atdhetarësh përflakur në ballë të furtunës bijtë e tokës bijtë e zotit bijtë e nënëlokes Kosovë e Adem Demaçit Kosovë vatër e zjarrit Kosovë vatër lirie Kosovë e Adem Jasharit …

Më shumë...

Sot nga ora 12:00 deri në orën 20.00 në Kuvendin e Kosovës janë bërë homazhe para arkivolit të Adem Demaçit

Sot nga ora 12:00 deri në orën 20.00 në Kuvendin e Kosovës janë bërë homazhe para arkivolit të Adem Demaçit

Sot nga ora 12:00 në Kuvendin e Kosovës janë bërë  homazhe para arkivolit të Simbolit të  Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi. Prej orës 12.00 kur kanë filluar homazhet e deri në orën 20.oo, para trupit të tij dhe në prani të familjarëve, kanë bërë homazhe mijëra qytetarë nga Prishtina, Kosova dhe …

Më shumë...

Ish-komandanti i UÇK-së, Sylejman Selimi, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Adem Demaçit

Komandanti i UÇK-së gjatë luftës, Sylejman Selimi lirohet me kusht nga burgu pasi ka kryer 2/3 e dënimit

Ish-komandanti i UÇK-së, Sylejman Selimi, i cili ndodhet në vuajtje të dënimit, i dënuar me burg nga një gjykatë e EULEX-it, ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e Adem Demaçit. Përmes kësaj letre ai ka përmendur edhe disa nga momentet që ai i ka kaluar së bashku me Demacin …

Më shumë...

Delawie: Lufta e Adem Demaçit për të drejtat e njeriut dhe kontributi i tij për Kosovën nuk do të harrohen

Delawie: Lufta e Adem Demaçit për të drejtat e njeriut dhe kontributi i tij për Kosovën nuk do të harrohen

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, i ka shprehur ngushëllime familjes së atdhetarit dhe veprimtarit më të njohur të Kosovës, Adem Demaçi. “Ngushëllime familjes së Adem Demaçit. Lufta e tij e përjetshme për të drejtat e njeriut, dhe kontributi i tij për Kosovën nuk do të harrohen”, ka shkruar Delawie …

Më shumë...

Shqiptar Demaçi: Babai vdiq i qetë por edhe më i qetë do të jetë në një Kosovë të organizuar

Shqiptar Demaçi: Babai vdiq i qetë por edhe më i qetë do të jetë në një Kosovë të organizuar

Djali i Adem Demaçit, Shqiptar Demaçi, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës duke i falënderuar të pranishmit në këtë seancë, të cilët ngritën lart figurën e babait të tij tha se babai  ka vdekur i qetë. “Baca Adem ka vdekur i qetë dhe gjithmonë i qetë do të …

Më shumë...

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka shprehur dhimbje për ndarjen nga jeta të Adem Demaçit

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Abin Kurti ka shprehur dhimbje për ndarjen nga jeta të Adem Demaçit

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka shprehur dhimbje për ndarjen nga jeta të Adem Demaçit. Kur nuk kishin shkolla shqiptarët, Adem Demaçi ishte mësues, kur nuk kishin universitet ishte intelektuali i tyre, e kur nuk kishin ushtri ai ishte luftëtari. Është tallur me vdekjen dhe i ka buzëqeshur rrezikut. …

Më shumë...

Talat Xhaferi: Adem Demaçi ishte njeri i paqes dhe hero i kombit

Talat Xhaferi: Adem Demaçi ishte njeri i paqes dhe hero i kombit

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi në seancën e sotme të Kuvendit në nder të veprimtarit Adem Demaçi, e vlerësoi Demaçin si njeri të paqes e heroi të kombit. Ai tha se Demaçi ishte simbol i rezistencën kombëtare. “Sot jemi tubuar këtu me një shkas që na …

Më shumë...