Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1500)

Ahmet Qeriqi

Nëse kryetari Nishani nuk e përmbush obligimin kushtetues, shumica parlamentare do t’i drejtohet Kushtetueses për shkarkim

Bujar Nishani

Deri më 23 shkurt, mazhoranca socialiste  do të presë që kryetari  e Republikës të shprehet me dekret për emërimin e 2 ministrave Arben Ahmetaj dhe Milva Ekonomi. Më pas, mazhoranca pritet t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për shkelje të Kushtetutës nga kreu i shtetit me kërkesën për shkarkimin e tij. Sipas ...

Më shumë...

Havier Solana edhe nëse merr pushtetin në Spanjë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Javier Solana

Ish sekretari i përgjithshëm i NATO-s dhe ish-përfaqësues i lartë për politikat e sigurisë dhe të jashtme në BE, Havier Solana  ka folur edhe për çështjen e Kosovës. Solana ka njohuri për vendin tonë meqë  sekretar i NATO-s, në vitin 1999, kjo forcë euroatlantike ka bombarduar caqet serbe në Kosovë ...

Më shumë...

Dy zyrtarë të ambasadës së Serbisë, janë vrarë nga një sulm ajror i forcave amerikane kundër ISIS-it

Dy zyrtarë të ambasadës së Serbisë anë vrarë nga një sulm ajror i forcave amerikane që kishte për qëllim shkatërrimin e një baze të ISIS-it, ka deklaruar ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq. Ai ka thënë se do të kërkojë shpjegime e sqarime nga Shtetet e Bashkuara lidhur me ...

Më shumë...

Isuf Ismaili: Pena dritë e Ahmet Qeriqit, pasuri e çmuar atdhetare e kulturore

Clirimtaret dhe Mercenaret - Ahmet Qeriqi

      Ahmet Qeriqi është një nga shkrimtarët e shquar të Letërsisë së Sotme Shqipe, i cili me veprën e tij letrare ka dëshmuar se romanet dhe veprat të tjera, si dhe analizat e vështrimet janë jo vetëm letërsi, jo vetëm art, jo vetëm filozofi e psikologji, jo vetëm pasuri gjuhësore, ...

Më shumë...

Arton Musliu: Thirrja për largimin e ambasadorit të Amerikës mund të ketë pasoja të rënda për vendin

Arton Musliu

Thirrja për largimin e Ambasadorit të  akredituar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Kosova është gjëja më e shëmtuar  dhe veprimi më diletant i cili mund të këtë pasoja të pariparueshme. Ndërsa në aspektin juridik duhet të jetë e qartë se vetëm institucionet shtetërore mund të shpallin një Ambasador ...

Më shumë...

Milan Shuflaj (1879-1931) albanologu i shquar kroat dhe miku i madh i shqiptarëve

Milan Sufflay

Në mesin e albanologëve të huaj gjermanë, austriakë, anglezë, francezë e të tjerë shquhet edhe albanologu i mirënjohur dhe miku i madh i çështjes Kombëtare shqiptare, Milan Shiflaj nga Kroacia.  Ai ka lindur në vitin 1879, në Lepoglavë të Kroacisë. Shkollën fillore e kishte mbaruar  në vendlindje, ndërsa gjimnazin klasik ...

Më shumë...

Prokuroria ka ngritur aktakuzë kundër deputetëve të opozitës: Ismajl Kurteshi, Fisnik Ismajli dhe Haxhi Shala

Prokuroria Themelore e Prishtinës ka ngritur aktakuzë kundër deputetëve të opozitës: Ismajl Kurteshi, Fisnik Ismajli dhe Haxhi Shala  për sikur thuhet mbajtjen apo hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës. Sipas aktakuzës, Kurteshi e Shala ngarkohen me dy vepra penale: përdorimi i mjetit të rrezikshëm dhe pengim i personit ...

Më shumë...

Deputetëve të opozitës që u arrestuan dje në Kuvendin e Kosovës, u është caktuar masa e arrestit 48 orë

Opozita

Deputetëve të opozitës, të cilët dje policia i arrestoi në Kuvendin e Kosovës, u është caktuar masa e arrestit prej 48 orëve. Pal Lekaj, Besa Baftiu, Donika Kadaj-Bujupi, Shqipe Pantina, Fisnik Ismaili, Enver Hoti, Teuta Haxhiu, Mytaher Haskuka dhe Rexhep Selimi u arrestuan nga Policia e Kosovës pasi dyshohen për ...

Më shumë...

OKB-ja, Amerika, Franca e Turqia akuzojnë Rusinë për krime lufte në Siri

BE-ja ende nuk e ka dënuar intervenimin rus në Siri

Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe Uashingtoni zyrtar  janë të shqetësuar për sulmet e pandërprera ruse në Siri. Këtë e kanë konfirmuar edhe diplomatët e Ankarasë dhe të Parisit. Ministria e Jashtme e Turqisë, konsideron se  këto sulme përbëjnë krime kundër njerëzimit. Vrasja e njerëzve të pafajshëm, bombardimi i qendrave të ...

Më shumë...

Ka vdekur në moshën 84-vjeçare shkrimtari dhe filozofi italian, Umberto Eco

Ka vdekur njëri nga shkrimtarët dhe filozofët më të rëndësishëm bashkëkohorë, Umberto Eco, i njohur për lexuesin sidomos me romanin “Emri i trëndafilit”. Ai ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur familja e tij për gazetën “La Republica”. Umberto Eco ishte një nga filozofët, kritikët ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Sot me vjen rëndë që një pjesë të rrugëtimit tim e kam kaluar me disa nga këta sundimtarët e sotëm të Kosovës

Jakup Krasniqi

Në një shkrim të tij lidhur me zhvillimet drastike në Kuvend, ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi ka shkruar; Duke e shikuar punën e Kuvendit të Kosovës sot, ndërmend m’u sollën shumë ngjarje historike. M’u sollën vitet kur Kuvendi i Autonomisë se Kosovës votonte për ndryshimet Kushtetuese, kur autonomia nuk humbiste asgjë. Se ...

Më shumë...

Policia e Kosovës me urdhër të kreut të Kuvendit dhe Qeverisë Mustafa ka arrestuar edhe deputetin, Rexhep Selimi

Rexhep Selimi

Policia e Kosovës me urdhër të kreut të Kuvendit dhe Qeverisë Mustafa ka arrestuar edhe deputetët e Vetëvendosjes, Rexhep Selimi dhe Fisnik Ismaili, derisa ndodheshin  jashtë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës. Ndërkohë, bëhet e ditur se deputeti Rexhep  Selimi nuk ka pranuar të hyjë në veturë të policisë, por ka ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit ka urdhëruar arrestin e deputetëve të opozitës me arsyetim për sjellje të vrazhda (!)

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, mbajti konferencë për medie, me ç’ rast ka kritikuar dhe ka dënuar deputetët e opozitës për, sikur tha ai, sjellje të vrazhda. Ndonëse disa orë më parë ai ka urdhëruar policinë për nxjerrjen e deputetëve dhunshëm nga seanca e Kuvendit, ai nga konferenca për medie ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga mandati i deputetit

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga mandati i deputetit. Duke e parë se Kuvendi i Kosovës, është shndërruar në një institucion për mbulesën e shkeljeve kushtetuese që i ka bërë qeveria; duke e parë se Kuvendi është shndërruar në një vend ...

Më shumë...

Ymeri: Pozita përjashtoi qindra mijëra qytetarë që votuan për këta deputetë… protestuesit u shpërndanë

 Kryetarët e partive opozitare u janë drejtuar mijëra qytetarëve që po protestonin para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës ku po mbahej seanca pa praninë e deputetëve të opozitës të cilët u nxjerrën dhunshëm nga aty. Kryetari i Vetëvendosjes deklaroi se duke përjashtuar deputetët e opozitës nga seanca e Kuvendit, pozita ...

Më shumë...

Kadri Veseli, Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi me policinë e tyre përjashtojnë opozitën nga Kuvendi

Sot për herë të parë pas çlirimit të Kosovës nga Serbia  dhe pas shpalljes së Pavarësisë, koalicioni më i panatyrshëm politik, qeveritar: PDK-LDK-Lista e Vuçiqit dhe  kryetari i Kuvendit me ndihmën e Policisë së tyre kanë arrestuar dhjetëra deputetë dhe më në fund kanë përjashtuar tërë opozitën nga Kuvendi. Futja ...

Më shumë...