Ahmet Qeriqi

Brenda javës policia e Amerikës ka vrarë tre zezakë. Guvernatori i Karolinës shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Brenda javës policia e Amerikës ka vrarë tre zezakë. Guvernatori i Karolinës shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Guvernatori i Karolinës së Veriut, në Amerikës ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në qytetin Charlotte, pas trazirave që janë shkaktuar si pasojë e përleshjeve mes Policisë dhe protestuesve. Protestuesit kanë shprehur indinjatën e tyre për vrasjen e një zezaku të moshë së re nga Policia. Dhuna shpërtheu natën e dytë …

Më shumë...

Policia kishte ndaluar automjetin e Marko Gjuriqit, i cili ka hyrë pa leje në Kosovë, por më pas e kishte liruar

Policia kishte ndaluar automjetin e Marko Gjuriqit, i cili ka hyrë pa leje në Kosovë, por më pas e kishte liruar

Policia e Kosovës, mbrëmë në Graçanicë, e ka ndaluar automjetin, në të cilin gjendej i ashtuquajturi, drejtor i Zyrës së Serbisë për Kosovën, Marko Gjuriq dhe kishte kërkuar nga ai që ta braktiste Kosovën. Pas debatit gjysmë orësh ndërmjet policisë, zëvendës-kryeministrit të Kosovës Branimir Stojanoviq dhe kryetarit të Graçanicës, Vladeta …

Më shumë...

Ferhat Dinosha është emëruar ambasadori i parë i Malit të Zi në Kosovë

Ferhat Dinosha është emëruar ambasadori i parë i Malit të Zi në Kosovë

Ferat Dinosha, ish ambasadori i Malit të Zi në Shqipëri, tani është emëruar ambasadori i parë i Malit të Zi në Kosovë. Kryetari i Malit të Zi Filip Vujanoviq ka biseduar me Ferhat Dinoshën në Podgoricë në prag të marrjes së detyrës së re- Ambasador i Malit të Zi në …

Më shumë...

Tërheqja e Projektligjit të Demarkacionit nga Qeveria ka bërë që opozita t`i kthehet punës në Kuvend

Kuvendi i Kosovës

Partitë e krahut opozitar ka dhënë shenja për kthimin e normalitetit në Kuvend, pas tërheqjes më 1 shtator të  projektligjit për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi. Zyrtarë të AAK-së kanë thënë se funksionimi i punës së Kuvendit varet nga Qeveria, e cila nuk duhet të sjell për votim …

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka pritur në një takim komandantin e parë të KFOR-it, Mike Jackson

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka pritur në një takim komandantin e parë të KFOR-it, Mike Jackson

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur në një takim komandantin e parë të KFOR-it, Mike Jackson, me të cilin ka biseduar për gjendjen aktuale në vend. Haradinaj tha të ketë biseduar me Gjeneralin Jackson për vështirësitë e shumta që ka Kosova dhe “i shpreha përkushtimin …

Më shumë...

Avni Arifi: Ftesa e kryeministri Isa Mustafa për dialog me opozitën nuk është e sinqertë

Arifi: Qeveria e Kosovës nuk do të hyjë në asnjë mënyrë në një proces të ridizajnimit të kufijve në Ballkan

Anëtari i Kryesisë së AAK-së,  Avni Arifi, ka thënë se ftesa e kryeministri Isa Mustafa për dialog me opozitën nuk është e sinqertë. Arifi ka reaguar edhe ndaj deklaratës së ish-liderit të Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurtit, i cili ka thënë se thënë se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi …

Më shumë...

Tri partitë kryesore shqiptare në Mal të Zi do të garojnë me një listë të përbashkët në zgjedhjet e 16 tetorit

Tri partitë më të mëdha politike të shqiptarëve në Mal të Zi, janë bashkuar

Tri partitë kryesore shqiptare në Mal të Zi do të garojnë me një listë të përbashkët në zgjedhjet parlamentare të 16 tetorit, me qëllim, siç është thënë, unifikimin e shqiptarëve në këtë shtet. Nik Gjeloshaj, deputet i Alternativës shqiptare në përbërjen e deritanishme të Parlamentit, thotë se koalicioni shqiptar do …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, bisedoi me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, bisedoi me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun

Kryetari i Shqipërisë,  Bujar Nishani, në kuadër të pjesëmarrjes së tij  në punimet e sesionit të 71-të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, zhvilloi takime dypalëshe me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-Moon. Në një njoftim nga Presidenca, bëhet e ditur se Nishani është takuar …

Më shumë...

Ban Ki Mun: Qeveria siriane është përgjegjëse kryesore për dhunën që ka ushtruar mbi popullin sirian

Ban Ki Mun

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Mun, gjatë fjalës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ka deklaruar se  Qeveria siriane është përgjegjëse për pjesën më të madhe të dhunës së ushtruar mbi popullin sirian. Shumë grupe kanë vrarë sirianë të pafajshëm, por askush më shumë sesa qeveria e Sirisë, …

Më shumë...

Amerika ka fajësuar Rusinë për sulmin vdekjeprurës mbi karvanin e ndihmave në Halep

Sulmet Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë fajësuar Rusinë për sulmin vdekjeprurës që ka ndërmarrë ditë më parë kundër karvanit të ndihmave humanitare që ishin drejtuar në Halep, ku janë mbetur nën rrethim dhe në gjendje tejet të rënë ekzistenciale qindra mijëra banorë të këtij qyteti.  BBC ka njoftuar se …

Më shumë...

Deputeti, Zafir Berisha, kundër takimit të mundshëm të opozitës me kryeministrin Isa Mustafa

Zafir Berisha: Të hipnotizuarit e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes, vazhdojnë t’i shërbejnë agjendave serbo-ruse

Deputeti i Nismës për Kosovën, Zafir Berisha, ka kundërshtuar një takim të mundshëm të opozitës me kryeministrin Isa Mustafa për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.Ai ka thënë se shkuarja e liderëve opozitarë në takim me kryeministrin e vendit do të ishte gabim fatal për ta. Në këtë intervistë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi bisedoi me Shefen e Zyres së BE-së në Kosovë, Natalia Apostollova

Jakup Krasniqi bisedoi me Shefen e Zyres së BE-së në Kosovë, Natalia Apostollova

 Kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi, bashkë me sekretarin për Marrëdhënie me Jashtë, Skender Reçica, kanë pritur në takim Shefen e Zyres së BE-së në Kosovë, zonjën, Natalia Apostolova, të cilës i ka uruar suksese në detyrën e re. Ajo gjatë këtij takimi me kryetarin e …

Më shumë...

Albin Kurti paralajmëron se çështja e Demarkacionit mund të sjell probleme të rënda pas disa vitesh

Albin Kurti

Gajtë një takimi debatues në Tiranë, deputeti i Vetëvendosjes Albin Kurti është cituar të ketë deklaruar se “Kufiri është çështje e ndarjes së territorit. Nuk kemi tokë për të falur. Në atë tokë është derdhur gjak dhe ne s’kemi gjak për të falur. Thaçi dhe Mustafa të japin dorëheqjen. Në …

Më shumë...

Ban Ki Mun: Mos përmbysni demokracinë. Mos vidhni dhe mos keqpërdorni burimet ekonomike të vendit tuaj!

Ban Ki Mun

 Të martën, më 20-shtator, Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon hapi debatin vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së duke u bërë thirrje udhëheqsve botërorë të mbledhur në New York që, të jenë në shërbim të popujve të tyre.  Mos përmbysni demokracinë. Mos vidhni …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, ka pritur në takim komandantin e parë të KFOR-it në Kosovë, gjeneralin, Michael Jackson

Kryetari Thaçi, ka pritur në takim komandantin e parë të KFOR-it në Kosovë, gjeneralin, Michael Jackson

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur komandantin e parë të KFOR-it në Kosovë, gjeneralin, Michael Jackson, të cilin e ka dekoruar me Medaljen Ushtarake për Shërbim në Kosovë. Gjeneralit Sir Jackson kjo medalje i është ndarë për kontributin e tij në shërbim të paqes, sigurisë dhe stabilitetit në Kosovë …

Më shumë...

Enver Hoti: Pse qytetarët e Rugovës dhe të Kosovës, nuk duhet t’ iu besojnë njerëzve si Ramiz Kelmendi

Deputeti i Nismës, Enver Hoti reagon ndaj deklaratave të Konjufcës, ku përmendet edhe Fatmir Limaj

Lidhur me gatishmërinë apo pretendimet për të marrë postin e zëvendës-kryeministrit në Qeverinë e Kosovës nga biznesmeni Ramiz Kelmendi, ka reaguar Nisma për Kosovën, e cila konsideron se “Kjo është edhe një përpjekje e  një mendësie të tregtarit që është futur në politikë, jo për t’i ndihmuar vendit dhe qytetarëve …

Më shumë...