Ahmet Qeriqi

Dragan Bursaq: Dodik thotë se “Boshnjakët kanë planifikuar vetë gjenocidin, me qëllim që Amerika t’ i bombardojë serbët!

Milorad Dodik

“Boshnjakët kanë planifikuar vetë gjenocidin, me qëllim që që Amerika t’ i bombardojë serbët”, ka thënë, kryetari i Republikës Serbe të  Bosnjës, Milorad Dodik në një seancë të veçantë të Kuvendit Popullor të Republikës së serbe në Raportin e Komisionit për Srebrenicën. Kuptohet se vetë kjo deklaratë është monstruoze dhe …

Më shumë...

Pjer Mirel, paralajmëron se skenari i shkëmbimit të territoreve bart rreziqe sigurie për Maqedoninë dhe rajonin

Pjer Mirel, paralajmëron se skenari i shkëmbimit të territoreve bart rreziqe sigurie për Maqedoninë dhe rajonin

Ish-sekretari i përgjithshëm i drejtorisë për zgjerim në Komisionin evropian, Pjer Mirel, shpreh shqetësim të madh për shkak të deklaratave për ndarje të Kosovës dhe paralajmëron se skenari i tillë bartë rreziqe sigurie për Maqedoninë dhe rajonin. Ai shprehet  i habitur nga mos reagimi Komisionit evropian pas deklaratave të Thaçit …

Më shumë...

Kryetari, Thaçi, konstaton se korrigjimi i kufirit me Serbinë fundos ëndrrën serbe për bosnjëzim të Kosovës

Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi konstaton se korrigjimi i kufirit me Serbinë fundos ëndrrën serbe për ndarje apo bosnjëzim të Kosovës. Në një intervistë për gazetën Epoka e Re ai ka deklaruar se ata që e kundërshtojnë këtë ide janë kamikazë të fuqishëm politikë. Shefi i shtetit është zotuar se …

Më shumë...

Avni Arifi, i ka deklaruar të papranueshme kërkesat nga ana e Ekipit Menaxhues, për Asociacionin

Kryesuesi i ekipit që përfaqëson Kosovën në dialogun teknik me Serbinë, Avni Arifi, i ka deklaruar të papranueshme kërkesat e listuara në procesverbale

Kryesuesi i ekipit që përfaqëson Kosovën në dialogun teknik me Serbinë, Avni Arifi, i ka deklaruar të papranueshme kërkesat e listuara në procesverbale nga ana e Ekipit Menaxhues, për Asociacionin, i cili përbëhet nga Vinka Radosavljeviq, Dejan Radojkoviq, Igor Kalamar dhe Svetislav Durleviq. Të çmendura janë kualifikuar nga Qeveria idetë …

Më shumë...

Besnik Berisha: Blakaj ka vendosur të largohet nga Prokuroria, për një të ardhme më të mirë në Amerikë

Besnik Berisha

Avokati dhe këshilltari i ish-kryeministrit Isa Mustafa, Besnik Berisha, ka shprehur dyshime se shkak i dorëheqjes së prokurorit të Prokurorisë Speciale, Elez Blakaj, të kenë qenë kërcënimet, që mund t’i jenë bërë atij. Berisha, nuk beson aspak se shkaku i dorëheqjes së Blakajt është ndonjëri nga kërcënimet që po përmenden …

Më shumë...

Sot në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani” në Lypjan, përurohet libri: “Januz Bajçinca me bijtë Ruzhdiun dhe Nebihun”

Sot në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani” në Lypjan, përurohet libri: “Januz Bajçinca me bijtë Ruzhdiun dhe Nebihun

Sot në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani”  në Lypjan, duke filluar në orën 12.00, do të  përurohet libri: “Januz Bajçica me bijtë Ruzhdiun dhe Nebihun”, i autorit, Ahmet Qeriqi. Ky libër iu kushtohet tre luftëtarëve të NDSH-së nga fshati Ruboc i Lypjanit: Januz Bajçinca i cili u vra në kampin …

Më shumë...

Kaluan 21 vjet nga fillimi i luftës në Kosovë dhe tani është koha që të përmbyllet plotësisht procesi i njohjes

Kaluan 21 vjet nga fillimi i luftës në Kosovë dhe tani është koha që të përmbyllet plotësisht procesi i njohjes

Ambasadori Kurt Volker, ish-përfaqësues i Amerikës në NATO, aktualisht i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ukrainën, thotë se kanë kaluar 21 vjet që nga shpërthimi i luftës në Kosovë dhe tani është koha që të përmbyllet plotësisht procesi i njohjes së dhe njohjes së plotë ndërkombëtare të …

Më shumë...

Albin Kurti, ka kërkuar nga kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi që të mos bëjë pazare me territorin e vendit

Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka kërkuar nga kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi që të mos bëjë pazare me territorin e vendit, duke paralajmëruar edhe protesta e demonstrata kundër tij. Kurti po ashtu është zotuar se nuk Vetëvendosja nuk e  pranon asnjë marrëveshje që nënshkruhet ndërmjet kryetarit  të Kosovës …

Më shumë...

Valon Murati: Zhurmat e fundit për korrigjim kufijsh bëjnë të frikësohemi se Kosovës po i përgatitet skenari më i keq

Valon Murati

Në konferencën për medie të mbajtur sot, kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ndër të tjera tha se zhurmat e fundit për korrigjim kufijsh na bëjnë të frikësohemi se Kosovës po i përgatitet skenari më i keq i mundshëm, ai i instalimit të asociacionit të komunave serbe, i cili …

Më shumë...

Kryetari i Bujanocit, Shaip Kamberi, ka thënë se Kosova Lindore duhet të trajtohet si një dhe e pa ndarë

Shaip Kamberi

Kryetari i Bujanocit, Shaip Kamberi, ka thënë se Kosova Lindore  duhet të trajtohet si një dhe e pa ndarë. Reagimi i tij vjen pas publikimit të një raporti të përkrahur nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur në Beograd, ku propozohet që Kosova të marrë vetëm Preshevën, ndërsa Serbia tri komunat …

Më shumë...

Kryeprokurori, Lumezi, ka reaguar kundër dorëheqjes së prokurorit special, Elez Blakaj

Elez Blakaj

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi,  përmes një deklarate për media ka reaguar ndaj dorëheqjes së prokurorit special Elez Blakaj dhe ndaj raportimeve të mediave se kjo dorëheqje ka ardhur si pasojë e kërcënimeve ndaj, Sipas Lumezit deri më tani zyrtarisht është pranuar vetëm letra e dorëheqjes dhe jo edhe arsyeja …

Më shumë...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka shprehur pakënaqësi lidhur me dorëheqjen e prokurorit Elez Blakaj

Ministri Tahiri

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka shprehur pakënaqësinë e tij më lajmin për dorëheqjen e prokurorit nga Prokuroria Speciale, me preteksin se është kërcënuar për të bërë punën e tij. Tahiri ka shkruar se është tërësisht i papranueshëm një mesazh i tillë, në kohën kur po punohet në fuqizimin e …

Më shumë...

Server: Nëse ka ndarje Kosova do të mundet të bashkohet me Shqipërinë ose me pjesën shqiptare të Maqedonisë

Daniel Serwer

Daniel Serwer, profesor në Universitetin, John Hopkins në Uashington në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka deklaruar se ndarja e Kosovës apo ndërrimi i territoreve do të jetë një rrezik i madh për gjithë Ballkanin dhe një gjë e tillë nuk do të pranohet nga Shtetet e Bashkuara …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Kosova tashmë është një fituese morale dhe politike, sepse njerëzit tanë janë të lirë

Hashim Thaçi: Kosova me ushtrinë e vet po punon që të bëhet pjesë e NATO-s dhe të kontribuojë për paqen e stabilitetin në botë

Në një intervistë për gazetën serbe “Danas” kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi,  ka deklaruar se Kosova tashmë është një fituese morale dhe politike, sepse njerëzit tanë janë të lirë. Ata jetojnë në një shtet të lirë, të njohur nga pjesa dërrmuese e anëtarëve të Kombeve të Bashkuara. Por, ne tani …

Më shumë...

Intervista e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçit për gazetën, “Danas”

Kryetari ​Thaçi

Të dy presidentët, të Kosovës dhe të Serbisë, javët e fundit kanë filluar të flasin për një demarkacion apo korrigjim të kufirit. Të dy ju keni theksuar se marrëveshja përfundimtare ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës do të jetë e dhimbshme. Megjithatë, opinioni di fare pak për progresin në dialogun tuaj në …

Më shumë...

Izota Rexho Haruni: Kur jemi bashkë shkëndija lëshojnë sytë

Izota Rexho Haruni: Kur jemi bashkë shkëndija lëshojnë sytë

1-Të prisja   Të prisja si ai fëmija i humbur që pret ta gjejnë, ta marrin në krahë, ta përkëdhelin, ëmbël t’i flasin, t’i pastrojnë lotin e tharë, Të mbështesja kokën në atë gjoks që kishte një jet që e prisja, të ngopesha me aromën lëkurës tende, e te pëshpërisja….. …

Më shumë...