Ahmet Qeriqi

EULEX- mision i arbitrar dhe shpërfillës i Qeverisë së Kosovës

EULEX-i

Takimet në nivelet e larta të Qeverisë së Kosovës dhe EULEX-it po vazhdojnë me qëllim për të gjetur një zgjidhje, meqë misioni të BE-së në vendin tonë  i skadon afati i dytë dyvjeçar në rolin e protektorit të Kosovës, edhe pse në gjuhën diplomatike thuhet se është mision për sundimin …

Më shumë...

94 për qind e shqiptarëve dhe komuniteteve kundërshtojnë fuqishëm krijimin e ASK-së

Të gjeturat e Pulsit Publik të UNDP-së, për periudhën shtator 2015 – mars 2016, bëjnë të ditur se 94 për qind e shqiptarëve dhe komuniteteve të Kosovës kundërshtojnë fuqishëm krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ndërsa shumica e serbëve ose 69 për qind fuqishëm e përkrahin krijimin e …

Më shumë...

Michael Turner: Agresiviteti i Rusisë ka çmim dhe ne jemi të gatshëm të mbrohemi

Michael Turner: Agresiviteti i Rusë ka çmim dhe ne jemi të gatshëm të mbrohemi

Asambleja parlamentare e NATO-s e cila përfundoi punën treditëshe pranverore, në Tiranë nga vendet anëtare ka kërkuar t’i kundërvihen vendosmërisë ushtarake të Rusisë. Asambleja ka kërkuar nga vendet anëtare që të ndajnë më mirë barrën e mbrojtjes së përbashkët. Kryetari i Asamblesë Parlamentare avokati amerikan, Michael Turner ka thënë se …

Më shumë...

U përkujtuan dëshmorët e kombit: Rasim Kiçina dhe Ragip Halilaj

Në 17-vjetorin e rënies heroike dhe në respekt e nderim të dëshmorëve: Rasim Kiçina dhe Ragip Halilaj, sot në Prishtinë u mbajt një Akademi përkujtimore. Duke folur për dëshmorin, luftëtari i Dukagjinit, Daut Haradinaj, bashkëluftëtar i Heroit Rasim Kiçina tha se Drenica ka dhënë heronj ndër breza dhe falë kësaj …

Më shumë...

Veseli: Ka ardhur koha që diaspora të marrë rolin e investimit të kapitalit të saj në veprimtaritë prodhuese në Kosovë

Veseli: Ka ardhur koha që diaspora të marrë rolin e investimit të kapitalit të saj në veprimtaritë prodhuese në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim një delegacion të Unionit të Bizneseve Shqiptare në Gjermani. Në takim u diskutua për zhvillimet aktuale në fushën e ekonomisë në Kosovë. Kryetari Veseli, duke përgëzuar drejtuesit e këtij Unioni për punën që janë duke bërë në krijimin e …

Më shumë...

Turqia feston 563 vjetorin e pushtimit të Konstantinopojës

Turqia feston 563 vjetorin e pushtimit të Konstantinopojës

Me fishekzjarre dhe me festim qendror, Turqia sot shënon 563 vjetorin e pushtimit otoman të Konstantinopojës, tash Stambolli. Në kremte marrin pjesë kryetari dhe kryeministri, Rexhep Taip Erdogan dhe Binali Jildrim. Rreth një milion veta pritet të marrin pjesë në kremten e madh në distriktin Jenikapi, në pjesën evropiane të …

Më shumë...

Më shumë se 20 u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën nga tri sulme me bomba dhe dy sulme vetëvrasëse në Bagdad

Më shumë se 20 u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën nga tri sulme me bomba dhe dy sulme vetëvrasëse në Bagdad

Sulmet e sotme në Bagdad erdhën pasi forcat irakiane dhe policia shiite kanë nisur luftimet kundër militantëve të Shtetit Islamik, në Felluxha, fortesën e tyre në perëndim të kryeqytetit. Dymbëdhjetë persona u vranë dhe më shumë se 20 të tjerë u plagosën kur një makinë bombë shpërtheu në rrethin verior …

Më shumë...

Rama: Integrimi i Kosovës, Malit të Zi dhe Maqedonisë në NATO investim kapital dhe përgjigje për Rusinë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalën e tij në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, e cila për herë të parë po mbahet në Tiranë,  ka deklaruare se “përfshirja e plotë e Ballkanit në NATO do të jetë një investim kapital për të mirën e rajonit dhe përgjigja më e qartë …

Më shumë...

Më 3 qershor në Prishtinë do të zhvillohet mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë

Mbledhja Kosovë-Shqipëri

Në vazhdën e takimeve, të rregullta, por të rralla dhe pa ndonjë efekt të veçantë  është paralajmëruar që më 3 qershor, në Prishtinë, të zhvillohet mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. Sipas njoftimeve të mëhershme në rend të ditës do të jenë zbatimi i marrëveshjeve …

Më shumë...

Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë deklaruar se së shpejti do të themelohet komisioni për hartimin e statusit AKS-së

Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë deklaruar se së shpejti do të themelohet komisioni për hartimin e statusit AKS-së

Krerët e institucioneve të Kosovës, pavarësisht protestave e demonstratave të opozitës dhe bllokimit të punimeve të Kuvendit për shtatë muaj ende shprehen të vendosur për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, i cili, sipas tyre, do të bëhet krejtësisht sipas Kushtetutës së Kosovës. Kryetari Thaçi dhe kryeministri Mustafa …

Më shumë...

Mërgata ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të vendit

Mërgata ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të vendit

Në konferencën “Diaspora-investimet dhe punësimi” që po mbahet në Prishtinë, u tha se mërgata ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të Kosovës. Pos prezantimit të projekteve për investime, në konferencë po debatohet edhe për mundësitë që ofron legjislatura e re …

Më shumë...

Opozita sërish e bashkuar për ta kundërshtuar demarkacionin

Opozita

Pavarësisht mospajtimeve, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën – janë të gatshme të ribashkohen për ta parandaluar në Kuvend ratifikimin e marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi. Aida Dërguti nga VV, Pal Lekaj nga AAK dhe Bilall Sherifi nga Nisma kanë thënë për “Epokën …

Më shumë...

Për Greqinë çështja çame nuk ekziston, meqë ata paskan bashkëpunuar me forcat okupatore italiane

Masakra në Çamëri

Çështja çame nuk ekziston dhe risjellja e përsëritur e një çështjeje inekzistente nga autoritetet zyrtare shqiptare nuk u shërben marrëdhënieve tona dypalëshe. Kjo është përgjigjja e qarqeve politike pranë Ministrisë së Jashtme greke, ndaj deklaratës së fundit të ministrit të Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati, në një intervistë për Top Channel, …

Më shumë...

Frank Shkreli; Demokracia, të drejtat e njeriut dhe roli i shtypit të lirë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Të ënjtën që kaloi në Budapest të Hungarisë, Zëvendës Sekretarja Amerikane e Shtetit për Sigurinë Civile, Demokracinë dhe të Drejtat e Njeriut, Sarah Sewall mbajti një fjalim mbi demokracinë, të drejtat e njeriut dhe mbi rolin e shtypit të lirë në mbrojtjen e këtyre të drejtave.    Diplomatja amerikane ishte ftuar …

Më shumë...

Adil Fetahu: Fjala e dr. Prof. Bardhyl Çaushit në Gjykatën Kushtetuese të Jugosllavisë, më 30 maj 1991

Adil Fetahu: Fjala e dr. Prof. Bardhyt Çaushit në Gjykatën Kushtetuese të Jugosllavisë, më 30 maj 1998

Gjenerata e mesme dhe ajo më e vjetër, i  dinë dhe mbajnë mend ndryshimet që bënë organet e Serbisë në kushtetutë, ligje, vendime, programe, masa e integrime të dhunshme, me të cilat rrënuan  rendin kushtetues-juridik jo vetëm të Kosovës, por edhe të Jugosllavisë, duke suprimuar statusin politik dhe kushtetues-juridik të …

Më shumë...

Rrustem Geci: Epika e Brezës kryengritëse

Rrustem Geci

 ( Në Brezë të Ilirisë, në veri-perëndim të Shkupit, në lartësinë mbidetare 1500 metra, tek vendi i quajtur “Livadhi i madh”, po ndërtohet Memoriali i Dëshmorëve dhe Martirëve të Kombit, për 62 të rënë të atdheut për çlirim! Historia kurrë s´mund të jetë e vdekur, nëse ne jemi në hap …

Më shumë...