Ahmet Qeriqi

Gjykata Themelore në Prishtinë u ka caktuar nga 30 ditë paraburgim Murat Jasharit e Avni Llumnicës

Gjykata

Gjykata Themelore në Prishtinë u  ka caktuar nga  30 ditë paraburgim, Murat Jasharit e Avni Llumnicës, të dy  të dyshuar për sulm kundër ish kreut komunist të Kosovës,  Azem Vllasi. Pronarit të  motelit “Fontana” Arsim Ibrahimi, ku qëndruan dy të dyshuarit, gjykata i caktoi arrest shtëpiak i dyshuar se ka …

Më shumë...

Milo Gjukanoviq thërret Bashkimin Evropian që të ndalë ndikimin destruktiv të Rusisë në Ballkan

Milo Gjukanoviq

Ish-kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të ndalë ndikimin destruktiv të Rusisë në Ballkan. Gjukanoviq në një intervistë për agjencinë Associated Press ka thënë se Moska “është përfshirë në një lloj lufte kundër Evropës” dhe po kërcënon “ekzistencën e Bashkimit Evropian”. Gjukanoviq …

Më shumë...

Përurohet libri “Mr. Halil Alidema jeta dhe veprimtaria”, i autorit dr. Hysen Matoshi

Përurohet libri “Mr. Halil Alidema jeta dhe veprimtaria”, i autorit dr. Hysen Matoshi

Nesër në orën 13.00, në sallën e Institutit Albanologjik të Prishtinës përurohet libri “Mr. Halil Alidema jeta dhe veprimtaria”, i autorit dr. Hysen Matoshi. Halil Aledema ka qenë historian i njohur, i burgosur politik i vitit 1981 dhe  veprimtar i çështjes kombëtare shqiptare.

Më shumë...

Elife Luzha: Të mos harrohet historia me brigadat e të flijuarve të vitit 1981

Elife Luzha

Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë ishin vazhdim i veprimtarisë së Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e tokave të pushtuara shqiptare që padrejtësisht Fuqitë e Mëdha i dhuruan Serbisë, Greqisë dhe Malit të Zi. Më 1912 Shqipëria u shpall e pavarur por 55% e tokave të saj si Kosova dhe Çamëria …

Më shumë...

Ministria e FSK-së procedoi në Qeveri projektligjin për krijimin e Ushtrisë së Kosovës

MFSK

MFSK-ja  shpreh pajtimin e plotë dhe mbështet miratimin e Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës; që do të rezultonte me krijimin e bazës ligjore me qëllim të përmirësimit dhe ndërtimit të një sistemi të mbrojtjes dhe sigurisë me kapacitetet e nevojshme shtetërore, në mbrojtje të sovranitetit, integritetit territorial dhe …

Më shumë...

Muhamed Abdulkerim Al-Isa: Turp që disa shtete islame nuk e kanë njohur Kosovën

Muhamed Abdulkerim Al-Isa: Turp që disa shtete islame nuk e kanë njohur Kosovën

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim Sekretarin e Përgjithshëm të Ligës së Botës Myslimane, Muhamed bin Abdulkerim Al-Isa, i cili u shpreh se kauza e Kosovës për pavarësi ka qenë e drejtë dhe se është turpëruese që disa shtete islame nuk e kanë njohur Kosovën dhe kjo …

Më shumë...

Në moshën 67-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i arsimit dhe i UÇK-së, profesor, Bedri Shyti

Në moshën 67-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i arsimit dhe i UÇK-së, profesor, Bedri Shyti

Mbrëmë (më 13.03.2017) ka ndërruar jetë veterani i arsimit dhe i UÇK-së, Bedri Shyti Ai u lind më 1950 në Ashlan të Vushtrrisë. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, gjimnazin në Mitrovicë, kurse Gjuhën dhe Letërsinë Shqipe, në Prishtinë. Fillimisht punoi si profesor në Gjimnazin e Mitrovicës. Më vonë në …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Partnerët tanë ndërkombëtarë 100 për qind e përkrahin formimin e Ushtrisë së Kosovës

Hashim Thaçi

Në debatin e organizuar nga Qendra për Kërkim dhe Politikë të Sigurisë, Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se ndërkombëtarët e përkrahin 100 për qind krijimin e Ushtrisë së Kosovës. Për krijimin e Ushtrisë është në një situatë të ngjashme me atë të shpalljes së Pavarësisë dhe krijimi i …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Isuf Ismaili është prej atyre poetëve që me shpirt e krijon poezinë

Mustafë Krasniqi

 Kur flasim për poetikën si forcë e atdhedashurisë, nuk mund të mos shkruajmë për poetët të cilët me ngulm ju kanë përkushtuar krijimtarisë shpirtërore, prej së cilës nuk është vështirë të hetohet vlera dhe qëllimi, angazhimi dhe kërkimi. Megjithatë, poetët e përkushtuar pasi ju kanë nënshtruar idealeve të shenjta njerëzore …

Më shumë...

Kryetari Veseli kërkon nga komisionet parlamentare përshpejtimin e shqyrtimit dhe procedimit të projektligjeve

Kryetari Veseli kërkon nga komisionet parlamentare përshpejtimin e shqyrtimit dhe procedimit të projektligjeve

 Në funksion të intensifikimit të dinamikës së shqyrtimit dhe procedimit të projektligjeve, si dhe të fuqizimit të punës së Kuvendit në tërësi, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar një takim me kryetarët e komisioneve parlamentare. Kryekuvendari Veseli bëri të ditur se aktualisht në procedurë parlamentare …

Më shumë...

Ruud Vermeulen: Kosovës i duhet një rritje më e madhe për të ulur numrin e papunësisë

Ruud Vermeulen

Shefi i Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë, Ruud Vermeulen në një konferencë për media që ka mbajtur bashkë me ministrin e Financave Avdullah Hoti, ka deklaruar se rritja ekonomike në Kosovë ka qenë e mirë por i duhet një rritje më e madhe për të ulur numrin e papunësisë, e …

Më shumë...

Edi Rama: Fuqia e votës ka sjellë ndryshimin në kryeqytet

Edi Rama: Fuqia e votës ka sjellë ndryshimin në kryeqytet

Kryeministri, Edi Rama duke folur para të pranishmëve me rastin e hapjes së Tregut të ri, në Tiranë u shpreh se këtu mund të shohim se çfarë fuqie ka vota, çfarë fuqie ka pjesëmarrja e të gjithëve në procesin e qeverisjes, duke bërë zgjedhjen e duhur. Parafytyroni si do ishte …

Më shumë...

Kryetari Thaçi i ka dërguar një letër sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Stoltenberg lidhur me FSK-në

Stoltenberg: Ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 kundër regjimit të Milosheviqit nuk ishte e drejtuar kundër popujve të Jugosllavisë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në vigjilie të takimit të Këshillit Veriatlantik të NATO-s, ia ka dërguar një letër sekretarit të përgjithshëm  Jens Stoltenberg dhe shteteve anëtare të Aleancës, ku pritet të diskutohet edhe për inicimin e plotësim-ndryshimit të Ligjit për FSK-në nga ana e kryetarit  Thaçi. Ai në këtë …

Më shumë...

Komunikata e Policisë së Kosovës: Dy të arrestuar për plagosjen e Azem Vllasit

Dyshohet se lumi Lepenc i ka bartur trupat e policëve të Kosovës në Maqedoni

Zëdhënësi në Policinë e Kosovës, Baki Kelani, ka konfirmuar se janë arrestuar dy persona të dyshuar lidhur me rastin e Azem Vllasit. M.J dhe A. Ll. Ai ka thënë se “policia ka ndërmarrë një varg veprimesh për të sqaruar rrethanat me rastin”. “Në bashkëpunim me AKI-në kemi arritur të gjejmë …

Më shumë...

Dëshmuan para gjyqit: Lirim Demiri, Hajrush Avdija dhe Betim Kabashi të akuzuarit e Grupit të Kumanovës

Në Gjykatën e Apelit në Shkup sot vazhdon seanca publike në të cilën po shqyrtohen ankesat e rastit "Kumanova"

Lirim Demiri, Hajrush Avdija dhe Betim Kabashi janë tre të akuzuar e radhës të grupit të Kumanovës që kanë dëshmuar për luftimet  e 9 dhe 10 majit në lagjen e trimave. Hajrush Avdijaj nga Gjilani në dëshminë e tij para prokurorisë tha se nuk ndjehet fajtor dhe asnjëherë nuk ka …

Më shumë...

Murat Jashari, vëlla i Komandantit të njohur të UÇK-së, Ismet Jashari, ka pranuar se ka dashur ta vrasë Azem Vllasin

Murat Jashari, vëlla i Komandantit të njohur të UÇK-së, Ismet Jashari, ka pranuar se ka dashur ta vrasë Azem Vllasin

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se Murat Jashari, vëlla i Komandantit të njohur të UÇK-së, Ismet Jashari, dëshmor i kombit ka pranuar se ka dashur ta vrasë ish shefin komunist të Kosovës Azem Vllasi, pasi atë e konsideron tradhtar. Ai po ashtu ka bërë të ditur para hetuesve të policisë …

Më shumë...