Ahmet Qeriqi

Ymeri: Dialogu i Kosovës me Serbinë është i padrejtë

Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje,  Visar Ymeri ka deklaruar  se dialogu i Kosovës  me Serbinë është i padrejtë. “Dialogu është i padrejtë sepse është i pakushtëzuar nga Kosova dhe mungesa e njohjes e pamundëson dialogun”, ka deklaruar Ymeri në takimin e parë në Komisionin Parlamentar Kosovë-BE për MSA-në. Ai ka thënë …

Më shumë...

Në 17-vjetorin e rënies u mbajt Akademi përkujtimore në nderim të heroit Abaz Thaçi

Në 17-vjetorin e rënies u mbajt Akademi përkujtimore në nderim të heroit Abaz Thaçi

Në kuadër të Manifestimit Tradicional, “Ditët e Shqipes”, në 17-vjetorin e rënies është mbajtur një akademi përkujtimore në përkujtim e  nderim të rënies heroike të Heroit të UÇK-së,  Abaz Thaçi. Duke folur në këtë akademi, nënkryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura, ka shprehur respektin për figurën e ndritur të …

Më shumë...

Amerika ka marrë vendim që me një kontingjent të 350 trupave të zhvillojë manovra ushtarake në Rumani

Amerika ka marrë vendim që me një kontingjent të 350 trupave të zhvillojë manovra ushtarake në Rumani

Në kohën e acarimit gjithnjë e më të thellë të raporteve mes Amerikës dhe Rusisë, Uashingtoni zyrtar  ka marrë vendim që me një kontingjent të 350 trupave nga Rumania, Bullgaria, Moldavia, Serbia, Anglia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës të zhvillojë manovra ushtarake në Rumani, pikërisht në kohën e rritjes …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Po së bashku për çështjet evropiane, por jo me qeveritarë të korruptuar

Jakup Krasniqi

Lidhur me fjalimin e nënkryetares së Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, e cila ka thënë se  ‘’Është me rëndësi që edhe parlamentarët nga opozita kur kanë të bëjnë me çështje evropiane të jenë përkrahës të tyre. Është me rëndësi po ashtu t’i bindim këta të fundit të marrin pjesë në vendimet …

Më shumë...

Vlora Çitaku, gjatë fjalës së saj në seancën e KS të OKB-së foli për anëtarësimin e Kosovës në FIFA

Vlora Çitaku

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, gjatë fjalës së saj në seancën e Këshillit të Sigurimit, ka përmendur anëtarësimin e Kosovës në FIFA, duke thënë se Serbia ende dëshiron t’i mohojë shqiptarëve të Kosovës  që të luajnë. Ajo përmendi anëtarësimin e Kosovës në FIFA, duke thënë se Serbia ende …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Kosovë, urime fitorja e Fatmir Limajt!

Bardhul Mahmuti

Në kontekstin historik kur lufta e UÇK-së është  shndërruar në akuzë permanente, vendimi i shkallës së prerë i Gjykatës së Apelit për të shpallur Fatmir Limaj të pafajshëm lidhur me rastin e ashtuquajtur “Kleçka”, është  fitore e madhe kombëtare! Duke qenë në dijeni të plotë për vuajtjet e Fatmir Limajt, …

Më shumë...

Partia FJALA: Qeveria e Kosovës duhet ta shkarkojë ministrin serb, Ljubomir Mariq

Partia FJALA

Kërkojmë nga Qeveria e Republikës së Kosovës dhe kryeministri Isa Mustafa, të merr vendim për shkarkimin e Ministrit të pushtetit lokal, Ljubomir Mariq, pasi që ky ministër vazhdon të mohoj shtetësinë e Kosovës dhe kundërshtimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Ditë më parë, në intervistën e tij të dhënë, ju …

Më shumë...

Rrustem Geci: P R E S H E V A

Rrustem Geci

Jam bimë e Mollës së Kuqe jo luginë, po krahinë e gjerë jam pjesë e dheut shqiptar jam e pushtuar nga Serbia Si të jetoj nën terr të serbit nën duart e tij të përgjakura më sheh sa jam e poshtëruar për çdo ditë jam e burgosur Në këtë atdhé …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Mashtrimi i ditës

Jusuf Zenunaj

Është mashtrim i ditës o Iso, kryeministër apo është shaka ? ! Veç po grumbullohen votat- zgjedhje t’Serbisë në Kosovë (thuake )nuk ka … ! Edhe një çilimi kësaj i thotë shaaaa..ka e plaku në Çakorr, i riu n’ Ishtedim, të pyesin, të pyesin o kryeministër : …dardhët e qëruara …

Më shumë...

Ministri Manjani ka kërkuar nga prokuroria të hetojë zyrtarët e nivelit të lartë

Murati: Marrëveshja për Demarkacion të shkojë në arbitrazh ndërkombëtar

Ministri i Drejtësisë së Shqipërisë, Ylli Manjani ka kërkuar nga Prokuroria e Shtetit të hetojë zyrtarët e nivelit të lartë. Gjatë një takimi me Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, ai i ka bërë thirrje Prokurorisë së Përgjithshme që të jetë aktive në hetimin e veprimtarisë së grupeve kriminale dhe sekuestrimin …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Lirimi i Limajt dhe i bashkëluftëtarëve të tij është lajm i mirë për tërë vendin

Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj

Lirimi i Fatmir Limajt  dhe i gjithë të  akuzuarve të tjerëve nga Gjykata e Apelit, pas dy shpalljeve i pa fajshëm nga Gjykata e shkallës së parë, pas disa përpjekjeve politike për të gjetur fajësi, vërtetë është lajm i mirë, jo vetëm për të akuzuarit, por edhe Drejtësinë tonë goxha …

Më shumë...

Studentët e Universitetit “Fehmi Agani” të Gjakovës kërkojnë largimin e sekretares së Universitetit

Universiteti

Studentët e Universitetit “Fehmi Agani” të Gjalovës, nga dita e sotme fillojnë peticionin për largimin e znj.Linda Dula Halilabazit nga Universiteti. Përfaqësuesit e studentëve të Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” kanë vendosur për hapat që do t’i ndërmarrin rreth kërcënueses, shantazhueses dhe ofendueses, Sekretares së Universitetit znj.Linda Dula Halilabaziit. Sipas …

Më shumë...

Opozita kthehet në Kuvend për ta kundërshtuar miratimin e Demarkacionit me Malin e Zi

Opozita e bashkuar

Ashtu sikur ka qenë paralajmëruar, opozita ka konfirmura rikthimin në Kuvendin e Kosovës në ditën kur pritet të ratifikohet Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi. Vetëvendosja është zotuar se  me çdo kusht do të angazhohet për ndalimin e këtij akti, ndërkohë që Qeveria, këtë Marrëveshje pritet ta procedojë në …

Më shumë...

Sot në New York mbahet konferenca e rregullt tremujore e KS të OKB-së për Kosovën

Sot do të mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të diskutuar lidhur me Afganistanin, pasi talebanët morën pushtetin

Sot në New -York mbahet konferenca e rregullt  tremujore e KS të OKB-së për Kosovën. Në këtë konferencë, si zakonisht në mënyrë përgjithësuese e deklerataive,  do të shqyrtohet raporti i Sekretarit të Përgjithshëm të KB-së Ban Ki Mun lidhur me zhvillimet në vendin tonë gjatë tre muajve të kaluar. Raportin …

Më shumë...

AAK-ja dhe Nisma paralajmërojnë vazhdimin e kundërshtimit qytetar

Dhjetëra mijëra vetë protestuan kundër Asociacionit dhe Demarkacionit

AAK-ja dhe Nisma pas protestës së mbajtur në Prishtinë, kanë paralajmëruar vazhdimin e kundërshtimit ndaj Marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi dhe Marrëveshjes për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Qeveria e  Isa Mustafa nuk e ka ndërmend të ndryshojë pozicion dhe t’u përgjigjet kërkesave të opozitës, …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Konfirmova për herë të pestë pastërtinë e luftës

Limaj

Kryetari  i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, i njohur gjatë luftës si Komandant Çeliku në konferencën e jashtëzakonshme që ka mbajtur në Prishtinë ka thënë se e mbështet të drejtën dhe të vërtetën. Limaj ka shpjeguar se për 13 vjet rresht  është persekutuar nga drejtësia vendore e ndërkombëtare. “Lufta ime …

Më shumë...