Ahmet Qeriqi

Arban Abrashi thotë se ende nuk ka ndonjë vendim për zvogëlimin e pensionit për veteranët

Abrashi: Qasja e Albin Kurtit është që të kontrollojë gjithçka por sistemi politik në Kosovë është ndryshe

Pas takimit me veteranë, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi tha se ende nuk kanë ndonjë vendim për zvogëlimin e pensionit për veteranët. Ai tha se i vjen keq që ka ardhur deri tek kjo formë e takimit, pasi sipas tij, veteranët e kanë derën e hapur në …

Më shumë...

Këshilli i Përgjithshëm i Vetëvendosjes riaktualizoi formimin e një blloku opozitar me emrin Alternativa

Këshilli i Përgjithshëm i Vetëvendosjes riaktualizoi formimin e një blloku opozitar me emrin Alternativa

Këshilli i Përgjithshëm i Vetëvendosjes, pavarësisht nga çarjet e përfolura midis subjekteve që vepruan si opozitë e bashkuar, dje riaktualizoi formimin e një blloku të tillë dhe paralajmëroi formimin e saj me emrin Alternativa. Ajo do të përbëhej nga Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma për Kosovën dhe nga …

Më shumë...

Kryeministri, Edi Rama ka folur gjerë e gjatë për vizitën dhe takimet e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Kryeministri dhe kryetari  i Partisë Socialiste të Shqipërisë, Edi Rama ka folur gjerë e gjatë për vizitën dhe takimet e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai është ndalur pikërisht te mbështetja që ka marrë nga SHBA në lidhje me integrimin evropian, por edhe për miratimin e Reformës në …

Më shumë...

Rilind Gërvalla: Kush janë dhe cilët ishin: Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq?

Rilind Gërvalla

Ka filluar fushata zgjedhore e Republikës së Serbisë në Kosovë. Nuk është që po ndodh për herë të parë që nga paslufta, por që këtë herë, përkundër promovimit të bisedimeve të Brukselit nga të dyja Qeveritë, po del të jetë ndër më të zëshmet dhe të asistuara edhe nga Qeveria …

Më shumë...

Adil Fetahu: Serbia vazhdon të shkelë ligjet e veta dhe ato ndërkombëtare për pensionet

Adil Fetahu

1.Statusi ligjor i pensionit) – E drejta e pensionit është një nga të drejtat elementare të njeriut, e fituar me punë e kontribute të paguara, në kohëzgjatje të caktuar, e konstituar sipas kushteve dhe procedurës së caktuar me ligj dhe me vendim konkret të plotëfuqishëm të organit kompetent. E drejta …

Më shumë...

Veteranët protestuan për vonesat në pensionet e veteranëve dhe kundër zbritje së shumës mujore

veteranet

Veteranët e UÇK-së, të cilët sot kanë protestuar në Prishtinë, gjatë protestës ia kanë mësyrë Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale për të kërkuar llogari nga ministri Arban Abrashi lidhur  me vonesat në pensionet e veteranëve dhe për atë nëse do të zvogëlohen ose jo pensionet pas kërkesës së FMN-së …

Më shumë...

Mbi 400 emigrantë, kryesisht nga Somalia, kanë humbur jetën në detin Mesdhe

somalez

Mbi 400 emigrantë, pjesa më e madhe nga Somalia, kanë humbur jetën në detin Mesdhe, në përpjekje për të arritur brigjet italiane. Dhjetëra emigrantë afrikanë dyshohet të kenë humbur jetën teksa katër anije në të cilat mendohet se udhëtonin mbi 400 persona janë përmbysur në detin Mesdhe. Mësohet se ata …

Më shumë...

Kisha Ortodokse e grekut Janullatos në Shqipëri, akuza kundër At Nikollë Markut

At Nikolla Marku

Në kishën “Shën Nikolla” të Elbasanit, ku ishte i pranishëm edhe uzurpatori i Kishës Autoqefale Shqiptare, greku Janullatos, dhe shpura e tij e priftërinjve kanë kritikuar, At Nikollë Markun priftin e  Kishës Shën Maria në Elbasan, duke e shpallur të paligjshëm, meqë ai nuk e njeh autoritetin e grekut, Janullatos …

Më shumë...

Ministrja e Mbrojtjes së Italisë, Roberta Pinotti sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Kosovë

Ministrja e Mbrojtjes së Italisë, Roberta Pinotti sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Kosovë

Ministrja e Mbrojtjes së Italisë, Roberta Pinotti sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Kosovë. Ajo do  të takohet me përfaqësues të ndryshëm të institucioneve të vendit tonë. Fillimisht ajo do të bisedojë  me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, pastaj edhe përfaqësues të tjerë të institucioneve. Italia është …

Më shumë...

Mbahet manifestimi tradicional: “Ditët e krenarisë” kushtuar dëshmorëve të UÇK-së të Prishtinës me rrethinë

Mbahet manifestimi tradicional: “Ditët e krenarisë” kushtuar dëshmorëve të UÇK-së të Prishtinës me rrethinë

Në nderim dhe respekt të dëshmorëve të rënë më 18 prill 1999, organizuar nga  OVL e UÇK-së, SHIL, SHFD, dega në Prishtinë, sot  mbahet  manifestimin “Ditës e Krenarisë”. Në orën 10. mbahen homazhe në varrezat e dëshmorëve në kryeqytet. Në orën 10 e 30 homazhe te Shtatorja e Zahir Pajazitit, …

Më shumë...

Sot mbushen 17 vjet nga rënia e pesë dëshmorëve të Shkëmbi i Grandinës

Muharrem Sylejmani me bashkeluftetare

17 vjet më parë më 18 prill të vitit 1999, qindra forca policore dhe ushtarake serbe, të cilat ishin pozicionuar në lagjen Sopi të Llapushnikut kishin bërë përpjekje që me trupa tokësore të depërtonin në Malet Berishës, me qëllim për ta marrë pikën më strategjike të Rrafshnaltës. Atë ditë forcat …

Më shumë...

Më 18 prill të vitit 1999, në mbrojtje të pozicioneve të luftë së UÇK-së kanë rënë shumë dëshmorë e martirë

UÇK

Më 18 prill të vitit 1999, në mbrojtje të pozicioneve të luftë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë rënë qindra  dëshmorë e martirë. Në Marec dhe në Malësinë e Karadaket kanë rënë trimërisht dhe heroikisht 24 dëshmorë, 5 dëshmorë të tjerë kanë rënë në mbrojtje të pozicioneve të SHP të …

Më shumë...

Donika Kadaj-Bujupi, bashkohet me Lëvizjen Vetëvendosje

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Donika Kadaj Bujupit si deputete e pavarur, pas dorëheqjes së saj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës iu ka bashkuar Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo ka thënë se ky vendim është një vazhdim i saj në lëvizjen që u qëndroi parimeve të veta, dhe që nuk u tundua asnjëherë në pushtet. Nënkryetari, …

Më shumë...

AAK-ja i përgjigjet thirrjes së Vetëvendosjes për vazhdim të unitetit

AAK

Në një komunikatë të AAK-së thuhet se kjo parti e bindur se duke qenë aktivë dhe të zëshëm kundër keqqeverisjes në Kosovë, e ka thirrur një protestë gjithëpopullore për datën 14 Maj. Do të punojmë, që të vetëm ose bashkërisht, ta vazhdojmë kundërshtimin tonë të pakompromis deri në dorëheqjen e …

Më shumë...

AAK-ja dhe Nisma për Kosovën do ta nënshkruajnë koalicionin parazgjedhor

Nisma

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën do ta nënshkruajnë koalicionin parazgjedhor në bazë të cilit, në zgjedhjet e ardhshme, do të marrin pjesë si dy forca të përbashkëta politike. Liderët e të dy partive politike në orën 10:00 do të takohen në zyrat e AAK-së, para se …

Më shumë...

Veseli dhe Price për vazhdimin e bashkëpunimit në mes të Kongresit Amerikan dhe Kuvendit të Kosovës

Kryekuvendari Veseli

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në Uashington, ka takuar kongresmenin Dejvis Prajce, kryetar i Komisionit House Democracy Partnership (HDP), që përkrah zhvillimin e legjislaturave të pavarura. Kryetari Veseli e informoi kongresmenin Price me zhvillimet në Kuvendin e Republikës së Kosovës, agjendën, si dhe sfidat me të …

Më shumë...