Ahmet Qeriqi

Arben Ahmetaj: Në 4-vite kemi zënë me punë mbi 240 mijë persona, 35% më shumë se numri në 30 vitet e fundit

Arben Ahmetaj

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj tha sot në Komisionin e Ekonomisë se në 4-vite kemi zënë me punë mbi 240 mijë persona, që është gati 35% më shumë se numri i të punësuarve në 30 vitet e fundit. “Në korrik të vitit 2018 bazuar nga të dhënat zyrtare …

Më shumë...

Hahn, Mogherini dhe presidenca austriake kanë inkurajuar Serbinë dhe krerët e Kosovës për shkëmbim territoresh

Hahn, Mogherini dhe presidenca austriake kanë inkurajuar Serbinë dhe krerët e Kosovës për shkëmbim territoresh

Eksperti i Shoqatës Gjermane për Politikën e Jashtme, Millan Nik, i ngarkuar për studime në Qendrën Robert Bosh për Europën Qendore dhe Lindore, në një intervistë për Dojçe vele, për herë të parë ka zbuluar edhe rolin e ministres së Jashtme të BE-së Mogherini dhe komisionierit Hahn, në lojën që …

Më shumë...

Iliriana Sulkuqi: Na bashkoi Elbasani ynë i bukur, Elbasan

Iliriana Sulkuqi: Na bashkoi Elbasani ynë i bukur, Elbasan

Në kuadrin e vitit të Skënderbeut, bashkuesit të madh kombëtar, qyteti i Elbasanit ftoi bijtë e bijat e tij, poetë, shkrimtarë, shkencëtarë, artistë (aktorë/e, piktorë/e, skulptorë/e, muzikantë/e, këngëtarë/e, instrumentistë/e, balerinë, sportistë, intelektualë, kudo që ishin, në qytete, shtete e kontinente të tjerë, për një mbrëmje së bashku; figura të njohura, …

Më shumë...

LDK: AAK-ja dhe Nisma Socialdemokrate tash po luajnë lojën e Hashim Thaçit, duke nëpërkëmbur shtetin e Kosovës

Lidhja Demokratike e Kosovës ka thirrur për nesër në një mbledhje Këshillin e saj të Përgjithshëm

Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka bërë të ditur publikisht se Seanca e thirrur nga Qeveria është dorëzim i AAK-së dhe Nismës përballë presionit të PDK-së dhe Thaçit për prishje të koalicionit dhe shantazheve të ditëve të fundit. Këto dy parti tash do të luajnë lojën e z. …

Më shumë...

Ish-dialoguesja e Kosovës me Serbinë, Edita Tahiri, është kthyer kundër propozimeve të kryetarit Thaçi

Ish-dialoguesja e Kosovës me Serbinë, Edita Tahiri, është kthyer kundër propozimeve të kryetarit Thaçi

Opinioni publik në Kosovë e di se një femër, Edita Tahiri dhe një mashkull, Gjergj Deda, kanë qenë më të privilegjuarit e Kosovës së pasluftës, e para si idealiste e pacifizmit rugovian, gjithnjë e lakueshme dhe e përdorshme politikisht dhe i dyti shantazhues i prapë dhe vegël e përdorshme për …

Më shumë...

Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, kërkojnë pengimin e referendumit diskriminues për shqiptarët, në Iliridë

Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, kërkojnë pengimin e referendumit diskriminues për shqiptarët, në Iliridë

Të nderuar bashkëkombas, Të respektuara motra dhe vëllezër shqiptarë, Në emër të Shoqatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, publikisht Ju drejtohemi për të penguar referendumin diskriminues për ne shqiptarët në Iliridë. Nuk duhet të lejojmë që pala maqedonase të tallet me identitetin tonë duke i shfrytëzuar si …

Më shumë...

Shoqata “Kosova për Sanxhakun” dhe Ministria e Kulturës mbajnë simpoziumin: “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri

Shoqata “Kosova për Sanxhakun” dhe Ministria e Kulturës mbajnë simpoziumin: “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri

Simpoziumi do të mbahet më 8 shtator duke filluar në ora 9.00 , në dy sesione, të para ditës dhe pas ditës, i cili do të mbahet  në Institutin Albanologjik në Prishtinë. Simpozium: Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri, synon të prezantoj gjendjen e këngës epike sot dhe në …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj ka propozuar emrat e delegacionit të Kosovës që do ta udhëheqin dialogun me Serbinë

Haradinaj: Nuk e kuptoj misionin e Baton Haxhiut për të na shpjeguar sa i mirë është ky, apo ai opsion

Kryeministri, Haradinaj, ka propozuar për kryesues të dialogut me Serbinë, zëvendës-kryeministrin Fatmir Limaj, zëvendës-kryesues, zëvendës-kryeministrin tjetër Enver Hoxhaj, ndërsa anëtarë të delegacionit janë propozuar ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli, ministri i Administratës Publike Mahir Yagcilar, ministri i Diasporës Dardan Gashi si dhe kryesuesin e deritashëm të dialogut, Avni …

Më shumë...

Michael Rott thotë se ndryshimi i kufirit mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të zgjidhë asnjë problem

Michael Rott thotë se ndryshimi i kufirit mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të zgjidhë asnjë problem

Ministri i Gjermanisë për Evropën, Mihael Rot, paralajmëroi të hënën Kosovën dhe Serbinë se ndryshimi i kufirit të tyre nuk do të zgjidhë asnjë problem dhe tha se e ardhmja e rajonit është multietnike, multifetare dhe multikulturore. “Të dashur miq në Kosovë dhe Serbi, rishkrimi i kufijve nuk do të …

Më shumë...

Daçiq: Kurrë nuk do ta japim veriun e Kosovës dhe këtu nuk ka asnjë dilemë

Daçiq: Ndërkombëtaret do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër shndërrimit të FSK-së në Ushtri të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se presioni ndaj Serbisë për njohjen e Kosovës mund të çojë në planet e Prishtinës për një plan të llojit “STUHIA”, që ka ndodhur gjatë luftës në Bosnje,  kur forcat kroate  kishin përzënë serbët e krahinës së Kninit, plan …

Më shumë...

Valon Murati, thotë se Kuvendi i Kosovës nuk guxon ta heq nga tryeza e bisedimeve Kosovën Lindore

Valon Murati

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka thënë se Kuvendi i Kosovës nuk guxon ta heq nga tryeza e bisedimeve Kosovën Lindore. Kuvendi i Kosovës, i cili prej vitit 2010 e deri më tani nuk arriti të ndërtojë një platformë për bisedime, ka synim që të vendos “vija të …

Më shumë...

“The Guardian”: Shkëmbimi i territorit mund të jetë pjesë e një marrëveshje për një zgjidhje përfundimtare

Hahn, Mogherini dhe presidenca austriake kanë inkurajuar Serbinë dhe krerët e Kosovës për shkëmbim territoresh

Gazeta autoritative “The Guardian”, shkruan se kryetari i Kosovës, Hashim  Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq kanë sugjeruar që një shkëmbim territori mund të jetë pjesë e një marrëveshjeje që do të hapë rrugën për një zgjidhje përfundimtare midis Beogradit dhe Prishtinës. Kosova u nda nga Serbia në vitin …

Më shumë...

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë janë përuruar veprat e poetit dhe publicistit, Selman Dervishi

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë janë përuruar veprat e poetit dhe publicistit, Selman Dervishi

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë janë përuruar  veprat letrare e publicistike të poetit e veprimtarit, Selman Dervishi. Ai  deri tani ka botuar 21 vepra kryesisht përmbledhje poetike por edhe publicistike. Në fjalën e tij në këtë përurim, drejtori i Radios-Kosova e Lirë, Ahmet Qeriqi ka  theksuar se …

Më shumë...

Me çanta deri në 10 kilogramë peshë mbi supet e njoma, sot fillojnë Vitin e Ri shkollor nxënësit e Kosovës

Me çanta deri në 10 kilogramë peshë mbi supet e njoma, sot fillojnë Vitin e Ri shkollor nxënësit e Kosovës

Zyrtarët e lartë të Qeverisë së Kosovës, edhe kësaj radhe, me fjalët më të përzgjedhura  kanë uruar nxënësit për fillimin e vitit të ri shkollor 2018-2019. Ata kanë uruar edhe nxënësit që sot fillojnë për herë të parë mësimin në shkolla, por derisa të arrijnë atje duhet të bartin mbi …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Rusia dhe tandemi Vuçiç-Thaçi godasin aty ku BE-së i dhemb më së shumti

Edmond Krasniqi

Provokimi i tensioneve ndëretnike dhe ndërshtetërore në Ballkanin Perëndimor janë pjesë e strategjisë agresive së Rusisë ndaj Bashkimit Evropian për të ruajtur varësinë e kontinentit evropian nga burimet energjetike ruse. Hashim Thaçi dhe rrethi i tij i ngushtë tashmë janë bërë pjesë paralele e kësaj loje të rrezikshme, lojtarët pro-rus …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka thënë se askush nuk mund t’i cenojë kufijtë e Kosovës

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se askush nuk mund t’i cenojë kufijtë e Kosovës. Ne duhet të punojmë bashkë që t’i forcojmë ato, t’i forcojmë simbolet e shtetit. Shteti i Kosovës është i shenjtë, sovraniteti dhe integrimi është i shenjtë”, ka thënë Veseli. Ai është shprehur …

Më shumë...