Ahmet Qeriqi

Naser Shatri: shumë veteranë të vërtetë kanë mbetur jashtë listave, derisa të rrejshmit figurojnë të jetë veteranë

Naser Shatri: shumë veteranë të vërtetë kanë mbetur jashtë listave, derisa të rrejshmit figurojnë të jetë veteranë

Komandanti i Policisë Ushtarake, në kuadër të brigadës 133 ‘Adrian Krasniqi’, gjatë luftës, Naser Shatri,  thotë se kaherë ishte në dijeni  se listat e veteranëve ishin të fryra. Sipas tij, shumë veteran të vërtetë kanë mbetur jashtë listave, derisa ata fallso kanë figuruar brenda tyre. “Se listat e veteranëve janë …

Më shumë...

Janë përkujtuar 11 martirët e familjes Asllani nga fshati Rancë, i komunës së Shtimes

Janë përkujtuar 11 martirët e familjes Asllani nga fshati Rancë, i komunës së Shtimes

Me homazhe dhe një orë përkujtimore janë përkujtuar 11 martirët e familjes Asllani nga fshati Rancë, i komunës së Shtimes. Në 20 vjetorin e vrasjes së tyre nga forcat serbe, deputeti Haxhi Shala tha se dëshmorët janë vlera e vendit dhe të gjithë duhet të bashkohen rreth këtyre vlerave. Ndërsa …

Më shumë...

Pançev: Serbia ka probleme të ndryshme me fqinjët e vet si Bullgarinë, Hungarinë, Kroacinë, Rumaninë

Pançev: Serbia ka probleme të ndryshme me fqinjët e vet si Bullgarinë, Hungarinë, Kroacinë, Rumaninë

Politologu bullgar, Anton Pançev ka deklaruar se është e pakuptimtë që Kosova të negociojë ndarjen e vet. Në një intervistë për KosovaPress, Panchev ka shprehur bindjen e tij të plotë se dialogu është e vetmja mënyrë për të gjetur zgjidhje, ndonëse thekson se duhet pasur shumë kujdes. Ai tërheq vërejtjen …

Më shumë...

Fatmira Milori: Në respekt të dr. Rushen Golemit, Golem Gjirokastër

Fatmira Milori: Në respekt të dr. Rushen Golemit, Golem Gjirokastër

Lindi drita në mëngjeze… Hëna tha: të fle pak unë, Dielli …..lëshonte rreze ,… Qiejt ….ësht’ shkelqimi ynë! Nëpër hone dashurish ,  kish ngritur folenë nje zanë, Prindrit e gostitën jetën ,  Genet …..,dhuratë ja dhanë! Nur o nur i mirësisë, Gjerdan të varur cdo vlerë, Gjak nga gjak’i tyre …

Më shumë...

Gjokë Dabaj: Lufta jonë nuk ka mbaruar

Gjokë Dabaj

Në kuptimin filozofik, kur me fjalën luftë nuk kuptojmë vetëm përplasjet me armë zjarri; lufta e një kombi nuk mbaron asnjëherë. Në çastin kur të konsiderohet se “mbaroi lufta”, në kuptimin e gjerë të fjalës, mund të thuhet dëshprimisht se ka mbaruar ose po mbaron së ekzistuari vetë kombi që …

Më shumë...

Sot në varrezat e dëshmorëve të Brigadës 121 “Ismet Jashari-Kumanova”, në Kleçkë, janë bërë homazhe

Sot në varrezat e dëshmorëve të Brigadës 121 “Ismet Jashari-Kumanova”, në Kleçkë, janë bërë homazhe

Sot në varrezat e dëshmorëve të Brigadës 121 “Ismet Jashari-Kumanova” në Kleçkë, janë bërë homazhe dhe nderime, në ditën e dëshmorëve të kësaj brigade. Nderimet dhe homazhet, janë pjesë e aktiviteteve në kuadër të shënimit të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit Ismet Jashari-Kumanova, dhe dëshmorëve të tjerë të kësaj …

Më shumë...

Tomë Gashi thotë se nuk ka asnjë arsye juridike që të mbahen në paraburgim Sylejman Selimi e Jahir Demaku

Tomë Gashi

Avokati, Tomë Gashi, ka mbajtur një konferencë për media, ku ka folur në lidhje me mbajtjen në paraburgim të Sylejman Selimit e Jahir Demakut. Gashi që mbron Selimin, ka thënë se ish-komandanti i përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, po mbahet kundërligjshëm në paraburgim, ani pse Gjykata Supreme ka anuluar …

Më shumë...

Deklarata e këshilltarit të presidentit amerikan John Bolton është pritur me miratim e entuziazëm në Serbi

Deklarata e këshilltarit të presidentit amerikan John Bolton është pritur me miratim e entuziazëm në Serbi

Deklarata e këshilltarit të presidentit amerikan John Bolton se SHBA-ja nuk kundërshton korrigjimin territorial nëse rreth tij merren vesh Beogradi e Prishtina, tregon se fuqitë e mëdha për herë të parë respektojnë interesat e Serbisë për gjetjen e zgjidhjes së përhershme për Kosovën, thotë zyrtari i Partisë Përparimtare serbe. Ai …

Më shumë...

LB: Reforma në drejtësi – e domosdoshme dhe urgjente

Lëvizja për Bashkim: Lojërat e fatit duhet të mbyllen menjëherë

  Çështja e manipulimeve me listat e veteranëve është aferë e pastër korruptive. Në fakt, këtu kemi të bëjmë me korrupsion masiv. Pasojat e këtij manipulimi masiv janë të jashtëzakonshme dhe të natyrave të ndryshme: e dëmtojnë buxhetin e shtetit, i dëmtojnë veteranët e vërtetë,  e dëmtojnë rëndë demokracinë dhe …

Më shumë...

Sot mbahet Manifestimi përkujtimor, “Të gjitha rrugët çojnë në Kleçkë”

Sot mbahet Manifestimi përkujtimor, “Të gjitha rrugët çojnë në Kleçkë”

Sot në përkujtimim të 20 vjetorit të Dëshmorëve të Brigadës 121, Ismet Jashari-Kumanova  të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nën përkujdesjen  e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj mbahet Manifestimi, “Të gjitha rrugët çojnë në Kleçkë”. Homazhet në Kompleksin Memorial do të behën nga ora 10:00 – 12:00, ndërsa tubimi përkujtimor do …

Më shumë...

Gjergj Dedajn nuk e dëshirojnë as në Maqedoni

Gjergj Dedajn nuk e dëshirojnë as në Maqedoni

Pasi kishte sharë turqit e Kosovës,Gjergj Dedajn e kishin larguar nga posti i zëvendës-ministrit të Jashtëm dhe Qeveria Haradinaj nuk e kishte shkarkuar për sharje e fyerje por e kishte emëruar ambasador në Shkup. Mirëpo  Partia, Lëvizja Turke në Maqedoni, i ka bërë kërkesë kryeministrit Zoran Zaev, që Dedajn ta …

Më shumë...

Azem Sylës i ndërpritet masa e arrestit shtëpiak

Azem Sylës i ndërpritet masa e arrestit shtëpiak

Gjykata Themelore e Prishtinës, mori vendim për ndërprerjen e masës së arrestit shtëpiak, ndaj ish-deputetit të PDK-së, Azem Syla. Lajmin e ka konfirmuar avokati i tij Besnik Berisha. Një vendim të tillë Gjykata Themelore e Prishtinës, e kishte marrë edhe më 12 mars të këtij viti, kur ishte refuzuar kërkesën …

Më shumë...

Tomë Gashi: Skandali më i madh juridik i pasluftës është mbajtja në paraburgim e Sylejman Selimit dhe Jahir Demakut

Tomë Gashi

Avokati Tomë Gashi është cituar të ketë deklaruar se skandali më i madh juridik i pasluftës është mbajtja në paraburgim e Sylejman Selimit dhe Jahir Demakut pa vendim gjyqësor. Ai ka paralajmëruar se do të mbajë një konferencë për media lidhur me këtë rast. Sot në orën 14:00 në zyrën …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, është shprehur i shqetësuar për deklaratën e z. John Bolton

Ahmeti:

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, është shprehur i shqetësuar për deklaratën e dhënë nga këshilltari i kryetarit amerikan në Siguri, z.John Bolton. Ahmeti thotë se deklarata e tij  është dëshmi që qëndrimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ndryshuar në raport me dialogun Kosovë-Serbi. Edhe pas këtyre zhvillimeve Kuvendi …

Më shumë...

Isa Mustafa: Është tragjike të lejohet që çdo luftëtarë i vërtetë të bartë në supet e tij edhe dy veteran të rrejshëm

Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar ndaj Nasim Haradinajt, pasi ky i fundit deklaroi se ish-kryeministri ishte i përfshirë në listat e veteranëve  të UÇK-së. Mustafa ka theksuar se me ‘mijëra aktivist kanë grumbulluar fonde për Kosovën gjatë viteve të nëntëdhjeta, kanë mbështetur luftën e UÇK-së …

Më shumë...

Kryetari, Ilir Meta nderon kujtimin e të internuarve dhe viktimave të Kampit famëkeq në Tepelenë

Së shpejti do të mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e kryetarit që përfaqëson vetëm opozitën në Shqipëri, Ilir Meta

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta mori pjesë në veprimtaritë përkujtimore për të internuarit dhe viktimat e kampit famëkeq në Tepelenë, që u zhvilluan në bashkëpunim me Autoritetin për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit e të Bashkisë Tepelenë, në kuadër të Ditës Europiane të Përkujtimit të Viktimave të Sistemeve …

Më shumë...