Ahmet Qeriqi

LB: Reforma në drejtësi – e domosdoshme dhe urgjente

Lëvizja për Bashkim: Lojërat e fatit duhet të mbyllen menjëherë

  Çështja e manipulimeve me listat e veteranëve është aferë e pastër korruptive. Në fakt, këtu kemi të bëjmë me korrupsion masiv. Pasojat e këtij manipulimi masiv janë të jashtëzakonshme dhe të natyrave të ndryshme: e dëmtojnë buxhetin e shtetit, i dëmtojnë veteranët e vërtetë,  e dëmtojnë rëndë demokracinë dhe …

Më shumë...

Sot mbahet Manifestimi përkujtimor, “Të gjitha rrugët çojnë në Kleçkë”

Sot mbahet Manifestimi përkujtimor, “Të gjitha rrugët çojnë në Kleçkë”

Sot në përkujtimim të 20 vjetorit të Dëshmorëve të Brigadës 121, Ismet Jashari-Kumanova  të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nën përkujdesjen  e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj mbahet Manifestimi, “Të gjitha rrugët çojnë në Kleçkë”. Homazhet në Kompleksin Memorial do të behën nga ora 10:00 – 12:00, ndërsa tubimi përkujtimor do …

Më shumë...

Gjergj Dedajn nuk e dëshirojnë as në Maqedoni

Gjergj Dedajn nuk e dëshirojnë as në Maqedoni

Pasi kishte sharë turqit e Kosovës,Gjergj Dedajn e kishin larguar nga posti i zëvendës-ministrit të Jashtëm dhe Qeveria Haradinaj nuk e kishte shkarkuar për sharje e fyerje por e kishte emëruar ambasador në Shkup. Mirëpo  Partia, Lëvizja Turke në Maqedoni, i ka bërë kërkesë kryeministrit Zoran Zaev, që Dedajn ta …

Më shumë...

Azem Sylës i ndërpritet masa e arrestit shtëpiak

Azem Sylës i ndërpritet masa e arrestit shtëpiak

Gjykata Themelore e Prishtinës, mori vendim për ndërprerjen e masës së arrestit shtëpiak, ndaj ish-deputetit të PDK-së, Azem Syla. Lajmin e ka konfirmuar avokati i tij Besnik Berisha. Një vendim të tillë Gjykata Themelore e Prishtinës, e kishte marrë edhe më 12 mars të këtij viti, kur ishte refuzuar kërkesën …

Më shumë...

Tomë Gashi: Skandali më i madh juridik i pasluftës është mbajtja në paraburgim e Sylejman Selimit dhe Jahir Demakut

Tomë Gashi

Avokati Tomë Gashi është cituar të ketë deklaruar se skandali më i madh juridik i pasluftës është mbajtja në paraburgim e Sylejman Selimit dhe Jahir Demakut pa vendim gjyqësor. Ai ka paralajmëruar se do të mbajë një konferencë për media lidhur me këtë rast. Sot në orën 14:00 në zyrën …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, është shprehur i shqetësuar për deklaratën e z. John Bolton

Ahmeti:

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, është shprehur i shqetësuar për deklaratën e dhënë nga këshilltari i kryetarit amerikan në Siguri, z.John Bolton. Ahmeti thotë se deklarata e tij  është dëshmi që qëndrimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ndryshuar në raport me dialogun Kosovë-Serbi. Edhe pas këtyre zhvillimeve Kuvendi …

Më shumë...

Isa Mustafa: Është tragjike të lejohet që çdo luftëtarë i vërtetë të bartë në supet e tij edhe dy veteran të rrejshëm

Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar ndaj Nasim Haradinajt, pasi ky i fundit deklaroi se ish-kryeministri ishte i përfshirë në listat e veteranëve  të UÇK-së. Mustafa ka theksuar se me ‘mijëra aktivist kanë grumbulluar fonde për Kosovën gjatë viteve të nëntëdhjeta, kanë mbështetur luftën e UÇK-së …

Më shumë...

Kryetari, Ilir Meta nderon kujtimin e të internuarve dhe viktimave të Kampit famëkeq në Tepelenë

Së shpejti do të mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e kryetarit që përfaqëson vetëm opozitën në Shqipëri, Ilir Meta

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta mori pjesë në veprimtaritë përkujtimore për të internuarit dhe viktimat e kampit famëkeq në Tepelenë, që u zhvilluan në bashkëpunim me Autoritetin për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit e të Bashkisë Tepelenë, në kuadër të Ditës Europiane të Përkujtimit të Viktimave të Sistemeve …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, ka udhëtuar për në Austri, ku do të merr pjesë në Forumin Evropian në Alpbach

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Austri, ku do të merr pjesë në Forumin Evropian në Alpbach të Austrisë. Me ftesë të kryetarit të këtij vendi Aleksander Van der Bellen, kryetari Thaçi, së bashku me krerët e shteteve të rajonit dhe të Bashkimit Evropian, do të jetë …

Më shumë...

Bolton: Nëse Kosova dhe Serbia mund të arrijnë një marrëveshje, ne nuk përjashtojmë korrigjimet territoriale

John Bolton

Këshilltari për Siguri Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, John Bolton, ka thënë të premten në Kiev se Uashingtoni nuk do të përfshihet në idenë për shkëmbim territoresh në mes të Kosovës dhe Serbisë. I pyetur nga Radio Evropa e Lirë se çfarë mendon për idenë e shkëmbimit të territoreve në …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Fushatë fashiste kundër Shtetit shqiptar të Enver Hoxhës dhe kundër kombit shqiptar

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

(“Kampi” i Tepelenes!) Fushata dhe lufta kunder çdo gjeje shqiptare ka tridhjete vite qe eshte ulur kembekryq ne ate cope Shqiperie, qe ngeli pas copetimit e ricopetimit qe i bene ujqerit shoviniste fqinj dhe Fuqite e Medha imperialiste te kohes… Dhe besoni qe nuk e kane vetem me ate cope …

Më shumë...

Frank Shkreli: Dita e viktimave të komunizmit, t i përkujtojmë sot

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

23 Gushti është Dita Evropiane e Kujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit, dy ideologjive shkatërrimtare të shekullit të 20-të që shkaktuan vdekjen e miliona njerëzve, viktima të pafajshme të komunizmit dhe nazizmit.  Është një ditë e cila shënohet në vendet e kontinentit evropian, por edhe në Shtetet e Bashkuara …

Më shumë...

Ish-krykuvendari, Jakup Krasniqi, ka kërkuar shkarkim ose të paktën dorëheqje morale për kryeprokurorin, Lumezi

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka kërkuar shkarkim ose të paktën dorëheqje morale për kryeprokurorin, Aleksandër Lumezi, dhe kryeprokurorin e Prokurorisë Speciale, Reshat Millaku. Në një intervistë për KTV-në, Krasniqi e quan skandal të madh fryrjen e listave të veteranëve të UÇK-së dhe pengimin e hetimeve për këtë …

Më shumë...

AVONET: Blakaj nuk ishte prej prokurorëve që arriti të tregojë performancë dhe objektivin e detyrës për veteranët

Elez Blakaj

Rrjeti i OJQ-ve AVONET ka vlerësuar se prokurori i Prokurorisë Speciale, Elez Blakaj, i cili dha dorëheqje nga funksioni i tij, duke alarmuar qytetarët e Kosovës për predikimin e tij se ka hasur në pengesa dhe kërcënime, nga hulumtimet e bëra nga AVONET, del të jetë se prokurori Blakaj nuk …

Më shumë...

Donald Lu: Kam besim që reforma në drejtësi po prodhon rezultate reale për popullin shqiptar

Donald Lu

Ambasadori amerikan, në Tiranë,  Donald Lu, i cili pritet të largohet nga Shqipëria për shkak të përfundimit të mandatit të tij i është përgjigjur disa pyetjeve nga Top Channel mbi ecurinë e Vettingut. “Politikanët e korruptuar duhet të kenë frikë!”, është shprehur Lu. Optimizmi dhe besimi se procesi po ecën …

Më shumë...

Gjykata Speciale kundër UÇK-së, duket se ka hyrë ka hyrë në një rrugë qorre

Gjykata Speciale

Pavarësisht pritjeve me vite të tëra, entuziazmit tashmë të fishkur e të morbidizuar, të kolaboracionistëve dhe serbëve përgjithësisht, duket se Gjykata Speciale kundër UÇK-së, është duke pritur Godonë dhe ka hyrë në një rrugë qorre. Christopher Bennett, nga Zyra e Prokurorisë Speciale, i ka thënë gazetës “Zëri” se kjo prokurori …

Më shumë...