Ahmet Qeriqi

Forcat ruse në Siri kanë vrarë të paktën 53 civilë sirianë, 21 prej tyre fëmijë

SIRI

Nga sulmet ajrore ruse në fshatin lindor të Al Shafah, në Siri, janë vrarë të paktën  53 civilë sirianë, bën të ditur Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut. 21 prej viktimave janë fëmijë. Fshati gjendet në Deir Al Zour, një prej provincave të fundit ku ISIS ende kontrollon territor. …

Më shumë...

Shpend Ahmeti i Vetëvendosjes është zgjedhur kryetar i Komunës së Prishtinës edhe për një mandat

Shpend Ahmeti i Vetëvendosjes është zgjedhur kryetar i Komunës së Prishtinës edhe për një mandat

Rezultatet pas numërimit të 11 kutive të  votave me kusht dhe një kutie me vota me postë e kanë nxjerrë Shpend Ahmetin fitues në garën për Prishtinën me diferencë 365 vota. Shpend Ahmetit ka fituar 861 vota, ndërsa  Arban Abrashi 733. Të pavlefshme janë shpallur 18 e të zbrazëta 3. …

Më shumë...

Në Prizren ka përfunduar edhe numërimi i votave me kusht, fitues doli kandidati i Vetëvendosjes, Haskuka

Në Prizren ka përfunduar edhe numërimi i votave me kusht, fitues doli kandidati i Vetëvendosjes, Haskuka

Në komunën e Prizrenit ka përfunduar edhe numërimi i votave me kusht, votave me postë dhe votat e personave me nevoja të veçanta. Më së shumti vota mori kandidati i PDK-së, Shaqir Totaj, por megjithatë nuk arriti të fitojë zgjedhjet lokale në këtë komunë. Totaj në numërimin e votave me …

Më shumë...

AAK-ja ka dalë fituese e zgjedhjeve në Rahovec edhe pas rinumërimit të tri vendvotimeve

AAK: Qeveria të ndërprejë menjëherë të gjitha aktiviteteve që lidhen me procesin e dialogut me Serbinë

AAK-ja ka dalë fituese e zgjedhjeve në Rahovec edhe pas rinumërimit të tri vendvotimeve, si dhe votave me kusht. Gjatë rinumërimit të tri vendvotimeve, ka marrë 566 vota, ndërsa, PDK 370. Gjithashtu janë numëruar edhe votat me kusht, ato me postë dhe votat e personave me aftësi të kufizuara, ku …

Më shumë...

Shaban Shabani i PDK-së fitoi në Dragash edhe pas rinumërimit të 35 vendvotimeve

Shaban Shabani i PDK-së fitoi në Dragash edhe pas rinumërimit të 35 vendvotimeve

Kandidati i PDK-së për Komunën e Dragashit, Shaban Shabani, ka dal fitues në këtë komunë edhe pas rinumërimit të 35 vendvotimeve, atyre me kusht, me postë dhe të personave me aftësi të kufizuara. Sipas rezultateve gjatë rinumërimit, Shabani i PDK-së ka marrë 4,117 vota, kurse Selim Kryeziu i LDK-së 2807.

Më shumë...

Deklaratë nga Konferenca për medie e Partisë Demokratike të Kosovës, më 26.11.2017

Deklaratë nga Konferenca për medie e Partisë Demokratike të Kosovës, më 26.11.2017

“Gjykata Supreme nxori si të pabazuara kërkesat tona për rinumërim votash edhe pse ofruam argumentet tona në bazë të të cilave shihet qartë manipulimi me vota i bërë nga klani i hajnave terroristë të Partisë Vetëvendosje. Gjykata Supreme mbase edhe e ndikuar nga presioni publik që kjo parti klanesh terroriste …

Më shumë...

Republika e Madagaskarit e ka njohur zyrtarisht pavarësinë e Kosovës

Republika e Madagaskarit e ka njohur zyrtarisht pavarësinë e Kosovës

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli, ka pranuar zyrtarisht Notën Verbale të njohjes së Republikës së Kosovës si shtet i pavarur dhe sovran nga Republika e Madagaskarit, pas një takimi që zhvilloi me homologun e tij nga ky shtet, në margjina të takimit të vendeve të Frankofonisë, që po …

Më shumë...

Gjykata Supreme refuzoi ankesat e LDK-së dhe PDK-së për rinumërimin e votave në Prishtinë dhe në Prizren

Në bazë të dhënave të publikuara në faqen e KQZ-së tashmë janë numëruar 756.860 fletëvotime

Sot Gjykata Supreme ka vendosur lidhur me ankesat e subjektit politik Vetëvendosje, ndaj vendimeve të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. “Kolegji i Gjykatës Supreme, ka marrë vendim që të pranohet si e bazuar ankesa e subjektit politik Vetëvendosje, dhe të ndryshohet vendimi i PZAP-së, ashtu që refuzohet ankesa e …

Më shumë...

Gjykata e Apelit ka liruar nga paraburgimi tre deputetët e Vetëvendosjes një ditë pas arrestimit

Gjykata e Apelit ka liruar nga paraburgimi tre deputetët e Vetëvendosjes një ditë pas arrestimit

Pas konferencës së deputetit të Vetëvendosjes Sami Kurteshi, i cili e ka quajtur të paligjshëm caktimin e paraburgimit për  tre deputetët e Lëvizjes,  ata u liruan nga Gjykata e Apelit. Albin Kurtit e Donika Kadajt masa e paraburgimit u është zëvendësuar me masën e arrestit shtëpiak. Derisa ndaj deputetes Albulena …

Më shumë...

Qeveria e Shqipërisë dhe e Kosovës do të mblidhen në Korçë, në kuadër dhe të Festave të Nëntorit

Qeveria e Shqipërisë dhe e Kosovës do të mblidhen në Korçë, në kuadër dhe të Festave të Nëntorit

Qeveria e Shqipërisë dhe ajo Kosovës do të mblidhen në Korçë, në kuadër dhe të festave të nëntorit, ku do të firmosen katër marrëveshje. Sipas agjendës, mbledhja e qeverisë do të nisë në orën 16.00 të së hënës së 27 nëntorit, në Shtëpinë e Flamurit, dhe në orën 17.00 do …

Më shumë...

Gratë shqiptare të dhunuara nga kriminelët e Serbisë hezitojnë të mbushin aplikimet

Komisionit Qeveritar për pranimin dhe verifikimin e statusit të viktimave të dhunës seksuale, pret aplikimet e para nga gratë, viktima të kësaj dhune,

Komisionit Qeveritar për pranimin dhe verifikimin e statusit të viktimave të dhunës seksuale, pret aplikimet e para nga gratë, viktima të kësaj dhune, për pensionet që u takojnë me ligjin e miratuar. Minire Begaj, kryesuese e këtij Komisioni, tha për Radion Evropa e Lirë se priten aplikimet e para të …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Ka njëmijë mënyra të tradhtosh popullin

Dilaver Goxhaj

Ishte e befasishme për publikun mbarë shqiptar arrestimi i tre deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje: Albin Kurti, Albulenë Haxhiu dhe Donikë Kadaj-Bujupi, të cilët u arrestuan sot, datë 24/11/2017, derisa po hynin për të marrë pjesë në seancën e  Kuvendit të Kosovës. Gjithkush që e dëgjoi shprehu habinë: Si është e …

Më shumë...

RKL: Fatmir Limaj gjatë tërë pasluftës ka qenë në shënjestër të gjyqeve të UNMIK-ut, EULEX-it dhe Gjykatës së Hagës

Fatmir Limaj

Pas një procedure gjyqësore që ka zgjatur për tetë vjet, sot Gjykata në Prishtinë shpalli të pafajshëm ish-ministrin e Transportit dhe Telekomunikacionit, Fatmir Limajn, në katër pikat e para të aktakuzës. Të akuzuarit, Fatmir Limaj, Endrit Shala e Nexhat Krasniqi u liruan nga katër pikat kyçe të aktakuzës. Florim Zuka …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Arrestimi i Albinit, nuk është diçka e jashtëzakonshme

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

U tha se u arrestua Albini sot. Asgjë e pazakonshme ! Ka 100 vjet që arrestohet çdo kush që është bartës i konceptit të “rrezikshëm” të Vetëvendosjes dhe të bashkimit kombëtar. Është një koncept i rrezikshëm për çdo pushtet i cili kërkon të vendos një rend kundër natyror dhe konservator …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Titizmi i përpunuar në Serbi, që e propozon Vuçiqi është neofashizëm

Hakif Bajrami

Më 1913 Edurd Grei  shkruante: “ E sakrifikuam Shqipërinë dhe e vendosem paqen në Ballkan”! Çka ndodhi pas sakrifikimit: Tragjedia më e madhe botërore dhe ballkanike në histori në vitet  1914-1918. Kështu po provohet edhe sot, duke i grabitë edhe ca toka të Kosovës, një pjesë deti të Shqipërisë, por …

Më shumë...

Gjykata në Prishtinë liroi nga katër pikat e aktakuzës: Fatmir Limajn, Endrit Shalën e Nexhat Krasniqin

Gjykata në Prishtinë liroi nga katër pikat e aktakuzës: Fatmir Limajn, Endrit Shalën e Nexhat Krasniqin

Pas një procedurë gjyqësore që ka zgjatur për tetë vjet, sot Gjykata në Prishtinë shpalli të pafajshëm ish-ministrin e Transportit dhe Telekomunikacionit, Fatmir Limajn, në katër pikat e para të aktakuzës. Të akuzuarit, Fatmir Limaj, Endrit Shala e Nexhat Krasniqi u liruan nga katër pikat kyçe të aktakuzës. Florim Zuka …

Më shumë...