leoni

Ahmet Qeriqi

Shteti shqiptar nuk ka asnjë të drejtë pronësie mbi “Telekom Albania” të cilin do ta blejë Serbia

Shteti shqiptar nuk ka asnjë të drejtë pronësie mbi “Telekom Albania” të cilin do ta blejë Serbia

“Telekomi i Serbisë” ka kërkuar zyrtarisht autorizimin e qeverisë shqiptare për të blerë, “Telekomin e  Shqipërisë”. Drejtuesit e “Telekom Serbia” kanë takuar këtë të mërkurë zyrtarët e lartë të Ministrisë së Infrastrukturës duke kërkuar nga qeveria pëlqimin për blerjen e “Telekom”-it. Burime të besueshme nga qeveria i thanë “Top Channelit” …

Më shumë...

I. Daçiq: Rreziku i parë mbetet sulmi i armatosur në veri të Kosovës, si në rastin e “Stuhisë”, në Kroaci

Daçiq

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivicia Daçiq, duke komentuar deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Moskë, i cili ka thënë se  “nuk ka më çfarë të flitet për ndryshimin e kufijve, meqë këtë e kanë hedhur poshtë edhe vendet e BE-së, por edhe serbët e shqiptarë”, u shpreh …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Shteti i Kosovës me standarde të dyfishta, për dikë nënë e për dikë njerkë!

Labinot Dervishaj

Të gjithë të rinjtë që kanë kandiduar për t’u bërë pjesë e Policisë së Kosovës e që nuk janë shqiptarë, por serbë boshnjakë, turq, ashkali etj, e kanë kaluar provimin edhe nëse nuk i kanë arritur 70% të pikëve të testit me shkrim, kriter minimal ky që vlen për kandidatët …

Më shumë...

Komandanti i ZOD, gjatë luftës, Sami Lushtaku, është ndaluar e më pas është liruar nga policia zvicerane

Lushtaku: Mandatin ma kanë dhënë anëtarët e PDK-së dhe vetëm ata kanë të drejtë të më ndëshkojnë me votën e tyre

Komandanti i Zonës Operative të Drenicës, gjatë luftës, Sami Lushtaku, është ndaluar nga policia zvicerane, në aeroportin e Zurichut. Burime të medieve bëjnë të ditur se ai është ndalur për shkak të fletë arrestit të lëshuar nga Serbia, qysh në vitin 1999, ku në mesin e rreth 160 të kërkuarve …

Më shumë...

Sot në Prishtinë, BE dhe Rrjeti i Grave të Kosovës, paraqesin, “Analizën Gjinore të Kosovës”

Sot në Prishtinë, BE dhe Rrjeti i Grave të Kosovës, paraqesin, “Analizën Gjinore të Kosovës”

Sot, në Prishtinë, Zyra e BE-së në Kosovë, Përfaqësuesja e Posaçme e BE-së në Kosovë Nataliya Apostolova, do të lansojnë Analizën Gjinore të Kosovës në bashkëpunim me Rrjetin e Grave të Kosovës në Biblotekën Kombëtare të Kosovës duke filluar nga ora 14:15. Folësit e tjerë në këtë takim do të …

Më shumë...

Më 5 tetor 2018 përurohet monografia, “Toka skuq e qielli nxin”, e autorit, Afrim Hysenaj

Më 5 tetor 2018 përurohet monografia, "Toka skuq e qielli nxin", e autorit, Afrim Hysenaj

Monografia, “Toka skuq e qielli nxin”, e autorit, Afrim Hysenaj do të përurohet  ditën e premte, më 5 tetor 2018, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë. Përurimi fillon në orën 12.00. Kjo monografi i kushtohet 23 anëtarëve të familjes Deliu, të Abrisë së Epërme, të cilët në …

Më shumë...

Në Qendrën Informative Kulturore në Shkup përurohet monografia, “Bekim Fehmiu – Odiseu i Kosovës” i autorit, Fahri Musliu

Në Qendrën Informative Kulturore në Shkup përurohet monografia, “Bekim Fehmiu - Odiseu i Kosovës” i autorit, Fahri Musliu

Nesër e enjte, më 4 tetor ne në Qendrën Informative Kulturore në Shkup do të bëhet promovimi i monografisë “Bekim Fehmiu – Odiseu i Kosovës” i autorit,  Fahri Musliu. Në promovimin, që do të fillojë në orën 14:00, në panel do të marrin pjesë autori i librit, Fahri Musiu dhe …

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg i bëri thirrje Rusisë ti japë zgjidhje sistemit të ri raketor

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg i bëri thirrje Rusisë ti japë zgjidhje sistemit të ri raketor

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg i bëri thirrje Rusisë ti japë zgjidhje sistemit të ri raketor që duket se është në kundërshtim me detyrimet ndërkombëtare të traktatit. Në vitin 1987, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik nënshkruan një marrëveshje për të eleminuar të gjitha raketat bërthamore dhe konvencionale …

Më shumë...

Vuçiq në Rusi: Zgjidhja për Kosovën është ende larg

Vuçiq në Rusi: Zgjidhja për Kosovën është ende larg

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në fillim të takimit me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, të martën në Moskë ka deklaruar se zgjidhja për Kosovën është ende larg.  Situata në Ballkanin Perëndimor është komplekse dhe se Serbia po duron provokime, porse “dëshiron paqe dhe stabilitet”. Vuçiq e ka falënderuar Rusinë …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Serbizimi si ideologji fashiste ua kalon të gjitha ideologjive raciste në Evropë, gjatë shek. 20-të

Fetnete Ramosaj

Është ky zv. Kryeministri i Parë i Qeverisë së Serbisë, njëherësh edhe Ministër i Jashtëm, Ivica Daçiq (Ivica Dačić), apo “Slloba i Vogël”, siç kishte preferuar ta thërrisnin derisa ishte përkrah kryekriminelit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviq (Slobodan Milošević), në të gjitha ndërmarrjet gjenocidale kundër popujve joserbë, në cilësinë e zëdhënësit …

Më shumë...

Ministri Berisha tregoi ecurinë e procesit dhe datën e inaugurimit të Kompleksit Memorial të Dëshmorëve në Marinë

Ministri Berisha: Të arriturat e FSK-së janë suksese të përbashkëta të Kosovës dhe aleatëve perëndimorë

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës z. Rrustem Berisha, njëherësh edhe kryetar i Këshillit Organizativ Qeveritar për zhvarrimin dhe rivarrimin e dëshmorëve të ish – Zonës Operative të Drenicës të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Marinë, mbajti sot, në ambientet e Ministrisë për Forcën …

Më shumë...

Dr. Arsim Bajrami: Nëse Kuvendi refuzon marrëveshjen finale i gjithë procesi kthehet në pikën fillestare

Dr. Arsim Bajrami

Profesori i së Drejtës Kushtetuese, Arsim Bajrami, në diskutimin e organizuar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike, për Dialogun Kosovë-Serbi, tha se është obligative arritja e një marrëveshjeje në kuadër të dialogut. “Procesi i arritjes së marrëveshjes është domosdoshmëri dhe çështje me interes shtetëror por është e domosdoshme që …

Më shumë...

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohet sot me kryetarin rus Vladimir Putin

Kryetari i Serbisë, Vuçiq, ka caktuar një seancë urgjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare lidhur me zhvillimet në Jarinje

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohet sot me kryetarin  rus Vladimir Putin, në një takim që ishte planifikuar më parë, por është shtyrë  pasi kryetari  Kosovës, Hashim Thaçi, i shoqëruar nga anëtarët e policisë speciale ROSU vizitoi Kosovën e veriut. Vuçiç tha se tema kryesore  e bisedimeve do …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Mbahu nëno mos kij frikë…

Jusuf Zenunaj

Mbahu, Nëno, mos kij frikë. Se t’shkuan djemtë n’Amerikë, bashkë me ta edhe disa bija, kështu deshi qeveria. Dyzet veta, s’u bë nami;, të gjithë i zuri avioni. Kush kryetar, kush kryeministër, truprojë e çantabartës, rroftë buxheti i Kosovës, askënd borxhi s’e ndjek pas.   1 tetor 2018     …

Më shumë...

Vetëvendosje do të organizojë protesta më masive nëse Thaçi nuk tërhiqet nga ideja e tij për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje do të organizojë protesta më masive nëse Thaçi nuk tërhiqet nga ideja e tij për ndarjen e Kosovës

Lëvizja Vetëvendosje planifikon të organizojë protesta edhe më masive gjatë javëve në vijim nëse kryetari, Hashim Thaçi nuk tërhiqet nga ideja e tij për ndarjen e Kosovës. Ismajl Kurteshi, deputet i Vetëvendosjes ka thënë për mediet se partia e tij do të organizojë përsëri protesta nëse Hashim Thaçi nuk zmbrapset …

Më shumë...

Besnik Bislimi: Ka gjasa të mëdha që një koalicion i Vetëvendosjes me LDK-së mund të ndodhë

Besnik Bislimi: Ka gjasa të mëdha që një koalicion i Vetëvendosjes me LDK-së mund të ndodhë

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Besnik Bislimi, ka folur për mundësinë e koalicionit para dhe pas zgjedhor për zgjedhjet e ardhshme. Ai tha se ka gjasa të mëdha që një koalicion me LDK-së mund të ndodhë. “Kam përshtypjen se gatishmëria ekziston nga të dyja palët për një koalicion parazgjedhor apo edhe pas …

Më shumë...