Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Uniteti politik nuk u lihet në dorë njerëzve të papërgjegjshëm

Jakup Krasniqi

 Kur një intelektual i dëgjon politikanet e pozitës dhe të opozitës e kupton se ata nuk e njohin as abc-në e politikës dhe se ata as që kanë lexuar ndonjë libër shkencore të politikës për çka ekziston një literaturë e begatë tek ne. Politika është idealizëm, tek ne ishte një …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Taksa e “Rrugës së Kombit”- tregues dhe veprim politik “kosovarofob” i Tiranës

Skënder S. Kapiti

ËSHTË  DETYRIM KOMBËTAR QË KJO TAKSË DUHET TË RISHIKOHET ,  DHE MË E MIRA ËSHTË QË AJO TË HIQET PASI ËSHTË PENGESË  PËR INTEGRIMIN GJITHKOMBËTAR SHQIPTAR . Vetëm në Shqipëri ndodh që Shteti Kombëtar  Amë si e quajnë dhe e admirojnë Shqipërinë shqiptarët e Kosovës të cilëve   Qeveria Shqiptare u …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Rruga pa kthim-Bomba atomike

Agim Vuniqi

A ka jeta rregulla apo është arenë gladiatorësh shumë pyetje, nuk ka përgjegjësi njeriu betohet për çdo ditë se beson, por në fakt çdo gjë mohon rikthim në histori për gladiatorët shumë nostalgji liderët na bindin në përgjegjësi, shumë fytyra, apo dyfytyrësi Stabilitet, balans, apo… peshë atomike, shtim neutronesh kush …

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli mendon se Lëvizja kombëtare shqiptare qenka frymëzuar nga rrëzimi i “Murit të Berlinit” (!)

Veseli: Asnjë deputet i PDK-së nuk voton qeveri të mashtrimeve, LDK dhe LV janë përgjegjëse për këtë gjendje të krijuar

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se Gjermania me shembullin e saj rrezaton shpresë për të gjithë popujt dhe shtetet që aspirojnë demokracinë, sundimin e ligjit, prosperitetin e tregut të lirë dhe drejtësinë sociale. Në ceremoninë e organizuar nga Ambasada Gjermane, në përkujtim të 3 tetorit të …

Më shumë...

Ceremonia përmbyllëse e rivarrimit të dëshmorëve Kompleksin Memorial në Marinë të Skenderajt mbahet nesër

Ceremonia përmbyllëse e rivarrimit të dëshmorëve Kompleksin Memorial në Marinë të Skenderajt mbahet nesër

Nesër, më 5 tetor 2018, duke filluar në orën 11:00 në Kompleksin memorial, në Marinë të Skenderajt, do të mbahet Ceremonia përmbyllëse e rivarrimit të eshtrave të dëshmorëve Zonës Operative të Drenicës, në varrezat e Kompleksit Memorial,  në Marinë. Në këtë ceremoni do të jenë të pranishëm: Udhëheqësit më të …

Më shumë...

A. Vuçiq, mori vendim që të heqë gjendjen e gatishmërisë më të lartë luftarake të ushtrisë serbe

A. Vuçiq, mori vendim që të heqë gjendjen e gatishmërisë më të lartë luftarake të ushtrisë serbe

Në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes të Serbisë thuhet se Vuçiq, në përputhje me autoritetin e tij, i dha urdhër ministrit të Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, dhe kreut të shtabit të përgjithshëm të ushtrisë serbe, gjeneralit Millan Mojsilloviq, për çlirimin e forcave nga gjendja e reagimit të shpejtë dhe urgjent. Vuçiq, …

Më shumë...

SHKSH “Mëmëdheu” vazhdon aktivitetet në vitin jubilar të 550-vjetorit të Vdekjes së Gjergj Kastritotit-Skënderbeut

SHKSH "Mëmëdheu" vazhdon aktivitetet në vitin jubilar të 550-vjetorit të Vdekjes së Gjergj Kastritotit-Skënderbeut

(Vazhdojmë me veprimtari (ribotimin e trilogjisë GJERGJAT NË DRITA PËRKRENARESH…) në nderim e përkujtim të heroit kombëtar GJERGJ KASTRIOTIT SKËNDERBEUT… “GJERGJAT NË DRITA PËRKRENARESH” NË 550 VJETORIN E VDEKJES SË GJERGJ KASTRIOTIT ‒ SKËNDERBEUT) Në fund të vitit 2017 u botua trilogjia: “Gjergjat në drita përkrenaresh” e autorit Avni Dehari. …

Më shumë...

Nesër në Orllan do të mbahet një protestë me moton: “Mjaft rrënime, duam investime!”

Nesër në Orllan do të mbahet një protestë me moton: “Mjaft rrënime, duam investime!”

Nesër me 5 tetor në orën 14.oo nga pika e karburantit e deri te Shkolla e  Orllanit do të mbahet një protestë me moton: Mjaft rrënime, duam investime. Kërkesat  janë shqetësimi i banorëve te Orllan nga rrënimet qe po behën , krijimi i paqartësive nga institucionet përkatëse, kërkesa për një …

Më shumë...

Papa Francesku: Kisha Katolike është përfshirë nga disa re skandalesh mbi abuzimin seksual

Papa Françesku

Papa Francesku hapi një mbledhje të peshkopëve të mërkurën, në një kohë kur Kisha Katolike është përfshirë nga disa re skandalesh mbi abuzimin seksual, me një peshkop që bojkotoi takimin dhe një tjetër që qëndroi në shtëpi për t’u marrë me pasojat nga skandali. Ndonëse titulli zyrtar i sinodit është …

Më shumë...

U hap ekspozita: “Portretet e dëshmorëve dhe personaliteteve kombëtare” e piktorit, Emrush Xhemajli

Jashari: Të martën mbahet manifestim përkujtimor për të rënët e Drenicës dhe zbulohet shtatorja e Ilaz Kodrës në Drenas

Në mesin e shumë familjarëve  të dëshmorëve dhe artdashësve, në Muzeun e Kosovës është hapur ekspozita individuale e piktorit, Emrush Xhemajli, me titull: “Portretet e dëshmorëve dhe personaliteteve kombëtare”. Prof.dr. Hivzi Muharremi para të pranishmëve theksoi faktin se kjo ekspozitë ngërthen në vete personalitete më të shquara të Lëvizjes kombëtare. …

Më shumë...

Frank Shkreli: Dita Kombëtare e Bashkimit të Gjermanisë dhe marrëdhëniet amerikano-gjermane

Frank Shkreli

Tre Tetori shënon Ditën e Bashkimit Gjerman (Tag der Deutschen Einheit), dita kur kujtohet përvjetori i Ribashkimit të Gjermanisë në vitin 1990, festë kombëtare e bashkimit gjerman ç’prej vitit 1990, menjeherë pas shembjes së Murit të Berlinit. Për të rikujtuar pakëz historinë, menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, Gjermania u …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj, ka pritur në takim ambasadorin e Republikës së Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz

Kryeministri Haradinaj, ka pritur në takim ambasadorin e Republikës së Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim ambasadorin e Republikës së Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj ka falënderuar qeverinë e Hungarisë për mbështetjen e vazhdueshme që po i jep Kosovës në të gjitha fazat e shtetndërtimit, veçmas tani në rrugën …

Më shumë...

Dogana dhe Administrata Tatimore e Kosovës, janë dy institucionet të cilat mbushin arkën e Shtetit

Punëtorët e Administratës Tatimore të Kosovës paralajmërojnë ashpërsim të grevës në javën e ardhshme

Dogana dhe Administrata Tatimore e Kosovës, janë dy institucionet të cilat duhet ta mbushin arkën e shtetit, e cila shërben për funksionimin e tij. Barra kryesore bie mbi Doganën që është edhe institucioni kryesor për mbushjen e buxhetit, pas saj këtë barrë e ka ATK-ja. Dogana e Kosovës, për periudhën …

Më shumë...

Ministri, Pal Lekaj, i vendosur për transparencë në Ministrinë e Infrastrukturës

Ministri, Pal Lekaj, i vendosur për transparencë në Ministrinë e Infrastrukturës

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, të mërkurën nënshkori memorandum mirëkuptimi me Institutin Demokratik të Kosovës, për lejimin e qasjes në dokumentet publike në Ministrinë që ai drejton. Lekaj si nikoqir i ceremonisë së nënshkrimit mes të tjerash theksoi se kjo marrëveshje lehtëson qasjen në dokumentet publike duke u bazuar në …

Më shumë...

OAK përkrahë eksportin e produkteve të Kosovës

OAK përkrahë eksportin e produkteve të Kosovës

 Mundësitë për të bashkëpunuar me bizneset Finlandeze dhe eksporti i produkteve të Kosovës në tregjet e jashtme ishin temat kyçe që u diskutuan në seminarin e organizuar nga Ambasada e Finlandës në bashkëpunim me OAK-në. Me qëllim të lidhjes së bizneseve të Finlandës dhe Kosovës në këtë takim përveç Ambasadores …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Në Drenicë dhe në Llapushë ndihet mungesa e përjetësimit fizik të personaliteteve me rëndësi kombëtare

Jakup Krasniqi

Pas çlirimit në Kosovë është mirë që po ndërtohen shtatore për të rënit në luftën e fundit, por historia jonë nuk fillon në vitet e ’90-ta e as në fund të shekullit XX. Pra, historia nuk fillon e as mbaron me një a dy gjenerata, qofshin edhe gjenerata luftëtarësh. Populli …

Më shumë...