Ahmet Qeriqi

Qosja: Berisha nuk ka të drejtë morale të flas për kufijtë e Kosovës, sepse ka mohuar mundësinë që Kosova të bëhet shtet

Dr. Rexhep Qosja

Profesor,  dr. Rexhep Qosja, ka komentuar deklaratat e ish kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha nga takimi me liderin e Lëvizjes vetëvendosje Albin Kurti. Berisha pas një takimi me Kurtin, ka thënë se serbët bashkë me argatët e tyre në Prishtinë kanë arritur të shtrijnë debatin për ndryshimin e kufijve të …

Më shumë...

Isa Mustafa: Aleksandër Vuçiq po e viziton veriun e Kosovës sipas agjendës së tij

Isa Mustafa

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa  ka reaguar lidhur me vizitën e  presidentit serb Aleksandar Vuçiq në Kosovë. “Edhe përkundër deklaratave rrahagjokse të bartësve të institucioneve të Kosovës, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq po e viziton veriun e Kosovës sipas agjendës së tij. Problemi nuk qëndron në faktin se një president …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Çfarë “vizite” është ardhja e Vuçiqit në Kosovë?

Jakup Krasniqi

Kosova në koordinim me faktorin Ndërkombëtar më 17 shkurt 2008 e ka shpallur pavarësinë e saj dhe nga atëherë deri më sot e kanë njohur mbi 115 vende të Botës. Pra Kosova është shtet i pavarur dhe sovran dhe ka shumë njohje ndërkombëtare, bile ka plotë shtete në Botë që …

Më shumë...

Vuçiqi viziton Ujmanin ashtu si dikur Milosheviqi Gazimestanin, por me një fjalor tjetër

Vuçiqi viziton Ujmanin ashtu si dikur Milosheviqi Gazimestanin, por me një fjalor tjetër

Kryetari serb, Aleksandar Vuçiq  përmes vendkalimit kufitar, në  Brnjakë ka hyrë  në komunën e Zubin Potokut, e cila është pika e parë e vizitës së tij dyditore në Kosovë, sipas një programi që përfshin liqenin e Ujmanit. Vuçiqi do të vizitojë Zubin Potokun dhe hidrocentralin në Ujman, ndërsa do të …

Më shumë...

Lutfi Haziri ka ftuar në takimin e rregullt udhëheqësit e komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë

Lutfi Haziri

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka ftuar në takimin e rregullt udhëheqësit e komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, me pjesëmarrje edhe të kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri, me të cilët kanë bashkëbiseduar për reciprocitetin në dialog që është i domosdoshëm në bisedimet Kosovë – Serbi. Haziri me këtë …

Më shumë...

Kancelarja, Angela Merkel, sot po qëndron në Shkup për të mbështetur referendumin për emrin e Maqedonisë

Kancelarja, Angela Merkel, sot po qëndron në Shkup për të mbështetur referendumin për emrin e Maqedonisë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila sot qëndron në Shkup për të mbështetur referendumin për emrin e Maqedonisë, pritet ta theksojë edhe njëherë  pozicionin e saj kundër këmbimit të territoreve. Për këtë çështje ajo do të bisedojë të dielën e ardhshme (16.09.) në Berlin edhe me homologun e saj austriak, …

Më shumë...

Agim Vuniqi : Korrigjimi i kufijve barazi me Shtetin pa kufij

Agim Vuniqi

Përpjekjet për ndarjen e Kosovës mund të jenë shumë shqetësuese, meqë do të nënkuptonin lëvizjet e popullatës dhe shumë dhunë në rajon. Retorika kërcnuese e kryeministrit serb Vuciq, e sidomos ministrit serb Daçiq, po rikthehet si një ngjarje e paharruar, si sfidë e të ardhmes së Kosovës, duke dhënë mesazhin …

Më shumë...

Kristo Zharkalliu: 45 gazetarët e kërcënuar po i presin me lule dhe kuletën plot te Statuja e Lirisë

Kristo Zharkalliu: 45 gazetarët e kërcënuar po i presin me lule dhe kuletën plot te Statuja e Lirisë

Kam njohur mjaft gazetarë shqiptarë gjatë këtyre afro 30 viteve “demokraci shqiptare” por kam pas njohur shumë më tepër gazetarë të huaj me të cilët kam pasur miqësi edhe pse kishim mospajtime ndërmjet nesh. Kam pasur biseda me shumë gazetarë nga vendi ku po jetoj afro 60 vjet. Megjithë ndryshimet …

Më shumë...

Shoqata “Kosova për Sanxhakun” me përkrahjen e Ministrisë së Kulturës mbanë Simpoziumin” “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”

Kosova për Sanxhakun

Shoqata  “Kosova për Sanxhakun”   me përkrahjen e Ministrisë së Kulturës mbanë Simpoziumin” “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”. Simpoziumi do të mbahet më 8 shtator  duke filluar në ora 9.00 , në dy sesione, të para ditës dhe pas ditës, i cili do të mbahet  në Institutin Albanologjik në …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj ka mbajtur një takim urgjent me drejtorin e Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj

Haradinaj: Nuk ka gjyq që mund ta gjykojë përpjekjen e një populli për të jetuar si gjithë të tjerët të lirë në atdhe

Kryeministri Haradinaj, ka mbajtur një takim urgjent me drejtorin e Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj. Jo zyrtarisht bëhet e ditur se ky takim ka të bëjë me rastin e paralajmërimit të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq për një vizitë në Kosovë. Zyrtari serb Marko Gjuriq, thotë se ka pranuar një …

Më shumë...

Behxhet Pacolli konfirmon se Ujmani është pronë jona dhe i takon Kosovës

Behxhet Pacolli: Militantët e partisë së Albin Kurtit e kanë kërcënuar me jetë dhe kam pasur frikë nga institucionet

Zëvendës kryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli ka theksuar se Ujmani është pronë që i takon Kosovës, është pasuri e Kosovës, që nuk do të negociohet. Ujmani është pronë që i takon Kosovës, është pasuri e Kosovës, ashtu siç nuk do të ketë tërheqje nga asnjë metër …

Më shumë...

Prokuroria Themelore e Prizrenit, ka caktuar një prokuror i cili do të merret me veteranët e rrejshëm

Këshilli Gjyqësor i Kosovës angazhon 30 gjyqtarë në nivel vendi për ditën e zgjedhjeve të cilët do të jenë kujdestar

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Admir Shala, ka mbajtur takim me Njësitin për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion në Prizren, lidhur me listat e veteranëve të luftës, të cilat po dyshohen për manipulime. Kryeprokurori Shala, ka kërkuar intensifikimin e veprimeve hetimore për rastin e mashtrimeve me listat e …

Më shumë...

U shënua 20 vjetori i themelimit të Zyrës së UÇK-së në Prishtinë

Behxhet Pacolli: Asgjë dhe askush nuk mund ta dëmtojë Ushtrinë Çliimtare të Kosovës

Sot, në Prishtinë, në ambientet e Hoteli Grand, nën organizimin e Lëvizjes Vetvendosje!, u organizua një tryezë me rastin e 20 vjetorit të themelimit të Zyrës së UÇK-së në Prishtinë. Kësaj tryeze me kujtimet e tyre i kontribuan prof. Dr Hakif Bajrami, Albin Kurti (ish sekretar politik i kësaj zyre), …

Më shumë...

RKL: Bisedimet në Bruksel manovër e kryetarëve Thaçi e Vuçiq, apo veprime serioze politike?

RKL

Bisedimet në Bruksel, në mes të kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiq duket se më tepër janë manovra politike  e të dy kryetarëve për të blerë kohë dhe për të qëndruar në pozitat e tyre pushtetare  sesa gatishmëri serioze për arritjen e një marrëveshjeje, mes …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Parimi i pushtetit dhe i politikanëve shqiptarë: unë vjedh sot, ti vidh nesër

Skënder S. Kapiti

Politika dhe politikanët shqiptarë janë mjeshtra korrupsioni dhe hajdutërie. Kjo mjeshtri është perfeksionuar  dhe gjithnjë vetëm sa rritet e përsoset, pasi   hajdutëria e vjedhja  politike me pushtetin  janë  siguruar nga mbrojtja  dhe pandëshkueshmëria ligjore. Kjo funksionon kështu: politika e cila rastis që të ketë pushtetin vjedh, abuzon, korrupton dhe grabit  …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, konfirmoi se sot nuk do të ketë takim me kryetarin e Serbisë, Aleksander Vuçiq

Thaçi: Do të ndërmarr të gjithë hapat kushtetues që qytetarët e Kosovës ta kenë sa më shpejtë qeverinë e tyre

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, konfirmoi se sot nuk do të ketë takim me kryetarin  e Serbisë, Aleksander Vuçiq, sepse sipas tij  mospajtimet po thellohen por dialogu duhet të vazhdojë dhe nuk ka alternativë tjetër. Thaçi në një deklaratë për media në Bruksel tha se Kosova dhe Serbia kanë konflikt …

Më shumë...