Brickos

Ahmet Qeriqi

Ismet Azizi: Terrori dhe dhuna shtetërore serbe-malazeze kundër lëvizjes shqiptare në Sanxhak dhe në Kosovë gjatë shekullit të kaluar III

Sanxhak

Mbretëria Serbe-Kroate-Sllovene gjatë sundimit të saj, si qëllim të parë dhe të fundit kishte ndërrimin e strukturën etnike në trojet shqiptare. Për të arritur këto synime dhe për të pasur mbështetje formale juridike kundrejt opinionit të huaj, ajo nxori edhe legjislacionin agraro-kolonizues. Duke shfrytëzuar “Ligjin mbi mbrojtjen e shtetit”, në …

Më shumë...

Në Samitin e Jerevanit Thaçi dhe Rama kanë biseduar me kryetarin e Francës Emmanuel Macron

Në Samitin e Jerevanit Thaçi dhe Rama kanë biseduar me kryetarin e Francës Emmanuel Macron

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi së bashku me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama kanë biseduar me kryetarin e Francës Emmanuel Macron. Biseda e tyre është zhvilluar  në Samitin e Frankofonisë, i cili po mbahet,  në  Jerevan të Armenisë. Përmes një videoje, të cilën e ka postuar kryeministri,  Edi Rama,  të …

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli, ka ftuar krerët e partive politike për harmonizimin e një rezolute, në dialogun, Kosovë Serbi

Haradinaj dhe Veseli

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, njëherësh kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka marr pjesë në takimin që e ka thirrur kryetari i Kuvendit Kadri Veseli. Ai pas një kohe ka dal nga takimi duke treguar se Brenda janë ende përfaqësues të partive në koalicionin qeveritar si dhe ata …

Më shumë...

Mimoza Kusari-Lila: Nuk është fare e lehtë që marrëveshja përmbyllëse me Serbinë të arrihet brenda vitit 2018

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila

Deputetja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila, ka konsideruar se nuk është fare e lehtë që marrëveshja përmbyllëse me Serbinë të arrihet brenda vitit 2018. “Në këtë vit kalendarik është gati e pamundur që të përmbyllet, duke e marrë parasysh edhe trendin, edhe moszbatueshmërinë e marrëveshjeve të arritura deri më tani. Sipas …

Më shumë...

Delegacioni i FSK-së u prit në Washington DC nga Senatorja, Joni Ernst

Delegacioni i FSK-së u prit në Washington DC nga Senatorja, Joni Ernst

Zëvendësministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës z. Burim Ramadani dhe komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama, gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë pritur nga senatorja Joni Ernst në Washington D.C.   Në takimin që zhvilloi delegacioni i MFSK-së me senatoren nga Iowa u diskutua për angazhimet …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Elita e zhurmuesve

Agim Vuniqi

U mendua gjatë, se të gjitha problemet me të cilat po përballet establishmenti i Kosovës me Serbinë i ka pastruar lufta, por nuk ndodhi ashtu. Nuk është në pyetje ndonjë obligim ndaj Serbise, por e Serbisë ndaj Kosovës, sepse ajo ishte palë humbëse dhe çështjet që shtrohen në tavolinën e …

Më shumë...

Besim Xhelili: Krijuesit shqiptarë në Austri, po hapin shtigje të reja bashkëpunimi me krijuesit austriakë

Besim Xhelili: Krijuesit shqiptarë në Austri, po hapin shtigje të reja bashkëpunimi me krijuesit austriakë

Krijuesit shqiptarë në Austri, dita-ditës po hapin shtigje të reja bashkëpunimi me krijuesit austriakë dhe të nacionaliteteve të tjera që gravitojnë në këtë shtet alpik. Kjo është një metodë e mirë e krahasimit dhe matjes së nivelit të krijimtarisë, duke ndërmjetësuar dhe përçuar vlerat mes kulturave të ndryshme. Ata i …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Duhet ta mbështesim njëri-tjetrin, na duhet një solidaritet i brendshëm

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj në një takim me drejtuesit e degëve të Nismës në rajonin e Dukagjinit ka deklaruar se Kosova ka nevojë për frymën e Nismës pasi që sipas Limajt kjo parti nuk e vendos interesin partiak para atij shtetëror. Kosova ka nevojë për këtë opsion politik …

Më shumë...

Në moshën 89-vjeçare ka vdekur shkrimtari i mirënjohur shqiptar, Fatos Arapi

Në moshën 89-vjeçare ka vdekur shkrimtari i mirënjohur shqiptar, Fatos Arapi

Në moshën 89-vjeçare ka vdekur  shkrimtari i mirënjohur shqiptar, Fatos Arapi. Prej 10 vitesh shkrimtari ishte i sëmurë dhe nuk dilte nga banesa, pasi kishte pësuar një hemorragji cerebrale. Arapi sot do të përcillet për në banesën e fundit. Fatos Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë. Po atje ai …

Më shumë...

Kryetari, Kadri Veseli, në Konventën e Partisë ngriti lartë rolin e PDK-së, në shtet-formimin e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Kadri Veseli, në Konventën e Partisë  ka ngritur lartë rolin e PDK-së, në shtet-formimin e Kosovës. “Çdo gjë e madhe që është bërë gjatë këtyre viteve në Kosovë, mban edhe vulën e Partisë Demokratike të Kosovës. Do t’i vazhdojmë projektet e mëdha dhe punët e mira …

Më shumë...

OVL e UÇK-së u ka kërkuar institucioneve të vendit që çështja e statusit të veteranëve të kthehet në pikën zero

OVL-UÇK: Reagimi i Policisë së Kosovës ndaj protestës së PSD-së dhe ishte i tepruar dhe jo i duhur

Organizata e Veteranëve të Luftës së ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës u ka kërkuar institucioneve të vendit që çështja e statusit të veteranëve ta kthehet në pikën zero. Drejtuesit e kësaj organizate thonë se kjo duhet të bëhet në mënyrë që të sqarohet gjithçka dhe të hiqen dyshimet për veteranët ‘mashtrues’. …

Më shumë...

Vetëvendosja: Ndryshimi i kufijve komunalë ndërmjet Fushë Kosovës dhe Graçanicës është antiligjor

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje mbajti konferencë për media në lidhje me vendimin e kundërligjshëm dhe antikushtetues për ndryshim të kufijve administrativë mbi baza etnike mes komunës së Graçanicës dhe asaj të Fushë Kosovës. Kryetarja e Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Fushë Kosovë, Albana Gashi foli për kalimin e këtij projekti të dëmshëm …

Më shumë...

Deputetët në Maqedoni nuk e pranojnë Gjergj Dedajn ambasador të Kosovës

Gjergj Dedaj

Deputetë turq, por edhe të tjerë  në Maqedoni kanë kërkuar nga Presidenti që të refuzohet Dedaj si ambasador i Kosovës, edhe pse ka një kohë të gjatë që Gjergj Dedaj po pret të bëhet ambasador.  Refuzimi lidhet me krahasimin që Dedaj u ka bërë turqve dhe myslimanëve me Serbët. Turqit …

Më shumë...

Gjykata Themelore vendosi që aktakuza për veteranët t’i kthehet për përmirësim Prokurorisë Speciale

Gjykata Themelore Prishtinë

Gjykata Themelore në Prishtinë njofton se lidhur me aktakuzën e ngritur kundër të pandehurve:  Agim Çeku, Nuredin Lushtaku, Sadik Halitjaha Shkumbin Demaliaj, Qelë Gashi, Shukri Buja Ahmet Daku, Rrustem Berisha, Faik Fazliu, Smajl Elezaj, Fadil Shurdhaj dhe Xhavit Jashari e pranuar në Gjykatë më 14 shtator, pas vlerësimit të kryetares …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Nëse nuk ka vendim për liberalizim në fund të vitit, nuk kemi asnjë arsye t’i besojmë BE-së për asgjë

Enver Hoxhaj

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës dhe nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj në një intervistë për Telegrafin ka folur lidhur me procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. Ai ka theksuar se çështja kryesore tash është se si ti bindim disa nga kryeqytet kryesore të BE-së rreth kësaj çështje. “Tash e …

Më shumë...

U mbajt takimi për themelimin e Këshillit për Zhvillim të Qëndrueshëm

U mbajt takimi për themelimin e Këshillit për Zhvillim të Qëndrueshëm

Në Kuvendin e Republikës së Kosovës është mbajtur sot takimi për themelimin e Këshillit për Zhvillim të Qëndrueshëm, në të cilin të pranishëm ishin kryetarë të komisioneve parlamentare dhe deputetë, përfaqësues nga Kabineti i kryetarit, Sekretari i Kuvendit, udhëheqës të Agjencive Zhvillimore të Kombeve të Bashkuara në Kosove, përfaqësues nga …

Më shumë...