Ahmet Qeriqi

Thaçi: Do të kërkojmë tërheqjen e fletë arrestimeve të Serbisë, për ish-pjesëtarët e UÇK-së

Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar gjatë bisedimeve të sotme, në Bruksel, në vazhdën e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë, për normalizimin e marrëdhënieve në mes dy vendeve, do të kërkohet tërheqja e fletë arrestimeve të Serbisë, për ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Thaçi beson se …

Më shumë...

Bilall Sherifi: Serbia në bisedime të kushtëzohet me ndalimin e fletë-arrestimeve

Bilall Sherifi

Sekretari i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi, ka kërkuar që në bisedimet e Brukselit të kushtëzohet Serbia me ndalimin e fletë-arrestimeve, e jo kjo të jetë një kërkesë që Serbia t’ i tërheq ato për ish-pjesëtarët e UÇK-së. E kaluara e kriminale dhe gjenocidale e Serbisë ndaj Kosovës nuk lejon …

Më shumë...

Shefat e Grupeve Parlamentare të opozitës do të dalin së bashku në një konferencë për media

Partitë opozitare

Shefat e Grupeve Parlamentare të opozitës nesër bashkë do të dalin në një konferencë për media. Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se nesër, në orën 13:00, në ambientet e Kuvendit, shefat e grupeve parlamentare të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj dhe ajo e Nismës për Kosovën, …

Më shumë...

Talebanët i kanë kërkuar kryetarit Donald Trump, që t’i tërheq forcat e armatosura nga Afganistani

Ministria e Mbrojtjes e Afganistanit hodhi poshtë pretendimet e talibanëve se ata kontrollojnë 90 për qind të kufijve të vendit

Krerët e kryengritësve lalebanë i kanë kërkuar kryetarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, që t’i tërheq forcat e armatosura nga Afganistani, duke theksuar se veç gjakderdhjes dhe shkatërrimit, nuk është arritur asgjë në 15 vite. Reuters, raporton se në një letër të hapur drejtuar kryetarit  të Shteteve …

Më shumë...

Mendimi dhe vlerësimi politik i Rexhep Qoses tejkalon perceptimet shkurtpamëse të kreut politik shqiptar

Ahmet Qeriqi

Profesor, doktor, Rexhep Qosja është personalitet i përmasave intelektuale, kombëtare e botërore dhe mendimet, sugjerimet, perceptimet e parashikimet e tij janë të një niveli që duhet të merren në konsideratë nga të gjithë shqiptarët, të cilët kanë synim zgjidhjen sa më të drejtë të çështjes shqiptare, në radhë të parë …

Më shumë...

Visar Ymeri: Isa Mustafa e Hashim Thaçi nuk kanë mandat për dialogun në Bruksel

Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka deklaruar se Isa Mustafa e Hashim Thaçi nuk kanë mandat për dialogun në Bruksel, derisa ka kërkuar një seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës, për të cilën Vetëvendosje po angazhohet për mbledhjen e nënshkrimeve. Pas gjithë këtyre dëmeve, rreziqeve, kërcënimeve, trenave, mureve, …

Më shumë...

Nisma: Bisedimet në Bruksel janë në funksion të interesave të Serbisë, jo të Kosovës

NISMA

Nisma për Kosovën konsideron se paralajmërimi për një takim në mes të Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel është tërësisht në funksion të interesave të Serbisë dhe aspak edhe në interes të Kosovës.  Vazhdimi i këtij lloji të dialogut të filluar në vitin 2011 në të cilin në vazhdimësi Kosova ka …

Më shumë...

Ministrja Hoxha mori pjesë në takimin e Grupit punues për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës

Ministrja Hoxha mori pjesë në takimin e Grupit punues për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës

Sot, në Ministrinë e Drejtësisë, është mbajtur takimi i Grupit Punues për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës, ku mori pjesë Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, Prokurorja speciale, Drita Hajdari, drejtues të shoqatave që merren me viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës dhe zyrtarë të institucioneve që trajtojnë këtë çështje. …

Më shumë...

Kosova merr pjesë në panairin ndërkombëtar për turizëm dhe transport që do të mbahet në Stamboll

Kosova merr pjesë në panairin ndërkombëtar për turizëm dhe transport që do të mbahet në Stamboll

Kosova do të marrë pjesë në panairin ndërkombëtar për turizëm dhe transport EMITT i cili do të mbahet në Stamboll të Turqisë nga 26 deri më 29 janar. Në këtë panair marrin pjesë 4550 përfaqësues që veprojnë në këta sektorë të ardhur nga 70 vende pjesëmarrëse. Pjesëmarrja në këtë panair …

Më shumë...

Ramush Haradinaj u deklarua kundër vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi

Ramush Haradinaj

Duke folur për takimin e paralajmëruar të krerëve të Kosovës e Serbisë, në Bruksel, Ramush Haradinaj ka deklaruar se është kundër dialogut  pa kushte, pas sulmeve të njëpasnjëshme të shtetit serb ndaj Kosovës. Përmes një postimi, ai ka deklaruar se  përcaktimi i Hashim Thaçit e Isa Mustafës, që pavarësisht rrethanave …

Më shumë...

Avokati i Haradinajt hedh poshtë mundësitë e ekstradimit të tij në Gjykatën Speciale

Arianit Koci

Avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koci ka hedhur poshtë pretendimet e prokurorit serb, Milan Petroviq lidhur me ekstradimin Ramush Haradinaj në Gjykatën Speciale. Ai theksoi se arrestimi i Haradinajt nuk është kryer në kuadër të mandatit të Dhomave Speciale të Kosovës. Gjykata Speciale ende nuk ka gjyqtar të zgjedhur dhe …

Më shumë...

Francois Fillon dhe Angela Merkel bisedojnë për të ardhmen e Evropës

Francois Fillon dhe Angela Merkel bisedojnë për të ardhmen e Evropës

Kandidati francez për kryetar, Francois Fillon do të takohet sot me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin ku ai do të prezantojë planet e tij për Francën dhe Evropën. Fillon pritet të mbajë një fjalim kryesor në Fondacionin Konrad Adenauer të kryeqytetit gjerman ku do të përshkruajë politikat e tij …

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Amerika dhe Turqia janë aleatë strategjikë të Shqipërisë II

Skënder S. Kapiti

(Shqiptarët, turqit, sllavët dhe grekët) Fundamentalizmi ortodoks historikisht në shekuj ka qenë dhe vazhdon të jetë realisht rreziku dhe kërcënimi kryesor për shqiptarët. Mercenarët dhe të shiturit, serbo-grekofilët, antishqiptarët dhe islamofobët e përdorin turkofobinë  e tyre sot për ta coroditur opinionin me qëllim  për ta zbehur dhe shlyer nga kujtesa …

Më shumë...

Rrezikojnë të dënohen me burg 7 ushtarë grekë me origjinë shqiptare për shkak të një fotoje me shqiponjë

7 ushtarët grekë me origjinë shqiptare dënohen nga dy muaj burg për pozimin e shqiponjës

Në një repart elitar të këmbësorisë së ushtrisë greke në Mesologji të Greqisë, 7 pjesëtarë të ushtrisë greke, me origjinë shqiptare, janë fotografuar mbrëmjen e së premtes së kaluar dhe në vazhdim kanë publikuar foton e bërë brenda ambienteve të repartit ushtarak duke bërë me pëllëmbët e tyre simbolin e …

Më shumë...

Gazeta “Dnevnik” sulmon Edi Ramën, për shkak të bashkimit që i bëri faktorit shqiptar në Maqedoni

Edi Rama

Gazeta Dnevnik e Maqedonisë, sulmon kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, për shkak të bashkimit që ai i bëri faktorit shqiptar duke i ftuar dy herë në Tiranë. Sulmin ndaj Ramës mediat maqedonase po e bëjnë përmes ish bashkëshortes së tij, Delina Fiço të cilën e akuzojnë si anëtare dhe përfaqësuese …

Më shumë...

Kosova po bën përpjekje për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës

Kosova po bën përpjekje për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës

Kosova po bën përpjekje për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës.  Sipas gazetës së Beogradit “Veçernje Novosti”, Kosova do të bëjë përpjekje që gjatë seancës plenare dimërore të Këshillit të Evropës që të lobojë për anëtarësim në këtë institucion të integruar evropian. “Duan të zënë vendin e rëndësishëm në sallën …

Më shumë...