Ahmet Qeriqi

Rexhep Qosja, Nikolla Spathari dhe Rudi Vata u shpallen “Qytetarë Nderi” nga Bashkia Malësi e Madhe

Rexhep Qosja, Nikolla Spathari dhe Rudi Vata u shpallen “Qytetarë Nderi” nga Bashkia Malësi e Madhe

Me iniciativën e kryetarit të baskisë, Tonin Marinaj, këshilli i bashkisë Malësi e Madhe ka miratuar me shumicë votash nismën për të shpallur qytetar nderi disa nga figurat që kanë kontribuar në fushat e tyre përkatëse. Rexhep Qosja lindur në Vuthaj të Kelmendit me motivacionin: “Për vlerat e larta në …

Më shumë...

Massud Barzani i kërkoi kryeministrit irakian dialog, pas Referendumit për pavarësinë e Kurdistanit

Kryetari i rajonit autonom të Kurdistanit, Massud Barzani i kërkoi kryeministrit irakian një dialog për problemet që i ndajnë, pas Referendumit për pavarësinë

Kryetari i rajonit autonom të Kurdistanit, Massud Barzani i kërkoi kryeministrit irakian një dialog për problemet që i ndajnë, pas Referendumit për pavarësinë i cili është mbajtur pavarësisht thirrjeve të përsëritura të Bagdadit për anulimin apo shtyrjen e tij. “I kërkoj Haider al-Abadi dhe zyrtarëve të tjerë politik irakianë të …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Nga po rrëshqet kënga shqiptare

Nebih Rexhepi

Një proverb i vjetër kinezë thotë: “kush këndon keq nuk mendon”, për  kështu nuk mendojnë disa këngëtarë bastardë, që këndojnë  tallava të cilët me prepotencën dhe paditurinë e tyre ua tejkalojnë edhe disa  politikanëve.  Muzika është  art që ndikon  thellë në shpirtin e njeriut, por  për fat të keq pas …

Më shumë...

ASHAK: PAMFLETI MË I RI I PROF. DR. HAKIF BAJRAMIT XHEVAHIR I RADHËS ME SHPIFJET E MËSYMJET E TIJ FRONTALE KUNDËR ASHAK-ut

ASHAK: PAMFLETI MË I RI I PROF. DR. HAKIF BAJRAMIT XHEVAHIR I RADHËS ME SHPIFJET E MËSYMJET E TIJ FRONTALE KUNDËR ASHAK-ut

(Reagim në shkrimin e dr. Hakif Bajramit, botuar në Radion-Kosova e Lirë -Analiza e dt. 6.9.2017, me titull, “Akademia e plagjiatorëve, aktivistë të LKJ-LDK-së i turret Institutit Albanologjik dhe atyre që nuk janë pjesë e klaneve mafioze-politike”) Kriza politike, ekonomike dhe shoqërore në Kosovë, që për fat të keq, ka …

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Akademia e plagjiatorëve, aktivistë të LKJ-LDK-së i turret Institutit Albanologjik dhe atyre që nuk janë pjesë e klaneve mafioze politike

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Akademia e Kosovës,  po i mbush 50 vjet që është shndërruar në një bujtinë shterrpakësh. Akademia serbiane nuk kalon muaj pa e botuar ndonjë libër kundër Kosovës dhe Shiptarëve, kuptohet me falsifikime ordinere të metodave dhe fabrikimit të rrenave nga shekulli XIX. Por, “akademikët” e Kosovës janë të heshtur, sepse …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj, priti në takim ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë në Kosovë, Per Strand Sjaastad

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë në Kosovë, Per Strand Sjaastad, i cili e uroi kryeministrin Haradinaj për marrjen e përgjegjësive në udhëheqje të Qeverisë së Kosovës, duke i ofruar bashkëpunim për avancimin e agjendës evropiane dhe zhvillimore të Kosovës.  Kryeministri Haradinaj me …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha u prit nga ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Olta Xhaçka

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha me ftesë të ministres së Mbrojtjes së Shqipërisë, zonjës Olta Xhaçka qëndroi për një vizitë zyrtare në Tiranë. Ministri Berisha dhe delegacioni i Ministrisë për FSK u prit në Ministrinë e Mbrojtjes me ceremoni ushtarake. Në takimin e përbashkët të ministrit Berisha dhe ministres Xhaçka  …

Më shumë...

Nisma për Kosovën ka hapur fushatën zgjedhore në Burim, edhe pse nuk ka emëruar kandidat për kryetar

Jakup Krasniqi

Nisma për Kosovën ka hapur fushatën zgjedhore në Burim, ish-Istog, edhe pse nuk ka emëruar kandidat për kryetar, por vetëm bartës të listës dhe kandidatë për asamblistë. Për t’iu dhënë mbështetje këtyre kandidatëve në Burim, ishte edhe Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, i cili  tha …

Më shumë...

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, priti përfaqësuesit e CEFTA-s

 Ministri i  Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, priti në takim përfaqësuesit e CEFTA-s, të kryesuar nga drejtori i Emir Gjikiq,  ku u bisedua për çështjet që ndërlidhen me Sekretariatin me theks të veçantë për kryesimin e Kosovës me marrëveshjen e saj ne vitin 2018.   Ministri u zotua për mbështetje të …

Më shumë...

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur në takim Ambasadorin e Austrisë në Kosovë, z. Gernot Pfandler

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri kërkon rezultate konkrete nga prokurorët

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, sot  ka pritur në takim Ambasadorin e Austrisë në Kosovë, z. Gernot Pfandler, të cilin e njoftoi me prioritetet dhe punën e Ministrisë së Drejtësisë.   Ambasadori Pfandler ka falënderuar Mnistrin Tahiri për bashkëpunimin e ofruar dhe ka vlerësuar lartë progresin e arritur në vend, …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi viziton Shtetet e Bashkuara të Amerikës tri herë brenda muajit shtator

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi viziton Shtetet e Bashkuara të Amerikës tri herë brenda muajit shtator

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi do të vizitojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës tri herë brenda muajit shtator. Burimet nga presidenca  bëjnë të ditur se ai, të enjten, do të pritet për herë të dytë brenda vitit 2017 në një audiencë te Papa Francesku, në Vatikan. Pas bekimit nga Papa …

Më shumë...

Kryeministri Ramush Haradinaj, pritet që nesër ta realizojë vizitën e parë zyrtare jashtë shtetit në Republikën e Shqipërisë

Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pritet që nesër ta realizojë vizitën e parë zyrtare jashtë shtetit dhe për këtë vizitë të parë në postin e kyreministrit të Kosovës, Haradinaj ka zgjedhur  Republikën e Shqipërisë.  Nesër në mëngjes kryeministri me bashkëpunëtorët e tij do të niset drejt Tiranës, ku do të …

Më shumë...

Selim Pacolli: 30 mijë vetura që hyjnë dhe dalin çdo ditë në Prishtinë, pamundësojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve në kryeqytet

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, gjatë një aktivitet elektoral ka thënë se 30 mijë vetura që hyjnë dhe dalin çdo ditë në Prishtinë po e pamundësojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve të kryeqytetit. Sipas tij, zhvendosja e institucioneve, që ndodhen në kryeqytet, në periferi të tij …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një jetë e shumë histori

Adil Fetahu: Një jetë e shumë histori

Dr.sc. Hysni Bytyçi: “Shtigje jete – kronikë”, botoi “Shkëndija”, Prishtinë, 2016) Libri  autobiografik i avokatit më të njohur bashkëkohor shqiptar, Hysni Bytyçi, edhepse aq voluminoz (678 faqe), lexohet me ëndje e lehtësi, dhe të shpie nëpër kohë, ngjarje e situata interesante, të një periudhe më se shtatëdhjetëvjeçare. Lexuesve të brezit …

Më shumë...

Kryetari i Klinës, Sokol Bashota iu ndau kontratat për bursa studentëve të dalluar

Kryetari i Degës së PDK-së në Klinë, Sokol Bashota, është ftuar nga Gjykata Speciale

Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, ka ndarë kontratat për bursa të studentëve të dalluar të Komunës së Klinës, të cilët janë përzgjedhur nga komisioni komunal. Mjetet për bursa, 10 mijë euro, 500 euro për student, janë ndarë nga buxheti i zyrës së kryetarit. Në ceremoninë e organizuar me …

Më shumë...

Bashkimi Demokratik për Integrim zyrtarisht filloi fushatën për zgjedhjet lokale 2017 në Maqedoni

Bashkimi Demokratik për Integrim zyrtarisht filloi fushatën për zgjedhjet lokale 2017 në Maqedoni

Me prezantimin e kandidatëve për zgjedhjet lokale, sot në hotel “Aleksandar Palace” në Shkup, Bashkimi Demokratik për Integrim  zyrtarisht filloi fushatën për zgjedhjet lokale 2017. Me këtë rast kryetari i BDI-së Ali Ahmeti deklaroi se ndjehet i nderuar që po promovon ekipin fitues për zgjedhjet lokale. Si para një dekade, …

Më shumë...