Sinani ING

Ahmet Qeriqi

Frank Shkreli: Marrëdhëniet e kryetarit amerikan Donald Trump me Kongresin po keqësohet dita ditës

Frank Shkreli: Në kujtim të Arbër Xhaferit në pesë-vjetorin e vdekjes

Vlerësimi i medias amerikane dhe i vet anëtarve të Kongresit Amerikan del të jetë  përfshirë disa prej emërave më të njohur të senatorëve amerikanë të Partisë Republikane.  Disa prej tyre nuk kanë munguar të shfaqin publikisht frustrimet dhe shqetësimet e tyre për mënyrën e qeverisjes nga ana e Presidentit Trump, …

Më shumë...

Kujtim Stana: Tani nxënësit në Shqipëri po i vrasin me duhan dhe hashash, dikur shkolla ishte “e shenjtë”

Kujtim Stana: Tani nxënësit në Shqipëri po i vrasin me duhan dhe hashash, dikur shkolla ishte "e shenjtë"

(Flet ish-drejtori i disa gjimnazeve shqiptare, nga Mati në Tiranë: Intervisoi për “Albanian Free Press”: Albert Z. ZHOLI)  “Duhanpirja dhe hashashi… Sigurisht që as mund të mendoheshin dje këto vese të këqia që po e “vrasin” gradualisht rininë tonë”. Kështu pohon gjatë një interviste për “Albanian Free Press”, Kujtim Stana, …

Më shumë...

Delawie: Deputetët nuk duhet të harrojnë asnjëherë se u zgjodhën nga populli për të punuar për popullin

Ambasadori Delawi është zhgënjyer që Kuvendi nuk përzgjodhi gjyqtarët vendor për Gjykatën Kushtetuese

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie ka porositur deputetët të mos harrojnë se janë zgjedhur nga populli për të punuar për popullin. Ai ka shtuar më tutje se deputetët tani duhet që gjithë fuqitë e tyre t’i përqendrojnë në gjetjen e rrugëdaljes dhe zhbllokimit të situatës e …

Më shumë...

Shuma e të hollave që hyjnë nga diaspora brenda vitit është rreth 1 miliard e 500 milion euro

EURO

Në  konferencën me temën “Nxitja dhe Promovimi i Investimeve të Diasporës në Kosovë”, u tha se shuma e të hollave që hyjnë në vendin tonë nga diaspora brenda vitit është rreth 1 miliard e 500 milion euro. Pjesa dërmuese e tyre shpenzohen për konsum të përditshëm, palujtshmëri dhe tri deri …

Më shumë...

Shpejtim Bulliqi: Do të bashkëpunoj me të gjithë ata, të cilët punojnë për të mirën e qytetarëve dhe të vendit

Bulliqi

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shpejtim Bulliqi, dhe njëherit njëri ndër kundërshtarët më të fuqishëm, të demarkimit mes Kosovës dhe Malit të Zi, sipas Komisionit Shtetëror, ka deklaruar se do të bashkëpunon me të gjithë ata, të cilët punojnë për të mirën e qytetarëve dhe të vendit, duke e …

Më shumë...

Nga një sulm terrorist shumë të vdekur e dhjetëra të tjerë të plagosur në Barcelonë të Katalunjës

Nga një sulm terrorist shumë të vdekur e dhjetëra të tjerë të plagosur në Barcelonë të Katalunjës

Shumë të vrarë e dhjetëra të tjerë të plagosur janë regjistruar në Barcelonë, kur një furgon është përplasur me këmbësorët në një zonë turistike. Policia spanjolle sulmin e tillë e konsideron si sulm i paramenduar  terrorist. Dëshmitarë nga vendngjarja kanë publikuar foto dhe video nga momenti i tmerrit, ndërsa janë …

Më shumë...

Koincidencë, nostalgji, vëllamëri, kumbari?

Koincidencë, nostalgji, vëllamëri, kumbari?

Medie e portale me emërtime të njëjta:  Srbija-Kosovo apo Kosovë-Serbi   Insajder – Srbija Insajder – Kosovë   Indeksonline – Srbija indeksonline – Kosovë   BIRN – Srbija BIRN – filiali në Kosovë   Ekspres – Srbija Ekspres – Kosovë   Blic – Srbija Blic – Kosovë   Telegraf – …

Më shumë...

Në 19-vjetorin e rënies është përkujtuar Heroi i Kombit, Skënder Çeku

Në 19-vjetorin e rënies është përkujtuar Heroi i Kombit, Skënder Çeku

Në 19-vjetorin e rënies është përkujtuar Heroi i Kombit, luftëtari i paepur i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Skënder Çeku. Për ta nderuar jetën dhe veprën e tij, homazhe kanë bërë përfaqësues Institucional, Organizata të dala nga lufta e UÇK-së familjarë dhe bashkëluftëtarë të dëshmorëve. Heroi i luftës së …

Më shumë...

Akademiku, Rexhep Qosja ka shprehur ngushëllime me rastin e vdekjes e akademikut, Ylli Popa

Më 24 qershor në orën 17.00 mbahet Akademi në 85-vjetorin e lindjes së profesor dr. Rexhep Qoses

Akademiku, Rexhep Qosja ka shprehur ngushëllime me rastin e vdekjes e akademikut,  Ylli Popa i cili ndërroi jetë para dy ditë në moshën 87 vjeçare. Popa, për një periudhë 10 vjeçare drejtoi Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. Qosja është shprehur i pikëlluar për këtë humbje të madhe e cila ka …

Më shumë...

Luftëtari i UÇK-së, Anton Lekaj, ka përfunduar vuajtjen e dënimit për 13 vjet në burgjet e Serbisë

Luftëtari i UÇK-së, Anton Lekaj, ka përfunduar vuajtjen e dënimit për 13 vjet në burgjet e Serbisë

Luftëtari i UÇK-së, Anton Lekaj ka përfunduar dënimin në burgjet e Serbisë.  Anton Lekaj nga Gjakova, në vitin 2005 u dënua më 13 vjet burg nga Gjykata e Qarkut në Beograd për sikur thuhej krime luftë të kryera kundër popullsisë civile në Kosovë, menjëherë pas intervenimit të NATO-s. Lirimin nga …

Më shumë...

Rrugëtimi i mërgimtarëve drejt vendeve ku punojnë i ka rikthyer edhe kolonat në pikën kufitare në Merdare

Përmes një peticioni po kundërshtohet vendimi i Bankës Qendrore të Kosovës që të rritet çmimin e sigurimit të automjeteve

Kthimi i mërgimtarëve pas pushimeve verore që kaluan në Kosovë ka rikthyer edhe kolonat në pikën kufitare në Merdare. Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar njofton se kolonat në dalje prej Kosovës në pikën kufitare në Merdare janë mbi një kilometër të gjata ndërsa pritjet janë nga 120 deri në 180 …

Më shumë...

Kryesia e LDK-së, do të vendos që zyrtarisht të emërojë Ismet Beqirin, për kryetar të komunës së Prishtinës

Ismet Beqiri: Interesi i vendit dhe vullneti i qytetarëve është e kundërta e asaj çka po bënë kryetari Thaçi

Edhe pse, Lidhja Demokratike e Kosovës, ka publikuar shumicën e emrave të kandidatëve, me të cilët do të garojnë për kryetarë të komunave në zgjedhjet lokale të 22 tetorit, ky subjekt politik ende zyrtarisht nuk ka vendosur se cili do të jetë kandidati për kryetar të Prishtinës, dhe i cili …

Më shumë...

Papa Françesku i ka quajtur monstruoze abuzimet seksuale të fëmijëve nga ana e klerikëve katolikë

Papa Françesku i ka quajtur monstruoze abuzimet seksuale të fëmijëve nga ana e klerikëve katolikë

Papa Françesku i ka quajtur abuzimet seksuale të fëmijëve nga ana e klerikëve katolikë “monstruoze” në parathënien e librit të një zvicerani të publikuar të mërkurën, duke u obliguar për veprim kundër kryerësve dhe peshkopëve. Libri me titull “ At, të fali: i keqpërdorur, por jo edhe i thyer”, ka …

Më shumë...

Vlora Çitaku: Ushtria Çlirimtare e Kosovës është lëvizja më e suksesshme çlirimtare në historinë tonë më të re

Vlora Çitaku: Ushtria Çlirimtare e Kosovës është lëvizja më e suksesshme çlirimtare në historinë tonë më të re

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, gjatë fjalës së saj në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ka thënë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës është lëvizja më e suksesshme çlirimtare në historinë tonë më të re. Çitaku i është kundërpërgjigjur akuzave të shefit të …

Më shumë...

Ish-kryetari i degës së PDK-së në Lypjan, Shukri Buja, pritet t’i bashkohet Nismës për Kosovën

Shukri Buja është rikthyer përsëri në Partinë Demokratike të Kosovës pasi kishe aderuar në Nismën Socialdemokrate

Ish-kryetari i komunës së Lipjanit, dhe ish kryetari i degës së PDK-së në Lypjan pritet që sot në një konferencë për medie të anëtarësohet në Nismën për Kosovën. Shukri Buja javë më parë ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryetarit të degës së PDK-së në Lipjan. Në njoftimin për dorëheqje, …

Më shumë...

Vetëvendosja do të marrë pjesë në seancën konstituive të Kuvendit të caktuar për 24 gusht

Haxhiu: Vendimet e shfuqizuara sot nga qeveria nuk prekin pagat e prokurorëve e gjyqtarëve

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu e ka konfirmura pjesëmarrjen në vazhdimin e seancës më 24 gusht  ku pritet të bëhet zgjedhja e kryetarit të Kuvendit. Ajo ka thënë për mediet  se Vetëvendosja do të marrë pjesë në këtë seancë edhepse e auan të papranueshëm faktin se “PAN kërkon të drejtë …

Më shumë...