Ahmet Qeriqi

Apostolova: Kosova duhet t’i përmbush edhe dy kritere për liberalizim të vizave

Apostolova

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka deklaruar se  do të insistojnë që Kosova t’i përmbush edhe dy kriteret e mbetura, andaj, ka kërkuar nga politikanët që të miratojnë demarkacionin dhe të marrin masa në luftën kundër korrupsionit. Apostolova tha se BE-ja do të vazhdojë ta mbështesë …

Më shumë...

Protesta e opozitës në Shqipëri po vazhdon edhe sot

Protestuesit e PD-së

Protesta e Partisë Demokratike në Shqipëri, sot po hyn në ditën e tretë, ndërsa pritet përshkallëzimi i saj gjatë orëve në vijim. Të dielën grupi parlamentar demokrat vendosi që PD-ja të bojkotojë veprimtarinë parlamentare, derisa të përmbushen kërkesat e saj, për mbajtjen e zgjedhjeve të lira e të ndershme, nga …

Më shumë...

Ismet Azizi: Esad Rahiq shkruan për betejën për Karanovcin e dikurshëm: Kraleva e sotme dikur ishte e shqiptarëve

Ismet Azizi: Esad Rahiq shkruan për betejën për Karanovcin e dikurshëm: Kraleva e sotme dikur ishte e shqiptarëve

 Sipas autorit Esad Rahiq, krahina e Sanxhakut, si një rajon transversal, kurrsesi nuk ka mund të jetë i anashkaluar nga ndodhitë gjatë kohës së Kryengritjes së Parë serbe, sepse krerët e kryengritjes serbe ishin të vetëdijshëm se pikërisht nëpër këtë territor kalon lidhja në mes Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Perandorisë …

Më shumë...

Veseli: Kosova ka dëshmuar se është një faktor konstruktiv i paqes në rajon

Kadri Veseli

Nën organizimin e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, po mbahet sot në Prishtinë, Samiti i komisioneve për punë të jashtme të parlamenteve të shteteve të Europës. Në fillim të këtij Samiti ka folur kryetar i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli. ka falënderuar pjesëmarrësit nga shtetet e …

Më shumë...

Fondi Pensional i Kosovës është uzurpuar nga Serbia që nga mbarimi i luftës në vitin 1999

Pensionistët

Fondi Pensional i Kosovës mbetet “i kidnapuar” nga Serbia që nga mbarimi i luftës. Kjo çështje, sikurse edhe shumë tjera, ka mbetur e pazgjidhur dhe e papërfshirë në kuadër të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në dialogun që po e lehtëson Bashkimi Evropian. Përfaqësuesit e pensionistëve kërkojnë nga faktori ndërkombëtar …

Më shumë...

Ali Lajçi: Profili i Komisionit të ri për demarkacionin e paragjykon rezultatin

Ali Lajçi

Ish-kryetari i Pejës, Ali Lajçi, përfaqësues i banorëve të zonës së Rugovës, duke komentuar Komisionin e themeluar nga kryeministri, Isa Mustafa  për demarkacionin me Malin e Zi, ka thënë se profili i Komisionit të ri e paragjykon rezultatin. Ky Komision do ta hartojë një raport i cili do të shkojë …

Më shumë...

Pa partitë shqiptare, LSDM-ja nuk mund të sigurojë 61 nënshkrime për formimin e qeverisë së re

Zoran Zaev

Partitë politike vazhdojnë taktizimet me oferta dhe kundër-oferta edhe 20 ditë pas dështimit të VMRO-së që të formojë qeverinë e re. BDI-ja dhe Aleanca për Shqiptarët janë në pritje të përgjigjes nga LSDM-ja lidhur me vërejtjen e paraqitura ndaj propozimit që partia e Zoran Zaevit u kishte dërguar partive shqiptare, …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli, udhëton për një vizitë zyrtare dy ditore, në Shqipëri

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, të hënën dhe të martën do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Shqipëri. Gjatë vizitës,  do të pritet në takime të veçanta nga udhëheqësit më të lartë të institucioneve shtetërore, presidenti Bujar Nishani, kryeparlamentari Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama. Gjatë qëndrimit në …

Më shumë...

Fatlum Krasniqi: Ipeshkvia e Kosovës mbron priftin, Don Isidor Lukiq për sjelljet e tij me nxënëset, në “Don Bosco”

Fatlum Krasniqi

Është për të ardhur keq për nga niveli i ulët i “profesionalizmit” dhe sjelljes së gazetarëve, të ashtuquajturve analistë si dhe  të atyre të shoqërisë civile në përgjithësi. Kur shteti proklamon për liri të shprehjes dhe garantim të mendimit të lirë nënkupton fondamentin bazë për një shoqëri demokratike por assesi …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Kur të kthehem në Kosovë nuk dua pritje shtetërore

Ramush Haradinaj pas luftës ka thënë se UÇK-ja në Dukagjin kishte 4000 deri 6000 ushtarë

Ramush Haradinaj, ka përjashtuar çdo mundësi që vendimi i Francës të mos jetë i favorshëm për të. Ai tha për Top Channel se këtë herë nuk ka nevojë për pritje shtetërore, sepse mjafton ta presin familja dhe qytetarët. “Skenari më i keq në rastin tim ka ndodhur. Dëmi është shkaktuar, …

Më shumë...

Fillon punimet Samiti i komisioneve për punë të jashtme të parlamenteve të vendeve të Evropës

Kuvendi i Kosovës - objekti

 Nën organizimin e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Republikës së Kosovës, më 20-21 shkurt 2017 në Prishtinë, mbahet Samiti i komisioneve për punë të jashtme të parlamenteve të shteteve të Evropës. Në këtë samit do të marrin pjesë përfaqësues të Parlamentit Evropian dhe të parlamenteve të shteteve …

Më shumë...

Aleanca Kosova e Re nesër hap vendvotimet për zgjedhjen e kryetarit të Partisë

Aleanca Kosova e Re

Përgatitjet për votimin e kryetarit  të Aleancës Kosova e Re, janë duke u zhvilluar në mënyrë të rregullt, ndërsa të gjitha degëve ju janë shpërndarë materialet zgjedhore dhe fletëvotimet.  Qytetarët do ta kenë mundësinë të votojnë në vendvotimet të cilat gjenden nëpër zyrat qendrore të AKR-së në të gjitha degët …

Më shumë...

Senatori Graham: Mikut tim rus Lavrov dua t’i them se ju do të përballeni me pasojat

Lindesy Graham

Senatori amerikan, Lindsey Graham në Konferencën e Sigurisë,  në Mynih ka folur qartë lidhur me Rusinë dhe kjo ka  shkaktuar  një valë reagimesh. Mikut tim rus, Sergej Lavrov dua t’i them: Shpresoj se ju do të përballeni me pasojat. Viti 2017-ta do të jetë viti kur Kongresi do ta godasë  …

Më shumë...

Taulant Balla: Protesta e PD-së është e orientuar kundër reformës në drejtësi

Taulant Balla

Protesta e Partisë Demokratike është një përpjekje e opozitës për të rritur tensionin në vend, për të bllokuar implementimin e reformës në drejtësi dhe do të shërbejë si alibi për humbjen e radhës së PD-së në zgjedhjet e ardhshme, ka deklaruar nga Selaniku deputeti socialist Taulant Balla, në një takim …

Më shumë...

Kryetari Thaçi i kërkoi shefit të Interpolit t’ i anulojë fletë-arrestet Serbisë për qytetarët e Kosovës

Kryetari Thaçi i kërkoi shefit të Interpolit t' i anulojë fletë-arrestet Serbisë për qytetarët e Kosovës

Në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Munih, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të Interpolit, Jurgen Stock. Në këtë takim është biseduar për mundësinë e pranimit të Kosovës në këtë organizatë, si dhe për mënyrën e thellimit të bashkëpunimit me këtë organizatë …

Më shumë...

Tregtarët e Kosovës blejnë dhjetë fish mallra më shumë nga Serbia sesa nga Shqipëria

Prodhuesit e Kosovës

Bashkëpunimi ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë është në rritje dhe kryesisht dominohen në shkëmbime tregtare, atë të eksportit dhe importit të mallrave por në nivel shumë më të ulët në krahasim me shtetet të tjera të rajonit. Edhe përkundër takimeve të qeverive, ka ende barriera për bizneset Kosovë-Shqipëri. Të dhënat …

Më shumë...