Ahmet Qeriqi

Valdete Daka: Shpallja e rezultateve do të bëhet pasi të përfundojë rinumërimi i kutive të votimit

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka thënë se shpallja e rezultateve do të bëhet pasi të përfundojë rinumërimi i kutive të votimit, rinumërimit të votave me kusht, votave që kanë ardhur përmes postës dhe votave të personave me nevoja të veçanta. Po ashtu, Daka tha se rezultatet …

Më shumë...

Erlinda Kasaj: Intervistë me Olger’t Rakipllarin, themeluesi i Qendrës Kulturore ASA

Erlinda Kasaj: Intervistë me Olger’t Rakipllarin, themeluesi i Qendrës Kulturore ASA

Vrapim për të shkuar në piedestal! I riu në sfidë me gjithçka për të arritur majën e ajsbergut! Durimi ka qënë i hidhur por ka sjell fruta të ëmbla për Olger’t Rakipllari-n! Olger’t Rakipllari njihet si themeluesi i Qëndrës Kulturore ASA, por sa e sa shumë gjëra të tjera pa …

Më shumë...

Nisma për Kosovë ka rritur elektoratin për 40 për qind, ndërsa ka fituar 8 ulëse në Kuvend

Nisma për Kosovë ka rritur elektoratin për 40 për qind, ndërsa ka fituar 8 ulëse në Kuvend

Nisma e për Kosovën, pas takimit të kryesisë që ka mbajtur sot, ka njoftuar se në zgjedhjet e 11 qershorit kanë pasur rritje mbi 40%, i cili rezultat ua mundëson që ë jetë të përfaqësuar në Kuvendin e Kosovës me së paku 8 deputetë. NISMA mbledh kryesinë, falënderon strukturat e …

Më shumë...

Edi Rama ka kaluar një kohë të fushatës zgjedhore nën shoqërinë e rinisë të Njësisë nr.9 të Tiranës

Edi Rama

Paraditen e sotme kryeministri i vendit, z. Edi Rama, i shoqëruar nga dy kandidatet e Ogerta Manastirliu dhe Silda Anagnosti Çepe, kryetari i Bashkisë së Tiranës  Erion Veliaj dhe kryetari i Tiranës Saimir Tahiri,  ka vendosur ta kalojë nën shoqërinë e rinisë të Njësisë nr.9 Gjatë bashkëbisedimit me të rinjtë, …

Më shumë...

Fidan Mustafa publikisht i bashkohet thirrjes së Muhamet Mustafës, për hetim dhe rinumërim të çdo kutie të votimit

Fidan Mustafa

Kandidati për deputet, Fidan Mustafa publikisht i bashkohet thirrjes së prof. Muhamet Mustafës, për hetim dhe rinumërim të çdo kutie të votimit për zgjedhjet e 11 qershorit. Shkeljet janë të mëdha, faktet janë evidente për prishje të votës qëllimisht si dhe lexim jo i drejtë i fletëvotimit gjatë procesit të …

Më shumë...

Avdullah Hoti: LDK nuk do të bëjë koalicion me PDK-AAK-NISMA por as me Vetëvendosjen

Hoti kërkon votën në Besianë për kryeministër

Kandidati për kryeministër nga Lidhja Demokratike e Kosovës Avdullah Hoti tha se LDK nuk do të bëjë koalicion  me PDK-AAK- NISMA por   as me Vetëvendosjen. Me të parët për shkak se e rrëzuan qeverinë e Mustafa e me të dytët për shkak se ndihmuan PDK’në. Ne nuk hyjmë në asnjë …

Më shumë...

Edon Duraku: Ukshin Hoti, ( 1943 – i zhdukur në majt të vitit 1999) jeta dhe veprimtaria atdhetare

Ukshin Hoti

Fëmijërija dhe shkollimi Ukshin Hoti ka lindur më 17 qershor 1943 në Krushë të Madhe në komunën e Rahovecit të Kosovës. Është më i madhi prej 6 fëmijëve të familjes. Nëna e tij, Fatimja ishte një amvise ndërsa babai i tij, Nazifi mbante një kioskë gazetash përballë shkollës së fshatit. …

Më shumë...

Ilirmetizmi, fenomen i trashëgimisë lindore bizantine

Berisha Meta Basha

Duke folur për Lindorin shqiptar, filozofi i madh i kombit, profesor,  Kristë Maloku në gazetën, “Përpjekja Shqiptare” të vitit 1937 ka shkruar: “Lindori shqiptar nuk njeh turp, ai s’ka cipë, që t’i nxihet. Lindori shqiptar është i zoti për të gjitha turpet. Shet babë e nënë, besën e nderin e …

Më shumë...

Ilir Meta akuzon Edi Ramën për marrëdhënie jo të mira me Greqinë e Serbinë

Ilir Meta

Në një intervistë për televizion grek “STAR”, kryetari partiak i Shqipërisë, Ilir Meta, i postuar në kreun e Shtetit me votat e Partisë Socialiste,  ka sulmuar ashpër kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. “Në radhë të parë duhet të kemi parasysh që për fat të keq, zoti Rama ka marrëdhënie  të …

Më shumë...

Donika Gërvalla: Helmut Kohl i kishte premtuar NATO-s se do të hynte në luftë për Kosovën

Donika Gervalla

Veprimtarja shqiptare në Gjermani, Donika Gërvalla, me rastin e vdekjen ish-kancelarit gjerman, Helmut Kohl, ka shkruar se Kancelari i ndjerë gjerman ka luajtur  rol të rëndësishëm edhe në çlirimin e Kosovës nga kthetrat e regjimit serb të Millosheviqit. Para zgjedhjeve në vjeshtë të vitit 1998, të cilat i humbi (dhe …

Më shumë...

Federata e Çiklizmit të Kosovës shprehë shqetësim për numrin e aksidenteve në trafik

Federata e Çiklizmit të Kosovës shprehë shqetësim për numrin e aksidenteve në trafik

Federata e Çiklizmit të Kosovës shprehë shqetësim për numrin e aksidenteve në trafik, të ndodhura në kohët e fundit, ku si cak kanë qenë edhe çiklistët tanë. Së fundmi, pas ditën e 15 qershor, 2017 në ora 19:20, dy nga sportistët e klubit të çiklizmit “AS Prishtina”, – Përparim Ibrahimi …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Nuk do ta harrojmë kurrë mbështetjen e Helmut Kohlit për lirinë e Kosovës

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, pas vdekjes së ish-kancelarit gjerman, Helmut Kohl, ka thënë se Kosova nuk do ta harrojë kurrë mbështetjen e tij për lirinë e vendit. “Gjermania dhe gjithë bota humbën Helmut Kohl. Kosova kurrë nuk do të harrojë mbështetjen e tij për lirinë tonë dhe zemrën e …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Koalicioni PDK-AAK-Nisma, ka siguruar votat e mjaftueshme për krijimin e Qeverisë

Kandidati i PAN-it, Ramush Haradinaj është duke punuar për krijimin e një Qeverie me bazë të gjerë

Kandidati për kryeministër i koalicionit fitues në zgjedhjet parlamentare të  11 qershorit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se tashmë ky koalicion ka siguruar votat e mjaftueshme për krijimin e institucioneve të reja. Punë të kryer e sheh krijimin e institucioneve të reja kandidati për Kryeministër nga PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj. Votat …

Më shumë...

Tetë kandidatë për deputetë të AAK-së janë nga komuna e Deçanit

AAK

Dy më të votuarit, në komunën e Deçanit në zgjedhjet e fundit, janë vëllezërit Ramush Haradinaj  dhe Daut Haradinaj. Po kështu tetë kandidatët për deputetë të kësaj partie janë nga kjo komunë. Kryetari AAK-së, Ramush Haradinaj, gjithashtu edhe i dominuar për kryeministër nga koalicioni PAN, ka arritur të marrë 97 …

Më shumë...

Frank Shkreli: 75-vjetori i Zërit të Amerikës, shumë vite, shumë tregime e histori…

Frank Shkreli

Ky vit shënon 75-vjetorin e themelimit të Zërit të Amerikës.  Nja shtatë javë pasi Shtetet e Bashkuara hynë në Luftën e dytë Botërore, për herë të parë, më 1 shkurt, 1942 u transmetua një program prej 15-minutash nga një studio e vogël në Nju Jork, drejtuar Gjermanisë.   Programi i parë …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Kosova votoi për një Politikë të Re dhe për një Kryeministër të Ri

Skënder S. Kapiti

Zgjedhjet në Kosovë treguan nivelin e lartë të pjekurisë dhe të mënçurisë politike  të votuesit në Kosovë, i cili  u soll dhe zgjodhi ashtu si votuesi amerikan dhe ai francez që votuan dhe zgjodhën  politikën e re dhe presidentët e rinj, duke ndëshkuar politikat e vjetra apo elitat dhe establishmentin …

Më shumë...