Ahmet Qeriqi

Xhevdet Qeriqi: Fryrja e listave ndodhi pas miratimit të ligjit për veteranët dhe këtë e kanë shfrytëzuar persona të caktuar,

Xhevdet Qeriqi

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Luftëtarëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi thotë se secili që e shkelë ligjin duhet të vihet para institucioneve të drejtësisë, dhe të marrë dënimin e merituar. Këto ditë  është raportuar se disa persona kundërligjshëm kanë falsifikuar statusin e veteranit të UÇK-së, me qëllim të përfitimit …

Më shumë...

Më 24 mars 2019 shënohet ë 20-vjetori i rënies së dëshmorëve dhe martirëve të fshatin Kotlinë të Kaçanikut

Më 24 mars 2019 shënohet ë 20-vjetori i rënies së dëshmorëve dhe martirëve të fshatin Kotlinë të Kaçanikut

Në 20-vjetorin e rënies së dëshmorëve dhe martirëve, më 24 mars 1999, në fshatin Kotlinë, në përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi dhe në bashkëpunim më Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, dega në Kaçanik si dhe Këshillin Organizativ të fshatit Kotlinë organizohet Akademi përkujtimore. Në …

Më shumë...

Doli nga shtypi romani: “Luani i Janinës” i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Doli nga shtypi romani: “Luani i Janinës” i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Letërsia hungareze është shumë e begatshme dhe mjaft e përkthyer në shumë gjuhë të botës. Mjerisht, shkrimtarët më të mëdhenj, me përmasa botërore të kësaj letërsie, ende nuk janë përkthyer në gjuhën shqipe. Romani “Ararat” ndër më të lexuarit në botë, i shkrimtarit, Llajosh Zillahi, me sa dimë ne nuk …

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Tri kërkesa serbiane për ta kthyer pavarësinë e Kosovës në pazar

Prof. dr. Hakif Bajrami

Tërësia politike, diplomatike dhe shtetërore e Kosovës, është vënë në pazar me fajin e një stafi drejtues politik; është venë në sprovë sepse institucionet shtetërore janë ‘federuar’ me e pa komptenca. Ky staf deduktiv që në disa raste provon të dominoi si induktiv, në prononcimet publike induktivi po dëshmon se …

Më shumë...

Nisma Socialdemokrate ka mbajtur punimet e Kuvendit të dytë të Rinisë, me ç’ rast zgjodhi këshillin dhe kryetarin e të rinjve

Nisma Socialdemokrate ka mbajtur punimet e Kuvendit të dytë të Rinisë, me ç' rast zgjodhi këshillin dhe kryetarin e të rinjve

Nisma Socialdemokrate ka mbajtur të shtunën punimet e Kuvendit të dytë të Rinisë, ku ka zgjedhur këshillin dhe kryetarin e të rinjve të partisë. Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj kërkoi nga rinia që fuqizimin e shtetit të Kosovës ta kenë ëndërr të përbashkët, drejt së cilës të punojnë pa u …

Më shumë...

Mirnesh Kovaç: Dorëshkrimi terrorist nga Bihaçi përmes Petrova Sellës, në Zelandën e Re

Sulmi terrorist ne Zelande te Re

Ajo që ka shkaktuar dhe  shkakton gjakderdhje të mëdha  në Ballkan është frymëzim për terroristin  Brenton Tarrant, ishte një frymëzim i bazuar në karakteret dhe simbolet që lexuam shumë mirë dhe që janë shumë të njohura për ne  Nga Krajina filluan të lëshohen ujqit, ujqit, Ata i vrasin ustashët  dhe …

Më shumë...

“Kryemadhja” kërkon rrëzimin me dhunë të Qeverisë, burri i saj, Ilir Meta kërkon vetëpërmbajtje të policisë

"Kryemadhja" kërkon rrëzimin me dhunë të Qeverisë, burri i saj, Ilir Meta kërkon vetëpërmbajtje të policisë

Ka eskaluar në dhunë e përplasje protesta e paralajmëruar si protestë vendimtarë për ta rrëzuar Qeverinë Rama. Përderisa bashkëshortja e hazdisur e kryetarit Ilir Meta, Monika Kryemadhi (jo edhe Meta) po proteston dhunshëm në qendër të Tiranës, duke bërë përpjekje ta marrë pushtetin, kryetari politik i Shqipërisë, Ilir Meta brenda …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Institucionet tona duhet t’i ndihmojnë shumë me tepër arbëreshët, që ta ruajnë identitetin, sidomos gjuhën

Isuf Ismaili

Në një bisedë, në studion e TV-Diellit, veprimtari dhe publicisti, Isuf Ismaili, ka folur për arbëreshët e Italisë dhe përpjekjet që janë bërë e që  duhet të bëhen me qëllim për t’i ndihmuar ata, në mënyrë që ta ruajnë dhe ta pasurojnë edhe më tej identitetin e tyre kombëtar, sidomos …

Më shumë...

Ambasada amerikane: Qeveria dhe Kuvendi aktual i Shqipërisë janë legjitimë, jemi kudër protestave të dhunshme

Ambasada amerikane: Qeveria dhe Kuvendi aktual i Shqipërisë janë legjitimë, jemi kudër protestave të dhunshme

Ambasada amerikane në Shqipëri deklaron se Qeveria dhe Parlamenti aktual i Shqipërisë janë legjitimë dhe të njohura ndërkombëtarisht. Pavarësisht se protesta paqësore është një shtyllë themelore e demokracisë, nxitja apo kryerja e veprimeve të dhunshme, përfshirë edhe shkatërrimin e pronës publike, janë të paligjshme. Ne i nxisim të gjithë aktorët …

Më shumë...

Më 16 mars 2001, u ndërmor aksioni i parë i organizuar i luftëtarëve shqiptarë kundër policisë sllavomaqedonase

Më 16 mars 2001, u ndërmor aksioni i parë i organizuar i luftëtarëve shqiptarë kundër policisë sllavomaqedonase

Më 16 mars të vitit 2001, në Maqedoni u ndërmor aksioni i parë i organizuar i luftëtarëve shqiptarë  kundër policisë sllavomaqedonase me ç rast edhe pasoi komunikata e parë lidhur me sulmin, të cilin e kishte marrë përsipër Ushtria Çlirimtare Kombëtare. Pas përfundimit të luftës në Kosovë, në qershor të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ju besoj udhëheqësve të vetë-zgjedhur e me integritet, por jo të “zgjedhurve” pa integritet

Krasniqi: Prokuroria e Dhomave të Specializuara, shpirtin e bazamentin e Kosovës, UÇK-në, po e quan ndërmarrje kriminale?!

Vetëm njerëzit të pa dinjitet e integritet, hamendësohen qoftë edhe ne një moment të vetëm për të krahasuar e barazuar të pa krahasueshmen. Vetëm qyqaret bëjnë gjëra të tilla. Sot apo nesër dikush mund të thotë: Po, cili organ apo kush e bëri Adem Jasharin Komandant të Përgjithshëm të Ushtrisë  …

Më shumë...

A. Vuçiq është përgjegjës për dhënien e urdhrit për vrasjen e politikanit serb, Ivanoviq, thotë ministri, Tahiri

Abelard Tahiri: Qytetarët të dalin të votojnë për të ardhmen e sigurt të Kosovës

Aleksandër Vuçiqi është përgjegjës për dhënien e urdhrit për vrasjen e politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq, thotë ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri. Sipas tij, mbrojtja që presidenti serb po i bënë të dyshuarit kryesor për këtë vrasje, nxjerr në konkludim që Vuçiqi ka urdhëruar këtë vrasje. “Kërkesat tona ndaj …

Më shumë...

Veseli: Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Japonisë janë shembulli që tregon se miqësia e vërtetë nuk njeh distanca gjeografike

Veseli: Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Japonisë janë shembulli që tregon se miqësia e vërtetë nuk njeh distanca gjeografike

Duke folur për pritjen që iu ka bërë në Japoni, kryekuvendari, Kadri Veseli tha se në traditën e popullit shqiptar ekziston një shprehje e vjetër, por gjithmonë aktuale: miku i mirë njihet në ditë të vështira. Dhe ishin pikërisht ditët më të vështira për popullin tonë, ku ai ndjeu dorën …

Më shumë...

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dënon ashpër sulmin terrorist të ndodhur në qytetin Christchurch të Zelandës së Re

Bashkësia Islame e Kosovës vendos rregulla për të hyrë në xhami pas rritjes drastike të numrit të infektuarve

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dënon ashpër sulmin terrorist të ndodhur në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, në të cilin u ekzekutuan 49 besimtarë myslimanë dhe u plagosën 20 të tjerë që ishin duke falur namazin e xhumasë. “Dënojmë fuqishëm këtë sulm terrorist të kryer me gjakftohtësi e …

Më shumë...

Liderët politikë të botës islame kanë shprehur neverinë e tyre ndaj sulmit në dy xhamitë në Zelandë të Re

Liderët politikë të botës islame kanë shprehur neverinë e tyre ndaj sulmit në dy xhamitë në Zelandë të Re

Liderët politikë të botës islame  kanë shprehur neverinë e tyre ndaj sulmit në dy xhamitë në Zelandë të Re, me disa prej tyre që kanë cituar islamofobinë në ngritje si përgjegjëse për sulmin që ua mori jetën 49 personave. Derisa qeveritë në Azi dhe Lindje të Mesme po mundohen të …

Më shumë...

Terroristi të masakroi 50 myslimanë në një xhami të Zelandës së Re, është me origjinë serbe

Terroristi të masakroi 50 myslimanë në një xhami të Zelandës së Re, është me origjinë serbe

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jakinda Ardern ka thënë se 49 persona kanë vdekur dhe 20 të tjerë janë plagosur rëndë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në dy xhami në qytetin, Kristçërç. Ajo e ka përshkruar këtë ngjarje si sulm terrorist dhe një nga “ditët më të …

Më shumë...