Ahmet Qeriqi

Ramush Haradinaj ka reaguar kundër gënjeshtrave e shpifjeve që po përhapin mediet e Serbisë

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar kundër  gënjeshtrave që po përhapin mediet e Serbisë. Ai ka thënë se “aleancat e krimit në Beograd e në Prishtinë, janë aktivizuar kundër meje, familjes sime dhe partisë që e drejtoj. Këtë herë duke prodhuar storje për tregti armësh …

Më shumë...

Sot përurohet libri, “Në rrugë drejt lirisë”, i autorit, Agim Sylejmani

Sot përurohet libri, "Një jetë përpjekje për liri, i autorit, Agim Sylejmani

Sot në sallën e Institutit Albanologjik të Prishtinës, duke filluar në orën 12.00 përurohet  libri, “Në rrugë drejt lirisë”, i autorit, Agim Sylejmani. Ky libër është një intervistë e gjatë me veprimtarin, Mehmet Hajrizi dhënë për  televizionin AA Vision. Agim Sylejmani është veprimtar ish i burgosur politik dhe autori i …

Më shumë...

29 Nëntori shënon ditën e çlirimit të Shqipërisë nga pushtimi fashist italo-gjerman

29 Nëntori

Sot në Shqipëri festohet 72-vjetori i çlirimit të vendit nga pushtimi fashist. Prej 7 prillit të vitit 1939 e deri më 29 nëntor të vitit 1944, Shqipëria kishte qenë e pushtuar nga Italia fashiste dhe pas kapitullimit të saj, në vjeshtë të vitit 1943, Shqipëria pushtohet nga forcat gjermane.  Në …

Më shumë...

Kryetari Thaçi dhe ambasadori i Anglisë në Kosovë, O’Connell, dënuan sulmin kundër konsullatës turke në Prizren

Thaçi: S’ka as ndarje të Kosovës e as Republikë Serbe brenda saj

Kryetari, Hashim Thaçi, ka dënuar sulmin e Konsullatës turke në Prizren dhe ka uruar Policinë e Kosovës për reagim të shpejtë dhe kapjen e të dyshuarve. Ai ka lavdëruar Policinë e Kosovës për reagim të shpejtë dhe identifikimin dhe ndalimin e të dyshuarve për këtë rast. Edhe ambasadori britanik në …

Më shumë...

Kadri Veseli: Drenasi do të jetë shembull, si mbahen zgjedhjet e ndershme, të lira dhe demokratike…

Kadri Veseli

Partia Demokratike e Kosovës ka filluar zyrtarisht fushatën për zgjedhjet e jashtëzakonshme në Drenas,ku u tha se kjo komunë do të jetë paralajmërim i fitoreve të madhe që do të vazhdojë në të gjitha komunat tjera të Kosovës. Po ashtu, u tha se më 4 dhjetor do të dërgohet mesazhi …

Më shumë...

NISMA hap fushatën zgjedhore për kryetarin e komunës së Drenasit

NISMA

 NISMA për Kosovën në prani të shumë qytetarëve të Drenasit, sot hapi fushatën për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Drenasit. Shumë qytetarë, anëtarë e simpatizantë janë  në mbështetje të kandidatit Isa Xhemajlaj për kryetar të Drenasit. Të pranishëm në këtë tubim të hapjes së fushatës për zgjedhjet …

Më shumë...

Pacolli: Gjaku i derdhur për liri na obligon të gjithëve që ta ndërtojmë një vend më të mirë

Behxhet Pacolli

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, z.Behgjet Pacolli, për nder të 28 Nëntorit, ditës së Flamurit dhe Pavarësisë së Shqipërisë, në shenjë nderimi për heronjtë e UÇK-së, ka bërë homazhe tek varrezat e dëshmorëve në fshatin Marec. I shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij, Presidenti i Aleancës Kosova e Re ka …

Më shumë...

Veprimtari i çështjes kombëtare, Adem Demaçi është nderuar me titullin “Qytetar Nderi” i Tiranës

Veprimtari i çështjes kombëtare, Adem Demaçi është nderuar me titullin “Qytetar Nderi” i Tiranës

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj në një ceremoni të posaçme,  i ka dorëzuar Adem Demaçit titullin, “Qytetar Nderi” si dhe “Çelësin e Qytetit” me motivacionin e intelektualit të shquar, simbol i rezistencës së gjithanshme, për liri, pavarësi dhe prosperitet, për kontributin dhe sakrificat e tij ekstreme, dhe popullit …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: 28 Nëntori është një datë me rendësi të veçantë për shqiptarët

Jakup Krasniqi dhe zyrtarë të Nismës bënë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Kryetari i Këshillit të Nismës për Kosovën, ish zëdhënësi i SHP të UÇK-së,  Jakup Krasniqi thotë se 28 Nëntori është një datë me rendësi të veçantë për shqiptarët, që na kujton shumë data të rëndësishme të historisë së kombit shqiptar. “28 Nëntori na kujton shumë data të rëndësishme të historisë …

Më shumë...

RKL: Nëntorët e historisë dhe të krenarisë shqiptare

RKL

Kalendari kombëtar i shqiptarëve ka në mesin e vet, tre muaj të veçantë,  që lidhen me rëniet e ngritjet, me humbjet e fitoret, me lindje dhe vdekje të personaliteteve ndër më të njohurit, në historinë e kombit tonë. Nëse Janari mund të përkufizohet si muaj i lindjeve dhe vdekjeve të …

Më shumë...

Sot në Vlorë të Shqipërisë është mbajtur ceremonia e ngritjes së flamurit kombëtar shqiptar

Sot në Vlorë të Shqipërisë është mbajtur ceremonia e ngritjes së flamurit kombëtar shqiptar

Sot në Vlorë, në 104-vjetorin e ngritjes së Flamurit dhe shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë  është mbajtur ceremonia e ngritjes së flamurit kombëtar shqiptar. Të pranishëm në këtë ceremoni kanë qenë kryetari  i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, si dhe përfaqësues të pushtetit vendor. Por …

Më shumë...

Qytetarë të shumtë nga Kosova dhe viset shqiptare po vizitojnë Kompleksin Memorial, Adem Jashari në Prekaz

Qytetar të shumtë po bëjnë homazhe në kompleksin e varrezave në Prekaz

Qytetarë të shumtë nga Kosova dhe viset etnike shqiptare po vizitojnë Kompleksin Memorial, Adem Jashari në Prekaz, si  dhe familjen Jasharaj. Vizitat po bëhen në festën e katërfishtë të shqiptarëve, në mesin e tyre edhe ditëlindja e komandantit Legjendar të UÇK-së Adem Jashari. Kryetarë partish dhe drejtues të institucioneve  të …

Më shumë...

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës ka dënuar ashpër sulmin ndaj Konsullatës së Turqisë në Prizren

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës ka dënuar ashpër sulmin ndaj Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Turqisë në Prizren duke e cilësuar një akt vandal nga persona të papërgjegjshëm që janë kundër një shteti demokratik e shumetnik si Kosova. Ministria trimëron  Policinë e Kosovës për punën profesionale në …

Më shumë...

Partia e Drejtësisë dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Konsullatës Turke në Prizren

Partia e Drejtësisë

Partia e Drejtësisë dënon  ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Konsullatës Turke në Prizren, dhe konsideron se  sulme të këtilla janë sulme ndaj Shtetit të Kosovës, me prapavijë të qartë, destabilizimin e vendit, sulm ndaj miqve që bënë shumë për popullin dhe Shtetin e Kosovës. Ne i bëjmë thirrje Ministrisë së …

Më shumë...

Ymeri: Sakrifica e familjes Jashari dhe Adem Jasharit, dëshmon se 28 Nëntori nuk është edhe datë e së ardhmes

Ymeri: Sakrifica e familjes Jashari dhe Adem Jasharit, dëshmon se 28 Nëntori nuk është edhe datë e së ardhmes

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri gjatë homazheve që ka bërë sot në Kompleksin Memorial, Adem Jashari, ka thënë se sakrifica e familjes Jashari dhe Adem Jasharit, është dëshmi se 28 Nëntori nuk është datë e së kaluarës por edhe datë e së ardhmes. “Për këtë Kosovë ka rënë Adem …

Më shumë...

Huliganët sllavo-maqedonas afishuan mbishkrime raciste kundër shqiptarëve në Maqedoni

Huliganët sllavo-maqedonas afishuan mbishkrime raciste kundër shqiptarëve në Maqedoni

Festa dhe përkujtimi i 28 nëntorit, festës së flamurit nuk ka kaluar pa ndonjë incident. Mbishkrime raciste dhe ofenduese ndaj shqiptarëve në Maqedoni sot janë vërejtur te Drejtoria e parkut nacional “Pelisteri”, në Manastir, në ditën kur shqiptarët festojnë 28 Nëntorin, Ditën e Flamurit. “Vdekje për shqiptarët” dhe “Stop shqiptarizimit …

Më shumë...