leoni

Ahmet Qeriqi

Çirret Sali Berisha: O djem rrëmbeni armët, ja vdekje ja liri, ta përmbysim këtë qeveri

“New York Times”: Kur populli i Kosovës kërkonte pavarësi Sali Berisha e kundërshonte atë duke kërkuar vetëm autonomi

Në një fjalim dhe tone shpërthyese, deputeti 75-vjeçar i PD-së, Sali Berisha ka kërkuar nga shumica në Kuvend që të miratojë amendamentet për vetting-un në politikë, në të kundërtën kërcënoi se  në rrugët e qytetit do të ushtojë thirrja: O djem, rrëmbeni armët, ja vdekje ja liri”. “Palo burra, palo …

Më shumë...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Mattis, do të largohet nga pozita e tij në fund të muajit shkurt

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Mattis, do të largohet nga pozita e tij në fund të muajit shkurt

Sekretari i Mbrojtjes në SHBA, Xhejms Mattis do të largohet nga pozita e tij në fund të muajit shkurt. Ai ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë një ditë pas vendimit të presidentit Donald Trump që të tërheqë trupat nga Siria. “Pasi ju keni të drejtë të keni një Sekretar të …

Më shumë...

Mattis nuk dha dorëheqje sepse mbështeti transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, sikur aludojnë disa medie në vend

Mattis nuk dha dorëheqje sepse mbështeti transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, sikur aludojnë disa medie në vend

Nuk dha dorëheqje Sekretari amerikan i Mbrojtjes, sepse mbështeti transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, sikur aludojnë disa medie në Kosovë. Lajmi për dorëheqjen Sekretarit amerikan të  Mbrojtjes, në disa medie e portale në Kosovës është afishuar me titullin: Dha dorëheqje Sekretari amerikan i Mbrojtjes i cili mbështeti transformimin …

Më shumë...

Gëzim Kelmendi ka reaguar në deklaratën e Daut Haradinajt për xhamitë e Kosovës Lindore dhe Ujmanin

Gëzim Kelmendi

Kryetari i “Fjalës” Gëzim Kelmendi ka reaguar kundër deklaratës së Daut Haradinajt për shkëmbimin e territoreve me Serbinë. Në reagimin e tij thuhet se Minaret e xhamive të kanë dhënë emrit, Daut Haradinaj. Minaret e xhamive i mbrojtën tokat tona, por ti me votën tënde ia dhurove 8 mijë hektarë …

Më shumë...

Instalohet trari i fundit në Rrugën 6, duke vendosur lidhje të plotë të Rruges 6, Autostrada Arbër Xhaferri

Instalohet trari i fundit në Rrugën 6, duke vendosur lidhje të plotë të Rruges 6, Autostrada Arbër Xhaferri

Ekipi i Bechtel-Enka-s për Autostradën e Kosovës, Rruga 6 ka vendosur sot traun e fundit në urën e fundit të Rrugës 6, Autostrada Arbër Xhaferri. Ura e Luginës së Lepencit është ura më e gjatë ndër 19 urat përgjatë Autostradës së Kosovës, me gjatësi pothuajse 6 km. Njoftimi i sotëm …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli, ka ftuar në një takim të përbashkët kryetarin, kryeministrin dhe ekipin negociator

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ftohet për intervistim nga Gjykata Speciale më 4 dhjetor në Hagë

Kryekuvendari, Kadri Veseli, ka ftuar në një takim të përbashkët kryetarin, kryeministrin, ekipin negociator, si dhe përfaqësuesit e grupeve parlamentare nga partitë opozitare ende të papërfaqësuara në ekipin negociator, LDK dhe Vetëvendosej për t’u koordinuar për dialogun. Në këto momente të rëndësishme, kur Kosova përgatitet për fazën finale të dialogut …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sot e ka mbajtur takimin e dytë publik me qytetarë, për këtë vit

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sot e ka mbajtur takimin e dytë publik me qytetarë, për këtë vit

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sot e ka mbajtur takimin e dytë publik me qytetarë, për këtë vit. Në këtë takim, kryetari Begaj, e ka prezantuar para qytetarëve punën njëvjeçare të qeverisë komunale në Malishevë, si dhe është përgjigjur në pyetjet që i kanë parashtruar të pranishmit. Fillimisht …

Më shumë...

FSK-ja mban ligjërata për vetëdijesimin nga rreziku i mjeteve piroteknike

FSK-ja mban ligjërata për vetëdijesimin nga rreziku i mjeteve piroteknike

Tashmë që po afrohen festat e fundvitit, përdorimi i mjeteve piroteknike nga ana e të rinjve në Kosovë është rritur me të madhe. Forca e Sigurisë së Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Drejtoritë Komunale të Arsimit nëpër komuna, ka organizuar fushatë vetëdijesimi nëpër shkollat fillore të Kosovës …

Më shumë...

OAK përkrahë vendimin për kthimin e Bordit të Pavarur të Ankesave

OAK

Oda e Afarizmit të Kosovës përkrahë vendimin e Qeverisë së Kosovës, përkatësisht  Ministrit të Financave, z. Bedri Hamza për të shtyrë përpara kthimin e Bordit të Pavarur të Ankesave, që të trajtoj ankesat e sektorit privat kundër Administratës Tatimore dhe Doganës. OAK edhe më parë ka ngritur zërin për riaktivizimin …

Më shumë...

MTI-KIESA shpall top ndërmarrjet e vitit, ministri Shala garanton bizneset që do t’i mbështes në kërkesat e tyre

MTI-KIESA shpall top ndërmarrjet e vitit, ministri Shala garanton bizneset që do t’i mbështes në kërkesat e tyre

 Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, gjegjësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka shpallur Top Ndërmarrjeve të Vitit 2018. ]Mirënjohjet u ndanë nga ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala në  bazë të regjioneve të Kosovës. Ministri Shala tha se një gjë ë tillë organizohet çdo …

Më shumë...

Shkëlqim Millaku: Zëvendësimi i UNMIK-ut me Kosovo* apo Kosova*

Shkelqim Millaku

Këto ditë po publikohen shkrime të ndryshme për ta zëvendësuar termi UNMIK me emri e përveçëm Kosovo* me fusnotë, apo Kosova* me fusnotë. Emri në gjuhën shqipe ka kategori gramatikore të trajtës, numrit, rasës, lakimit dhe gjinisë, kurse për këtë të fundit ka mbaresa të veçanta për gjithë lakimet dhe …

Më shumë...

Luan Hamiti: Fenomeni “The Independent” dhe “BellingCat” – dashamirësi apo luftë psikologjike ndaj SHISH-t ?!

SHISH

Efekti psikologjik i shkrimeve të huaj të tipit “BellingCat” apo “The Independent” mbi aksionet e Institucioneve të Republikës së Shqipërisë synon të jetë paniku e mosbesimi, edhe demotivimi. Por analiza dezinformuese ka një shpjegim: nën tekstin e artikullit të BellingCat shkruhet se ka dhënë mbështetje editoriale edhe një ruse… Natalia …

Më shumë...

KPMM realizon mbi 25 milionë të hyra nga renta minerare

KPMM realizon mbi 25 milion të hyra nga renta minerare

Komisioni i Pavarur  për Miniera dhe Minerale  sot ka organizuar konferencën përmbyllëse për këtë fund vit. Para anëtareve të bordit, në fjalën e tij anëtari i bordit të KPMM-së, zotëri Azem Rexhaj  foli për aktivitetet, inspektimet, të arriturat dhe sfidat e KPMM-së. Ai po ashtu tregoi për ecurinë e grumbullimin …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami, letër publike Sali Berishës: Kur amputon një herë, është mençuri të mos gënjesh për së dyti!

Hakif Bajrami

Sali Berisha, në vend të urtisë profesionale, zgjodhi zgjerimin e rrenave monstruoze Nuk është hera e parë që doktor, Sali Berisha, me profesion mjek, publikisht futet në tema të Luftës Dytë Botërore, duke menduar se ka qenë kryetar shteti dhe i di të gjitha; duke akuzuar Enver Hoxhën për krimin …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Kosova nuk do të heqë dorë nga tarifat për mallrat serbe, pavarësisht thirrjeve të BE-së

Kryeministri Haradinaj thotë se Mitrovica dikur ishte shtyllë e fortë e zhvillimit ekonomik ndërsa tani është lënë anash

Kryeministri, Ramush Haradinaj, ka thënë për “Zërin e Amerikës”  se Kosova nuk do të heqë dorë nga tarifat për mallrat serbe, pavarësisht thirrjeve të Bashkimit Evropian. Haradinaj tha se përplasjet e tij me shefen e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, nuk ndikojnë në marrëdhëniet e Kosovës me …

Më shumë...

Qalaj: Ua kemi ndaluar pjesëtarëve policorë qëndrimin në kafene gjatë orarit të punës dhe faljen në xhami

Qalaj: Ua kemi ndaluar pjesëtarëve policorë qëndrimin në kafene gjatë orarit të punës dhe faljen në xhami

Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa dhe drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj kanë raportuar në Komisionin Parlamentar për Punë të Brendshme. Qalaj para deputetëve ka thënë se orari i punës është duke u respektuar nga policia dhe se u është ndaluar qëndrimi në kafene dhe shkuarja në …

Më shumë...