Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1369)

Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Kam thënë të vërtetën time

Jakup Krasniqi

Në reagimin publik të Rexhep Selimit lidhur me problemet që kishin ndodhur në Kuvendin e Kosovës, disa vjet më parë, ka reaguar ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi. Ai duke iu drejtuar deputetit të Vetëvendosjes shkruan: I nderuari Rexhep! Emrin tuaj nuk e kam përmendur askund publikisht. Unë nuk po mund ta kuptoj ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi dhe Bajram Ajeti iu bashkuan Vetëvendosjes

Xhevat Bislimi dhe Bajram Ajeti iu bashkuan Vetëvendosjes

Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se  sot kësaj partie iu kanë bashkuar dy nga ish-anëtarët e Kryesisë Qendrore të Nismës për Kosovën,  Xhevat Bislimi dhe Bajram Ajeti. Rreth VETËVENDOSJE!-s, që është konstantja e përpjekjes së sinqertë për ndryshim, po mblidhen të gjithë ata që e kanë zgjedhur këtë përpjekje, ...

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë, Driton Kuçi

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë, Driton Kuçi

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti sot ministrin e Ekonomisë së Republikës së Maqedonisë, Driton Kuçi, me ç’rast e njoftoi atë për të arriturat në sferën e infrastrukturës në vend. Ata diskutuan, me theks të veçantë, për pjesën maqedone të autostradës Kosovë-Maqedoni, që sipas tyre, me përfundimin e saj, dukshëm ...

Më shumë...

Lushtaku: Nëse vërtetohen akuzat kundër meje, kërkoj dënim kapital

Sami Lushtaku

Duke folur para trupit gjykues, ish komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për Zonën Operative të Drenicës, Sami Lushtaku, ka kërkura dënim kapital në rast se dëshmohetn e argumentohen akuzat e Prokurorisë dhe të trupit gjykues. Nuk është në rregull që prokurori të kërkojë vetëm kokat e UÇK-së. Kërkoj nga ...

Më shumë...

Në Gjykatën e Apelit vazhdon të mbahet seanca e radhës për komandantët e UÇK-së

Në Gjykatën e Apelit vazhdon të mbahet seanca e radhës për komandantët e UÇK-së

Në Gjykatën e Apelit vazhdon të mbahet seanca e radhës për komandantët dhe eprorët e UCK-së të Zonës së Drenicës. Gjatë seancës së sotme është paraparë që t’i paraqesin argumentet e tyre mbrojtësit e të akuzuarve:  Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Sahit Jashari dhe Sabit Geci. Seancat në Gjykatën e Apelit ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Faktori vendor shkaktar për mos shndërrimin e FSK-së në FAK

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë një debati ka folur edhe për shtyrjen e vazhdueshme lidhur me  themelimin e Forcës së Armatosur të Kosovës. Ai ka thënë se sa i përket transformimit të FSK-së në ushtri. Gjithçka varet nga ne. Kjo do të jete forcë multietnike me vizion euroatlantik. Ne ...

Më shumë...

Haradinaj: Të shtunën protestë masive në Prishtinë kundër Qeverisë, zgjedhjet në vjeshtë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, është cituar të ketë deklaruar se protesta e së shtunës do të jetë edhe më e madhe, sesa protesta e 9 janarit dhe se ajo e 17 shkurtit. Presioni për dorëheqje ndaj Qeverisë  do të rritet dhe më shumë, ndërsa zgjedhjet do të mbahen në ...

Më shumë...

Në 18-vjetorin e rënies përkujtohet dëshmori i kombit, Agron Rrahmani

Agron Rrahmani

Në 18-vjetorin e  rënies  së dëshmorit të kombit, Agron Rrahmani, sot në orën 12.00 në Ballofc të Besianës  do të përkujtohet  nga familjarët, bashkëveprimtarët, përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së, përfaqësues të partive politike dhe qytetarë të tjerë nga Llapi dhe vise të tjera të Kosovës . ...

Më shumë...

Lunaçek: E ardhmja e Kosovës është ngushtë e ndërlidhur dhe reciprokisht e kushtëzuar me Serbinë

Ulrike Lunacek

Raportuesja për Kosovën në Parlamentit Evropian Ulrike Lunaçek, konsideron se e ardhmja e Kosovës dhe e Serbisë është ngushtë e ndërlidhur dhe reciprokisht e kushtëzuar, sipas saj të dyja vendet duhet të punojnë në avancimin marrëdhënieve. Lunaçek në portalin “Europian Western Balkans”, ka  tërhequr vërejtjen se Prishtina tani nuk duhet të ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës do ta rishikojë formatin e bisedimeve me Serbinë

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se do ta rishikojmë edhe njëherë formatin e bisedimeve të Kosovës me Serbinë. Për mua është me rëndësi që të kemi sa më shumë përfshirje të të gjitha institucioneve përgjegjëse të Republikës së Kosovës edhe të Presidencës edhe të Kuvendit, por edhe shoqërisë civile në ...

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Komandant Kushtrimit

Vaxhid Sejdiu

.. vargje që përkujtojnë dëshmorët e kombit: Harun Aliun – Komandant Kushtrimin, Shaban Zenunin, Xhafer Shalën dhe Qemal Fejzullahun… “Nëno moj, ç’është përpjekur   Gojë-mjalt’ e zëmër-hekur,   Syrgjyn-gjall’ e syrgjyn-vdekur,   Ky Vigan Liberator. “    Noli Kushtrimi i lirisë nuk është akti i fundit Në krah e mbështetur pushka ...

Më shumë...

Fuqizimi i sundimit të ligjit në Kosovë dhe Shqipëri, fuqizon bashkëpunimin ndërshtetëror

Fuqizimi i sundimit të ligjit në Kosovë dhe Shqipëri, fuqizon bashkëpunimin ndërshtetëror

Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi sot ka pritur në takim Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, z. Bashkim Dedja i shoqëruar nga Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese së Kosovës, znj. Arta Rama Hajrizi. Gjatë këtij takimi Ministri Kuçi e ka njoftuar Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, z. Dedja me punën ...

Më shumë...

Studentët e të gjitha Universiteteve të Kosovës do të mbajnë një protestë më 14 maj

Studentët e të gjitha Universiteteve të Kosovës do të mbajnë një protestë më 14 maj

Studentët e të gjitha Universiteteve të Kosovës do të mbajnë një protestë më 14 maj ku do të shfaqin pakënaqësitë dhe diskriminimet në universitetet publike dhe ato private anembanë Kosovës, protestë që i bashkëngjitet asaj të AAK-së dhe Nismës. Përfaqësuesi i këshillit organizativ, Atdhe Halilaj tha se pas shumë konsultave ...

Më shumë...

Kilaj: Pse 26.100 qytetarë marrin asistencë përmes bankave e jo përmes postës

Kilaj

Zëvendësministri i Financave të Kosovës, Isni Kilaj, në një reagim të tij drejtuar medieve ka shtruar pyetjen pse paratë e skemave sociale është më racionale të shpërndahen përmes postës sesa përmes bankave. Kilaj ka zbuluar se “në Republikën e Kosovës janë 26.100 qytetarë që marrin asistencë sociale nga MPMS. Për ...

Më shumë...

“Finance”: BE-ja në prag të shpërbërjes si ish-Jugosllavia dikur

BE

Gazeta sllovene “Finance” shkruan se Bashkimi Evropian aktualisht i përngjan Jugosllavisë, në periudhën në prag të shpërbërjes. Gazeta lubjanase, në analizën në ballinë paraqet një BE “në prag të referendumit rreth largimit eventual të Britanisë nga ai bllok, ngritjes së forcave radikale politike, ndryshimeve pak a shumë të dhunshme të ...

Më shumë...

Nisma ka mbajtur takim me strukturat udhëheqëse në qytetin e Gjakovës

Nisma

Nisma për Kosovën ka mbajtur takim me strukturat udhëheqëse në qytetin e Gjakovës. Ky takim është mbajtur në vazhdën e takimeve që Nisma po zhvillon nëpër qytetet e Kosovës, për nder të dyvjetorit të themelimit të NISMA’s. Gjatë këtij takim shumë qytetarë nga Gjakova u anëtarësuan në degën e Nismës ...

Më shumë...