Ahmet Qeriqi

Sot në Prizren përurohet libri: “Petriti i Shkrepave II” i autorit, dr. Nexhat Çoçaj

Sot në Prizren përurohet libri: “Petriti i Shkrepave II” i autorit, dr. Nexhat Çoçaj

Me rastin e 65-vjetorit të lindjes së Heroit të Kosovës, Remzi Ademaj, më 2 qershor 2017, në Shtëpinë e Kulturës “Xhemajli Berisha”, në Prizren, në orën 18.00, përurohet libri: “Petriti i Shkrepave II” i autorit, dr, Nexhat Çoçaj. Në këtë libër autori trajton veprimtarinë atdhetare dhe ushtarake  të Remzi Ademajt …

Më shumë...

Mëno Dedaj: Dështimi i misionit anglo-amerikan në Shqipëri nuk ishte vepër e Kim Filbit

Mëno Dedaj: Dështimi i misionit anglo-amerikan në Shqipëri nuk ishte vepër e Kim Filbit

Në periudhën, tetor 1949-vjeshtë 1950, janë futur në Shqipëri më shumë se 50 grupe terroriste dhe u kapën e u asgjësuan pothuajse të gjithë. Dhe është naivitet që të besohet se ato u zbuluan nga një letër e dërguar, qoftë edhe sikur në të të përshkruhej gjithë plani i zbarkimeve…. …

Më shumë...

Partitë politike të vendit tonë miratuan deklaratën për Kodin e Mirësjelljes

Partitë politike të vendit tonë miratuan deklaratën për Kodin e Mirësjelljes

Me miratimin e Deklaratës në lidhje me kodin e mirësjelljes për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, subjektet angazhohen për një fushatë të drejtë e dinjitoze, në kuadër të normave demokratike pa përdorim të gjuhës së urrejtjes dhe duke respektuar njëri tjetrin. Subjektet shprehin besimin e plotë se procesi zgjedhor do të …

Më shumë...

Kryetari i Partive Popullore Evropiane Joseph Daul ka bërë thirrje që të votohet koalicioni LDK-AKR

Kryetari i Partive Popullore Evropiane Joseph Daul ka bërë thirrje që të votohet koalicioni LDK-AKR

Kryetari i Partive Popullore Evropiane Joseph Daul, nga Gjilani, ju ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që mos t’i votojnë ata që, siç citohet në një komunikatë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka thënë se çojnë qytetarët në qorrsokak, por ka bërë thirrje që të votohet për Lidhjen Demokratike të …

Më shumë...

Ali Lajçi: Mos e shitni votën!

Ali Lajçi: Mos e shitni votën!

Në ditën e dytë të fushatës  në Vetëvendosjes në Pejë, ka folur edhe kandidati i kësaj partie për deputet të Kosovës Ali Lajçi. Ai i porositi qytetarët e kësaj komune dhe gjithë Kosovës që të mos e shesin votën. “Një çështje që qarkullon ndër njerëz është se pushtetarët do ta …

Më shumë...

PDK në Prizren e përkushtuar në fuqizimin e bizneseve vendore

PDK në Prizren e përkushtuar në fuqizimin e bizneseve vendore

Kandidatët për deputetë nga dega e PDK-së në Prizren,  Nait Hasani, Luljeta Veselaj – Guatj dhe Nijazi Kryeziu, sot gjatë ditës kanë vazhduar me aktivitete të shumta sipas agjendës së shtabit zgjedhor, duke takuar bizneset në rajonin e Prizrenit. Ata fillimit takuan pronarët Kompanisë “Renelual Tahiri” e më pas fabrikën …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur me nderimet më të larta shtetërore në Kroaci

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur me nderimet më të larta shtetërore në Kroaci

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur me nderimet më të larta shtetërore nga kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq, me të cilën është takuar në Zagreb, ku po qëndron për një  vizitë zyrtare. Thaçi pritet  të takojë edhe kryeministrin Andrej Plenkoviq, ku do të qëndrojë në një drekë pune edhe …

Më shumë...

Fatmir Limaj thotë se Nismës po i bashkohen njerëz me vlera të mëdha kulturore

Nisma për Kosovën, tani e tutje quhet Nisma Social-Demokrate (NSD)

Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, tha sot në Ferizaj se Nismës po i bashkohen njerëz me vlera të mëdha kulturore, historike dhe intelektuale të vendit tonë. “Sot kam kënaqësinë personale, që njeriu i kulturës, i artit dhe muzikës, Veli Sahiti, nga sot po i bashkohet subjektit tonë politik, …

Më shumë...

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka mbajtur sot një takim me të rinjtë e Gjilanit

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka mbajtur sot një takim me të rinjtë e Gjilanit

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, bashke me kandidatet për deputetë nga radhët e partisë ka mbajtur sot një takim me të rinjtë e Gjilanit. Në këtë takim Presidenti Pacolli ka zhvilluar një debat me të rinjtë, ku ka folur për pikat kryesore programore të Aleancës Kosova e …

Më shumë...

Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti ka uruar fëmijët me rastin e 1 Qershorit

Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti ka uruar fëmijët me rastin e 1 Qershorit

Kandidati për kryeministër nga radhët e koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti ka uruar të gjithë fëmijët me rastin e 1 Qershorit. Ai ka thënë se Kosova është me fat që ka shumicën e popullatës të rinj dhe fëmijë. ”Gjithë fëmijëve të Kosovës dhe mbarë botës urime Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve! Kosova …

Më shumë...

Kadri Veseli në Deçan ka thënë se më 11 Qershor PDK-ja duhet të dyfishohet në këtë qytet

Veseli

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli gjatë një tubimi elektoral në Deçan ka thënë se më 11 Qershor PDK duhet të dyfishohet në këtë qytet. Veseli më tej tha se do të dyfishohet buxheti për bujqësinë si dhe përmendi edhe njëherë se do të ketë rritje të pagave …

Më shumë...

Kryetari i Partisë FJALA Dr.Gëzim Kelmendi ka hapur fushatën parazgjedhore në Ferizaj

Kryetari i Partisë FJALA Dr.Gëzim Kelmendi ka hapur fushatën parazgjedhore në Ferizaj

Kryetari i Partisë FJALA Dr.Gëzim Kelmendi në hapje të fushatës parazgjedhore në Ferizaj tha se ne nuk do të i mundojmë qytetarët të vijnë në tubime, por ne do të i takojmë qytetarët rrugëve të qytetit dhe nëpër lokalet-bizneset e tyre. Në hapje të fushatës u tha se kandidatët e …

Më shumë...

Arsim Bajrami: AAB-ja është kolegji më cilësor në Republikën e Kosovës, por edhe në rajon

Arsim Bajrami: AAB-ja është kolegji më cilësor në Republikën e Kosovës, por edhe në rajon

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, në një bashkëbisedim me studentët e Kolegjit AAB, ka ritheksuar se ky Kolegj është kolegji më cilësor në Republikën e Kosovës, por edhe në rajon.“Këtë nuk edhe them për shkak se jam këtu dhe ndihem mjaft mirë, por e them sepse edhe …

Më shumë...

Mehmet Musa: Pranvera e vitit 1981 – pranvere lule gjaku

Demostratat e vitit 1981

Rrezet e diellit të marsit dhe prillit të vitit 1981 do ta ngrohin Atdheun e  Iliro-dardaneve deri sa toka te shndërrohet ne zjarr. Muajin prill e karakterizojnë ngjarje trishtuese dhe qendrese stoike. Fushebeteja u nda  ne dysh. Njëra ane e shqiptareve tru shpërlarë ishin rreshtuar ne krah te LKJ-se qe …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Basha ka lënë anash ato personalitete në PD që janë shumë më të aftë e më inteligjentë se ai

Nebih Rexhepi

Të flasësh për këtë Lulin e demokratëve  është më se komplekse sepse kemi të bëjmë me një figurë tejet të zymtë politike. Lulzim Basha karrierën e tij politike e nisi tamam ashtu sikur Sali Berisha duke i urryer të gjithë të tjerët që nuk mendonin politikisht si ai. Një veti …

Më shumë...

Me 62 vota për, 5 abstenime, 44 kundër, Kuvendi i Maqedonisë ka votuar Qeverinë e re të kryeministrit, Zoran Zaev

Me 62 vota për, 5 abstenime, 44 kundër, Kuvendi i Maqedonisë ka votuar Qeverinë e re të kryeministrit, Zoran Zaev

Me 62 vota për, 5 abstenime, 44 kundër, Kuvendi i Maqedonisë ka votuar Qeverinë e re që do të drejtohet nga kryeministri, Zoran Zaev. Qeveria e re përbëhet nga tri subjekte politike, Lidhja Sociale-Demokrate, Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Aleanca për Shqiptarët. Partitë shqiptare do të drejtojnë shtatë ministri, ndërsa …

Më shumë...