Ahmet Qeriqi

Dr. Sabit Syla: Pa më të voglin dyshim, heroi, Mehë Uka, zë vend të rëndësishëm e meritor në historinë tonë më të re

Mehë Uka

Fjala e drejtorit të Institutit të Historisë së Kosovës, dr. Sabit Syla në Akademinë e mbajtur në më 29 dhjetor në Mitrovicë, në përkujtim të heroit,  Mehë Uka) Enderuar, familja Uka! I nderuar, gjeneral i Ushtrise se Republikës së Kosovës, z. Rrahman Rama Të nderuar përfaqësues institucionalë dhe gjithë ju …

Më shumë...

Polici i vrarë ditë më parë në Burim, Izet Demaj, do të prehet në varrezat e dëshmorëve, në Koshare

Polici i vrarë ditë më parë në Burim, Izet Demaj, do të prehet në varrezat e dëshmorëve, në Koshare

Para arkivolit të Izet Demajt, i vrarë ditë më parë nga një plaçkitës në Burim, të parët kanë bërë homazhe familjarët e  tij. Më pas bashkëluftëtarë e Izet Demajt nga Brigada 138 “Adem Ramadani”, ku kishte luftuar në radhët e UÇK-së, pastaj  kolegë policë, deputetë të Kuvendit të Kosovës, e …

Më shumë...

LB: Ose ripërcaktim të kufijve, ose reciprocitet të gjithanshëm

Lëvizja për Bashkim

Në mbledhjen e fundit të Këshillit të Përgjithshëm, të mbajtur më 28.12.2018, pas analizës së gjithanshme të situatës politike, e sidomos pas analizës së rrethanave ndërkombëtare dhe mundësisë së përfshirjes së aktorëve kryesorë në arritjen e marrëveshjes në mes të Kosovës dhe Serbisë, e posaçërisht të SHBA-ve, Lëvizja për Bashkim …

Më shumë...

RKL: Vatikani e Izraeli nuk kanë asnjë plan ta njohin Kosovën, pavarësisht servilizmit të disa politikanëve tanë

Vatikani

Përfaqësuesi i Kishës Katolike të Kosovës, Lush Gjergji tha se Vatikani ka bërë një hap të madh drejt njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe qysh  para 4 viteve paska emëruar Nuncin Apostolik për Kosovën, në Slloveni, ku nga  atje do të jetë si një zyrtar  i Vatikanit për vendin tonë. …

Më shumë...

RKL: Intervistë me ish të burgosurin politik, veprimtarin dhe luftëtarin e lirisë, Bajram Gashi

RKL: Intervistë me ish të burgosurin politik, veprimtarin dhe luftëtarin e lirisë, Bajram Gashi

RKL: Z Bajram, për fillim  na tregoni ku jeni lindur, ku keni kryer mësimet e para dhe shkollimin në përgjithësi? Jam lindur më 16 qershor, 1959,  në fshatin Llapushnik, komuna e Drenasit. Pesë vitet e para të shkollës fillore i kam kryer në paralelen e Shkollës Fillore “Emin Duraku” të …

Më shumë...

Kolegji BIZNESI promovoi tri vepra universitare

Kolegji BIZNESI promovoi tri vepra universitare

Sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, Kolegji Biznesi ka promovuar tri vepra shkencore të profesorëve të këtij Kolegji. Përurimin e përshëndeti në emër të kryeministrit, Ramush Haradinaj, këshilltari i tij, Jahja Lluka. Veprat e përuruara trajtojnë çështje nga fusha e dijes shkencore të programeve që janë të licensuara dhe akredituara …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Dhimitër Gjoka “Njeriu i Vitit 2018″ nga Fondacionin ”Harpa”

Albert Z. Zholi: Dhimitër Gjoka "Njeriu i Vitit 2018" nga Fondacionin ''Harpa''

Këto ditë folësi dhe regjisori televiziv Dhimitër Gjoka mori një çmim special.  Fondacioni ”Harpa” e nderoi atë me çmimin “Njeriu i Vitit 2018″. Me këtë rast Gjoka në një status të tij në facebok shkruan: |Respekt dhe mirënjohje për fondacionin që vlerësoi emrin tim mes personaliteteve të shquara të fushës …

Më shumë...

Seremb Gjergji: Si do t’i terminoj të gjitha kontratat e dëmshme në TiK

340 punëtorë të Telekomit të Kosovës pranuan ofertën e Qeverisë për pensionim të parakohshëm ose "largim vullnetar" nga puna(!)

Si Kryeshef Ekzekutiv i Telekomit të Kosovës, deri në verën e 2019-të do t’i sjellë €185 milion euro para/të holla për investime kapitale dhe operacionale në Korporatë. Telekomi nuk do të falimentoi, por avancoi. Do të paguhen të gjitha borxhet dhe nëse nuk rinegociohen, do të terminohen të gjitha kontrat …

Më shumë...

Frank Shkreli: Mesazhi për Vitin e Ri: Të mbrohet fjala e lirë dhe demokracia

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

  Katër organizata ndërkombëtare — mbrojtëse të të drejtave të njeriut dhe të lirisë së fjalës — i janë drejtuar Kryeministrit të Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe Ministres së Drejtësisë së atij vendi, Z. Etilda Gjonaj, me një letër të hapur ku i kërkojnë tërheqjen nga ligji — të propozuar …

Më shumë...

Dashamir Alliu: Ku konkretisht duhet ta orjentojë përkushtimin komuniteti Çam

Dashamir Alliu

Ku konkretisht duhet ti orjentojn përkushtimin impejimin e tyre  komuniteti Cam, dhe liderit përfaqsusit e tyre të vendosur në Shqiperin londineze” pasë përfundimit të  luftës  së dytë Botrore” pasë Genocidit nga shteti Grekoshovinist-Zervist. Konkretisht ku  duhet t’i orientojnë përkufizojn  përkushtimin-energjitë komuniteti Çam (i shpërngulur vendosur në Shqipërinë tonë londineze pas  …

Më shumë...

MFSK-ja në prag të përfundimit të këtij viti kalendarik mbajti një takim me gazetarë

MFSK-ja në prag të përfundimit të këtij viti kalendarik mbajti një takim me gazetarë

Sot në mjediset e  Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës, në prag të përfundimit të këtij viti kalendarik, u organizua një takim, koktej, me gazetarë dhe përfaqësues të medieve, të cilët kanë përcjellë aktivitetet  MFSK-FSK-së gjatë gjithë vitit që po e lamë pas. Në takimin  me gazetarë kanë marrë …

Më shumë...

Kryeministri, Edi Rama, ka bërë ndryshime të shumta në kabinetin qeveritar

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama tha se Shqipëria është gati për hapjen e negociatave me BE-në

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë disa ndryshime në qeveri, të cilat i ka bërë me dije në Asamblenë e Partisë Socialiste. Lindita Nikolla do të zëvendësohet nga Besa Shahini në Ministrinë e Arsimit, e cila është me origjinë nga Kosova. Arben Ahmetaj do të zëvendësohet nga …

Më shumë...

10 shtetet më të fuqishme të botës në vitin 2018 sipas “Global Firepower Military”

Forcat Amerikane

“Global Firepower Military” për vitin 2018 ka analizuar  ushtritë e 136 shteteve në botë, ku ka zgjedhur 10 më të fuqishmet prej tyre. Me Strategjinë Nacionale të Mbrojtjes të lëshuar më parë gjatë këtij viti, SHBA ka ndërruar strategjinë e saj nga operacionet e shkallës së vogël drejt atyre të …

Më shumë...

Disa medie në Kosovë, të entuziazmuara me Gjykatën Speciale, pretendojnë se Sylejman Selimi është ftuar në Hagë

Sylejman Selimi

Disa medie me jugo-prejardhje, të entuziazmuara me fillimin e shpërndarjes së thirrjeve për ish luftëtarët e UÇK-së, nga Gjykata Speciale,  duke u mbështetur në burimet e tyre në shërbimet sekrete të Serbisë, kanë raportuar se ish-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi, i cili ndodhet në vuajtje të …

Më shumë...

Kryetari, Thaçi ka ftuar të gjithë luftëtarët e lirisë t i përgjigjën Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Hashim Thaci

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur lidhur me punën e Gjykatës Speciale. Ai ka porositur  tha se të gjithë ata që ftohen nga kjo Gjykatë do duhej t’i përgjigjeshin thirrjeve. Edhe pse Thaçi nuk u përgjigj në pyetjen se a ndihet i rrezikuar nga kjo gjykatë, ai theksoi se …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Rahman Rama priti komandantin e ri të KFOR-it gjeneral majorin, Lorenzo D’Addario

Komandanti i FSK-së, Rahman Rama priti komandantin e ri të KFOR-it gjeneral majorin, Lorenzo D’Addario

Komandanti i Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, priti sot në takim njohës komandantin e ri të KFOR-it, gjeneral majorin Lorenzo D’Addario.   Gjeneral Rama së pari i uroi detyrën e re komandantit të KFOR-it, gjeneralit Lorenzo D’Addario dhe më pas e njoftoi me zhvillimet e fundit rreth miratimit …

Më shumë...