Ahmet Qeriqi

Në 20-vjetorin e rënies përkujtohet dëshmori, Ismet Asllani, Komandant i Logjistikës në Zonën Operative të Llapit gjatë luftës

Familja e dëshmorit Ismet Asllani bënë të ditur së nga ky përvjetor do të pushojë me vet organizimin e homazheve

Familja e dëshmorit të kombit, Ismet Asllani, komandant i Logjistikës në Zonën Operative të Llapit,  i njohur gjatë luftës më pseudonimin “Prapashtica”, më anë të një njoftimi ka bërë të ditur se më 24 mars 2019,  në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit, Ismet Asllani do të organizohen nderime …

Më shumë...

OAK jep rekomandimet lidhur me Projektligjin e Punës

OAK

Analiza e Projektligjit të Punës dhe Rekomandimet e Odës së Afarizmit të Kosovës, ishin qëllimi i konferencës për media të mbajtur gjatë ditës së sotme nga OAK. Qëndresa Ibrahimi koordinatore në OAK, tha se Ligji i Punes ka për qëllim të rregulloj të drejtat dhe detyrimet që rrjedhin nga marrëdhënia …

Më shumë...

Ri-inxhinjerimi i Zyrës Kadastrale Komunale Vushtrri

Ri-inxhinjerimi i Zyrës Kadastrale Komunale Vushtrri

Duke aspiruar ngritjen e kualitetit të shërbimeve të cilat Zyrat Kadastrale Komunale ofrojnë për qytetarët dhe institucionet e Republikës së Kosovës, Agjencia Kadastrale e Kosovës ka trajtuar secilën mënyrë për ofrimin e ndihmës adekuate për këto zyra. Kjo është arritur si përmes investimeve në trajnime për stafin Komunal që kryen …

Më shumë...

Kanë qëndruar për një vizitë në Radion Kosova e Lirë dhe në TV-Dielli, Tefta Cami- Cani, Izmina Haxhiu dhe Ndue Dodaj

Kanë qëndruar për një vizitë në Radion Kosova e lirë dhe Televizionin Dielli, Tefta Cami- Cani, Izmina Haxhiu dhe Ndue Dodaj

Kanë qëndruar për një vizitë në Radion Kosova e Lirë dhe në Televizionin Dielli, ish-ministrja e Arsimit e Republikës popullore Socialiste  të Shqipërisë, veprimtarja dhe studiuesja, Tefta Cami- Cani, pastaj zonja, Izmina Haxhiu dhe ushtaraku, Ndue Dodaj, të cilët u mirëpriten nga drejtori i Radios, Ahmet Qeriqi, dhe stafi. Ndërkohë, …

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim: Lojërat e fatit duhet të mbyllen menjëherë

Lëvizja për Bashkim: Lojërat e fatit duhet të mbyllen menjëherë

Pas vendimit për mbylljen e lojërave të fatit në Republikës së Shqipërisë, është vërejtur dukuria e shtimit të tyre në Republikën e Kosovës. Pra, pronarët e këtyre lojërave nuk kanë hequr dorë nga biznesi i tyre por vetëm kanë ndërruar hapësirë. Duke qenë se lojërat e fatit, më shumë se …

Më shumë...

Rashiq: Asnjëherë më parë nuk ka pasur ndarje kaq të madhe dhe urrejtje në mes të serbëve në Kosovë

Rashiq: Asnjëherë më parë nuk ka pasur ndarje kaq të madhe dhe urrejtje në mes të serbëve në Kosovë

 Kryetari i Partisë Demokratike Progresiste, Nenad Rashiq, ka folur për sulmin që i është bërë deputetit të Kuvendit të Kosovës, Sllobodan Petroviq nga zyrtarë të Listës Serbe, e afërt me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ai ka thënë se asnjëherë më parë nuk ka pasur ndarje kaq të madhe dhe …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Është fyerje të kërkohet drejtësi te krimi, te korrupsioni dhe te injoranca e Drejtësisë

Skënder S. Kapiti

Po të pyesësh të gjithë ata të cilët kanë pasur dhe që kanë kërkuar drejtësi te gjykatat shqiptare habitesh se cfarë faktesh e akuzash dëgjohen prej tyre për përvojat e hidhura, kriminale, korruptive dhe antiligjore që u  janë bërë nga vendimmarrjet gjyqësore kriminale në Shqipëri. Dhe kjo vertetohet me faktin …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Politika është idealiste dhe egoiste

Jakup Krasniqi: Jo paramilitarë dhe jo masakra

Max Weber, në ligjëratën e tij të botuar si libër që në hyrje, politikën definon si një nocion tepër të gjerë. Ai shkruan: “ Nocioni, politikë,  është tepër i gjerë dhe përfshin çdo formë të veprimtarisë së pavarur udhëheqëse. Kështu shpesh flitet për politikën devizore, të bankave, për politikën e …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli, paralajmëron masa të ashpra ndaj korrupsionit dhe nepotizmit

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, regoi në veprimet e fundit të Albin Kurtit, lidhur me reciprocitetin ndaj Serbisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë sot se Agjencia Kundër Korrupsion po bën një punë të mirë dhe apolitike, prandaj edhe do të ketë përkrahjen e të gjitha institucioneve. Gjatë një vizite në Agjencinë Kundër Korrupsionit, së bashku me ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri, kryeparlamentari Veseli ka …

Më shumë...

Ministri Endrit Shala siguron grante për bizneset në përmirësimin e cilësisë së produkteve vendore

Ministri Endrit Shala siguron grante për bizneset në përmirësimin e cilësisë së produkteve vendore

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka organizuar konferencën informuese për lansimin e “Programit për Grantet e Përputhshme (PGP)”, që është i financuar nga Banka Botërore, i cili ka për qëllim bashkëfinancimin me Ndërmarrjet Mikro, të Vogla dhe të …

Më shumë...

Tribunali i Hagës ka dënuar me burg të përjetshëm kriminelin serb, Radovan Karaxhiq

Tribunali i Hagës ka dënuar me burg të përjetshëm kriminelin serb, Radovan Karaxhiq

Tribunali Ndërkombëtar për Krime të Luftës, në Hagë, ka nxjerrë një vendim përfundimtar kundër, Radovan Karaxhiçit, presidentit të parë të “Republika Srpska”, duke e dënuar atë me burgim të përjetshëm për krimet më të rënda të luftës të kryera në  vendet e Evropës, që nga Lufta e Dytë Botërore. Ai …

Më shumë...

Ministri slloven Miro Cerar, ka demantuar spekulimet e medieve se Lubjana do të tërheqë pavarësinë e Kosovës

Ministri slloven Miro Cerar, ka demantuar spekulimet e medieve se Lubjana do të tërheqë pavarësinë e Kosovës

Ministri slloven i Punëve të Jashtme, Miro Cerar, ka demantuar spekulimet e medieve të Beogradit se Lubjana do të tërheqë pavarësinë e Kosovës. Në pyetjen nëse qeveria sllovene do të heqë dorë nga njohja e Kosovës, pyetje të cilën ia parashtroi në seancën parlamentare kryesuesi i Partisë Nacionale Sllovene, Zmago …

Më shumë...

Vuk Drashkoviq: Në luftën kundër NATO-s e humbëm Kosovën, në një luftë të re, do ta humbnim edhe Serbinë

Vuk Drashkoviq

E pyeti mësuesja Pericën e vogël: “Sa bëjnë dy plus dy?” “Trembëdhjetë”, u përgjigj ai. “Pericë, i ke dy molla, pastaj mami t’i jep edhe dy. Sa molla do t’i kesh pastaj?” “Trembëdhjetë”, përsërit Perica. “Mami t’i jep dy molla, ndërsa tezja edhe dy të tjera. Sa molla do t’i …

Më shumë...

Frank Shkreli: 24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë

Sulmet ajrore të NATO-s

24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë. Ishte angazhimi i parë ç’prej themelimit të Aleancës më të fortë ushtarake që ka njohur ndonjëherë historia, me qëllim për të ndaluar krimet e Serbisë, dhunën dhe …

Më shumë...

Sllobodan Petroviq: Nuk ka njeri që mund të më detyrojë të kem konflikt me fqinjët e mi, shqiptarë e të tjerë

Sllobodan Petroviq: Nuk ka njeri që mund të më detyrojë të kem konflikt me fqinjët e mi, shqiptarë e të tjerë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kryetar i partisë serbe SLS, Slobodan Petroviq, në një konferencë për media ka treguar detajet e sulmit të sotëm që ndodhi ndaj tij. Ai ka deklaruar se sulmi ndaj tij nuk ishte i rastit dhe se nuk ndihet i frikësuar por se akti i …

Më shumë...

Kryeministri i Australisë, Morrison ka dënuar deklaratat e kryetarit të Turqisë, Erdogan pas masakrës në Zelandë të Re

Kryeministri i Australisë, Morrison ka dënuar deklaratat e kryetarit të Turqisë, Erdogan pas masakrës në Zelandë të Re

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison ka dënuar deklaratat e kryetarit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan pas masakrës në Zelandë të Re, ku u vranë mizorisht 50 myslimanë duke u falur në dy xhami të një qyteti. Morrison konsideron shumë fyese e ofenduese deklaratat e kryetarit, Erdogan në këtë situatë shumë …

Më shumë...