Ahmet Qeriqi

Die Welt: Edhe pse Haradinaj mohoi ekzistencën e një drafti të konferencës, kancelarja Merkel synon ripërcaktimin e kufijve në rajon

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e kujton 111 vjetorin e Kongresit të Alfabetit të gjuhës shqipe

Edhe pse kryeministri, Ramush Haradinaj mohoi ekzistencën e një drafti konkluzionesh të konferencës, gazeta  “Die Welt” shkruan se kancelarja gjermane ka një synim të qartë dhe ai është ripërcaktimi i kufijve në rajon. Shqetësimi për një nga rajonet më të pastabilizuara të Europës është konstante e politikës së jashtme të …

Më shumë...

Një promovim me vlera mes ajkës së intelektualëve shqiptarë, të librit “Portrete me Penë” të autorit Ago Nezha

Një promovim me vlera mes ajkës së intelektualëve shqiptarë, të librit “Portrete me Penë” të autorit Ago Nezha

Ditën e shtunë në Hotelin me 5 Yje “Plaza”  Shoqata Kulturore Atdhetare Kulturore “Labëria”, “Nderi i Kombit” organizoi promovimin e librit “Portrete me penë” të Profesor Ago Nezhës.  Në këtë promovim ajo që ra në sy ishte pjesëmarrja e gjerë e intelektualëve më në zë shqiptarë si historian, inxhinier, fizikanë, …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Sporti duhet t’u takojë sportistëve…!

Agim Vuniqi

Nuk mundet që politika të udhëheqë me sportin, përkundrazi sporti mund të ndihmojë në përpjekjet e diplomacisë kosovare në rrafshin ndërkombëtarë. Që në ditët e para të formimit të shteteve sovrane sporti ka luajtur një rol kyç në diplomaci, shumë shpesh duke përfshirë slloganin “Së pari miqësi, pastaj gara” apo …

Më shumë...

Samiti i Berlinit, 141 vjet pas Kongresit të Berlinit

Kongresi i Berlinit

Pavarësisht se në dukje nuk kemi të bëjmë me ngjarje historike si ajo e para 141 viteve, fakti se një takim i tillë mbahet në Berlin, nuk si të mos na sjellë në kujtesë Kongresin famëkeq dhe antishqiptar të Berlinit, të vitit 1878,  i cili jo vetëm që copëtoi trojet …

Më shumë...

Sot pritet të mbahet Samiti i Berlinit ku janë ftuar të marrin pjesë krerët e shteteve të Ballkanit Perëndimor

Në Samitin e Sofjes marrin pjesë krerët më të lartë shtetërorë të vendeve të BE-së e Ballkanit Perëndimor

Nesër do të mbahet Samitit i Berlinit, në të cilin Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron kanë ftuar për të marrë pjesë krerët e Ballkanit Perëndimor. Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, para nisjes në Berlin, tha se Kosova nuk do të pranojë sovranitet të dyfishtë dhe as …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Takimi i Berlinit nuk sjellë një proces të ri, por do të kërkohen mundësi për zgjidhjen e problemeve

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se këto ditë ka vazhduar konsultat e fundit me partnerët ndërkombëtarë për konferencën e nesërme në Berlin, të ftuar nga kancelarja Merkel dhe presidenti Macron. Sipas tij, në takim theks i veçantë do t’i jepet mundësisë së vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe …

Më shumë...

Deputeti gjerman, Peter Beyer, pret nga Samiti i Berlinit të arrihet hap i madh përpara

Në një intervistë për Dojçe Vele, deputeti i Parlamentit Gjerman Beyer thekson se pret sjellje të përgjegjshme e konstruktive si dhe përqendrim në përmbajtjen origjinale të kornizës së dialogut Kosovë-Serbi. “Ky takim nuk ka të bëjë me plane specifike konkrete me kushtëzime të caktuara, por për informacion dhe shkëmbim informatash …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka shkruar një mesazh për Samitin e Berlinit

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ftohet për intervistim nga Gjykata Speciale më 4 dhjetor në Hagë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka lëshuar një mesazh për Samitin e Berlinit, një ditë para mbajtjes së tij. Ai ka shkruar se ashtu sikur Berlini është kërthiza e Evropës, edhe Kosova është kërthiza e Ballkanit.  Duhet  të ruhen edhe njëra edhe tjetra, por të bashkuara. Berlini është …

Më shumë...

Ministri, Bedri Hamza zgjidhet kryetar i degës së PDK-së në Mitrovicë

Bedri Hamza

Partia Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot kuvendin zgjedhor në Degën e Mitrovicës, ku me shumicë votash kryetar i Degës u zgjodh Bedri Hamza, i cili mbanë edhe pozitën e ministrit të Financave në Qeverinë e Republikës së Kosovës.  210 delegatët e kuvendit zgjedhor në Mitrovicë kanë zgjedhur po ashtu …

Më shumë...

Bedri Islami: T’ i pritet hovi kësaj vale neofashiste, në Shqipëri, e cila po i përdhos vlerat antifashiste të një kombi

Bedri Islami

Fjalia me të cilën hap këtë shënim të ditës nuk është e imja, megjithëse mund të ishte. Është e shefit të qeverisë së sotme në kujtimet dhe refleksionet e tij për 5 Majin. “5 Majin e lidh gjithmonë me pantallonat e shkurta blu, këmishën e bardhë dhe shallin e kuq …

Më shumë...

Dibran Fylli: Kronologji e shkurtër e Njësitit për Intervenim të Shpejtë të Brigadës 114, të ZOD

Dibran Fylli: Kronologji e shkurtër e Njësitit për Intervenim të Shpejtë të Brigadës 114, të ZOD

Duke e parë së forcat ushtarake e policore serbe të ndihmuara edhe nga paramilitarë serb, po e dëbonin me dhunë popullatën nga shtëpitë e tyre, duke i detyruar që të largohen nga vatrat e tyre stërgjyshore, po djegin e plaçkitnin çdo gjë shqiptare, po vrasin e po masakrojnë civil të …

Më shumë...

Nasim Haradinaj ka publikuar dokumentin e pagave që merrnin eprorët dhe ushtarët e FARK-ut, gjatë luftës

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Nasim Haradinaj, ka publikuar një dokument që dëshmon për pagesën e pjesëtarëve të FARK-ut, të cilët kanë qenë pjesë e UÇK-së. Dokumenti është lëshuar gjatë kohës së luftës nga Qeveria e Kosovës në ekzil, saktësisht në mars të …

Më shumë...

Agim Aliu zgjidhet kryetar i PDK-së në Ferizaj, Sokol Bashota në Klinë

Agim Aliu

 Partia Demokratike e Kosovës ka mbajtur  dy kuvende zgjedhore të degëve në komunat e Ferizajt dhe Klinës.  Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka marrë mbështetjen e plotë të delegatëve në kuvendin zgjedhor në Ferizaj për të udhëhequr degën e PDK-së në këtë komunë dhe për ta zbatuar platformën …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli gjatë qëndrimit në Krushë kërkoi drejtësi për viktimat e masakrave serbe në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës mori pjesë  në Krushë në nderim të 20 vjetorit vrasjeve të shumë qytetarëve shqiptarë nga forcat serbe gjatë luftës, të cilët vazhdojnë të jenë të zhdukur nga shteti serb. Kryeparlamentari Veseli ka bërë thirrje për ndëshkimin e kriminelëve serbë që edhe pas 20 viteve nuk …

Më shumë...

Dragan Bursaq: Zgjedhjet e pasluftës i fituan ata që lavdëruan e madhëruan turpin më të madh të popullit, në historinë e Serbisë

Një gjysmë maratonë u mbajt në Banja Llukë të Bosnjës rreth dhjetë ditë më parë. Nuk  do të ishte e çuditshme që në mesin e pjesëmarrësve të mos kishte djem  të rinj që e donin Ratko Mlladiqin. Ndoshta ka pasur më shumë prej tyre dhe këtë kurrë nuk do të …

Më shumë...

Reagimi i Institutit të Historisë lidhur me debatet për Frontin e Koshares dhe Operacionin “Shigjeta”

Sabit Syla

Instituti i Historisë në Prishtinë është duke ndjekur me vëmendje e shqetësim debatin e fundit në Kosovë, të manifestuar përmes emisioneve të veçanta në televizionet nacionale dhe shtypin ditor, mbi Luftën në Kosovë gjatë viteve 1998-1999 (Frontin e Koshares dhe Operacionin “Shigjeta”). Njoftojmë opinionin se punonjësit shkencorë të Institutit të …

Më shumë...