leoni

Ahmet Qeriqi

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së, bënë homazhe në nderim të martirëve dhe dëshmorëve në Reçak

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së, bënë homazhe në nderim të martirëve dhe dëshmorëve në Reçak

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së në 20 vjetorin e masakrës së Reçakut bënë homazhe në nderim të martirëve dhe dëshmorëve. Sot, ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, së bashku me stafin e lartë të MFSK/FSK-së, në 20-të vjetorin e masakrës së Reçakut, …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Pajtohuni politikanë shqiptarë, ju thërret zëri dhe vaji i fëmijës jetim, në malet e Çiçavicës

Prof. dr. Hakif Bajrami

Pajtohuni politikanë shqiptarë, ju thërret zëri dhe vaji I fëmijës jetim, në malet e Çiçavicës. Po të ishte Shotë Galica gjallë të gjithëve do t` u mallkonte për dëmin që ia bëni kombit, me përçarjet e juaja për intersa personale. Pajtohuni shqiptarë, ju fton amaneti i Bajram Currit t` i …

Më shumë...

Monografia, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit”

Monografia Masakra e Recakut

Sot, këtu para jush,  flas në emër të kolegjiumit të Redaksisë së botimit të parë të librit, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit” meqë lënda e prezantuar në të, është prodhim i një grupi të autorëve, ku  secili në mënyrën e vetë ka dhënë kontribut të çmuar në hartimin e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 20-vjet nga dita kur forcat e barbarisë serbe masakruan banorët e Reçakut

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

20 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut dhe Togës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ndodhej në pozicion përballë forcave serbe.  Rreth orës 6.30 minuta forcat policore dhe ushtarake  serbe, …

Më shumë...

RKL: Saga e Reçakut-20 vjet dhembje por edhe dinjitet e krenari

Masakra e Recakut

Sot mbushen 20 vjet qyshkur forcat e  barbarisë serbe kryen një krim të rëndë kundër njerëzimit, një krim monstruoz, të pa paparë e të padëgjuar deri në atë kohë. Kanë kaluar 20 vjet dhe plaga e Reçakut, plaga e madhe e Kosovës dhe e Shqipërisë nuk është mbyllur, sepse edhe …

Më shumë...

Në 20 vjetorin masakrës së Reçakut, në përkujdesjen e kryetarit Thaçi, komuna e Shtimes organizon aktivitete përkujtimore

Kryesia e fshatit Reçak ka reaguar lidhur me anashkalimin e 22-vjetorit të Masaksës së Reçakut nga Presidenca e Kosovës

Në 20 vjetorin masakrës së Reçakut, në përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi komuna e Shtimes organizon aktivitete përkujtimore e tematike. Sot duke filluar nga ora 9.00 deri në 10 e 30 bëhen homazhe në Kompleksin Përkujtimor, në fshatin Reçak. Nga 10 e 30 deri në 10 e 45  …

Më shumë...

Kryeministrit Haradinaj, iu ka refuzuar viza amerikane për shkak të vendosjes së taksës 100% ndaj mallrave të Serbisë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka takuar sot komisionin qeveritar për hartimin e projektligjit për Qeverinë

Televizioni “Al-Xhazia” ka bërë të ditur se kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, i është refuzuar viza amerikane për shkak të vendosjes së taksës prej 100 % ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj nuk ka mori vizën amerikane, kështu që ai nuk do të …

Më shumë...

Çlirimtarët dhe liridashësit e Kosovës e kundërshtojnë Gjykatën Speciale, pacifistët e aprovojnë dhe e mirëpresin

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Në ditën, kur në Hagë, ka nisur intervistimi i parë nga Gjykata Speciale, në Kosovë vazhdon të kundërshtohet ajo. Aleanca për Ardhmëninë e Kosovës, e cila votoi kundër kësaj gjykate, sa ishte në opozitë, fillimin e punës së kësaj gjykate e cilëson si tejet të dëmshme për vendin. Veç largimit …

Më shumë...

Fazli Maloku: Liridashësit çlirimtarë urdhërohen për në Gjykatën Speciale, kriminelët, kalërojnë atin të lirë

Fazli Maloku

Liridashësit – Çlirimtarët, Urdhërohen Për Në Gjykatën Speciale Te Hagës, Kriminelët, Kalërojnë Atin Të lirë Si Në Kosovë Po Ashtu Edhe Në Serbi!! Absurditet i Llojit Të Vet Rifilloi përpjekja për ta përbaltur Luftën e Shenjtë të UÇK-së, përmes të ashtuquajturës “Gjykatë Speciale” e Hagës për Kosovën, e diktuar dhe …

Më shumë...

Rexhep Zeka Drejtor Ekzekutiv i OJQ-së Sundimi i Demokracisë në Kosovë: Mos na leni pa ujë!

Rexhep Zeka Drejtor Ekzekutiv i OJQ-së Sundimi i Demokracisë në Kosovë: Mos na leni pa ujë!

Banoret e Orllanit me padurim e kanë pritur fillimin e vitit 2019, që ti vie fundi  diskriminimit që u është bërë banorëve të Orllanit dhe fshatrave përreth, lidhur me furnizimin me ujë të pijshëm, fatkeqësisht kësaj radhe qëllimisht MMPH ne krye me ministrin z.Fatmir Matoshi po donë të na  “vjedhë”  …

Më shumë...

Në takimin koordinues për dialog me Serbinë, sërish munguan LDK-ja dhe Lëvizja Vetëvendosja

Kadri Veseli

Takimit koordinues për dialogun me Serbinë, sërish i munguan dy partitë opozitare, LDK dhe Vetëvendosje. Organizatori  i këtij takimi, Kadri Veseli pati një porosi për LDK-në, që  të mos t’i fërkojë duart. Veseli pas takimit koordinues për dialogun me Serbinë, i iniciuar nga vet ai, tha se refuzimi i serishëm …

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Është papërgjegjësi e LDK-së dhe Vetëvendosjes që nuk po tregojnë gatishmëri për dialogun

Ahmeti:

Bashkëdrejtuesi i dialogut me Serbinë, dhe kryetari i Prishtinë Shpend Ahmeti, bëri të ditur se në takimin e sotëm informuan krerët shtetëror për temat të cilat do të diskutohen në Bruksel, e që sipas tij janë çështja e të zhdukurve, të zhvendosurit, pronat, çështjet ekonomike, trashëgimia kulturore dhe kërkesat që …

Më shumë...

Isa Mustafa iu ka kundërpërgjigjur deklaratave të kryekuvendarit Veseli sa i përket Gjykatës Speciale

Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa iu është kundërpërgjigjur deklaratave të kryetarit të Kuvendit të Kosovës sa i përket Speciales, duke thënë se Kadri Veseli është mirë të sillet si kryeparlamentar dhe jo si shef i SHIK-ut.  Kreu i LDK-së tha se të gjithë ata që thirren nga …

Më shumë...

Gjykata Themelore në Prishtinë i caktoi 30 ditë paraburgim personit, i cili ka kërcënuar kryeministrin, Haradinaj

Gjykata Themelore

Gjykata Themelore në Prishtinë i ka caktuar masën prej 30 ditë paraburgim ndaj personit B. E i cili dyshohet se ka kërcënuar kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj. “Ekziston dyshimi i bazuar se i pandehuri B.E nga fundi i vitit 2018 dhe në fillim të vitit 2019 ishte angazhuar në përgatitjen …

Më shumë...

MBPZHR: Zvicra e gatshme të përkrahë promovimin e produkteve bujqësore të Kosovës në tregun zviceran

MBPZHR: Zvicra e gatshme të përkrahë promovimin e produkteve bujqësore të Kosovës në tregun zviceran

 Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Mevludin Krasniqi, ka pritur në një takim Presidentin e Dhomës së Tregtisë, Industrisë dhe Shërbimeve Zvicër –Kosovë, Stefan Sarkany, bashkë me një delegacion të kësaj organizate, me të cilët kanë biseduar për mundësinë e bashkëpunimit në sektorin e bujqësisë, përmes promovimit të produkteve …

Më shumë...

Izet Shala: Ngjashmëritë dhe dallimet në arsim, dje dhe sot, një ide për zgjidhje

Izet Shala

Klasa në minimum dhe maksimum duhet të ketë 21-25 nxënës me një mësues, ndërsa hapësira e klasës duhet të ketë së paku 60 metra katrorë. Arsimi fillor niset që në moshën gjashtë vjeçare dhe mbaron në moshën 15 vjeçare. Kjo është e qëndrueshme dhe sot respektohet. Duke analizuar me kujdes …

Më shumë...