Ahmet Qeriqi

Me shpalljen e pafajësisë së Sami Lushtakut nuk ka fituar “Drejtësia”, por ka fituar e drejta e UÇK-së

Ushtarët e UÇK-së

Me shpalljen e pafajësisë së Sami Lushtakut nga Gjykata Supreme në Kosovë nuk ka fituar Drejtësia, por ka fituar e drejta, ligjet e fuqishme të jetës, lufta e pastër e  UÇK-së dhe gjaku i derdhur rrëke për liri. Për katër vjet rresht prokurorët, hafijet, spiunët e shumtë nuk e zbuluan …

Më shumë...

PDK-ja e ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Supreme për lirimin e kryetarit të Skënderajt, Sami Lushtaku

PDK

Partia Demokratike e Kosovës e ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Supreme për lirimin e kryetarit të Skënderajt, Sami Lushtaku, nën akuzat akuzat për krime lufte. PDK-ja nëpërmjet një komunikate për medie, e ka vlerësuar të vonuar, por të drejtë, vendimin e drejtësisë për lirimin e ish-komandantit të UÇK-së, në Drenicë …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot 4 Korrikun, 241-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot 4 Korrikun, 241-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot 4 korrikun Ditën e Pavarësisë.Kjo datë shënon 241-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Shpallja e Pavarësisë së Amerikës shënoi shkëputjen e kolonive nga Britania e Madhe 241 vjet më parë, por ajo ishte vetëm fillimi i vendosjes së …

Më shumë...

Vetëvendosja vazhdon të jetë e hapur dhe të bashkëpunojë me LDK-në për koalicion paszgjedhor

Vetëvendosje

Lëvizja “Vetëvendosje” vazhdon të jetë e hapur të bashkëpunojë me LDK-në për ta krijuar një shumicë parlamentare në rast se koalicioni PAN dështon ta formojë Qeverinë. Krerët e dy subjekteve, Visar Ymeri e Isa Mustafa, tashmë kanë zhvilluar një bisedë telefonike mes vete, megjithatë ende nuk kanë nisur takimet. Ata …

Më shumë...

Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Supreme për lirimin e Sami Lushtakut

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, iu ka përgjigjur nga Malisheva, kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin për lirimin e bashkëluftëtarit të tij, Sami Lushtaku, nga të gjithat akuzat për krime lufte. “Lirimi i tij sot është një lajm shumë i mirë, dhe shpresojmë që drejtësia t’i japë fund sa më parë edhe procesit të bashkëluftëtarëve tanë …

Më shumë...

Astrit Patozi: Në rrugën time për kryetar të PD-së nuk më ndalin kërcënimet e Lulzim Bashës

Astrit Patozi

Kandidati për kryetar i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Astrit Patozi, akuzoi  kryetarin aktual, Lulzim Basha se nuk do garë brenda Partisë, meqë e di që nëse futet në një garë të barabartë del humbës prej saj. Patozi foli për kërcënime në adresë të tij dhe përçoi një mesazh për Lulzim …

Më shumë...

Gjykata ka urdhëruar konfiskimin e pasaportës së Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarëve të VMRO-DPMNE-së

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre

Një gjykatë në Maqedoni ka urdhëruar konfiskimin e pasaportës së ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarëve të tjerë të partisë së tij nacionaliste, WMRO-DPMNE, përfshirë dy ish-ministra të qeverisë së tij, lidhur me skandalin e  përgjimit. Ky urdhër është shpallur pasi Gruevski dhe ish-ministri i brendshëm dhe ai i transportit, …

Më shumë...

RKL: Si ndihen sot redaktorët dhe gazetarët që nuk kishin lënë gjë të ligë pa shkruar dhe pa inskenuar kundër Sami Lushtakut?

RKL

Informata për shpalljen e pafajësisë dhe lirimin e përnjëhershëm nga burgu të Sami Lushtakut, i ka lënë si pula të lagura shumë nga jugo-gazetarët shqipshkrues, të cilët me tituj bombastikë, me përbuzje e krekosje skllavi, kishin mbushur faqet e gazetave dhe të portaleve të tyre, për katër vjet rresht  duke …

Më shumë...

OVL e UÇK-së e ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Supreme për lirimin nga burgu të Sami Lushtakut

Sylejman Selimi, Sami Lushtaku dhe Musa Jashari

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e ka përshëndetur vendimin për lirimin e Sami Lushtakut, dhe sipas kësaj organizate, vendimi për lirimin e tij është fitore për shqiptarët dhe edhe një humbje për Serbinë. I kemi përcjellë me indinjatë të thellë proceset gjyqësore ndaj të gjithë …

Më shumë...

Sami Lushtaku para se të shkojë në familja ka bërë homazhe para varrit të Komandantit Legjendar, Adem Jashari

Sami Lushtaku para se të shkojë në familja ka bërë homazhe para varrit të Komandantit Legjendar, Adem Jashari

Sot rreth orës 18.45 minuta Sami Lushtaku ka dalë nga burgu i Sigurisë së Lartë, i liruar nga Gjykata Supreme nga të gjitha akuzat, me të cilat e kishin dënuar dhe shpallur  fajtor gjykatat paraprake. Me rastin e lirimit në burgu, pasi është përshëndetur me familjen dhe ata që kishin …

Më shumë...

Gjykata Supreme liron nga paraburgimi kryetarin e komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku

Sami Lushtaku

Avokati, Arianit Koci ka bërë të ditur për Agjencisë e lajmeve Kosovapress se Gjykata Supreme ka marrë vendim, që ta lirojë nga paraburgimi kryetarin e Skënderajt, ish komandantin e UÇK-së në Zonën e Drenicës, Sami Lushtaku. Sipas avokatit Gjykata ka pranuar ankesën e tij dhe ka marr vendim që ta …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Leon Tolstoj, gjeniu i pa përsëritshëm i letërsisë ruse dhe asaj botërore

Ahmet Qeriqi: Leon Tolstoj, gjeniu i prozës së letërsisë ruse dhe asaj botërore

Mendjet erudite si ajo e Homerit, Shekspirit, Servantesit, Tolstojit e të tjerëve të kësaj radhe mendimtarësh të mëdhenj të historisë së qytetërimit, përmes perceptimit të realitetit të shprehur në krijimtarinë e tyre,  kanë bërë kthesa të mëdha në zhvillimin e përgjithshëm të mendimit njerëzor, në zhvillimin e  filozofisë së jetës …

Më shumë...

Mogherini: Thaçi dhe Vuçiq kanë ranë dakord të punojnë për fillimin e një faze të re të dialogut dhe pajtimit

Mogherini: Thaçi dhe Vuçiq

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, pas takimit të sotëm në Bruksel mes kryetarit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksander Vuçiq, në deklaratën e saj për shtyp, thuhet se palët janë marrë vesh për një fazë të re të dialogut ndërmjet dy vendeve për normalizim …

Më shumë...

Rezultati i kalueshmërisë së maturës në këtë afat ka arritur në 83.5 %

Matura Shtetërore 2019, pjesa e parë e provimit mbahet me 12 dhe 15 qershor kurse pjesa e dytë me 19 dhe 22 qershor

Komisioni Shtetëror i Maturës, pas përpunimit të rezultateve të Provimit,  ka publikuar rezultatet për të gjithë maturantët që iu nënshtruan testit të maturës në afatin e qershorit. Rezultati i kalueshmërisë në këtë afat është 83.5 për qind, ndërsa 67.2 për qind e maturantëve kanë arritur të marrin mbi 50 për …

Më shumë...

Thaçi: U fokusuam në domosdoshmërinë e hapjes së një faze të re të dialogut dhe pajtimit të Kosovës me Serbinë (!)

Thaçi - Vuçiq

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se në takimin e sotëm që pati  me kryetarin  e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kanë diskutuar për domosdoshmërinë e hapjes së një faze të re të dialogut mes dy shteteve. “Në takimin e udhëhequr nga Mogherini, që zhvilluam me presidentin e Serbisë, Vuciq, u …

Më shumë...

Edi Rama: Kemi marrë besimin e shumicës, por mos-justifikimi i këtij besimi do të ishte fatal për PS-në”

Rama

Në fjalën e tij para zyrtarëve të Partisë Socialiste, kryetari i kësaj partie, Edi Rama ka theksuar se marrja e mandatit përbën një përgjegjësi për Partinë, e cila do të mund të qeverisë e vetme. “Kemi marrë më shumë vota se 4 vite më parë, shumë e rrallë për një …

Më shumë...