Ahmet Qeriqi

Milojko Pantiq: Vuçiq, a e di ti se Shumadija është zemra e Serbisë, e jo Kosova?

Milojko Pantiq: Vuçiq, a e di ti se Shumadija është zemra e Serbisë, e jo Kosova?

Kosova është një histori fisnore e këtij vendi dhe historia kombëtare fillon në Orashac, jo larg nga Kragujevci. Kemi hyrë në muajin e katërt e protestave qytetare, paqësore në të gjithë Serbinë, dhe një “mbret” politikan  serb,  thotë se protestat nuk i  interesojnë. Në të vërtetë, së pari  duhet ditur …

Më shumë...

Adem Demaçi: Një jetë e tërë sakrificë për të vërtetën, barazinë, të drejtën, njerëzinë dhe lirinë

Baca Adem Demaçi

Ditëlindjet e njerëzve që kanë bërë emër në historitë e kombeve, shënohen si ditë të veçanta për t’u ndalur pak dhe për të përkujtuar kohën, të kaluarën, prej nga u nisem e deri ku erdhëm, ku jemi dhe ku po vemi, me cilat vështirësi u ballafaquam dhe cilat janë ato …

Më shumë...

Arton Musliu: Platforma që (s’) na duhet

Arton Musliu

Për herë të parë në historinë e shteteve moderne, Kosova nga një spektatore që ishte para luftës çlirimtare, u shndërrua në një aktore dhe faktore pas saj.  Deri atëherë ishte veçse objekt diskutimi, jo edhe subjekt siç është tani.  Shteti i Kosovës si një produkt normal i të drejtës së …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “Deti i jetës” një libër tundues i Irena Hoxhës

Albert Z. Zholi: “Deti i jetës” një libër tundues i Irena Hoxhës

Poetja vlonjate, Irena Hoxha, vjen tashmë para lexuesit me librin e ri (të tretë) me poezi “Deti i jetës”. Ndoshta është nisur nga origjina, Vlora heroike, ndoshta nga vendbanimi tanishëm Athina ku dhe aty deti gjallon në çdo stinë, ndoshta ka qenë rastësi, por titulli i librit është mjaft shprehës, …

Më shumë...

Dragisha Mijaçiq: Sot promovohet projekti rajonal “Bjeshka e Moknës – perla e pazbuluar në shtegun Via Dinarica”

Dragisha Mijaçiq: Sot promovohet projekti rajonal “Bjeshka e Moknës – perla e pazbuluar në shtegun Via Dinarica”

Në bashkëpunim me komunën e Tutinit, Agjensionin për Zhvillim Rajonal i Sanxhakut – SEDA, OJQ-në Marimangat e Pejës dhe Klubin Bjeshkatar “Ahmica” nga Rozhaja, Instituti për Zhvillim Ekonomik Territorial (InTER) ka nisur projektin rajonal “Bjeshka e Moknës – perla e pazbuluar në shtegun Via Dinarica” e cila do t’i mbledh …

Më shumë...

Përurohet Qendra Rinore në Banjë

Përurohet Qendra Rinore në Banjë

Kryetari i komunës Haki Rugova i shoqëruar edhe nga Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit  Kujtim Gashi, ka përurar Qendrës Rinore në Banjë. Kryetari Haki Rugova tha se ndjehet mirë nga vizita e ministrit me të cilën bisedoi për bashkëpunim të mëtutjeshëm në mes të komunës së Istogut …

Më shumë...

Nëse Kuvendi deklarohet kundër bashkimit të Medvegjës, Bujanocit e Preshevës me Kosovës, Thaçi jep dorëheqje(!)

Kryetari Thaçi: Të gjithë e kemi për obligim moral dhe ligjor ta respektojmë me përpikëri Kushtetutën e Kosovës

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur për marrëveshjen e pritur me Serbinë dhe për rishikimin e kufirit mes dy vendeve. Kreu i shtetit të Kosovës ka deklaruar se nëse marrëveshja me Serbinë nuk do të kalojë në Kuvendin e Kosovës, ai do të japë dorëheqje, për ta dërguar atë …

Më shumë...

Mehmet Musa: T r e A d e m a t !!!

Mehmet Musa: T r e A d e m a t !!!

Bota përparimtare, demokratike, liridashëse si dhe bota e krimit, e shtypjes e shfrytëzimit, e terrorit, e narkotikëve , e luftënxitësve i njeh tre Ademat ! Nuk ka njeri në lëmshin tokësor, që ka mbushur mbi 18 vjeç, që nuk i njeh e që nuk ka dëgjuar për ta, pavarësisht besimit …

Më shumë...

Më 26 shkurt të vitit 1936 lindi Simboli i Rezistencës kombëtare shqiptare, Adem Demaçi

Adem Demaci

Më 26 shkurt të vitit 1936 lindi Simboli i Rezistencës kombëtare shqiptare, Adem Demaçi.  Në vitin 1958 është dënuar 5 vjet me burg për shkak të shkrimeve dhe bindjeve  të tij, politike e atdhetare. Në vitin 1963 ka themeluar në Prishtinë organizatën e quajtur “Lëvizja Revolucionare për Bashkimin e Shqiptarëve”, …

Më shumë...

Rrjeti i Bizneseve i përbërë nga 9 shtete të Evropës do të jetë pjesë e Samitit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare

Rrjeti i Bizneseve i përbërë nga 9 shtete të Evropës do të jetë pjesë e Samitit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Evropë njofton mediat se lajmi që po qarkullon këto ditë se Rrjeti Global i Bizneseve të Diasporës Shqiptare nuk merr pjesë në Samitin e Diasporës nuk është i vërtetë. Rrjeti i Bizneseve të Evropës i përbërë nga 9 shtete të Evropës do të jetë pjesë …

Më shumë...

Drejtorati për Kulturë, Rini dhe Sporte i komunës së Lypjanit, merr nën mbrojtje shtëpinë e selisë së Radios Kosova e Lirë, në Krojmir

Drejtorati për Kulturë, Rini dhe Sporte i komunës së Lypjanit, merr nën mbrojtje shtëpinë e selisë së Radios Kosova e Lirë, në Krojmir

Drejtorati për Kulturë, Rini dhe Sporte i komunës së Lypjanit, iu ka përgjigjur pozitivisht kërkesës së Drejtorisë së Radios-Kosova e Lirë, për ta marrë nën mbrojtje institucionale  shtëpinë e  Arian Idriz Qeriqit, në fshatin Krojmir, ku ka qenë selia e parë e Radios Kosova e Lirë dhe Agjencisë së lajmeve …

Më shumë...

Katër kryekuvendarë shqiptarë, udhëheqin Kuvendet e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Kosovës e tani edhe të Turqisë

Katër kryekuvendarë shqiptarë, udhëheqin Kuvendet e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Kosovës e tani edhe të Turqisë

Lajmi se kryetari i Kuvendit të Turqisë u zgjodh z. Mustafa Shëntop, me origjinë shqiptare, politikan i partisë, të cilën e udhëheq kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Eredogan pa dyshim se është lajm i ditës, sado që shumë nga mediet në Kosovë, Shqipëri e më gjerë e anashkalojnë, si lajm …

Më shumë...

Shefket Palloshi: Kujtojmë daljen nëpër pika te njësiteve te Brigadës 162 “Agim Bajrami” ne krye me Qamil Ilazin dhe Hajrush Kurtaj

Shefket Palloshi: Kujtojmë daljen nëpër pika te njësiteve te Brigadës 162 "Agim Bajrami" ne krye me Qamil Ilazin dhe Hajrush Kurtaj

(25 dhe 26 shkurt 1999) 20 Vjet më parë më 25 dhe 26 shkurt të vitit 1999, sot kujtojmë daljen neper pika te njesiteve te Brigades 162 “Agim Bajrami” te prire nga komandanti Qamil Ilazi (Bardhi) dhe zv.komandanti Hajrush Kurtaj (Kaçaniku i Forte), te rreshtuar me ushtaret e tyre per …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Nëse bëhet ndarja e Kosovës atëherë pse u bë Lufta!?

Skënder S. Kapiti

Këtë si pyetje po ia drejtoj të gjithë atyre dhe sidomos politikanëve e pushtetarëve, si p. sh. edhe Presidentit të Kosovës. H.Thaçi dhe Kryeministrit të Shqipërisë E.Rama, pseudohistorianëve e pseudopatriotëve “intelektualë” e “mediatikë” si dhe atyre që tradhëtisht hapur e tinëzisht  janë për “shkëmbim territoresh” e “ ndryshim  kufijsh” të …

Më shumë...

Preng Cub Lleshi: Vallë, kjo është demokracia?!

Preng Cub Lleshi

Kaluan tanimë 28 vite nga 20 shkurti i vitit 1991, kur forcat e zeza antikomuniste, të komanduara nga ca intelektualë me bluza të bardha, nën thirrjen histerike “E duam Shqipërinë si gjithë Evropa”, rrëzuan përmendoren e Komandantit legjendar të Ushtrisë Nacionalçlirimtare dhe të  udhëheqësit të PPSH e të popullit shqiptar, …

Më shumë...

Kryetari i Partisë FJALA, Gëzim Kelmendi uron zgjedhjen e Mustafa Shentopit kryetar të Parlamentit të Turqisë

Gëzim Kelmendi

Parlamenti i Turqisë me shumicë votash zgjodhi shqiptarin Mustafa Shentop për Kryetar. Kryetari i posa zgjedhur Mustafa Shentop është nga radhët e AK-së partia e Presidentit, Rexhep Taip Erdogan. Politika aktuale e Turqisë së sotme është pothuajse e njëjtë me të kaluarën duke u dhënë mbështetje shqiptarëve me pozita të …

Më shumë...