Ahmet Qeriqi

Flet kryetarja e shoqatës, “12 Qershori” Vjenë- Austri, Rolanda Limani: NATO-s dhe Amerikës i detyrohemi shumë

Flet kryetarja e shoqatës, “12 Qershori” Vjenë- Austri, Rolanda Limani: NATO-s dhe Amerikës i detyrohemi shumë

Albert Z. ZHOLI, intervistë me kryetaren e shoqatës “12 Qershori”  Vjenë- Austri, znj. Rolanda Limani Ka lindur në Gjakovën historike por ka vite që banon në Vjenë. Rolanda është një aktiviste shembullore ku shoqata që ajo drejton ka bërë nj sërë aktivitetesh jo vetëm në Austri por dhe ën shumë …

Më shumë...

Komandanti i Zonës Operative të Drenicës, gjatë luftës së UÇK-së, Sami Lushtaku, është ftuar nga Gjykata Speciale për hetim

Sami Lushtaku

Komandanti i Zonës Operative të Drenicës, gjatë luftës së UÇK-së, Sami Lushtaku, është ftuar nga Gjykata Speciale për hetim, ka bërë të ditur për mediet  avokati i tij, Arianit Koci. Me autorizimin e klientit tim z. Sami Lushtaku, ju njoftoj se z. Lushtaku ka pranuar një ftesë që më 14 …

Më shumë...

Ministri Shala merr vendim për ndalimin e shitjes së mjeteve piroteknike për të miturit

Endrit Shala

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka lëshuar një urdhëresë për Trupat Koordinuese për mbikëqyrjen e tregut që ndalon shitjen e mjeteve piroteknike për personat nën moshën 18 vjeç. Shala ka thënë se me këtë urdhëresë obligon inspektoratin e tregut që t’i kontrollojnë operatoret ekonomik, me këtë rast t’i …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Klubi Letrar “Martin Camaj” në Mynih mbajti manifestim letrar

Mustafë Krasniqi: Klubi Letrar “Martin Camaj” në Mynih mbajti manifestim letrar

Klubi letrar „Martin Camaj“ në Mynih organizoj Manifestim Letrar  për Vitin e  Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, festat e  nëntorit dhe të fundvitit. Manifestimi u mbajt në bashkëpunim me FC «ALBA» Augsburg dhe fondacionin «BESA» në Mynih.   Në këtë manifestim letrar përpos krijimtarisë së poetike, pati Kumtesa, për Gjergj Kastriotin …

Më shumë...

Zymer U. Neziri: Lahuta, Eposi i Kreshnikëve dhe UNESCO sot

Dr. Zymer Neziri

 Po, ishte lajm i keq ky i tashmi për regjistrimin e nominimit të lahutës si pasuri serbe në UNESCO. Ndonëse ajo e ka vendin aty, në UNESCO, nuk është edhe pasuri vetëm e një populli. Vlerësuesit e projektit kanë vepruar edhe politikisht në sesionin e 13-të të Komitetit Ndërqeveritar për …

Më shumë...

Frank Shkreli: Lahuta nuk këndon më për Shqipëri dhe për Shqiptarë

Frank Shkreli

Unë nuk e di se ku qëndron e vërteta mbi këtë çështje, por i vjen një erë shumë e keqe: nëse është pranuar ose jo propozimi i Serbisë për të regjistruar Lahutën si instrument të saj në UNESCO, si pasuri e saj kulturore. Qeveritë dhe Ministritë e Kulturës gjatë viteve …

Më shumë...

Mehmet Musa: Viti 1986 ishte vit i kobshëm për atdheun tonë të robëruar nga serbët e sllavët

1968

Viti 1986 ishte vit i kobshem ,per atdheun tone te robruar nga serbocetniket, ne pergjithse e,per levizjen revolucionare te Kosoves ne veqanti ngase,me tortura neper zyrat e sigurimit serb i ndane nga jeta tre aktivist nder kryesoret te ceshtjes shqiptare ;Metush Krasniqin,Xhemail Blakaj dhe Male Morinen. Pikerisht diten e diele …

Më shumë...

Thaçi: Kosova mbetet e përkushtuar në forcimin dhe avancimin e të drejtave dhe lirive fondamentale të njeriut

Kryetari Thaçi kërkon nga qytetarët e Kosovës respektim rigoroz të rekomandimeve të IKSHKP-së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut hapi rrugën për një varg instrumentesh ndërkombëtare që garantojnë të drejtat dhe liritë fondamentale të njeriut kudo nëpër botë. Kosova mbetet e përkushtuar në forcimin dhe avancimin e të drejtave dhe lirive fondamentale të njeriut. …

Më shumë...

Federica Mogherini, i bën thirrje Qeverisë së Kosovës që ta revokojë taksën 100 % për Serbinë dhe Bosnjën

Mogherini

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që ta revokojë taksën prej 100 për qind ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina. Ndërsa sa i përket, çështjes se korrigjimit të kufijve, Mogherini ka thënë se i takon …

Më shumë...

Në Bruksel u mbajt takimi i dytë të Këshillit Ministror të Komunitetit të Transportit ku mori pjesë edhe ministri, Pal Lekaj

Në Bruksel u mbajt takimi i dytë të Këshillit Ministror të Komunitetit të Transportit ku mori pjesë edhe ministri, Pal Lekaj

Në Bruksel është mbajtur takimi i dytë të Këshillit Ministror të Komunitetit të Transportit në Bruksel, ku pjesëmarrës nga Kosova ishte ministri i transportit, Pal Lekaj. Me këtë rast, Lekaj i njoftoi anëtarët tjerë për ratifikimin e Traktatit të Komunitetit të Transportit nga Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe zbatimin …

Më shumë...

Oda e Afarizmit të Kosovës pritet në takim nga kryeministri, Ramush Haradinaj

Oda e Afarizmit të Kosovës pritet në takim nga kryeministri, Ramush Haradinaj

Peticioni për heqjen e udhëzimeve administrative të nënshkruar nga dhjetëra biznese, problemi i energjisë elektrike, përkrahje për taksën 100%, infrastruktura ligjore, mungesa e energjisë elektrike, ligjeve në përputhje me tregun, ligji i punës dhe lehonisë dhe çështje tjera të ngjashme të cilat preokupojnë biznese, ishin qëllimi i takimit të delegacionit …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës po paralajmëron masa shtesë reciprociteti ndaj Serbisë

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës po paralajmëron masa shtesë reciprociteti ndaj Serbisë. Këto masa edhe pse ende nuk janë definuar se cilat do të jenë, do të pasonin vendimin e 21 nëntorit, për vendosjen e taksës 100 për qind për produktet e importuara me orgjinë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina. Ndonëse …

Më shumë...

Ministri, Bytyqi, mori pjesë në hapjen e punëtorisë dyditore mbi përgatitjen e raportit të vlerësimit…

Ministri Bytyqi vazhdon ta përkrah idenë e kryetari të Dardanës, Qëndron Kastratit, për mbylljen e 19 shkollave

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka marrë pjesë në hapjen e punëtorisë dyditore mbi përgatitjen e raportit të vlerësimit – Rishikimi i përbashkët vjetor i punës për vitin 2018, bazuar në PSAK 2017-2021, e cila është organizuar nga MAShT-i me mbështetje të GIZ-it. Në këtë aktivitet  po …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Lëvizja Për Universitetin”- kauzë për “Universalitetin”, gjithë përfshirjen

Skënder S. Kapiti

Shqiptarët mezi kanë pritur për një Lëvizje të tillë Antipolitike si kjo e studentëve sot, sepse shqiptarët janë mashtruar, gënjyer, vjedhur, grabitur, varfëruar dhe  stresuar nga e gjithë elita politike e tranzicionit.  Kjo elitë politike ka prodhuar vetëm trauma e fatkeqësi të rënda  publike e kombëtare. Kjo elitë politike hajdute, …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Njeriu dhe qeni

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

(“Qeni virtyti, ngaqë nuk mundi të bëhej njeri, u shndërrua në kafshë”.  Viktor Hygo) Më lindi ideja të shkruaj për mirënjohjen e qenit, pasi kohë më  pare, gjatë luftës në Kosovë, pata rastin të përjetoja një ngjarje që më është rrënjosur në kujtesë. Gjatë luftës ne, si Shtab i Përgjithshëm, …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Buxheti i (mos) zhvillimit ekonomik

Mr. Lulzim A. Beqiri

Buxheti shtetëror është një nga instrumentet më të rëndësishme ekonomike  i Republikës së Kosovës, i cili përgatitet nga Ministria e Financave në koordinim me organizatat buxhetore dhe miratohet në fund të vitit në Kuvendin e Republikës së Kosovës, buxheti për vitin e ardhshëm përgatitet në vitin aktual, ndërsa shpenzimi i …

Më shumë...