Ahmet Qeriqi

Hoyt Brian Yee konsideron se shqiptarët vetë duan të jetojnë të ndarë në pesë shtete, për hir të fqinjëve dhe Amerikës (!)

Hoyt Brian Yee

Zëvendës-ndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee, ka thënë se në mesin e politikanëve shqiptarë nuk ekziston dëshira për krijimin e Shqipërisë së Madhe. Nuk besoj se ka një lëvizje serioze për Shqipërinë e Madhe, apo ndonjë dëshirë nga shqiptarët, kudo ku ata janë, në Maqedoni, Mal të …

Më shumë...

Ermira Babamusta: Ermir Cani, një ambasador i kulturës shqiptare

Ermira Babamusta: Ermir Cani, një ambasador i kulturës shqiptare

Ermir Cani është një i ri shqiptar i cili ka marrë pjesë gjallërisht në qytetin e tij të lindjes Peqin për të orientuar të rinjtë drejt aktiviteteve në shërbim të banorëve dhe shqiptarëve. Si konceptues dhe themelues i shoqatës vullnetare rinore “Ideartë”, Ermiri bashkë me miqtë e grupit kanë organizuar …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Gara politike për të marrë përgjegjësi publike, për të qeverisur vendin, duhet të jetë e ndershme

Jakup Krasniqi

Në demokracinë parlamentare, gara politike zhvillohet mbi baza programore e ideologjike dhe është krejt e natyrshme. Lufta më argumente pozitive, dyshuese e negative qoftë edhe atëherë kur bëhet vetëm për anët e dobëta të kundërshtarit në kufijtë e të lejueshmes edhe mund të kuptohet, pasi në secilën garë ka shtyrje …

Më shumë...

Mexhid YVEJSI: Jeta, Ramazani dhe Kur’ani

Mexhid Yvejsi

“Të jesh i informuar në mënyrë adekuate, do të thotë të jetosh në mënyrë efikase.” Norbert Wiener, Babai i informatikës moderne. A jeni të informuar në mënyrë adekuate? A jetoni në mënyrë efikase? Si duhet duhet të jetojmë? Këto janë pyetje filozofike. Filozofia bën pyetje të tilla.     Filozofia merret …

Më shumë...

Serbia nuk do të ekzistojë në Kosovë nëse unë do të jem kryeministër ka thënë Ramush Haradinaj

Haradinaj: Ne do të jemi fitues të zgjedhjeve

Serbia nuk do të ekzistojë në Kosovë nëse unë do të jem  kryeministër ka thënë Ramush Haradinaj. Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma deklaroi për KosovaPress se nuk ka ndonjë projekt për t’i hapur probleme Serbisë dhe se do të ulet në një tavolinë me të gjithë, por vetëm si …

Më shumë...

Erdogan: BE-ja duhet ta kuptojë se Turqia nuk është lypëse e Evropës dhe nuk varet nga ajo

Reccep Tayip Erdogan shpalli fitoren edhe për një tjetër mandat 5-vjeçar në krye të Turqisë

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan i kërkoi sot Bashkimit Evropian të vendos definitivisht për anëtarësimin e Turqisë duke konfirmuar se vendi i tij nuk mund të trajtohet si një lypës në dyert e Evropës. BE-ja nuk ka të drejtë ta konsiderojë Turqinë si një lypëse në portat e saj.   …

Më shumë...

Sot u mbushën 19 vjet kur më 25 maj 1998, forcat serbe hynë në fshatin Lybeniq të Pejës

Sot u mbushën 19 vjet kur më 25 maj 1998, forcat serbe hynë në fshatin Lybeniq të Pejës

Sot u mbushën 19 vjet kur më 25 maj 1998, forcat serbe hynë në fshatin Lybeniq të Pejës, duke vrarë e masakruan nëntë banorë të Lybeniqit. Gjenocidi i kryer në këtë vendbanim ndaj popullsisë së pafajshme shqiptare më 25 maj 1998 dhe më 1 e 7 prill 1999, është njëri …

Më shumë...

OVL e UÇK-së, dega në Kaçanik shënoi 18-vjetorin e rënies së 7 dëshmorëve në fshatin Biçec

OVL e UÇK-së

OVL e UÇK-së, dega në Kaçanik, me aktivitete përkujtimore e tematike ka  shënuar 18-vjetorin e rënies së dëshmorëve,  Shaqir Kuka, Sakip Hysa, Qemajl Guri,  Sadik Guri, Avdullah Baftiu, Nazmi Osmani dhe Kemajl Kolshi Manifestimi qendror përkujtimor për dëshmorët  u mbajt sot mbahet në fshatin Biqec, SHFMU “Jusuf Gërvalla”.

Më shumë...

Prej sot Mali i Zi do të ketë ulësen e vet në takimet formale dhe joformale të NATO-s

NATO

Mali i Zi, prej  sot do të ketë ulësen e vet  në takimet formale dhe joformale të NATO-s, Nga fillimi i qershorit, ndërkaq, do të jetë edhe zyrtarisht anëtari i 29-të i Aleancës Veriatlantike. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, konfirmoi se kryeministri malazez, Dushko Markoviq, do t’iu bashkohet …

Më shumë...

Sot dhe nesër, për herë të parë mbahet Festivali Kombëtar Folklorik “Plaku 2017”

Sot dhe nesër, për herë të parë mbahet Festivali Kombëtar Folklorik "Plaku 2017"

Sot dhe nesër, për herë të parë mbahet Festivali Kombëtar Folklorik “Plaku 2017” Festivali ka karakter garues në të cilin do të marrin pjesë shoqëri kulturore artistike nga mbarë trojet Shqiptare. Festivali është organizuar dhe  mbahet me rastin e ditëlindjes së Xheladin Gashit, i njohur gjatë luftës si Komandant “Plaku” …

Më shumë...

U përurua libri universitar: “Edukata qytetare” e autorëve: Dr. Sabri Rexha dhe Dr. Nusret Pllana

U përurua libri universitar: “Edukata qytetare” e autorëve: Dr. Sabri Rexha dhe Dr. Nusret Pllana

  Prof.dr. Musa Limani Recension (Për pjesën ekonomike të dorëshkrimit të këtij teksti universitar) Libri “Edukata qytetare” është hartuar në bazë të planit e programit të Fakultetit të Edukimit të Universitetit të Prishtinës dhe u kushtohet studentëve të këtij fakulteti, si tekst mësimor, por mund ta shfytëzojnë të gjithë të …

Më shumë...

Dije Ferati: Pse serbët na konsiderojnë si popull çoban të dhive dhe shitës të grave

Lekë Dukagjini

Serbët e mbrojnë tezën se populli shqiptar nuk ka prejardhje ilire as nuk është autokton në trojet ku jeton sot por rrjedh nga një bandë çobanësh të ardhur në Ballkan nga asgjëkundi.  Përveç blegtorisë kryesisht të përbërë nga dhitë, shqiptarët merren edhe sot e kësaj ditë me tregti. Kjo tregti …

Më shumë...

Nga mesi i rreth 500 kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 11 qershorit vetëm 20 prej tyre janë nga radhët e ish të burgosurve politikë (!)

35-vjet...“Republikë, Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë”

Përderisa në vitet ‘90 të burgosurit politikë kishin dominuar skenën politike, madje edhe  LDK-në, e cila kishte prejardhje ideo-politike dhe organizative  nga LKJ e Kosovës,  në luftën e UÇK-së ata  përbenin kreun kryesor të saj. Ata ishin të pranishëm  thuajse në të gjitha segmentet organizative, ndërsa në periudhën e parë …

Më shumë...

Ish-deputeti i LDK-së mjeku i luftës së UÇK-së, Hatim Baxhaku, nuk është përfshirë në listën për deputetë

Ish-deputeti i LDK-së mjeku i luftës së UÇK-së, Hatim Baxhaku, nuk është përfshirë në listën për deputetë

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hatim Baxhaku, i cili nuk është përfshirë në listën për deputetë për Kuvendin e ardhshëm  ka treguar se është pjesë e LDK-së që nga themelimi i saj, dhe vazhdon të jetë, edhe pse nuk është përfshirë në listën përfundimtare për deputetë në zgjedhjet e …

Më shumë...

Shpejtim Bulliqi: Në LDK kërkuan kokën time, kjo parti kontrollohet nga Riinvesti dhe Elkos-i

Bulliqi

Edhe pse mbeti jashtë listës për deputet, Shpejtim Bulliqi do të vazhdojë të mbetet në partinë e tij në LDK. Ai në një intervistë për KosovaPress thotë se vendimi që ai të mbetet jashtë kësaj liste, është i disa individëve, të cilët gjenden në strukturat e larta udhëheqëse të partisë,  …

Më shumë...

Përfundoi definitivisht akuza kundër luftëtarëve të lirisë në rastin “Kleçka”, shfajësohen të gjithë të akuzuarit

Limaj

Sot, definitivisht  u refuzua kërkesa për sikur thuhej, mbrojtjen e ligjshmërisë e ushtruar nga Prokuroria Speciale e vendit.  Gjykata Supreme ka refuzuar kërkesën e Prokurorisë për mbrojtje të ligjshmërisë në rastin “Kleçka”. Prokuroria kishte kërkuar që të hidhet poshtë aktvendimi i shkallës së parë që i shfajëson të gjithë të …

Më shumë...