Ahmet Qeriqi

Letër mësuesit!

Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë që kundërshtonte planet diskriminuese të Serbisë në Kosovë shënon 29 vjetorin e themelimit

Mësues, tash po futemi në javën e dytë që unë nuk do t’i takoj shokët dhe shoqet e klasës! E gjithë kjo, sepse ti mësuesi im, prindi im i dytë kërkon pagë më të lartë për vetën tënde dhe kolegët tuaj. Se mësuesi i Kosovës e ka dhënë provim në …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Mos e fyeni mësuesin, mos e fyeni prindin tim!

Adem Lushaj

Po shkruaj nga thellësia e shpirtit, ngase disa individë po shkruajnë kundër mësuesit, që do thotë, edhe kundër prindit tim. Po ndjehem keq kur lexoj reagime, që janë kundër mësimdhënësve, e këta reagues ishin nxënësit e prindit tim. Prindi im, apo mësuesi i shumë gjeneratave, ka treguar se më e …

Më shumë...

Kadri Rexha: Jusuf Gërvallën e shoh në lartësinë e shkrimtarit e atdhetarit të madh të kombit shqiptar

Kadri Rexha

1 Jusuf Gërvalla qe intelektual i shquar dhe figurë shumëdimensionale e kohës. Jusuf Gërvallën natyra e kishte pajisur me një shpirt hipërsensibël dhe me një talent të rrallë artistik, por mbi të gjitha, natyra, atij ia kishte dhuruar një guximin të pashoq. Qysh në bankat e gjimnazit aftësitë e tij …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Gëzuar 100-vjetorin Lulëkuqe” një poezi ndryshe e poetes Mina Çaushi

Albert Z. Zholi: Gëzuar 100-vjetorin Lulëkuqe" një poezi ndryshe e poetes Mina Çaushi

Ky vëllim i ri i poetes, Mina Çaushi, është një nismë diçka e veçantë dhe origjinale, pasi ajo paraqitet për herë të parë  para lexuesit me një tufë vjershash për fëmijë duke i shoqëruar edhe me foto shumë interesante në interes dhe në funksion të poezisë, duke treguar se di …

Më shumë...

Drejtori i Institutit të Historisë, Sabit Syla ka vlerësuar librin: “Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore, në arkivat e Anglisë”

Sabit Syla

Në një intervistë për TV-Diell, drejtori i Institutit të Historisë, në Prishtinë, dr. Sabit Syla  ka folur lidhur me botimin e librit, “Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore – Arkivat Kombëtarë Britanikë, përgatitur nga studiuesit: prof. dr. Hamit Kaba dhe prof. asoc. dr. Sabit Syla. Ai ka veçuar me këtë …

Më shumë...

“Brezovica” në Prishtinë

“Brezovica” në Prishtinë

Gjatë këtyre ditëve të stërzgjatura të pushimit dimëror, fëmijët/nxënësit po e shfrytëzojnë kohën më së miri për t’u relaksuar duke rrëshqitur në borën e mirëpritur nga të gjithë në Kosovë. Edhe në kryeqytetin tonë, Parku i Qytetit në Prishtinë, po i ngjanë pak a shumë Brezovicës, vendit ndër më të …

Më shumë...

Ramush Haradninaj: “S’ka me jep kush ndonji copë t’ Kosovës askujt.. e kam thanë edhe në Reçak ku u ba kthesa…

Ramush Haradinaj

“S’ka me jep kush ndonjë copë të Kosovës askujt.. e kam thënë këtë edhe në Reçak ku u bë kthesa…i vetmi popull në botë që kufizohet me toka të veta janë shqiptarët si n’ Kosovë dhe n’ Shqipëri.. qysh ka logjikë pra me pyet dikush çka po ju duhet Leposaviqi …

Më shumë...

Sindikata e Pavarur e Pylltarisë, Bujqësisë, Industrisë se Drurit, Mjedisit dhe Gjuetisë, shprehë shqetësimet për Draft-Ligjin e pagave

Sindikata e Pavarur e Pylltarisë, Bujqësisë, Industrisë se Drurit, Mjedisit dhe Gjuetisë, shprehë shqetësimet për Draft-Ligjin e pagave

Sindikata e Pavarur e Pylltarisë, Bujqësisë, Industrisë se Drurit, Mjedisit dhe Gjuetisë së Kosovës, shprehë shqetësimet që ka shkaktuar tek sindikalistët Draft Ligji i pagave, i cili sipas parashikimeve aktuale të koeficienteve të pagesës të paraparë në Shtojcën 1 të tij si dhe me dispozitat tjera nuk po i eliminon …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: A do to të lehë serbisht qeni i Sharrit?

Nebih Rexhepi

Vizita e presidentit rus Vladimir Putin në Serbi, dëshmoi  edhe një herë miqësinë shekullore në mes këtyre shteteve sllave. Kjo, nuk ishte aspak e befasishme, madje as e pa pritur. Por, shqetësimi është dhurata nga presidenti serb Vuqiç, Qenin e Sharrit, ka informacione se serbët e konsiderojnë si të vetin. …

Më shumë...

MTI iu bën thirrje bizneseve t’i vendosin flamujt që tregojnë origjinën e mallit

MTI iu bën thirrje bizneseve t’i vendosin flamujt që tregojnë origjinën e mallit

Zëvendës-ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Arbëreshë Krasniqi, bashkë me kryeinspektorin e MTI-së, Lulzim Syla kanë vizituar disa markete për të parë nga afër zbatimin e udhëzimit administrativ për vendosjen e flamujve që tregon origjinën e mallit. Ajo theksoi se qëllimi i këtyre vizitave është sensibilizimi i bizneseve që ta zbatojnë …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: UÇK-ja në Gjykatën Speciale

Dilaver Goxhaj

Të vranë UÇK, të vranë! Të vranë e të shanë.  Gjë prej gjëje nuk të lanë. Më në fund edhe Gjykatë Penale Speciale veçan,  që s’është njohur e dëgjuar kurrë në këto anë. Por ja, ra dhe kiameti: Atë e miratoi dhe Parlamenti! Nuk duan të të lënë as nam …

Më shumë...

Ismet Tara: Gjykata Speciale raciste, nuk mund të vendosë drejtësi

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Komandanti i Brigadës 124 të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë luftës, Ismet Tara thotë se ka luftuar me të gjitha forcat për çlirimin e Kosovës dhe nuk ka përse pendohet, as i frikësohet ndonjë gjykate. Duke qenë i ftuar për ta marrë në pyetje nga Gjykatën Speciale në Hagë, më …

Më shumë...

Haxhi Muhaxheri: Kasneci i lirisë

RKL

Kur nata zbriti në Arbëri Një mjegull e keqe Ua zuri frymën luleve E ulërimat e ujqërve Ua prishen fëmijëve gjumin   Pastaj… si krismë qielli U dëgjua një zë: – Ju flet Kosova e Lirë E u tremben ujqërit E buzqeshen fëmijët E çelen lulkuqet   Sakaq – Dielli …

Më shumë...

Prof.Dr. Sabile Keçmezi Basha: Libri i Elife Luzhës, “Falë i qofshim Kosovës) mëton të jetë publicistik, por është më tepër se kaq

Sapo doli nga shtypi libri më i ri,"Falë i qofshim Kosovës", i politologes dhe veprimtares, Elife Luzha

Që në fillim dua të them, se atdhetaren dhe hulumtuesen e palodhur Elife Luzhën asnjëherë nuk e kam takuar dhe nuk e kam njohur nga afër. Por për të kam lexuar dhe kisha njohuri për rrugën jetësore të saj. Disa herë komunikuam me telefon dhe, thënë ndryshe, ashtu në distancë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Qeveria e Shqipërisë kacafytet me “Zërin e Amerikës”

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Para disa ditësh, Zëri i Amerikës në gjuhën shqipe transmetoi një kronikë mbi farsën e konkurseve publike në Shqipëri, ndërkohë që ekspozoi ndërhyrjet për punësime në sistemin e burgjeve nga zyrtarë lokalë, deputetë të Partisë Socialiste dhe në një rast edhe nga kabineti i kryeministrit Edi Rama. Në kronikën e …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Ku është kufiri midis jetës personale (privatësisë) dhe asaj publike të një politikani?

Agim Vuniqi

ABUZIMI I “ZAGARËVE” Nëse përgjimi i telefonave të politikanëve është bërë me qëllim të ndëshkimit të të korruptuarve, atëherë publikimi i “përgjimeve” është patriotizëm qytetar dhe kushtetues – në shërbim të së mirës publike…është një hap i mirëpritur. Natyrisht politikanët dhe ministrat që bëjnë tonelata të parave me anë të …

Më shumë...