leoni

Ahmet Qeriqi

Këshilli grevist në Deçan: Kujt po i shërben “Telegrafi” duke servuar të pavërtetën për ” të vërtetë”?

Greva

Këshilli Grevist i Komunës së Deçanit deklaron se më 23 1.2019  Greva  ka vazhduar me përkrahje të fuqishme nga mësimdhënësit e kesaj Komune. Prej 20 shkollave sa numeron kjo Komunë 2 të nivelit Të Mesme të Larta dhe 18 të nivelit Fillor dhe E Mesme e Ulët, 19 sish i …

Më shumë...

Marrëveshje bashkëpunimi për linjë të re të autobusëve Prishtinë – ANP “Adem Jashari”

Marrëveshje bashkëpunimi për linjë të re të autobusëve Prishtinë - ANP “Adem Jashari”

Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj dhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, të enjten nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për jetësimin e linjës së autobusëve Prishtinë – Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari” dhe anasjelltas. I pari i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj, me rastin e ceremonisë së nënshkrimit, deklaroi se kjo marrëveshje …

Më shumë...

U nda nga jeta, Kiço Mustaqi, ish-ministër i Mbrojtjes së Shqipërisë

U nda nga jeta, Kiço Mustaqi, ish-ministër i Mbrojtjes së Shqipërisë

Dje u nda nga jeta Kiço Mustaqi ish-ministër i Mbrojtjes! Për të gjithë shokët e tij ushtarakë e civilë dhe për të  gjithë ata shqiptarë e minoritarë, brenda Shqipërisë e jashtë saj, që e njohën dhe e deshën mikun, shokun, eprorin, Kiço Mustaqi, ky është një lajm i papritur dhe …

Më shumë...

Shefik Surdulli: Dy dekada sprovë të çlirimtarëve – prapa u rri historia

Shefik Surdulli

Shihni, në të gjitha etapat e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që nga celulat e para të themelimit të saj e deri në transformim, në asnjë moment të zhvillimit të saj nuk mund të gjeni as edhe një element serioz që e komprometon misionin e saj të shenjtë – …

Më shumë...

Ministri i Tregtisë, Endrit Shala priti në takim përfaqësuesit e BERZH-it, në Kosovë

Endrit Shala

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala priti në një takim pune përfaqësuesit e Bankës Europiane për Zhvillim dhe Rindërtim – BERZH në Kosovë, të udhëhequr nga Neil Taylor, Drejtor i Zyrës së BERZH-it për Kosovë  dhe zyrtarët e tjerë. Me këtë rast, ministri Shala ka njoftuar përfaqësuesit e BERZH-it …

Më shumë...

OAK kërkon përshpejtim të Ligjit për Tregtinë e Brendshme dhe Trusti të investohet në Kosovë

OAK kërkon përshpejtim të Ligjit për Tregtinë e Brendshme dhe Trusti të investohet në Kosovë

Klima e të bërit biznes në vend, problemet me të cilat ballafaqohen bizneset, ankesat e mëdha për problemet me Energjinë Elektrike, konfliktet mes Ligjeve, Ligji për Tregti të Brendshme, Ligji për Investimet Strategjike të ndryshoj dhe të bëhet funksional, mosaplikimi i vendimeve të marra nga ana e dy Qeverive dhe …

Më shumë...

Arbër Zaimi nga Vetëvendosja: Këmbëngulja e Ramës për Baton Haxhiun premtim fort i keq për shqiptarët

Arbër Zaimi

Simpatizantët e Partisë Socialiste duhet të mos jenë të verbër. Le të lexojnë në internet shkrimet e Batonit kundër Ramës dhe kundër PS, para vitit 2013. Baton Haxhiu është mik i të gjithëve, dhe siç tregon vetë ka patur miqësi edhe me Berishën edhe me Metën, por siç dallohet qartësisht, …

Më shumë...

Demanti i Shkollës “Vëllezërit Frashëri” në Deçan dhe i Sindikatës së Pavarur të Arsimit lidhur me gënjeshtrat e Tv-7

Demanti i Shkollës “Vëllezërit Frashëri” në Deçan dhe i Sindikatës së Pavarur të Arsimit lidhur me gënjeshtrat e Tv-7

Ndaj lajmit të rremë për gjoja përleshjen në mes të drejtorit të shkollës dhe një mësimdhënësi të Gjimnazit. Profesorët e gjimnazit “V.Frashëri” në Deçan dhe Drejtoria e gjimnazit njëzëri demantojnë lajmin e rremë dhe shprehin indinjatën  e tyre ndaj një lajmi të tillë, i transmetuar në Tv T-7 për gjoja …

Më shumë...

Nuredin Lushtaku: Sulmi serb i 22 janarit 1998 kundër familjes Jashari, na mobilizoi të gjithëve për mbrojtje të tokës arbërore

Nuredin Lushtaku: Sulmi i 21 janarit i vitit 1998 ndaj familjes Jashari, na mobilizoi të gjithëve për mbrojte të tokës arbërore

Në intervistën e tij për TV-Dielli,  nënkryetari i komunës së Skënderajt, Nuredin Lushtaku, i pyetur lidhur me sulmin e forcave ushtarake e policore serbe më 22 janar të vitit 1998, kundër Jasharëve në Prekaz ka deklaruar: Më 22 janar 1998 në orët e hershme të mëngjesit, nga Fabrika e Municioneve …

Më shumë...

Nuredin Lushtaku: Nga Gjykata Speciale nuk pres drejtësi, ajo është tërësisht e njëanshme dhe vlen vetëm për shqiptarët

Nuredin Lushtaku: Nga Gjykata Speciale nuk pres drejtësi, ajo është tërësisht e njëanshme dhe vlen vetëm për shqiptarët

Në intervistën e tij për TV-Dielli,  nënkryetari i komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku lidhur me gjykatën speciale është shprehur se nga ajo nuk pret drejtësi sepse është tërësisht e njëanshme dhe vlen vetëm për shqiptarët. Të gjithë e dimë se kush ka kryer  krime dhe kush është agresori. Gjykata nuk …

Më shumë...

Zoran Zaev: Do të jem qytetari i parë maqedonas me pasaportën e konfiguruar edhe në gjuhën shqipe

Zoran Zaev

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në intervistën e parë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, deklaroi se Ligji për gjuhët do të implementohet dhe ai do të jetë qytetari i parë maqedonas që pasaporta e tij do të përmbajë edhe gjuhën shqipe. Duke folur për vetë Ligin për gjuhët, …

Më shumë...

RKL: Isa Boletini ra duke luftuar me armë në dorë dhe nuk “u vra” duarlidhur

RKL: Isa Boletini ra duke luftuar me armë në dorë dhe nuk “u vra” duarlidhur

Në përkushtimin që krerët e Kosovës ngarendin për të evidentuat datat me rëndësi të historisë, me qëllim për ta fuqizuar patriotizmin, sot në 103-vjetorin e rënies heroike të Isa Boletinit me bashkëluftëtarët e tij, familjarë dhe të afërm, këshilltarët, zëdhënësit apo skribët e krerëve të Kosovës, nuk bëjnë dallim mes …

Më shumë...

Ilir MALINDI dhe Xhevahir CIRONGU: “Drenica” Durrës – 20 vjetori i Qendrës së mobilizimit të luftëtarëve për Çlirimin e Kosovës

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Në themelet e ngjarjeve të mëdha të historisë më të fundit të popullit shqiptar, si një pasuri e çmueshme , e pashlyeshme dhe e  paharrueshme  në histori qëndron dhe do të mbetet edhe qendra më e madhe dhe më e rëndësishme e rekrutimit dhe e mobilizimit të luftëtarëve të UÇK-së, …

Më shumë...

Albert Zholi: Flet Sara Kaso, studentja e shkëlqyer shqiptare në Angli

Albert Zholi: Flet Sara Kaso, studentja e shkëlqyer shqiptare në Angli

-Sara, keni lindur në Itali, si jeni ndjerë kur morët vesh se jeni shqiptare?  Nuk kam përjetuar një moment në të cilin kam realizuar gjendjem time si shqiptare. Mundem të them që ka qenë një gjendje kalimtare ku thjeshtë realizova që ekzistonte një diferencë midis meje edhe shokëve të mi, …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Debat, jo urrejtje!

Agim Vuniqi

Tragjedia para ca vitesh në Tucson dhe plagosja e udhëheqëses së mrekullueshme Gabby Giffords gjatë fushatës zgjedhore kishte tronditur të gjithë deri në palcë. Faktet po  shtohen, edhe me ngjarje tjera te hidhura dhe të gjithë janë të kujdesshëm të mos hudhen përfundime të  parakohshme Derisa ende nuk dihet se …

Më shumë...

Hamid Qorraj: Reagim publik ndaj lajmit të rremë të televizionit T7

Hamid Qorraj: Reagim publik ndaj lajmit të rremë të televizionit T7

Televizioni T7, në edicionin e lajmeve të orës 19,30, në kuadër të reportazhit për grevën e SBASHK-ut në Deçan, ka dhënë një lajm plotësisht të rremë se ne Gjimnazin “Vëllezërit Frashëri” në Deçan drejtori i shkollës ka pas një përleshje me një profesor të këtij Gjimnazi, sot, ditën e martë, …

Më shumë...