Sinani ING

Ahmet Qeriqi

Hashim Thaçi: BE-ja e frikësuar nga ndjenjat ksenofobike ndaloi zgjerimin e saj gjatë mandatit 2014-2019

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi,  në një shkrim të tij të botuar në portalin panevropian “EurActiv” ka marrë guxim dhe ka  kritikuar Bashkimin Evropën për politikën e saj  të zgjerimit. Thaçi shkruan se marrëdhënia e Komisionit Evropian me Ballkanin Perëndimor dhe politika e zgjerimit ka qenë e ndërlikuar. Të frikësuar …

Më shumë...

Gjenerali Fungo shprehu vlerësimin për Shqipërinë dhe Forcat e Armatosura si partner shumë të besueshëm

Gjenerali Fungo shprehu vlerësimin për Shqipërinë dhe Forcat e Armatosura si partner shumë të besueshëm

Komandanti i KFOR-it, gjeneral major Gjovanni Fungo, zhvilloi sot një vizitë zyrtare në Ministrinë e Mbrojtjes, ku u prit nga zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, gjeneral Bardhyl Kollçaku. Temë kryesore e takimit  ishte diskutimi i çështjeve kyçe të sigurisë, si …

Më shumë...

Haradinaj: Jemi në proces për të gjetur të vërtetën për Demarkacionin dhe kjo do të na ndihmojë që ta hapim temën

Haradinaj

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryeministri i Kosovë Ramush Haradinaj ka deklaruar se “Tani ne jemi në proces për të gjetur të vërtetën për Demarkacionin dhe vetëm pasi ta kemi një gjendje çfarë do të na ndihmojë që ta hapim temën, atëherë do t’i drejtohemi partnerëve politikë …

Më shumë...

Gëzim Kelmendi: Homoseksualizmi është armiku kryesor i familjes në veçanti dhe i gjithë njerëzimit në përgjithësi

Gëzim Kelmendi

Gëzim Kelmendi, kryetar i Partisë “Fjala” u shpreh se parada e homoseksualëve  nuk i duhet as popullit dhe as vendit tonë. Parada duhet të bëjnë ato shtresa të shoqërisë që ne krenohemi me to. Paradë mund të bëjnë Policia e Kosovës, Forca e Sigurisë Kosovës, të cilat e ruajnë dhe …

Më shumë...

Ftesa e Jonuz Musliut për bashkimin e Medvegjes, Bujanocit e Preshevës me Kosovën ka zemëruar Ivica Daçiqin

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Ftesat e Jonuz Musliut për bashkimin e Medvegjes, Bujanocit e Preshevës  me Kosovën, janë ëndrra dhe është çudi pse z. Musli nuk është arrestuar deri më tash për këto deklarata ka thënë nënkryetari  i Qeverisë së Serbisë Ivica Daçiq.  Januz Musliu, pas Referendumit për pavarësi të Katalunjës e ka ftuar …

Më shumë...

Jehona e Referendumit në Katalunjë, ka zgjuar ndjenja separatiste edhe te popullata shumetnike e Vojvodinës

Jehona e Referendumit në Katalunjë, ka zgjuar ndjenja separatiste edhe te popullata shumetnike e Vojvodinës

Jehona e Referendumit në Katalunjë, në Kurdistan e gjetkë ka zgjuar ndjenja separatiste edhe te popullata shumetnike e Vojvodinës, e cila aktualisht trajtohet provincë autonome e Serbisë. Lëvizjet separataiste në Vojvodinë kanë ekzistusar me kohë, por ato janë shtypur brutalisht nga regjimet jugosllave, ndërsa para dhe pas Luftës së Dytë …

Më shumë...

Katalunja përben 16% të popullsisë së Spanjës, por akumulon një të katërtën e invesimeve në këtë shtet kolonialist

Katalunja përben 16% të popullsisë së Spanjës, por akumulon një të katërtën e invesimeve në këtë shtet kolonialist

Provinca aktuale e Katalunjës, e cila pret të shpallet shtet i pavarur, ka më shumë se 7 milionë banorë  dhe përbën 16% të popullsisë së Spanjës, ndërsa  ekonomia e këtij rajoni vlerësohet edhe 215.6 miliardë euro dhe është më e madhe se  shumica e vendeve të Eurozonës, duke përfaqësuar më …

Më shumë...

Imri Ahmeti kandidat i LDK-së për kryetar të Lypjanit kundërshtorn linçimin që po u bëhet qytetarëve në pikëpamje politike

Imri Ahmeti kandidat i LDK-së për kryetar të Lypjanit kundërshtorn linçimin që po u bëhet qytetarëve në pikëpamje politike

Imri Ahmeti nga LDK-ja  i cili ka udhëhequr komunën e Lipjanit dhe kandidon  edhe një mandat tjetër, ka theksuar se qytetarët e Lipjanit nuk mund të  linçohen, as blihen. “Kjo garë nuk është garë për shpifje, trillime dhe linçime. Linçimi që po u bëhet lipjanasve, se  kushdo që mendon ndryshe …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi, ka thënë se më 22 tetor do ta marrë edhe një mandat të ri qeverisës

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi, ka thënë se më 22 tetor do ta marrë edhe një mandat të ri qeverisës

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi, ka thënë se më 22 tetor do ta marrë besimin e qytetarëve edhe për një mandat të ri qeverisës. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ai ka theksuar se kjo fitore do të vijë si rezultat i punës dhe qeverisjes së …

Më shumë...

Gani Dreshaj, kandidat i AAK-së për kryetar të Burimi thotë se qytetarët e duan një kryetar që punon për ta

Gani Dreshaj: Albin Kurti duhet t’ua di hallin qytetarëve sepse është zgjedhur me votat e 50 për qind të tyre

Kandidati i AAK-së për kryetar të Burimit, Gani Dreshaj, ka thënë se qytetarët e kësaj komune e duan një kryetar që punon për ta. “Qytetarët në Istog presim që t’i përvjelim duart dhe të punojmë”, ka thënë ai. “Ne në Istog mund të jetojmë nga turizmi malor. Atje nuk ka …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, priti në takim shefin e misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadorin Jan Braathu

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, priti në takim shefin e misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadorin Jan Braathu

Zëvendës-kryeministri i Republikës së Kosovës, Fatmir Limaj, ka pritur në takim shefin e misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadorin Jan Braathu. Fillimisht, ambasadori Braathu e ka uruar zëvendëskryeministrin Limaj për formimin e institucioneve dhe në të njëjtën kohë ka ofruar mbështetjen e misionit të OSBE-së për institucionet e Kosovës. Ndërsa, …

Më shumë...

Ministri i Punës Skënder Reçica bisedoi me ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi

Ministri i Punës Skënder Reçica bisedoi me ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, bisedoi me ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi. Ministri Reçica e ka njoftuar ambasadorin Sardi për gjendjen në ministri dhe veprimit që do të ndërmerr lidhur me planin e tij qeverisës. Gjithashtu, ministri Reçica ka siguruar Sardin se MPMS-ja do …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Lufta në Kosovë ishte luftë çlirimtare dhe jo luftë civile

Dilaver Goxhaj

(Reagim kundër shkrimit të Rron Gjinovci) Duke lexuar shkrimin e Prof. dr. Bashkim Musliu: “A e meritojnë lirinë ata që e mohojnë karakterin kombëtar të luftës çlirimtare?”, botuar në portalin e RKL, date 03.10.2017, më tërhoqi vemendjen kritika e tij e drejtë rreth një shkrimi të Rron Gjonovcit, i cili …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti në takim ministrin e Punëve të Brendshme, z. Flamur Sefaj

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti në takim ministrin e Punëve të Brendshme, z. Flamur Sefaj

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti në takim ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, me të cilin bisedoi për temat që u përkasin të dy ministrive. Gjatë bisedës, në mënyrë të veçantë diskutuan për sigurinë në komunikacion, ndërkaq Ministri Lekaj tha se  “do të përpiqemi që në mënyrë të …

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga Nisma Zafir Berisha vizitoi shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga Nisma Zafir Berisha vizitoi shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga Nisma për Kosovën, Zafir Berisha, i shoqëruar nga një delegacion i përbërë nga një pjesë e kryesisë dhe disa nga kandidatët për kuvend komunal, vizituan shoqatat e dala nga lufta si, Shoqata e Veteranëve të UÇK-së, Invalidëve të Luftës dhe Shoqata e familjeve të …

Më shumë...

Prokuroria e Maqedonisë ka kërkuar nga Gjykata Supreme rigjykim për rastin “Monstra”

Rasti Monstra

Prokuroria e Maqedonisë ka kërkuar nga Gjykata Supreme rigjykim për rastin “Monstra” që ka të bëjë me dënimin e gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm. Ankesa në Gjykatën e Lartë është paraqitur nga pala mbrojtëse për shpalljen e pafajësisë së personave të dënuar për vrasjen e gjashtë maqedonasve në prill …

Më shumë...