Ahmet Qeriqi

Tomor Alizoti ka dhënë dorëheqje nga kryesia e Partisë Demokratike të Shqipërisë

Tomor Alizoti ka dhënë dorëheqje nga kryesia e Partisë Demokratike të Shqipërisë

Tomor Alizoti, Drejtuesi i Departamentit të ish të Përndjekurve në PD dhe njëkohësisht anëtar i Kryesisë së kësaj partie Tomor Alizoti ka dhënë dorëheqjen nga të dyja këto funksione. Ai ishte një ndër emrat brenda Partisë Demokratike që kërkuan dorëheqjen e Lulzim Bashës pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Në arsyetimin …

Më shumë...

Gjenerali Dunford: Rusia është “aktori më i aftë shtetëror”, me të cilin ballafaqohet Amerika

Gjenerali Dunford: Rusia është “aktori më i aftë shtetëror”, me të cilin ballafaqohet Amerika

Gjenerali i Lartë amerikan Dunford, thotë se Rusia është “aktori më i aftë shtetëror”, me të cilin ballafaqohen Shtetet e Bashkuara, por kjo është vetëm njëra nga shumë sfidat e sigurisë në ambientin e sotëm. Gjenerali Dunford, shef i Shtatmadhorisë së ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, më tutje gjatë fjalimit …

Më shumë...

Astrit Haraqija: Isa Mustafa Kali i Trojes brenda kalasë se LDK-se, përfundimisht po e sheh fundin e tij politik

Astrit Haraqija: Isa Mustafa Kali i Trojes brenda kalasë se LDK-se, përfundimisht po e sheh fundin e tij politik

Astrit Haraqija ish ministër i LDK-së dhe njëri nga aktivistët e kësaj partie ka reaguar kundër akuzave të dy ditëve të fundit, që në adresë të tij në mënyrë indirekte i ka bërë kreu i LDK-së Isa Mustafa. Haraqija, përmes një postimi në Facebook, ia ka përmendur Mustafës ardhjen e …

Më shumë...

Roli i medieve të Shqipërisë në ngritjen e ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve nën Jugosllavi, gjatë viteve 1945-1990

Roli i medieve të Shqipërisë në ngritjen e ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve nën Jugosllavi, gjatë viteve 1945-1990

Roli i Radio-Tiranës, RTSH-së dhe medieve të tjera të Shqipërisë në ngritjen dhe ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve jashtë Shtetit, gjatë viteve 1945-1990 Rimbetja e Kosovës dhe e trojeve të tjera shqiptare jashtë shtetit shqiptar, në vitin 1945, kishte paraqitur një rrezik i madh që iu kanosej atyre  nga asimilimi, humbja …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: TALMUDI, libër i urtisë dhe i mençurisë

Ahmet Qeriqi: TALMUDI, libër i urtisë dhe i mençurisë

Trashëgimia gojore dhe e shkruar e hebrenjve është përmbledhur në disa libra, të cilat në literaturën botërore por edhe atë hebraike konsiderohen si libra të shenjtë. Përveç Besëlidhjes së Vjetër, që është libri i vetëm pothuajse i pakontestueshëm i tri besimeve kryesore monoteiste, hebraike, krishtere dhe islame, të gjithë librat …

Më shumë...

PDK në Prishtinë: Komuna për dy vjet ka zënë me punë kundërligjshëm 486 njerëz me kontrata të veçanta

PDK në Prishtinë: Komuna për dy vjet ka zënë me punë kundërligjshëm 486 njerëz me kontrata të veçanta

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prishtinë, ka ngritur shqetësime për mbushjen e Komunës së Prishtinës me militantë të Lëvizjes Vetëvendosje, që si të punësuar nuk janë as qytetarë të Prishtinës, por vetëm pjesë  të “bandës” së Dardan Molliqaj, për të cilët janë harxhuar rreth 3 milionë euro para të …

Më shumë...

LDK-ja thërret Këshillin e Përgjithshëm për të analizuar humbjen në zgjedhjet e fundit

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka thirrur Këshillin e Përgjithshëm që të mblidhet të martën e javës së ardhshme. Mësohet se në rënd të ditës së kësaj mbledhjeje do të jenë dy pika të specifikuara, pos asaj ku mund të hapen tema të ndryshme. Pika e parë ka të bëjë …

Më shumë...

Ish-senatori republikan, miku i madh i shqiptarëve Bob Dole, mbushi 94 vjet

Bobe Dole

Ish-senatori republikan, miku i madh i shqiptarëve, Bob Dole, mbushi 94 vjet. Ai për më tepër se 30 vjet ka mbetur politikani më i shquar amerikan i cili qysh me vizitën e tij në vitin  1990, në Prishtinë, e vuri çështjen e Kosovës në vëmendjen e politikës së jashtme amerikane. …

Më shumë...

Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të Partisë Demokratike të Shqipërisë

Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të Partisë Demokratike të Shqipërisë

Në zgjedhjet e brendshme të Partisë Demokratike Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të partisë. 91.3% e demokratëve që votuan, i besuan sërish Bashës, ndërsa vetëm 8.7% i dhanë votën kundërshtarit të tij në garë, Eduard Selamit. Jemin Gjana, kryetari i Komisionit Qendror Elektoral në PD, në përfundim të numërimit …

Më shumë...

Fehmi Mehmeti: Ndërmjet qyteti dhe fshatit

Fehmi Mehmeti: Ndërmjet qyteti dhe fshatit

Sfondi historik Njerëzimi, bazuar në faktet historike dhe arkeologjike, në periudhën e neolitit për herë të parë kalon nga jeta nomade në atë komunitare (ende nuk mund të flasim për shoqëri, por vetëm për grumbuj njerëzish që jetonin në një vendbanim). Ky zhvillim i parapriu themelimit të qyteteve të para …

Më shumë...

Personi i quajtur, Berat Armagedon në “Epoka e Re” tekstin e Himnit Kombëtar të shqiptarëve e quan “mutsihane”

Personi i quajtur, Berat Armagedon në "Epoka e Re" tekstin e Himnit Kombëtar të shqiptarëve e quan "mutsihane"

Pas Mustafa Nanosit, i cili “zbulon” se nëna e Skënderbeut paska qenë sllave, personi i firmosur si  Berat Armagedon, ka shkruar në gazetën, “Epoka e re” se teksti i Himnit Kombëtar të shqiptarëve qenka një “mutsihane”, që e paska bërë atdhetari dhe poeti i madh i Rilindjes Kombëtare, Aleksadër Stavri …

Më shumë...

A po e kuptojnë drejt kuptimin e fjalës, “matrapaz”, politikanët tanë që po ia gjuajnë kuturu njëri tjetrit

A po e kuptojnë drejt kuptimin e fjalës, "matrapaz", politikanët tanë që po ia gjuajnë kuturu njëri tjetrit

Fjala përbuzëse e poshtëruese,  “matrapaz” ka hyrë vonë në fjalorin e politikanëve tanë, por nuk ka hyrë me kuptimin e vërtetë, jo në kuptimin, që i ka dhënë, Ali Asllani, por me kuptimin e punës së tregtarit, që blen lirë e shet shtrenjtë, ashtu sikur shpjegohet në “Fjalorin e Gjuhës …

Më shumë...

Malbora Krajku: Në katër seanca shfaqen katër tregime nga Arkivi Shqiptar i Filmit të Shqipërisë së e viteve ’70-të

Malbora Krajku: Në katër seanca shfaqen katër tregime nga Arkivi Shqiptar i Filmit të Shqipërisë së e viteve '70-të

PROGRAMI I FILMIT “4 TREGIME NGA ARKIVI SHQIPTAR” Data: 24, 25, 28 dhe 29 Korrik 2017 Ora: 21:00 Vendi: Kino Lumbardhi Fondacioni Lumbardhi në bashkëpunim me Arkivin Qendror Shtetëror të Filmit kanë kënaqësinë të ju ftojnë në prezantimin e programit të filmit “4 Tregime nga Arkivi Shqiptar” të kuruar nga …

Më shumë...

Dardan Gashi: Krerët e LDK-së e dinë që nuk kanë përkrahje për koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje

Gashi: Nëse nuk iu pëlqen presidenti si udhëheqës i dialogut, atëherë duhet të fillohet procesi i shkarkimit të tij

Analisti i LDK-së, Dardan Gashi, i cili të premten ishte pjesë e takimit që pati kandidati i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, me familjen Rugova, ka thënë se nga kontaktet që ka me zyrtarë të LDK-së e di që nuk ka përkrahje për koalicion të kësaj partie me Lëvizjen Vetëvendosje. Ai …

Më shumë...

Lumir Abdixhiku i LDK-së, drejtuesit e Koalicionit PAN i quan kontrabandistë, banditë, tradhtarë (!)

Lumir Abdixhiku i LDK-së, drejtuesit e Koalicionit PAN i quan kontrabandistë, banditë, tradhtarë (!)

Lumir Abdixhiu, i LDK-së,  i nervozuar dhe i çartur  për shkak se  bashkë-partiakja, Teuta Rugova ka deklaruar se do të votojë për Koalicionin PAN, ka fyer me një fjalor rrugësh, ata që ai i quan  “Oportunistë, kontrabandistë, kapës e shërbëtorë, të cilët sipas tij qenkan bërë bashkë për të ndërtuar …

Më shumë...

Myftiu, Naim Tërnava: Peticioni kundër stilit të ndërtimit të xhamisë në qendër të Prishtinës nuk çon peshë

Mr. Naim Tërnava

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava,  ka deklaruar për mediet se peticioni kundër stilit të ndërtimit të xhamisë në qendër të Prishtinës nuk çon peshë dhe se ajo do të ndërtohet pa marrë parasysh këtë kundërshtim. Ai ka deklaruar se është nevoja dhe dëshira e madhe e besimtarëve …

Më shumë...