Ahmet Qeriqi

Qazim D. Shehu Vëllimi poetik “Qesh e qaj me lot” si dëshmi e rritjes së pjekurisë krijuese të Mevlud Bucit

Qazim D. Shehu Vëllimi poetik “Qesh e qaj me lot” si dëshmi e rritjes së pjekurisë krijuese të Mevlud Bucit

(Mendime për librin e 25-të, të autorit, Mevlud Buci) Në poemën e vet madhore “Gomari i Babatasit”, poeti ynë i dashur Gjergj Fishta pasqyron një moment. Një deputet vjen me gomar në parlament dhe e lidh zinxhirin e kapistrës tek kangjellat e godinës. Sot deputetët tanë nuk shkojnë me gomar …

Më shumë...

Monologu i sharlatanit shqiptar

Lakmi Urrjtje Smira

– Jemi popull hyjnor dhe shqip kemi folur qe 30.000 vjet. Ne u  kemi dhënë emrat fushave, maleve, qyteteve e krahinave të tërë Evropës, jemi nga farë e parë pellazge, mbase edhe kemi pirë qumësht pelash, ashtu si hunëzakët tanë të mirë që kanë ngelur  në Azi ashtu si romakët, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Pse ky vrap i shqiptarëve për pozita të pamerituara?

J. Krasniqi

 Zhvillimet politike në Shqipëri e në Kosovë, përgjatë gjithë viteve të pluralizmit politik, kanë treguar dhe po tregojnë se vrapi për të hyrë në politikë më së paku bëhet për interesin publik, politika nacionale apo ndërtimin e shtetit të së drejtës. Ky vrap, veç të tjerave, ka ndikuar jashtë çdo …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, priti në takim ambasadoren e Kroacisë në vendin tonë, Marija Kapitanoviq

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, priti në takim ambasadoren e Kroacisë në vendin tonë, Marija Kapitanoviq

Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Kosovës, Rrustem Berisha, priti sot në takim zyrtar ambasadoren e Kroacisë në vendin tonë, Marija Kapitanoviq dhe atasheun ushtarak kolonel Marijana Çadoniq. Në takimin e ministrit Berisha me diplomaten kroate znj. Kapitanović u bisedua për zhvillimin e marrëdhënieve të shkëlqyera ndërmjet Ministrisë së Mbrojtjes …

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se aktualisht nuk ka kandidat për kryetar në parti, por as kryetar në largim

Isa Mustafa

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se aktualisht nuk ka kandidatë për kryetar në LDK, por as kryetar në largim, duke lënë të kuptohet se ai do të kandidojë për edhe një mandat tjetër në krye të LDK-së. “Kandidimet për kryetarë të degëve dhe për kryetar të LDK-së, sipas …

Më shumë...

Deputetët e vetëdjegur Kryemadhi, Berisha e të tjerë kanë lënë mandatet por kërkojnë favoret e statusit të deputetit

Dogjën mandatet, por kjo nuk do të thotë se heqin dorë nga benefitet që gëzojnë prej statusit të deputetit. Top Channel ka mësuar se 11 deputetë të opozitës kanë aplikuar pranë Institutit të Sigurimeve Shoqërore për të marrë pagesën shtesë, e cila është sa gjysma e pagës bruto që merrnin …

Më shumë...

Roli i Shkollës Teknike dhe i Akademisë Pedagogjike të Prishtinës në demonstratat e vitit 1981

Shkolla Normale dhe Shkolla Teknike e Prishtinës ishin baza të fuqishme atdhetare në vitin 1981

Në objektin e Shkollës Normale, në Prishtinë, në vitin 1981, përveç Akademisë Pedagogjike-cikli i ulët, zhvillonin mësim  edhe disa paralele të shkollës së mesme teknike. Në këto dy shkolla kanë vepruar edhe dy organizatat të fshehta atdhetare: Grupi-Marksist Leninist i Kosovës, dhe organizata e quajtur: Partia Komuniste Marksiste Leniniste e …

Më shumë...

Skandal i madh ishte ngritja e aktakuzave kundër 12 anëtarëve të Komisionit për vlerësimin e veteranëve të UÇK-së

Avokati Tomë Gashi

Ngritjen e aktakuzave kundër 12 personave përgjegjës të Komisioni Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të veteranëve, avokati Tomë Gashi  e konsideroi si skandalin më të madh në Kosovën e pasluftës. Ndoshta ka pas probleme edhe me vetë ligjin, i cili është aplikuar, por dëmi duket që është jashtëzakonisht …

Më shumë...

Bajram Kosumi ka propozuar krijimin e një “Konfederate” me Shqipërinë, Kosovën, Malin e Zi dhe Maqedoninë

Prof. Asoc. Dr. Bajram Kosumi: Me dhembje te madhe morëm lajmin për vdekjen e hershme të profesorit Arben Dërmakut.

Ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Kosumi ka propozuar krijimin e një “Konfederate” me katër shtetet rajonale, Shqipërinë, Kosovën, Malin e Zi dhe Maqedoninë. Ai ka thënë se një bashkim i tillë do të mund të ndodhte në fushën e diplomacisë, tregtisë, ushtrisë e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave.  “Pse …

Më shumë...

OAK nënshkruan Memorandumin e Bashkëpunimit me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë

OAK nënshkruan Memorandumin e Bashkëpunimit me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë

Rritja e bashkëpunimit të drejtpërdrejtë në mes të bizneseve, eleminimi i barrierave të panevojshme që po ndodhin ishte qëllimi i takimit të Odës së Afarizmit të Kosovës dhe Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë. Me këtë rast u nënshkrua edhe memomarandumi në mes të dy odave. Kryetari i bordit të OAK-së …

Më shumë...

Vuçiq lavdëron tejmase Veton Surroin si intelektual, por ndihet i zhgënjyer sepse edhe ai përkrah pavarësinë e Kosovës

Vuçiq mbledh qeverinë për të biseduar për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq,  gjatë paraqitjeve publike më medie dhe konferenca të ndryshme po përpiqet t’i impresionojë serbët me njohuritë që ka për Kosovën duke folur për partitë politike e veçmas për intelektualët e Kosovës. Me një rast ai ka lavdëruar shumë sidomos, Veton Surroin, i cili vazhdimisht e …

Më shumë...

Milaim Mezini: Ruajtja apo dëmtimi i folklorit tonë!?

Milazim Mezini: Ruajtja apo dëmtimi i folklorit tonë!?

Jemi dëshmitarë se folklori ynë këtyre viteve ka një ngritje të dukshme dhe kjo padyshim na gëzon, si artdashës dhe si shoqëri. …Për fat të keq, kohë më parë folklori ishte ngulfatur nga zhanret e ndryshme, si: turbo-tallava dhe orientalizma që nuk përkonin aspak me këngën shqipe?! …Asokohe ishte pak …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri i Fetnete Ramosajt: “UÇK-ja në Zonën Operative të Dukagjinit (Dokumente të luftës 1998-1999)”

Doli nga shtypi libri i Fetnete Ramosajt: “UÇK-ja në Zonën Operative të Dukagjinit (Dokumente të luftës 1998-1999)”

Ky libër botohet me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës!. Libri përmban, shkrime të ndryshme, informata ditore, dëshmi dhe raportime te luftës që janë dhënë nga zonat e luftimeve në rajonin e Zonës Operative të Dukagjinit. Këto të dhëna njëherit janë edhe dëshmi autentike të kohës të dhëna për …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Ti ike nëna shamibardhë!

Nurije Hoxha

Para pak dite, nënë Nurije Hoxha, nëna Nia, nëna me zemër të madhe e me shami të bardhë, nëna e Edmond dhe Xhavit Hoxhës na e dha lamtumirën. Nënë Nurija, si edhe shumë nëna tona që kanë vuajtur aq shumë por që nuk janë dorëzuar asnjëherë, as atëherë kur edhe …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi, ka biseduar me kryeministrin e Greqisë, Aleksis Tsipras

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi, ka biseduar me kryeministrin e Greqisë, Aleksis Tsipras

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, ka pritur në takim kryeministrin e Greqisë, Aleksis Tsipras, në kuadër të vizitës zyrtare të këtij të fundit në shtetin fqinj. Xhaferi, duke e vlerësuar takimin si historik, ka uruar të dy kryeministrat, atë të Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, për …

Më shumë...

Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, Shaip Havolli, priti në takim Ambasadorin e Gjermanisë, Kristian Heldt

Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, Shaip Havolli, priti në takim Ambasadorin e Gjermanisë, Kristian Heldt

Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, z. Shaip Havolli, priti në takim Ambasadorin e Gjermanisë, z. Kristian Heldt. Në këtë takim z. Havolli dhe ambasadori Heldt diskutuam në lidhje me punën dhe sfidat e Agjencisë Kundër Korrupsion në parandalimin dhe luftimin e korrupsionit, për avancimet në kornizën ligjore të Agjencisë, procesin …

Më shumë...